loading
Arbejder ...

Frederiksberg Mesterskab 2020 - alle-mod-alle

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Hr. Oversidder
Frederiksberg Skakforening
8001000
6
-
2
-
3
-
4
-
5
-
06080001000
2Tanya Stewart-Bermann
Frederiksberg Skakforening
1797
5
½
1
+
6
0
3
½
4
-
251,1179401000
3Kenneth Ankjær
Frederiksberg Skakforening
19702017
4
1
5
1
1
+
2
½
6
0
22,719641,962018
4Erik Jarlnæs
Frederiksberg Skakforening
18421914
3
0
6
1
5
1
1
+
2
+
411,318631,401926
5Jens Fejø
Frederiksberg Skakforening
18411879
2
½
3
0
4
0
6
1
1
+
41,8518311,201875
6John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18701924
1
+
4
0
2
1
5
0
3
1
332,0518691,441915

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Dan Terkildsen
Frederiksberg Skakforening
16291801
6
0
2
-
3
½
4
½
5
½
4 - 61,6516252,241771
2Joe Flyckt Olsen
Måløv Skakklub
16191713
5
0
1
+
6
½
3
0
4
0
4 - 61,5515821,751688
3Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
17451804
4
½
5
½
1
½
2
1
6
1
23,117572,871817
4FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
16451737
3
½
6
1
5
1
1
½
2
1
412,317172,321771
5Bjarke Rosenborg Winther
Frederiksberg Skakforening
16771724
2
1
3
½
4
0
6
1
1
½
332,5516912,211740
6Peter Køhler
Frederiksberg Skakforening
17191771
1
1
4
0
2
½
5
0
3
0
4 - 62,916772,611749

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Peter Frahm
Frederiksberg Skakforening
15641697
6
0
2
1
3
0
4
½
5
0
4 - 52,6515122,341660
2Pavan Kumar Medarametla
Frederiksberg Skakforening
16051438
5
1
1
0
6
-
3
-
4
-
161,116020,221469
3Dmitrii Ivashkin
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
14661579
4
1
5
0
1
1
2
+
6
+
41 - 21,314981,241594
4Ahmad Siyar Qasimi
Frederiksberg Skakforening
14401565
3
0
6
0
5
0
1
½
2
+
4 - 51,3514021,081553
5Hans Haagen Larsen
Amager Skakforening
15631663
2
0
3
1
4
1
6
1
1
1
41 - 22,6516272,251678
6Lars Erik Zwisler
Nørrebro Skakklub
16421732
1
1
4
1
2
+
5
0
3
-
33216421,871735

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Povl Jakobsen
Frederiksberg Skakforening
12061398
6
0
2
0
3
0
4
½
5
0
½62,5511142,501358
2Anfinn Niclasen
Frederiksberg Skakforening
12171453
5
½
1
1
6
1
3
0
4
1
2 - 32,6512552,961464
3Peter Andersen
Frederiksberg Skakforening
10891336
4
1
5
0
1
1
2
1
6
½
2 - 31,712061,991366
4Søren Christian Krogh
9421299
3
0
6
0
5
½
1
½
2
0
150,89541,691285
5John Garodkin
Skak for sjov
13301432
2
½
3
1
4
½
6
1
1
1
413,4513552,781481
6Aase Morling
Tåstrup Skakforening
13951470
1
1
4
1
2
0
5
0
3
½
43,8513343,081458
Indbydelse

Frederiksberg Skakforening indbyder til en koordineret efterårs alle-mod-alle turnering, som spilles i perioden fra onsdag den 2. september til onsdag den 7. oktober, hvor onsdag den 30. september er afsat til udsatte partier.

Vi går efter at have 3 alle-mod-alle grupper opdelt efter rating. Dog er de 3 af pladserne i den øvereste gruppe tilegnet de 3 stærkste spiller, som er medlem af Frederiksberg Skakforening, samt har tilmeldt sig turneringen.

