loading
Arbejder ...

Læseforeningens åbne Klubturnering 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Jørn Moestrup
Læseforeningens Skakklub
20132068
10
0
2
½
3
-
4
-
5
-
6
-
7
-
8
-
9
-
½101,219991,172055
2Alex Sørensen
Læseforeningens Skakklub
17811883
9
0
1
½
10
 
3
1
4
0
5
0
6
 
7
 
8
 
72,917393,641840
3Kristian Gade Burgaard
Læseforeningens Skakklub
17801696
8
 
9
0
1
+
2
0
10
0
4
0
5
 
6
 
7
 
18 - 92,716991,631631
4Lars Munk Jensen
Læseforeningens Skakklub
20532121
7
1
8
1
9
½
1
+
2
1
3
1
10
 
5
 
6
 
35,6520535,862094
5Jesper Knudsen
Læseforeningens Skakklub
20522085
6
1
7
1
8
1
9
½
1
+
2
1
3
 
4
 
10
 
25,6520525,522065
6Jørgen Lynggård
Læseforeningens Skakklub
19441974
5
0
10
0
7
1
8
1
9
0
1
+
2
 
3
 
4
 
354,518694,361927
7Jens Skjoldborg Jensen
Læseforeningens Skakklub
17201793
4
0
5
0
6
0
10
0
8
1
9
½
1
+
2
 
3
 
62,117022,471774
8Ruben Jepsen
Læseforeningens Skakklub
16881713
3
 
4
0
5
0
6
0
7
0
10
0
9
 
1
+
2
 
18 - 91,816341,741678
9Jannick Benneth Skow
Læseforeningens Skakklub
19882056
2
1
3
1
4
½
5
½
6
1
7
½
8
 
10
 
1
+
14,9519885,242041
10Jan Stage
Læseforeningens Skakklub
20882115
1
1
6
1
2
 
7
1
3
1
8
1
4
 
9
 
5
 
546,5520576,372088

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Per Andersen
Læseforeningens Skakklub
13891589
2
1
4
0
6
½
11
1
10
1
14
½
   432,0514971,451620
2Villads Majvang Sandmann
Læseforeningens Skakklub
1000
1
0
3
0
5
0
13
0
12
0
15
1
   1151,4597301000
3Peter Just Sørensen
Læseforeningens Skakklub
1207
4
0
2
1
16
1
10
0
5
0
7
0
   2131,85121401000
4Atli Rafn Stefansson
1600
3
1
1
1
7
½
9
½
14
½
10
 
   50160001000
5Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
16591711
6
0
8
1
2
1
16
1
3
1
9
0
   444,516442,111709
6Kurt Ploug
Læseforeningens Skakklub
16021714
5
1
7
0
1
½
12
1
8
½
11
 
   374,0515573,051713
7Noah Skælbæk
Læseforeningens Skakklub
1176
8
1
6
1
4
½
14
0
9
0
3
1
   60,8135201000
8Erling Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
16171759
7
0
5
0
13
1
15
1
6
½
12
½
   384,7515482,851742
9Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
16331763
10
1
14
1
11
1
4
½
7
1
5
1
   13,5517052,391827
10Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
16811758
9
0
13
1
15
1
3
1
1
0
4
 
   394,9516232,131713
11Erik Zimmermann-Nielsen
Læseforeningens Skakklub
15411574
12
½
15
1
9
0
1
0
16
1
6
 
   124,114693,121562
12Niels Lund
Læseforeningens Skakklub
12871520
11
½
16
½
14
0
6
0
2
1
8
½
   111,913141,621518
13Oliver Kaehne Snedker
1054
14
0
10
0
8
0
2
1
15
1
16
1
   3101,45112601000
14Ole Sørensen
Læseforeningens Skakklub
16051720
13
1
9
0
12
1
7
1
4
½
1
½
   424,515851,881712
15Kristen Sørensen
Læseforeningens Skakklub
9781172
16
0
11
0
10
0
8
0
13
0
2
0
   0161,059150,351165
16Claus Børsen
Læseforeningens Skakklub
13041515
15
1
12
½
3
0
5
0
11
0
13
0
   143,1512302,051504

Rating gruppe 1 (8 spillere)Rating gruppe 2 (8 spillere)

Indbydelse

Læseforeningens åbne Klubturnering 2020

 

Læseforeningen indbyder hermed til elo-ratet & koordineret 9-runders EMT.

