loading
Arbejder ...

Aalborg Byturnering 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Benny Grønhøj
Aars Skakklub
19192003
8
0
2
0
3
0
4
1
5
1
6
1
7
0
35 - 62,251942
2Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
21382156
7
1
1
1
8
½
3
0
4
1
5
1
6
0
2 - 34,452139
3FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22532250
6
1
7
½
1
1
2
1
8
1
4
1
5
½
615,52263
4Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
18971821
5
½
6
0
7
0
1
0
2
0
3
0
8
½
182,051866
5Kasper Skaarup
Aalborg Skakforening af 1889
20702077
4
½
8
1
6
1
7
0
1
0
2
0
3
½
35 - 63,752055
6Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20082040
3
0
4
1
5
0
8
1
7
1
1
0
2
1
443,12026
7Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21522193
2
0
3
½
4
1
5
1
6
0
8
1
1
1
2 - 34,552151
8Ole Knudsen
Aalborg Skakforening af 1889
19321970
1
1
5
0
2
½
6
0
3
0
7
0
4
½
272,351922

Præmier:

1.præmie: 1000,-kr.

2.præmie: 400.-kr

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
17161733
8
0
2
½
3
0
4
1
5
0
6
0
7
½
273,31677
2Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
17421738
7
½
1
½
8
½
3
0
4
1
5
0
6
1
5 - 63,61739
3Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
17931850
6
0
7
½
1
1
2
1
8
½
4
0
5
1
43 - 44,151789
4Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16421631
5
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
1
8
½
82,51612
5Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17371838
4
1
8
½
6
1
7
½
1
1
2
1
3
0
513,551781
6Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
17301773
3
1
4
1
5
0
8
½
7
1
1
1
2
0
23,451762
7Johan Ravnborg
Dansk Skak Akademi
17781857
2
½
3
½
4
1
5
½
6
0
8
½
1
½
5 - 641763
8Henning Larsen
Aars Skakklub
17261847
1
1
5
½
2
½
6
½
3
½
7
½
4
½
43 - 43,41744

1.præmie: 600,-kr.

2.præmie: 300,-kr.

 

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
14581402
8
0
2
½
3
½
4
0
5
+
6
½
7
½
362,951415
2Christian Rienhadt Hartvigsen
Aalborg Skakforening af 1889
15601577
7
0
1
½
8
1
3
1
4
½
5
+
6
1
523,91565
3Bo Byrial Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
15891663
6
-
7
½
1
½
2
0
8
-
4
-
5
-
172,051542
4Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
13791583
5
+
6
1
7
1
1
1
2
½
3
+
8
1
121559
5Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
4
-
8
-
6
-
7
-
1
-
2
-
3
-
080800
6Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
14781411
3
+
4
0
5
+
8
0
7
1
1
½
2
0
52,81420
7Oliver Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
1305
2
1
3
½
4
0
5
+
6
0
8
1
1
½
43 - 41,61368
8Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
14721379
1
1
5
+
2
0
6
1
3
+
7
0
4
0
43 - 42,751438

OBS! 

Basis 2 og Basis 3 spiller ALLE runder, d.v.s. også torsdage, i Aalborg Skakforenings lokaler (da, der kun er plads til 30 i Nørresundby).

Bo Byrial ser sig desværre nødsaget til at trække sig fra turneringen. Reglementet forskriver derved at hans score forbliver i turneringstabellen, men de points, der er opnået af eller imod ham, tælles ikke med i slutstillingen.

1.præmie: 600,-kr.

2.præmie: 300,-kr.

