loading
Arbejder ...

VRS efterår 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Eivind Ortind Simonsen
Vejlby-Risskov Skakklub
19381952
8
1
2
1
3
1
4
+
5
1
6
1
7
1
714,220014,051991
2Claus Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
17781848
7
1
1
0
8
½
3
+
4
+
5
0
6
1
32,2517862,511848
3Leo Christiansen
Vejlby-Risskov Skakklub
17361762
6
1
7
0
1
0
2
-
8
1
4
+
5
-
351,7517441,791766
4Lars Michael Agergaard
Vejlby-Risskov Skakklub
19482010
5
-
6
-
7
-
1
-
2
-
3
-
8
-
080194802010
5Benny Lauridsen
Viby Skakklub
19632020
4
+
8
1
6
1
7
½
1
0
2
1
3
+
23,619603,782014
6Jørgen Frank
Vejlby-Risskov Skakklub
16571673
3
0
4
+
5
0
8
0
7
0
1
0
2
0
171,7516051,601641
7Johnny Jensen
Aros Skakklub
18451854
2
0
3
1
4
+
5
½
6
1
8
1
1
0
43,418483,201860
8Ole Skadborg Villadsen
Vejlby-Risskov Skakklub
16941727
1
0
5
0
2
½
6
1
3
0
7
0
4
+
62,0516782,071716

Præmiegruppe 1 (3 spillere)

Lars Michael Agergaard har trukket sig fra turneringen.


Afbud

 

2. runde

Johnny Jensen - Leo Christiansen (afvikles 28/9)

 

3. runde

Claus Vangsgård - Ole Skadborg Villadsen (afvikles 28/9)

Benny Lauridsen - Jørgen Frank (afvikles 28/9)

 

4. runde

Claus Vangsgård - Leo Christiansen

 

5. runde

Benny Lauridsen - Eivind Ortind Simonsen (afvikles 16/11)

 

Præmier

Der anvendes korrektion ved ligestilling: 1) Gevinster 2) Sonneborn-Berger

1. plads: 600,-

2. plads: 350,-

Bedst under 1750: 250,-

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Leif Nørholm Jensen
Vejlby-Risskov Skakklub
16161700
2
1
4
½
5
1
10
½
8
1
11
1
9
1
615,1516424,801724
2Thor Kejser
Vejlby-Risskov Skakklub
12811427
1
0
13
1
3
1
4
0
11
1
10
0
6
1
442,413582,661454
3Nicolaj Dahl Frederiksen
Vejlby-Risskov Skakklub
11791341
4
0
6
½
2
0
14
+
9
0
7
½
12
1
3111,7511901,991341
4Benjamin Høgh
Vejlby-Risskov Skakklub
15661584
3
1
1
½
8
1
2
1
10
1
9
0
13
½
52515663,891628
5Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov Skakklub
14371539
6
1
8
0
1
0
12
1
13
½
14
+
7
½
473,714063,141536
6Peter Schleisner
Vejlby-Risskov Skakklub
12171358
5
0
3
½
14
+
9
0
7
0
13
0
2
0
131,6511651,831331
7Erik Hjorth
Vejlby-Risskov Skakklub
14691550
8
0
14
+
13
½
11
0
6
1
3
½
5
½
10414023,321534
8Christoffer Thorborg
Vejlby-Risskov Skakklub
11501621
7
1
5
1
4
0
13
½
1
0
12
1
10
1
31,413624,281630
9Jørgen Rasmussen
Vejlby-Risskov Skakklub
15991636
10
0
11
0
12
1
6
1
3
1
4
1
1
0
455,2515434,781620
10Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
13101482
9
1
12
1
11
½
1
½
4
0
2
1
8
0
462,7513662,811506
11Torben Hansen
Vejlby-Risskov Skakklub
15261612
12
0
9
1
10
½
7
1
2
0
1
0
14
+
93,914633,721588
12Carsten Leed
Vejlby-Risskov Skakklub
10821305
11
1
10
0
9
0
5
0
14
+
8
0
3
0
2121,210731,321299
13Søren Graugaard Christensen
Viby Skakklub
14721573
14
+
2
0
7
½
8
½
5
½
6
1
4
½
483,8514343,461564
14Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
13
-
7
-
6
-
3
-
12
-
5
-
11
-
014080001000

Præmiegruppe 1 (6 spillere)

Afbud

1. runde

Carsten Leed - Torben Hansen (afvikles 28/9)

Poul Guldbæk Olesen - Jørgen Rasmussen (afvikles 28/9)

 

2. runde

Søren Graugaard Christensen - Thor Kejser (afvikles 28/9)