 

Spillested:

Bolbro Brugerhus, stadionvej 50, indgang G, 5200 Odense V

 

Spilledage:

1.runde 27.august

2.runde 3.september

3.runde 10.september

4.runde 17.september

5.runde 24.september

6.runde 8.oktober

7.runde 29.oktober

8.runde 5.novenber

9.runde 19.november

 

Betænkningstid og starttidspunkt:

90 minutter til 40 træk + 15 minutter til resten + 30 sekunder pr. træk

Bemærk runderne starter kl.18.30. (Starttidspunkt kan flyttes op til en time i begge retninger, hvis spillerne er enige herom og for inden har underrettet TL.)

Det er tilladt at komme op til 60 minutter for sent

 

Turneringsform:

Der spilles i 10-mands alle-mod-alle grupper efter rating, evt. med en monradgruppe nederst.

Vinder af anden bedste gruppe kvalificerer sig automatisk til næste års gruppe 1.

 

Indskud og præmier:

Indskud er kr.150

Præmier i 10 mands grupper vil være: 1.plads kr.600, 2.plads kr.400 og 3.plads kr.200

Præmier i monradgruppen: 1.plads kr.500, 2.plads kr.300 og 3 plads. kr.200. Præmiegruppe u/1400: 1.plads 500, 2.plads kr.300 og 3.plads kr.200 (man kan kun vinde 1 præmie)

Hvis der bliver en monradgruppe vil præmierne i denne blive offentlig gjort senest inden 2.runde.

I tilfælde af ligestilling benyttes Sonneborn-Berger korrektion

 

Tilmeldingsfrist:

Senest onsdag d.26/8 kl.17.00

 

Turneringsleder/-dommer:

Lars Munk Jensen: tlf.: 28716232 eller mail: lamujen@hotmail.com (afbud skal meldes til TL)

 

Bemærk at mobiler skal være slukkede og lagt væk.

Periode 2020-08-27 .. 2020-11-19
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://lfskak.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Ken L. Rasmussen
Dommere Alle grupper:  Lars Munk Jensen
Gruppe 1:  Lars Munk Jensen
Gruppe 2:  Lars Munk Jensen

Tilmeldings muligheder til Læseforeningens åbne Klubturnering 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://lfskak.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2020-08-27 2020-08-26
Gruppe 2 16 2020-08-27 2020-08-26
Totalt antal tilmeldte 26
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300107 1403680 1. Jørn Moestrup Læseforeningens Skakklub 2013 2068 2020-08-20
100301569 1410881 2. Alex Sørensen Læseforeningens Skakklub 1781 1883 2020-08-26
100302007 1468260 3. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1780 1696 2020-07-30
100300215 1407953 4. Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 2053 2121 2020-07-29
100102955 1410750 5. Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2052 2085 2020-07-31
100300995 1438042 6. Jørgen Lynggård Læseforeningens Skakklub 1944 1974 2020-08-25
100300098 1408585 7. Jens Skjoldborg Jensen Læseforeningens Skakklub 1720 1793 2020-07-30
100301979 1464361 8. Ruben Jepsen Læseforeningens Skakklub 1688 1713 2020-08-26
103102397 1406035 9. Jannick Benneth Skow Læseforeningens Skakklub 1988 2056 2020-07-30
100300049 1405519 10. Jan Stage Læseforeningens Skakklub 2088 2115 2020-07-30
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300920 1445081 1. Per Andersen Læseforeningens Skakklub 1389 1589 2020-08-25
100302083 - 2. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1000 2020-08-25
100302094 - 3. Peter Just Sørensen Læseforeningens Skakklub 1207 2020-08-25
- 4. Atli Rafn Stefansson 1600 2020-08-25
100301879 1447009 5. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1659 1711 2020-08-25
100300108 1417070 6. Kurt Ploug Læseforeningens Skakklub 1602 1714 2020-08-25
100302047 1470604 7. Noah Skælbæk Læseforeningens Skakklub 1176 2020-08-12
100300356 1408780 8. Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1617 1759 2020-08-25
100302026 1468480 9. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1633 1763 2020-07-30
100301927 1451669 10. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1681 1758 2020-08-10
100301954 1461826 11. Erik Zimmermann-Nielsen Læseforeningens Skakklub 1541 1574 2020-07-30
100300761 1437038 12. Niels Lund Læseforeningens Skakklub 1287 1520 2020-07-30
100302076 1470051 13. Oliver Kaehne Snedker 1054 2020-08-26
101095063 1447971 14. Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1605 1720 2020-08-21
100300041 1444050 15. Kristen Sørensen Læseforeningens Skakklub 978 1172 2020-08-23
100300105 1411756 16. Claus Børsen Læseforeningens Skakklub 1304 1515 2020-08-20