loading
Arbejder ...

Nordre Åben Klubturnering Efterår 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Lars Noe
Nordre Skakklub
19982026
8
½
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½3 - 43,1519193,171973
2FM Tom Petri Petersen
Nordre Skakklub
22942303
7
1
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
11 - 25,922945,792207
3Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
19852006
6
 
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
06 - 83,0518942,961947
4Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
19972010
5
1
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
11 - 23,1519973,011930
5Michael Øe
Nordre Skakklub
20452095
4
0
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
05 - 73,6519583,892017
6Per Oehlerich
Nordre Skakklub
18881929
3
 
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
06 - 82,0518272,211885
7Mikkel Hansen
Nordre Skakklub
19421960
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
05 - 72,618642,501910
8Vagn Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
21222153
1
½
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
½3 - 44,4520434,472074
Indbydelse

Nordres Åbne Klubturnering Efterår 2020

Nordre Skakklub indbyder til åben koordineret klubturnering. Turneringen tæller samtidig som klubmesterskab, idet bedst placerede Nordrespiller i øverste gruppe kåres som Klubmester 2020. Af samme grund forbeholder arrangøren ret til at reservere et antal pladser til Nordre-medlemmer i den øverste gruppe.

Der spilles på følgende torsdage:
17/9, 24/9, 8/10, 22/10, 5/11, 12/11, 3/12
Der er endvidere afsat følgende datoer til udsatte partier: 1/10, 15/10, (29/10), (19/11) og 26/11. Slår disse datoer ikke til kan der spilles på andre klubaftener, i Chess House, hos andre klubber eller privat.

Spilletid og -sted: Kl. 18.30 - ca 22:30 i Chess House, Katrinebjergvej 111J/Møllevangs Allé 148 A, 8200 Aarhus N. Der er ryge-forbud i Chess House.

Betænkningstid: 1½ time til hele partiet + 30 sekunder pr træk fra træk 1. NB!!! Ingen extra tillægstid ved træk 40!

Indskud: 125 kr. Nordre-juniorer dog gratis.

Turneringsform: Der spilles i 8-mands alle-mod-alle grupper, evt. nederste gruppe som Monrad. Turneringen afvikles efter 'FIDEs regler for skak' og 'Reglement for DM og koordinerede turneringer'. Turneringen rates, og ELO-rates tillige for de grupper der opfylder betingelserne. Der dispenseres for reglen om fremmøde, og der accepteres i stedet 1 time.

For en evt. Monrad-gruppe gælder at udsatte partier skal spilles senest 3 uger efter oprindelig spilledato (men meget gerne tidligere), dog senest 26/11.

Præmier pr. gruppe: (8-mands)
1. præmie Kr. 500
2. præmie Kr. 250
I tilfælde af ligestilling deles præmierne (klubmesterskabet afgøres dog ved korrektion (Sonneborn-Berger))

Tilmelding med navn, klub, fødselsdato, rating og telefonnummer senest søndag 13/9 via DSUs turneringssystem. Alternativt til turneringsleder Thomas Overgaard Kristensen, 22 70 23 57 (helst på sms), eller email thomas.ok@nordre.dk.

Ved afbud er det vigtigt at man husker:
- At melde afbud til turneringsleder OG modstander.
- SELV at aftale nyt spilletidspunkt med modstanderen OG meddele dette til TL.
- At meddele resultatet til turneringslederen straks efter partiets afvikling.
- At alle partier skal være afviklet inden sidste runde.

Periode 2020-09-17 .. 2020-12-03
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Thomas Overgaard Kristensen
Dommere
Mester:  Thomas Overgaard Kristensen
Basis:  Thomas Overgaard Kristensen

Tilmeldings muligheder til Nordre Åben Klubturnering Efterår 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2020-09-17 2020-09-13
Basis 10 2020-09-17 2020-09-13
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900192 1422022 1. Lars Noe Nordre Skakklub 1998 2026 2020-09-13
100601053 1403486 2. FM Tom Petri Petersen Nordre Skakklub 2294 2303 2020-08-20
100600871 1406205 3. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 1985 2006 2020-09-13
100602410 1444824 4. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1997 2010 2020-08-19
100600886 1412574 5. Michael Øe Nordre Skakklub 2045 2095 2020-09-06
100600351 1408410 6. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1888 1929 2020-08-26
100601513 1416219 7. Mikkel Hansen Nordre Skakklub 1942 1960 2020-08-22
100600965 1400851 8. Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2122 2153 2020-09-13
Deltagere i gruppen Basis
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601235 1413449 1. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1445 1573 2020-08-19
100901460 1430971 2. Jonas Nielsen Nordre Skakklub 1765 1783 2020-08-19
100800291 1424840 3. Lars Christensen Nordre Skakklub 1622 1658 2020-08-21
100601855 1419803 4. Thomas Overgaard Kristensen Nordre Skakklub 1500 1633 2020-08-19
100600649 1401998 5. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1589 1635 2020-08-21
101096519 1467131 6. Albert Skjødt Pedersen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 953 2020-08-29
100600887 1404970 7. Oluf Øe Randers Skakklub 1823 1875 2020-09-13
100900272 1427270 8. Søren Korshøj Laursen Nordre Skakklub 1802 1858 2020-09-09
- 9. Sune Huus 1550 2020-09-10
100602467 1463764 10. Ken Holm Nordre Skakklub 1231 1458 2020-09-15