loading
Arbejder ...

Copenhagen Chess Challenge 2020

Vis Gruppe : Live dækning ParringerPGN
GM gruppe Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1IM Filip Boe Olsen
Skanderborg Skakklub
23622353
10
2
3
4
5
6
7
8
9
373,423543,212351
2FM Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
23612372
9
1
10
3
4
5
6
7
8
103,3523243,472352
3FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
23102316
8
9
1
2
10
4
5
6
7
92,7523052,792310
4GM Jesper Søndergård Thybo
Jetsmark Skakklub
25652590
7
8
9
1
2
3
10
5
6
55625556,282577
5IM Mikkel Djernæs Antonsen
Køge Skakklub
24022376
6
7
8
9
1
2
3
4
10
563,924133,522391
6IM Linus Johansson
24912491
5
10
7
8
9
1
2
3
4
2024915,032506
7IM Martin Haubro
BMS Skak
24072437
4
5
6
10
8
9
1
2
3
83,9523864,322419
8GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
24762476
3
4
5
6
7
10
9
1
2
3024764,822483
9GM Nils Grandelius
26512651
2
3
4
5
6
7
8
10
1
81026516,942662
10IM Benjamin Haldorsen
24602460
1
6
2
7
3
8
4
9
5
4024604,622469

IM gruppe Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1FM Esben Kjems Hove
Skakklubben Nordkalotten
23162324
10
2
3
4
5
6
7
8
9
54,923084,852317
2Dara Sevkan Akdag
BMS Skak
21902244
9
1
10
3
4
5
6
7
8
103,221763,772219
3FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
22652301
8
9
1
2
10
4
5
6
7
634,223014,542330
4GM Stellan Brynell
Skakklubben Nordkalotten
24142414
7
8
9
1
2
3
10
5
6
62024146,012414
5FM Jens E Ingebretsen
21822182
6
7
8
9
1
2
3
4
10
38021822,952183
6FM Nicolai Kvist Brondt
BMS Skak
22402223
5
10
7
8
9
1
2
3
4
63,8522533,472244
7IM Uffe Vinther-Schou
Århus Skakklub/Skolerne
23462349
4
5
6
10
8
9
1
2
3
75,323105,172316
8IM Christian Jepson
Skakklubben Nordkalotten
23772377
3
4
5
6
7
10
9
1
2
4023775,542377
9FM Hilmir Freyr Heimisson
Jetsmark Skakklub
23042309
2
3
4
5
6
7
8
10
1
714,723564,642356
10Michael Vesterli
BMS Skak
22492266
1
6
2
7
3
8
4
9
5
93,9522204,062235

Partier i turneringen Copenhagen Chess Challenge 2020

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

CCC 2020

CCC 2020 bliver i år afviklet som sideløbende GM- og IM-grupper, hvor deltagerne findes ved invitation.

Turneringen afholdes i BMS' lokaler på Tapeten i Ballerup.

Spilleplanen er som følger:

1. runde 22. Juli 16:00
2. runde 23. Juli 10:00
3. runde 23. Juli 15:30
4. runde 24. Juli 10:00
5. runde 24. Juli 15:30
6. runde 25. Juli 10:00
7. runde 25. Juli 15:30
8. runde 26. Juli 10:00
9. runde 26. Juli 15:30

Remistilbud er i turneringen ikke er tilladt før sort har udført sit 30. træk.

Betænkningstiden er 90 minutter til 40 træk, og derefter en halv times tillæg, med 30 sekunders tillæg pr. træk hele partiet, fra træk 1.

Det er tilladt at møde op til 60 minutter for sent til et parti. Der henstilles dog til at man møder op til partiets start.

Præmier i GM-gruppen: 3000kr - 2000kr - 1000kr

Præmier i IM-gruppen: 2000kr - 1500kr - 700kr

Tilskuere opfordres til at følge livedækningen på http://liveskak.dk/2020/ccc/ fremfor fysisk i Ballerup, på grund af coronavirus.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CCC 2020 is this year played two round robin tournaments, a closed GM group, and a closed IM group.

The venue is BMS Skak, Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup.

Schedule:

1st round 22. Juli 16:00
2nd round 23. Juli 10:00
3rd round 23. Juli 15:30
4th round 24. Juli 10:00
5th round 24. Juli 15:30
6th round 25. Juli 10:00
7th round 25. Juli 15:30
8th round 26. Juli 10:00
9th round 26. Juli 15:30
 

No draw offers will be allowed before the player with the black pieces have made their 30th move.

Time control is 90 minutes for 40 moves, with an additional 30 minutes added then, as well as a 30 second increment for all moves, from move 1.

It is accepted that players arrive up to 60 minutes late for a game. However, we urge players to be at their board when the game starts.

Prices GM Group: 3000 DKK - 2000 DKK - 1000 DKK

Prices IM Group: 2000 DKK - 1500 DKK - 700 DKK

Spectators are encouraged to follow the games live, safely at a distance, on http://liveskak.dk/2020/ccc/, rather than in person at the venue, due to the corona virus.

Periode 2020-07-22 .. 2020-07-26
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Stellan Brynell, Peter Olsen, Martin Haubro.

Hoveddommer Tom Nicolaj Skovgaard
Dommere Alle grupper:  Thomas Larsen , Sigfred Haubro , Michael Andersen

Tilmeldings muligheder til Copenhagen Chess Challenge 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
GM gruppe 10 2020-07-22 2020-07-22
IM gruppe 10 2020-07-22 2020-07-22
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen GM gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602308 1440640 1. IM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2362 2353 2020-07-21
100301633 1408801 2. FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2361 2372 2020-07-07
100103912 1444514 3. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2310 2316 2020-07-07
100901592 1438832 4. GM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2565 2590 2020-07-07
100801531 1401378 5. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2402 2376 2020-07-09
0 1711113 6. IM Linus Johansson 2491 2491 2020-07-09
100103015 1414291 7. IM Martin Haubro BMS Skak 2407 2437 2020-07-07
100800594 1700090 8. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2476 2476 2020-07-07
100103941 1710400 9. GM Nils Grandelius 2651 2651 2020-07-07
0 1512633 10. IM Benjamin Haldorsen 2460 2460 2020-07-07
Deltagere i gruppen IM gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102213 1401505 1. FM Esben Kjems Hove Skakklubben Nordkalotten 2316 2324 2020-07-16
100103114 1413406 2. Dara Sevkan Akdag BMS Skak 2190 2244 2020-07-09
100103864 1444492 3. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2265 2301 2020-07-09
100802073 1700219 4. GM Stellan Brynell Skakklubben Nordkalotten 2414 2414 2020-07-09
0 1522965 5. FM Jens E Ingebretsen 2182 2182 2020-07-17
100103177 1413848 6. FM Nicolai Kvist Brondt BMS Skak 2240 2223 2020-07-09
100600709 1400568 7. IM Uffe Vinther-Schou Århus Skakklub/Skolerne 2346 2349 2020-07-12
100803020 1701185 8. IM Christian Jepson Skakklubben Nordkalotten 2377 2377 2020-07-11
101095209 2309998 9. FM Hilmir Freyr Heimisson Jetsmark Skakklub 2304 2309 2020-07-11
100103327 1417339 10. Michael Vesterli BMS Skak 2249 2266 2020-07-09