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12111407
8
1
2
0
3
0
4
1
5
1
6
1
7
1
52 - 32,951328
2Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
12931464
7
½
1
1
8
1
3
0
4
1
5
1
6
0
43,851322
3Hartvig Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
13121495
6
1
7
1
1
1
2
1
8
1
4
1
5
1
714,051510
4Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
12081488
5
0
6
0
7
½
1
0
2
0
3
0
8
0
½82,91100
5Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
12801511
4
1
8
1
6
0
7
0
1
0
2
0
3
0
25 - 73,71204
6Edmundas Maksimavicius
Aalborg Skakforening af 1889
12551354
3
0
4
1
5
1
8
1
7
1
1
0
2
1
52 - 33,451327
7Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
13031460
2
½
3
0
4
½
5
1
6
0
8
0
1
0
25 - 73,951215
8David Harlund
Dansk Skak Akademi
12251350
1
0
5
0
2
0
6
0
3
0
7
1
4
1
25 - 73,11176

OBS! 

Basis 2 og Basis 3 spiller ALLE runder, d.v.s. også torsdage, i Aalborg Skakforenings lokaler (da, der kun er plads til 30 i Nørresundby).

1.præmie: 600,-kr.

2.præmie: 300,-kr.

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
9631190
8
0
2
0
3
0
4
1
5
1
6
0
7
0
272,7921
2Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
11031355
7
1
1
1
8
0
3
0
4
1
5
1
6
½
44,21117
3Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
11171277
6
1
7
0
1
1
2
1
8
0
4
+
5
1
52 - 33,551137
4Sisse Christensen
Nørresundby Skakklub
8921289
5
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
-
8
-
081,45805
5Børge Bertelsen
Aars Skakklub
10591351
4
1
8
0
6
1
7
1
1
0
2
0
3
0
353,751025
6Frederik Flemming Kærup Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
1029
3
0
4
1
5
0
8
0
7
0
1
1
2
½
63,4985
7Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
11081279
2
0
3
1
4
1
5
0
6
1
8
1
1
1
52 - 34,251142
8Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
10261279
1
1
5
1
2
1
6
1
3
1
7
0
4
+
612,71166

Sisse udgår af turneringen efter 5.runde. Modstanderne i de to sidste runder får pointet, men partierne rates ikke.

1.præmie: 600,-kr.

2.præmie: 300,-kr.

Indbydelse

Aalborg Skakrings Byturnering 2020

Hermed indbydes til en koordineret enkelmandsturnering, som spilles på følgende datoer:

Tirsdag 18/8: Aalborg Skakforening, Teknisk Gymnasium, Nyhavnsgade14, 2.sal

Torsdag 20/8: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Tirsdag 25/8: Aalborg Skakforening,  Teknisk Gymnasium, Nyhavnsgade14, 2.sal

Torsdag 27/8: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Tirsdag 1/9: Aalborg Skakforening, Teknisk Gymnasium, Nyhavnsgade14, 2.sal

Torsdag 3/9: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Torsdag 10/9: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Urene startes kl. 19.00
Ved fremmøde senere end 1 time tabes partiet.

Udsatte partier kan spilles i Nørresundby lørdag den 29.august kl. 12.00 og i Aalborg tirsdag den 8. september kl.19.00

Turneringen spilles efter Dansk Skak Unions bestemmelser for koordinerede turneringer og anmeldes til ELO-rating i muligt omfang. NB! Der ELO-rates IKKE i 8-mands-grupper som følge af ændrede FIDE-afgifter.

Der spilles i 8-mandsgrupper inddelt efter ratingtal ovenfra, nederste gruppe evt. Monrad.

Betænkningstid: 1½ time til 40 træk + 15 min. til resten. Endvidere tildeles 30 sek. pr. træk.

Indskud: Kr. 150, - opkræves første spilleaften.

Vinder af øverste gruppe bliver Bymester 2020. Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion,
idet der anvendes Sonneborn-Bergerkorrektion i alle mod alle grupper og almindelig korrektion i evt. Monrad-gruppe. Ved fortsat ligestilling deles præmier.
Præmier offentliggøres senere, men årets Bymester modtager kr. 1000 sponseret af Aalborg Skakforening og Nørresundby Skakklub
og herudover vil der være mindst 2 præmier i hver gruppe på hhv. 600 og 300 kr.