Den stærkeste gruppe spiller samtidig om Frederiksberg Mesterskabet 2020, hvor bedst placerede FS-spiller vinder titlen FS koordineret mester 2020.

Betænkningstiden er 90 minutter, med tillæg på 30 sekunder pr. træk. Partierne starter kl. 19:00.

I den øverste gruppe er der følgende præmier:

  1. præmie 500 kroner
  2. præmie 250 kroner

I de 2 efterfølgende grupper er der følgende præmier:

  1. præmie 300 kroner
  2. præmie 150 kroner

I tilfælde af ligestilling deles præmerne.

Indskud for alle gruppe er 100 kroner.

Man må komme maksimalt 30 minutter for sent til partiet, hvorefter partiet anses for tabt. Det vil være muligt indbyrdes at aftale afvikling af udsatte partier på andre datoer. Det er naturligvis også muligt at spille partier forud. Alle partier skal dog være afviklet senest den 7. oktober.

Mobiltelefoner skal være slukkede og usynlige.

Turneringerne ELO rates og der anvendes ikke korrektion.

Der er ikke mulighed for at anvende det nye tillæg om færdigspil.

Sidste chance for tilmelding er mandag den 31. august 2020.

Adressen er Stormly, Nodrefasanvej 81, 2000 Frederiksberg - ca. 400 meter fra Aksel Møllers MetroStation.

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2020-09-02 .. 2020-10-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere
Gruppe 1:  John Laurids Hansen

Tilmeldings muligheder til Frederiksberg Mesterskab 2020 - alle-mod-alle

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2020-09-02 2020-08-31
Gruppe 2 6 2020-09-02 2020-08-31
Gruppe 3 6 2020-09-02 2020-08-31
Gruppe 4 6 2020-09-02 2020-08-31
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- 1. Hr. Oversidder Frederiksberg Skakforening 800 1000 2020-08-28
100800128 1472291 2. Tanya Stewart-Bermann Frederiksberg Skakforening 1797 2020-08-26
100104208 1409433 3. Kenneth Ankjær Frederiksberg Skakforening 1970 2017 2020-08-26
100101663 1414623 4. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1842 1914 2020-09-02
100101645 1413678 5. Jens Fejø Frederiksberg Skakforening 1841 1879 2020-08-29
103106047 1504940 6. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1870 1924 2020-07-20
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301463 1466550 1. Dan Terkildsen Frederiksberg Skakforening 1629 1801 2020-08-29
100100577 1416936 2. Joe Flyckt Olsen Måløv Skakklub 1619 1713 2020-08-31
101095747 1462482 3. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1745 1804 2020-07-25
100802146 1402714 4. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1645 1737 2020-07-19
100104081 1447173 5. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1677 1724 2020-07-19
100101938 1416618 6. Peter Køhler Frederiksberg Skakforening 1719 1771 2020-08-17
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101648 1413937 1. Peter Frahm Frederiksberg Skakforening 1564 1697 2020-09-02
101096579 35095889 2. Pavan Kumar Medarametla Frederiksberg Skakforening 1605 1438 2020-08-26
101096417 1465473 3. Dmitrii Ivashkin Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1466 1579 2020-08-30
100104367 1462750 4. Ahmad Siyar Qasimi Frederiksberg Skakforening 1440 1565 2020-09-02
100800414 1409557 5. Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1563 1663 2020-07-31
100100951 1418351 6. Lars Erik Zwisler Nørrebro Skakklub 1642 1732 2020-08-05
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101662 1414607 1. Povl Jakobsen Frederiksberg Skakforening 1206 1398 2020-09-02
100104221 1452606 2. Anfinn Niclasen Frederiksberg Skakforening 1217 1453 2020-08-19
100103917 1441450 3. Peter Andersen Frederiksberg Skakforening 1089 1336 2020-08-13
103108104 1407686 4. Søren Christian Krogh 942 1299 2020-08-26
101096875 1470000 5. John Garodkin Skak for sjov 1330 1432 2020-08-12
100102599 1440993 6. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1395 1470 2020-07-23