loading
Arbejder ...

Chess House Sommer Weekend

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester 1 Direkte link LIVE
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1FM Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
22752278
6
2
3
4
5
162,4522462,442249
2FM Jesper Mørch Lauridsen
Skakklubben af 1968
22402225
5
1
6
3
4
4 - 52,1522272,012215
3CM Jakob Rathlev
Jetsmark Skakklub
22192222
4
5
1
2
6
4 - 5222091,992212
4Rasmus Thøgersen
Jetsmark Skakklub
22552267
3
6
5
1
2
32,322592,342270
5FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
22232260
2
3
4
6
1
12,0523012,282304
6IM Bjørn Møller Ochsner
Skanderborg Skakklub
24922479
1
4
2
5
3
424,0524923,942480

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
18621842
6
½
2
½
3
0
4
0
5
0
15 - 61,7518401,411834
2Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
19621974
5
½
1
½
6
0
3
0
4
0
15 - 62,5519162,431945
3Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
18861965
4
½
5
1
1
1
2
1
6
0
2 - 31,9519492,372010
4Claus Rossen
Viborg Skakklub
20782081
3
½
6
1
5
½
1
1
2
1
413,4520893,282095
5Per Oehlerich
Nordre Skakklub
18831931
2
½
3
0
4
½
6
0
1
1
241,918862,091929
6Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
20802100
1
½
4
0
2
1
5
1
3
1
2 - 33,4520813,422103

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
16721724
6
0
2
1
3
½
4
1
5
+
11,9516892,161731
2Torben Gregersen
Skanderborg Skakklub
16191612
5
½
1
0
6
0
3
0
4
1
61,9516061,781606
3Leo Christiansen
17361809
4
0
5
0
1
½
2
1
6
1
3 - 42,917243,341792
4Phillip Nielsen
Skive Skakklub
16841621
3
1
6
1
5
½
1
0
2
0
3 - 42,4516861,841647
5Sebastian Gråbæk
Gråsten Skakklub
17301720
2
½
3
1
4
½
6
-
1
-
251,717391,671727
6Egon Rysgaard Madsen
THY Skakklub
16941728
1
1
4
0
2
1
5
+
3
0
322,116912,211724

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Christoffer Vinter
16181653
6
1
2
1
3
0
4
0
5
½
32,7516112,541652
2Brian Kristensen
Viby Skakklub
15861613
5
1
1
0
6
½
3
0
4
0
52,515412,211599
3Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
16091710
4
0
5
½
1
1
2
1
6
1
22,716333,001730
4Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
15811672
3
1
6
1
5
½
1
1
2
1
12,4516812,701744
5Michael René Christensen
THY Skakklub
16011689
2
0
3
½
4
½
6
½
1
½
242,6515732,821673
6Erik Hjorth
Vejlby-Risskov Skakklub
15111554
1
0
4
0
2
½
5
½
3
0
161,914711,731539

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Niels Christian Vrou Offersen
Randers Skakklub
13401444
6
½
2
0
3
0
4
+
5
1
31,8513241,641441
2Thomas Skjernaa Mygind
Århus Skakklub/Skolerne
14611678
5
1
1
1
6
1
3
½
4
+
12,615022,981699
3Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
14571587
4
0
5
½
1
1
2
½
6
0
243,0514102,941568
4Thomas Overgaard Kristensen
Nordre Skakklub
14801624
3
1
6
-
5
-
1
-
2
-
160,5515000,551633
5Wadie al-Chemali
Skakklubben af 1968
10181218
2
0
3
½
4
+
6
0
1
0
50,310270,501218
6Søren Graugaard Christensen
Viby Skakklub
14811571
1
½
4
+
2
0
5
1
3
1
22,714722,391573

Partier i turneringen Chess House Sommer Weekend

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse
Chess House inviterer til en 5. runders weekendturnering den 24. – 26- juli.
 
Der spilles i 6-mandsgrupper, nederste gruppe dog Monrad hvis nødvendigt.
 
På grund af corona-situationen er deltagerantallet begrænset til 30, så alle partier har deres eget bord.
 
Indskud: 200 kr . for medlemmer af Chess House. Andre 250,- kr. Betales på Kontonr. 2251-3484193486 eller Mobilepay til Thomas Vestergård – 24642862 senest 23. juli. IM og GM spiller gratis med.
 
Hele indskuddet (200,- kr.)  minus EMT-afgift går til præmier. En sponsor har givet ekstra 500,- kr. til præmier i gruppe 1, så præmierne ser således ud:
 
Gruppe 1
1. præmie 1.000,- kr.
2. Præmie 500,- kr.
 
