loading
Arbejder ...

2. KØGE WEEKEND EMT 2021

Vis Gruppe : Live dækning ParringerPGN
Mestergruppe Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1GM Jonas Buhl Bjerre
Skanderborg Skakklub
25532557
12
7
4
6
2
41 - 34,125534,112556
2IM Filip Boe Olsen
Skanderborg Skakklub
24192398
13
9
5
7
1
35 - 93,324163,092397
3IM Thorbjørn Bromann
Brønshøj Skakforening
23892392
14
8
7
10
6
35 - 93,623773,552387
4FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
23052293
15
11
1
9
16
35 - 9323052,762298
5FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
23022286
16
10
2
11
12
41 - 33,1523192,932307
6FM Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
22712267
17
12
18
1
3
10 - 142,6522682,702263
7IM Jacob Sylvan
Skakklubben Nordkalotten
22602297
18
1
3
2
11
41 - 32,1523142,362313
8FM Nicolai Kvist Brondt
Skanderborg Skakklub
22592270
19
3
11
16
15
35 - 93,1522563,022270
9Henrik Dahl Pedersen
Køge Skakklub
22142241
20
2
22
4
10
10 - 142,7522092,822235
10Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21772195
21
5
17
3
9
42,422012,422217
11Nicolai Kistrup
Caïssa Gladsaxe
21712220
22
4
8
5
7
35 - 92,221872,422232
12Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
21442142
1
6
14
20
5
10 - 141,921561,862155
13FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
21382154
2
20
19
21
18
121 - 222,821022,822118
14WFM Ellen Fredericia Nilssen
Køge Skakklub
21192121
3
17
12
18
22
10 - 142,521192,502121
15Casper Yukun Liu
BMS Skak
21052127
4
22
21
19
8
215 - 162,620932,512107
16Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
20952150
5
19
20
8
4
215 - 161,9520962,222141
17WFM Ellen Kakulidis
Skakforeningen ØBRO
20922103
6
14
10
22
20
10 - 142,420942,342106
18Svend Steenstrup
Nordsjællands Skakklub
20622009
7
21
6
14
13
121 - 221,9520431,472000
19Paul Brøndal
Nordsjællands Skakklub
20212057
8
16
13
15
21
17 - 201,920131,912049
20Paulius Meskenas
Køge Skakklub
20172062
9
13
16
12
17
17 - 201,720131,852048
21Finn Holmsø
Præstø Skakklub
19542029
10
18
15
13
19
17 - 201,5519531,972020
22Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
19321986
11
15
9
17
14
17 - 201,219411,371991

Basisgruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Martin Leth
Roskilde Skakklub
19061929
6
0
2
0
3
½
4
0
5
½
162,818522,701895
2Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
18881938
5
1
1
1
6
1
3
½
4
½
412,619422,761988
3Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
18711844
4
1
5
½
1
½
2
½
6
½
332,518861,981885
4Niels Jacob Wilquin
Hvidovre Skakklub
18711929
3
0
6
0
5
0
1
1
2
½
52,518412,701881
5Henrik Smidt-Nielsen
Køge Skakklub
18561945
2
0
3
½
4
1
6
0
1
½
242,3518462,821929
6Phillip Nielsen
Skive Skakklub
18431852
1
1
4
1
2
0
5
1
3
½
22,2518882,041910

Basisgruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
17921838
6
1
2
1
3
½
4
0
5
0
33,0517763,091826
2Daniel Petersen
Sorø Skakklub
17701747
5
1
1
0
6
0
3
½
4
½
24 - 62,8517452,341740
3Kristian Gade Burgaard
Læseforeningens Skakklub
17381732
4
1
5
0
1
½
2
½
6
0
24 - 62,617202,221723
4Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
17101746
3
0
6
1
5
1
1
1
2
½
12,3517492,331793
5Morten Hansen Hald
Køge Skakklub
16931782
2
0
3
1
4
0
6
-
1
1
24 - 61,6517042,091780
6Oscar Veiergang
Skak for sjov
16531753
1
0
4
0
2
1
5
+
3
1
321,4516701,931756

Basisgruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Alf Andries
Frem Skakklub
16481677
6
1
2
1
3
1
4
1
5
½
13,3516872,681710
2Noah Skælbæk
Læseforeningens Skakklub
16291557
5
1
1
0
6
1
3
1
4
0
32 - 33,216231,881562
3Mattias Skærved
Fredericia Skakforening
15871532
4
0
5
1
1
0
2
0
6
0
162,915021,711518
4Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
15361572
3
1
6
0
5
1
1
0
2
1
32 - 32,515591,991612
5Ingrid Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
14501538
2
0
3
0
4
0
6
1
1
½
51,8514341,741488
6Villads Majvang Sandmann
Læseforeningens Skakklub
1352
1
0
4
1
2
0
5
0
3
1
241,15139001000

Basisgruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1August Jalving
Skak for sjov
12341355
6
1
2
1
3
1
4
½
5
1
12,813421,921398
2Pavan Venkatraman
Skakforeningen ØBRO
12221222
5
0
1
0
6
1
3
0
4
0
162,711461,201214
3Anna Sofie Li
Køge Skakklub
12101313
4
0
5
1
1
0
2
1
6
0
23 - 42,611831,691285
4Kathrine Lindegaard Bruntse
Læseforeningens Skakklub
1202
3
1
6
½
5
1
1
½
2
1
422,55128801000
5Caroline Lindegaard Bruntse
Læseforeningens Skakklub
1180
2
1
3
0
4
0
6
½
1
0
52,35114201000
6Leia Andries
Frem Skakklub
11341220
1
0
4
½
2
0
5
½
3
1
23 - 4211341,191212

basisgruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Anker Müller
Skak for sjov
11251392
6
½
2
1
3
1
10
1
5
½
41 - 23,0511681,631407
2Frida Bjerregaard Hagen
Skak for sjov
1106
7
½
1
0
8
1
11
1
6
½
34 - 63,1110201000
3Nikolaj Li
Køge Skakklub
10901169
8
1
5
0
1
0
9
1
7
1
34 - 62,910950,221160
4Lasse Dahl Skjoldborg
Køge Skakklub
10731201
9
1
11
0
10
0
7
0
12
+
28 - 102,79960,641188
5Peter Emil Dinic Holmsø
Præstø Skakklub
1072
10
1
3
1
11
1
6
½
1
½
41 - 22,9112601000
6Kasper Erbou Andersen
Køge Skakklub
1038
1
½
7
1
9
1
5
½
2
½
32,4109201000
7Max August Møller Andersen
Køge Skakklub
1000
2
½
6
0
12
+
4
1
3
0
71,699501000
8Albert yubo Liu
Prøvemedlemmer
1000
3
0
10
0
2
0
12
+
9
0
1111,988701000
9Ludvig Skælbæk
Læseforeningens Skakklub
956
4
0
12
+
6
0
3
0
8
1
28 - 101,592601000
10Erling Hoff Petersen
Sorø Skakklub
9101097
5
0
8
1
4
1
1
0
11
1
34 - 61,710050,511117
11Emma Nielsen
Skive Skakklub
902
12
+
4
1
5
0
2
0
10
0
28 - 101,388401000
12Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
11
-
9
-
7
-
8
-
4
-
012080001000

Partier i turneringen 2. KØGE WEEKEND EMT 2021

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

CORONA: se sidst i indbydelsen

Køge Skakklub  indbyder til 5 runders koordineret EMT i weekenden 14.-16. maj 2021. Turneringen spilles i Asgård Skoles dramasal. Der live-streames fra topbrætterne.
Spillested: Asgård Skole, Norsvej 2 4600 Køge (få minutters gang fra Ølby S-Station).

Kantine med kaffe, te, øl, vand, ostemadder, slik m.m. findes på spillestedet. Lørdag og søndag serveres frikadeller og toast til frokost!

Spilledage og tider:
Fredag den 14. maj  2021 kl. 19-24
Lørdag den 15. maj2021 kl. 10-15 og kl. 15-20
Søndag den 16. maj 2021 kl. 10-15 og kl. 15-20

Betænkningstid: 90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk.