Tilmelding med  senest mandag den 17. august kl. 18 på DSU’s turneringssystem. Ved flere end 30 tilmeldte kan der ændres på spillestedet, da Nørresundby højest kan huse 30.

OBS! 

Basis 2 og Basis 3 spiller ALLE runder, d.v.s. også torsdage, i Aalborg Skakforenings lokaler.

Periode 2020-08-18 .. 2020-09-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Jens Riis, Sæby

Henning Larsen, Aars

Hans Engen, Aalborg

Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til Aalborg Byturnering 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2020-08-18 2020-08-17
Basis 1 8 2020-08-18 2020-08-17
Basis 2 8 2020-08-18 2020-08-17
Basis 3 8 2020-08-18 2020-08-17
Basis 4 8 2020-08-18 2020-08-17
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700172 1404245 1. Benny Grønhøj Aars Skakklub 1919 2003 2020-08-07
100701854 5112362 2. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2138 2156 2020-08-17
100700360 1400886 3. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2253 2250 2020-08-17
100201494 1401971 4. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1897 1821 2020-07-11
100602425 1446045 5. Kasper Skaarup Aalborg Skakforening af 1889 2070 2077 2020-08-17
100700367 1401670 6. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2008 2040 2020-08-17
103106490 1409514 7. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2152 2193 2020-07-17
100200575 1410830 8. Ole Knudsen Aalborg Skakforening af 1889 1932 1970 2020-08-17
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700369 1428357 1. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1716 1733 2020-07-08
100701787 1465031 2. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1742 1738 2020-08-16
100701708 1461176 3. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1793 1850 2020-08-17
100700684 1413295 4. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1642 1631 2020-08-16
100700678 1418580 5. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1737 1838 2020-08-17
101095048 1454200 6. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1730 1773 2020-08-16
100700918 1404903 7. Johan Ravnborg Dansk Skak Akademi 1778 1857 2020-07-27
100700759 1404172 8. Henning Larsen Aars Skakklub 1726 1847 2020-08-17
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701776 1464485 1. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1458 1402 2020-07-17
100901698 1401645 2. Christian Rienhadt Hartvigsen Aalborg Skakforening af 1889 1560 1577 2020-08-17
100701318 1465546 3. Bo Byrial Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1589 1663 2020-07-18
101096226 1465066 4. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1379 1583 2020-08-12
- 5. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-08-20
100701631 1450549 6. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1478 1411 2020-08-12
100701871 1471619 7. Oliver Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1305 2020-08-20
100701739 1462393 8. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1472 1379 2020-07-12
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700601 1453521 1. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1211 1407 2020-07-10
103104973 1453475 2. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1293 1464 2020-08-02
100701858 1470159 3. Hartvig Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1312 1495 2020-08-04
100700850 1444921 4. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1208 1488 2020-08-14
100700690 1413856 5. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1280 1511 2020-07-29
100701868 1471392 6. Edmundas Maksimavicius Aalborg Skakforening af 1889 1255 1354 2020-08-11
100701763 1463748 7. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1303 1460 2020-07-20
100501367 1471384 8. David Harlund Dansk Skak Akademi 1225 1350 2020-07-09
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701176 1435167 1. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 963 1190 2020-08-02
100700356 1457187 2. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1103 1355 2020-08-07
100401270 1453513 3. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1117 1277 2020-08-12
100701852 1470116 4. Sisse Christensen Nørresundby Skakklub 892 1289 2020-08-17
100701091 1453009 5. Børge Bertelsen Aars Skakklub 1059 1351 2020-08-17
100701869 - 6. Frederik Flemming Kærup Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1029 2020-08-17
100100277 1450492 7. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1108 1279 2020-08-15
100201715 1409700 8. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1026 1279 2020-08-10