Hans Jørgen Mikkelsen - Christoffer Thorborg (afvikles 28/9)

 

3. runde

Christoffer Thorborg - Benjamin Høgh (afvikles 29/9)

 

6. runde

Leif Nørholm Jensen - Torben Hansen

 

Præmier

Der anvendes korrektion ved ligestilling: 1) Gevinster 2) Almindelige korrektion

1. plads: 600,-

2. plads: 400,-

3. plads: 300,-

1. plads i Præmiegruppe 1: 400,-

2. plads i Præmiegruppe 1: 250,-

Indbydelse

Vejlby-Risskov Skakklub indbyder hermed til en 7-runders koordineret EMT på følgende mandage: 7/9, 14/9, 21/9, 5/10, 19/10, 2/11 og 23/11. Starttidspunkt kl. 19:00. Fremmøde senest kl. 20.00.

Mulighed for afvikling af udsatte partier på følgende mandage: 28/9, 12/10, 26/10 (holdskak), 9/11 og 16/11 (holdskak).

Der spilles i alle-mod-alle grupper - samt evt. en monradgruppe.

Spillestedet er Vejlby Sognegård, Vejlby Centervej 25, 8240 Risskov.

Betænkningstiden er 90 min. til 40 træk, og derefter 15 min. + opsparet tid til resten af partiet. 30 sekunders tillæg pr. træk.

Indskud 150 kr. VRS juniorer dog 100 kr. Førstepræmie i alle grupper 600 kr.. Øvrige præmier vil fremgå af programmet, men mindst hele indskuddet går til præmier. Der anvendes korrektion ved ligestilling.

Tilmelding online eller på tl@vrsk.dk. Tilmeldingsfristen er søndag den 6. september.

Afbud til en runde meldes til turneringslederen på tl@vrsk.dk

Periode 2020-09-07 .. 2020-11-23
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Eivind Ortind Simonsen
Dommere
Gruppe 1:  Eivind Ortind Simonsen
Gruppe 2:  Eivind Ortind Simonsen

Tilmeldings muligheder til VRS efterår 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2020-09-07 2020-11-23
Gruppe 2 14 2020-09-07 2020-11-23
Totalt antal tilmeldte 22
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602038 1422537 1. Eivind Ortind Simonsen Vejlby-Risskov Skakklub 1938 1952 2020-08-10
100600267 1417320 2. Claus Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1778 1848 2020-08-12
100601335 1416022 3. Leo Christiansen Vejlby-Risskov Skakklub 1736 1762 2020-08-28
100600589 1403605 4. Lars Michael Agergaard Vejlby-Risskov Skakklub 1948 2010 2020-08-12
100601101 1421638 5. Benny Lauridsen Viby Skakklub 1963 2020 2020-08-15
100602262 1428969 6. Jørgen Frank Vejlby-Risskov Skakklub 1657 1673 2020-09-01
100601893 1411438 7. Johnny Jensen Aros Skakklub 1845 1854 2020-08-14
100900347 1431536 8. Ole Skadborg Villadsen Vejlby-Risskov Skakklub 1694 1727 2020-08-14
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600273 1419609 1. Leif Nørholm Jensen Vejlby-Risskov Skakklub 1616 1700 2020-08-11
101096611 1467980 2. Thor Kejser Vejlby-Risskov Skakklub 1281 1427 2020-08-21
101096609 1468006 3. Nicolaj Dahl Frederiksen Vejlby-Risskov Skakklub 1179 1341 2020-09-06
101096608 1467999 4. Benjamin Høgh Vejlby-Risskov Skakklub 1566 1584 2020-08-28
100600537 1421760 5. Hans Jørgen Mikkelsen Vejlby-Risskov Skakklub 1437 1539 2020-08-11
100602646 1464310 6. Peter Schleisner Vejlby-Risskov Skakklub 1217 1358 2020-08-15
100601289 1445537 7. Erik Hjorth Vejlby-Risskov Skakklub 1469 1550 2020-08-25
101095041 1448030 8. Christoffer Thorborg Vejlby-Risskov Skakklub 1150 1621 2020-09-06
100602213 1422391 9. Jørgen Rasmussen Vejlby-Risskov Skakklub 1599 1636 2020-08-18
100602156 1444956 10. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1310 1482 2020-08-10
100900650 1402374 11. Torben Hansen Vejlby-Risskov Skakklub 1526 1612 2020-09-04
100602651 1465910 12. Carsten Leed Vejlby-Risskov Skakklub 1082 1305 2020-08-12
100601235 1413449 13. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1472 1573 2020-08-10
- 14. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-09-07