loading
Arbejder ...

Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
2151
8
1
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
11 - 35,32151
2Martin Møller
Aalborg Skakforening af 1889
1807
7
1
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
11 - 31,951807
3Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
1940
6
0
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
06 - 83,251843
4Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
1946
5
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
04 - 53,351846
5Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
1891
4
 
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
04 - 52,751809
6Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
2186
3
1
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
11 - 35,552186
7Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
1801
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
06 - 81,951743
8John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
2005
1
0
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
06 - 83,91891

Afbud 1. runde: Niels Chr. og Johan (spiller mod hinanden)

Basis 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Jørgen Vejby Schacht
Skørping Skakklub
1784
8
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
05 - 84,11661
2Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
1796
7
½
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
½2 - 34,21685
3Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
1798
6
1
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
114,21798
4Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
1630
5
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
05 - 82,41537
5Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
1665
4
 
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
05 - 82,81572
6Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
1741
3
0
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
043,61633
7Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
1741
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
½2 - 33,61648
8Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
1692
1
 
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
05 - 83,11599

Afbud 1.runde:

Torben og Normann (spiller mod hinanden)

Basis 2 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Mogens Hermansen
Aalborg Skakforening af 1889
1529
8
½
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½2 - 53,451396
2Jarl Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
1611
7
1
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
114,351611
3Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
1379
6
½
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
½2 - 51,91316
4Poul Davidsen
Aalborg Skakforening af 1889
1494
5
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
07 - 83,11355
5Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
1562
4
 
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
07 - 83,81391
6Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
1504
3
½
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
½2 - 53,21383
7Daniel Jhaf Madsen
Aalborg Skakforening af 1889
1620
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
064,41432
8Christian Rienhadt Hartvigsen
Aalborg Skakforening af 1889
1560
1
½
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
½2 - 53,81412

Afbud 1.runde: Poul Davidsen mod Kim Pors

Basis 3 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
1366
8
1
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
11 - 33,651366
2Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
1357
7
1
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
11 - 33,551357
3Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
1361
6
½
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
½4 - 53,61222
4Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
1303
5
0
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
06 - 82,951170
5Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
1413
4
1
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
11 - 34,21413
6Anders Faurskov
Aalborg Skakforening af 1889
1402
3
½
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
½4 - 54,051242
7Oliver Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
1305
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
06 - 831170
8Hartvig Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
1312
1
0
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
06 - 83,051175

Basis 4 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Edmundas Maksimavicius
Aalborg Skakforening af 1889
1255
2
1
4
 
     11 - 61,151255
2Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
1103
1
0
3
 
     07 - 120,91063
3Frederik Flemming Kærup Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
1029
4
0
2
 
     07 - 120,61002
4Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
1274
3
1
1
 
     11 - 61,351274
5David Harlund
Dansk Skak Akademi
1288
6
1
7
 
     11 - 61,151288
6Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
1177
5
0
8
 
     07 - 121,11128
7Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
1293
8
1
5
 
     11 - 61,351293
8Mikkel Timm Overgaard
Aalborg Skakforening af 1889
1000
7
0
6
 
     07 - 120,4976
9Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
1117
10
1
11
 
     11 - 61,051117
10Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
1122
9
0
12
 
     07 - 121,41059
11Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
1060
12
+
9
 
     11 - 60,41060
12Hr. Oversidder
Ingen klub
800
11
-
10
 
     07 - 120800
Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Tekniske Gymnasium, Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg.

Der spilles 7 runder i 8-mands-grupper i efterårsturneringen. Nederste gruppe evt. Monrad. Spilledatoer: 15/9, 29/9, 6/10, 20/10, 3/11, 17/11, 1/12.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Præmier: I 8-mands-grupper er der præmie til nr. 1 og 2. Ved ligestiling deles pengepræmier, men klubmesterskabet (for medlemmer af Aalborg Skakforening) afgøres ved Sonnenborn-Berger korrektion. I Monradgruppen er der præmie til de øverste 3, og ved ligestilling i points er der almindelig korrektion.