Øvrige grupper:
1. præmie 600,- kr.
2. Præmie 400,- kr.
 
Præmier deles ved ligestilling.
 
Betænkningstid 90 minutter til de første 40 træk + 30 minutter til resten. Der tillægges 30 sekunder fra træk 1.
 
Program:
1. runde fredag den 24. juli kl. 18.30
2. runde lørdag den 25. juli kl. 10.00
3. runde lørdag den 25. juli kl. 16.00
4. runde søndag den 26. juli kl. 10.00
5. runde søndag den 26. juli kl. 16.00
 
Da der spilles med tillægstid, kan tidsplanen rykkes lidt, da alle har ret til 30 minutters pause mellem partierne.
 
Spillested: Chess House, Katrinebjergvej 111J (i bunden af gården), 8200  Aarhus N
 
Tilmelding senest den 22. juli - Helst online, dog kan man også sende en mail til turneringsleder Thomas Vestergård på formand@chesshouse.dk.
 
Spørgsmål? Thomas Vestergård – 24642862
 
Periode 2020-07-24 .. 2020-07-26
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.chesshouse.dk
Turnerings komite

Per Oehlerich
Claus Rossen
Martin Matthiesen

Hoveddommer Thomas Hauge Vestergaard
Dommere Alle grupper:  Tom Petri Petersen
Mester 1:  Thomas Hauge Vestergaard , Tom Petri Petersen
Mester 2:  Thomas Hauge Vestergaard , Tom Petri Petersen
Basis 3:  Tom Petri Petersen , Thomas Hauge Vestergaard

Tilmeldings muligheder til Chess House Sommer Weekend

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.chesshouse.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2020-07-24 2020-07-23
Mester 2 6 2020-07-24 2020-07-23
Basis 1 6 2020-07-24 2020-07-23
Basis 2 6 2020-07-24 2020-07-23
Basis 3 6 2020-07-24 2020-07-23
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602240 1429221 1. FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2275 2278 2020-06-26
100601273 1401890 2. FM Jesper Mørch Lauridsen Skakklubben af 1968 2240 2225 2020-07-20
100600062 1405284 3. CM Jakob Rathlev Jetsmark Skakklub 2219 2222 2020-07-19
100901527 1431412 4. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2255 2267 2020-07-08
100400392 1404067 5. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2223 2260 2020-07-15
103107144 1416928 6. IM Bjørn Møller Ochsner Skanderborg Skakklub 2492 2479 2020-07-23
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600624 1428446 1. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1862 1842 2020-06-26
100200196 1408437 2. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1962 1974 2020-06-26
100602410 1444824 3. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1886 1965 2020-06-25
100300084 1403222 4. Claus Rossen Viborg Skakklub 2078 2081 2020-07-13
100600351 1408410 5. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1883 1931 2020-07-15
100501746 1448552 6. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2080 2100 2020-06-26
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600764 1422324 1. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1672 1724 2020-07-08
100602566 1451707 2. Torben Gregersen Skanderborg Skakklub 1619 1612 2020-07-23
100601335 1416022 3. Leo Christiansen 1736 1809 2020-07-16
101095973 1466062 4. Phillip Nielsen Skive Skakklub 1684 1621 2020-06-30
100401436 1436627 5. Sebastian Gråbæk Gråsten Skakklub 1730 1720 2020-07-19
100900449 1419838 6. Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1694 1728 2020-07-19
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501586 1449737 1. Christoffer Vinter 1618 1653 2020-06-26
100601098 1421492 2. Brian Kristensen Viby Skakklub 1586 1613 2020-06-25
100302026 1468480 3. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1609 1710 2020-07-18
100301927 1451669 4. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1581 1672 2020-07-15
100901011 1415972 5. Michael René Christensen THY Skakklub 1601 1689 2020-07-19
100601289 1445537 6. Erik Hjorth Vejlby-Risskov Skakklub 1511 1554 2020-07-19
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602622 1463080 1. Niels Christian Vrou Offersen Randers Skakklub 1340 1444 2020-07-20
100602724 1470752 2. Thomas Skjernaa Mygind Århus Skakklub/Skolerne 1461 1678 2020-07-21
100200903 1424270 3. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1457 1587 2020-07-18
100601855 1419803 4. Thomas Overgaard Kristensen Nordre Skakklub 1480 1624 2020-06-27
100602676 1467654 5. Wadie al-Chemali Skakklubben af 1968 1018 1218 2020-07-22
100601235 1413449 6. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1481 1571 2020-07-06