Turneringsform:
Der inddeles efter dansk rating. Øverste mesterklasse spilles som schweizergruppe med deltagere over 2000
Øvrige grupper spilles alle-mod-alle med seks deltagere i hver gruppe, dog evt. schweizer i nederste gruppe. Grupperne ELO-rates, hvis det er muligt.

Det et tilladt at komme op til 30 minutter for sent til et parti. Partiet er tabt ved senere fremmøde. Spillernes mobiltelefoner skal være slukket under hele partiet. Tændt mobiltelefon = tabt parti.

Indskud og tilmelding:
Indskud 400 kroner; juniorer indtil 20 år 200 kr.; GM, IM, WGM OG WIM SPILLER GRATIS.
Indskud betales i forbindelse med tilmelding på konto 2300 4390375366 Mrk. Navn ved betaling ELLER  Mobil Pay 927683
Titelholdere bedes kontakte arrangør direkte vedrørende tilmelding. koegeskakklub@gmail.com
Bemærk tilmeldingsfrist: 9.maj 2021 kl 23:59

Garanterede præmier:
Øverste mesterklasse: 4.000 kr. – 1.500 kr. – 1.000 kr. – ratingpræmie 700 kr.
Øvrige grupper: 1000 kr.  –  500 kr.
Præmierne deles ved ligestilling i point.

CORONA: Restriktionerne pr. 6. maj gør, at vi opdeler turneringen i flere afdelinger, med max 24 i vores dramasal og i 6-12 spillere i klasseværelser, hvis det bliver nødvendig.

For at kunne deltage i turneringen, kræver det Coronapas, dvs. en quick-test fredag der gælder i 72 timer, eller en vaccinationspas, der vil være kontrol ved ankomst. Der skal som tidligere bæres mundbind når man forlader brættet, ligesom afstand er nødvendig. Håndsprit vil være tilstede, som skal benyttes når man forlader spillesalen og når man ankommer. Vi appelerer endvidere til sund fornuft. En smittet, vil lukke hele turneringen og det ville være forfærdeligt for vores dejlige spil.

Turneringsledere 
Verner Christensen
Finn Stuhr


Yderligere oplysninger: Finn Stuhr koegeskakklub@gmail.com Tlf 25468293

Periode 2021-05-14 .. 2021-05-16
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Finn Stuhr