Tilmeldingsfrist 14/9 kl.21. Gruppeinddeling og lodtrækning offentliggøres kl. 22 samme dag.

Periode 2020-09-15 .. 2020-12-15
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Hans Engen, Preben Nielsen, Arne Fjordside

Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2020-09-15 2020-09-14
Basis 1 8 2020-09-15 2020-09-14
Basis 2 8 2020-09-15 2020-09-14
Basis 3 8 2020-09-15 2020-09-14
Basis 4 12 2020-09-15 2020-09-14
Totalt antal tilmeldte 44
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701854 5112362 1. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2151 2156 2020-09-14
100401642 1457020 2. Martin Møller Aalborg Skakforening af 1889 1807 1804 2020-09-14
100700725 1407678 3. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 1940 2020 2020-09-13
100700450 1405969 4. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1946 1976 2020-09-01
100201494 1401971 5. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1891 1840 2020-09-12
103106490 1409514 6. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2186 2212 2020-09-03
100701708 1461176 7. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1801 1851 2020-09-14
100700682 1404156 8. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2005 2047 2020-09-14
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701610 1450565 1. Jørgen Vejby Schacht Skørping Skakklub 1784 1822 2020-09-08
100700677 1406159 2. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1796 1815 2020-09-09
100700699 1451456 3. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1798 1837 2020-09-14
100700684 1413295 4. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1630 1631 2020-09-14
100700039 1417363 5. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1665 1831 2020-09-14
100700678 1418580 6. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1741 1846 2020-08-22
100701787 1465031 7. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1741 1735 2020-09-13
100700369 1428357 8. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1692 1722 2020-08-27
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700555 1408925 1. Mogens Hermansen Aalborg Skakforening af 1889 1529 1622 2020-09-06
103103905 1472178 2. Jarl Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1611 1825 2020-09-14
101096226 1465066 3. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1379 1583 2020-09-10
100701655 1453440 4. Poul Davidsen Aalborg Skakforening af 1889 1494 1608 2020-09-14
100701776 1464485 5. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1562 1448 2020-09-04
100701739 1462393 6. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1504 1405 2020-09-07
100602630 1463403 7. Daniel Jhaf Madsen Aalborg Skakforening af 1889 1620 1662 2020-08-27
100901698 1401645 8. Christian Rienhadt Hartvigsen Aalborg Skakforening af 1889 1560 1577 2020-09-13
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701631 1450549 1. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1366 1389 2020-09-08
100701167 1453459 2. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1357 1589 2020-09-09
100700690 1413856 3. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1361 1516 2020-09-09
100701763 1463748 4. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1303 1460 2020-08-29
100700720 1456687 5. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1413 1470 2020-09-09
100701838 1468871 6. Anders Faurskov Aalborg Skakforening af 1889 1402 1497 2020-08-26
100701871 1471619 7. Oliver Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1305 2020-09-14
100701858 1470159 8. Hartvig Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1312 1495 2020-09-14
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701868 1471392 1. Edmundas Maksimavicius Aalborg Skakforening af 1889 1255 1354 2020-09-14
100700356 1457187 2. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1103 1355 2020-09-04
100701869 - 3. Frederik Flemming Kærup Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1029 2020-09-14
100700601 1453521 4. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1274 1423 2020-08-26
100501367 1471384 5. David Harlund Dansk Skak Akademi 1288 1383 2020-09-04
100700850 1444921 6. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1177 1460 2020-09-03
103104973 1453475 7. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1293 1464 2020-09-09
100701877 - 8. Mikkel Timm Overgaard Aalborg Skakforening af 1889 1000 2020-09-10
100401270 1453513 9. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1117 1277 2020-09-10
100100277 1450492 10. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1122 1293 2020-09-12
100201715 1409700 11. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1060 1302 2020-09-09
- 12. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-09-14