Erik Carlsen

Niels Steen Larsen

Hoveddommer Verner Christensen
Dommere Alle grupper:  Finn Stuhr

Tilmeldings muligheder til 2. KØGE WEEKEND EMT 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppe 22 2021-05-14 2021-05-09
Basisgruppe 1 6 2021-05-14 2021-05-09
Basisgruppe 2 6 2021-05-14 2021-05-09
Basisgruppe 3 6 2021-05-14 2021-05-09
Basisgruppe 4 6 2021-05-14 2021-05-09
basisgruppe 5 12 2021-05-14 2021-05-09
Totalt antal tilmeldte 58
Deltagere i gruppen Mestergruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103110502 1444948 1. GM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2553 2557 2021-04-20
100602308 1440640 2. IM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2419 2398 2021-05-01
100801519 1403893 3. IM Thorbjørn Bromann Brønshøj Skakforening 2389 2392 2021-04-18
100103864 1444492 4. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2305 2293 2021-04-22
100103912 1444514 5. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2302 2286 2021-04-20
100602240 1429221 6. FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2271 2267 2021-04-19
100101113 1402137 7. IM Jacob Sylvan Skakklubben Nordkalotten 2260 2297 2021-04-24
100103177 1413848 8. FM Nicolai Kvist Brondt Skanderborg Skakklub 2259 2270 2021-04-22
100200634 1404199 9. Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2214 2241 2020-12-07
100800259 1406671 10. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2177 2195 2021-04-24
100103773 1444816 11. Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2171 2220 2021-05-02
100802438 1412159 12. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2144 2142 2021-04-20
100800106 1400550 13. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2138 2154 2021-05-06
103111069 1441230 14. WFM Ellen Fredericia Nilssen Køge Skakklub 2119 2121 2021-04-22
100104150 1454153 15. Casper Yukun Liu BMS Skak 2105 2127 2021-04-26
100501746 1448552 16. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2095 2150 2021-04-30
100701623 1444972 17. WFM Ellen Kakulidis Skakforeningen ØBRO 2092 2103 2021-04-24
100800374 1409182 18. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 2062 2009 2021-04-21
102101032 1447432 19. Paul Brøndal Nordsjællands Skakklub 2021 2057 2021-05-09
100202444 12809969 20. Paulius Meskenas Køge Skakklub 2017 2062 2021-04-19
100201253 1412507 21. Finn Holmsø Præstø Skakklub 1954 2029 2021-05-03
101096089 1464981 22. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1932 1986 2021-04-22
Deltagere i gruppen Basisgruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800886 1425846 1. Martin Leth Roskilde Skakklub 1906 1929 2021-04-22
100302026 1468480 2. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1888 1938 2021-04-21
100104399 1457349 3. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1871 1844 2021-04-20
100104656 1471139 4. Niels Jacob Wilquin Hvidovre Skakklub 1871 1929 2021-04-20
100200376 1410369 5. Henrik Smidt-Nielsen Køge Skakklub 1856 1945 2021-05-10
101095973 1466062 6. Phillip Nielsen Skive Skakklub 1843 1852 2021-04-24
Deltagere i gruppen Basisgruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301927 1451669 1. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1792 1838 2021-04-21
100202472 1466577 2. Daniel Petersen Sorø Skakklub 1770 1747 2021-05-02
100302007 1468260 3. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1738 1732 2021-04-28
100104290 1463896 4. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1710 1746 2021-05-10
100202094 1437615 5. Morten Hansen Hald Køge Skakklub 1693 1782 2021-04-24
100104574 1470183 6. Oscar Veiergang Skak for sjov 1653 1753 2021-05-04
Deltagere i gruppen Basisgruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301969 1463373 1. Alf Andries Frem Skakklub 1648 1677 2021-05-04
100302047 1470604 2. Noah Skælbæk Læseforeningens Skakklub 1629 1557 2021-05-01
101095461 1461958 3. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1587 1532 2021-01-05
100104139 1452797 4. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1536 1572 2021-04-23
100104157 1455907 5. Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1450 1538 2021-05-04
100302083 - 6. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1352 2021-04-25
Deltagere i gruppen Basisgruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104605 1471759 1. August Jalving Skak for sjov 1234 1355 2021-04-25
100104652 1471376 2. Pavan Venkatraman Skakforeningen ØBRO 1222 1222 2021-04-27
100202550 1472119 3. Anna Sofie Li Køge Skakklub 1210 1313 2021-04-22
100302044 1472283 4. Kathrine Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1202 2021-04-24
100302043 1472275 5. Caroline Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1180 2021-04-24
100302033 1469207 6. Leia Andries Frem Skakklub 1134 1220 2021-05-05
Deltagere i gruppen basisgruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104572 1472070 1. Anker Müller Skak for sjov 1125 1392 2021-04-25
101096723 1472089 2. Frida Bjerregaard Hagen Skak for sjov 1106 2021-04-20
100202374 1464957 3. Nikolaj Li Køge Skakklub 1090 1169 2021-04-22
100103708 1447831 4. Lasse Dahl Skjoldborg Køge Skakklub 1073 1201 2021-05-04
100202162 0 5. Peter Emil Dinic Holmsø Præstø Skakklub 1072 2021-05-03
100202466 - 6. Kasper Erbou Andersen Køge Skakklub 1038 2021-05-03
100202587 - 7. Max August Møller Andersen Køge Skakklub 1000 2021-04-19
101097198 - 8. Albert yubo Liu Prøvemedlemmer 1000 2021-05-13
100302056 - 9. Ludvig Skælbæk Læseforeningens Skakklub 956 2021-05-01
100202521 1471660 10. Erling Hoff Petersen Sorø Skakklub 910 1097 2021-05-02
101096689 1471929 11. Emma Nielsen Skive Skakklub 902 2021-04-24
- 12. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2021-05-14