loading
Arbejder ...

ASK Klubmesterskab 2020-2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Paul Brøndal
Nordsjællands Skakklub
20232054
10
½
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
165,718945,711960
2Jesper Schultz-Pedersen
Allerød Skakklub
20802106
9
½
1
½
10
1
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
226,419886,352019
3Lars Pedersen
Allerød Skakklub
20082024
8
1
9
1
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
245,519075,321958
4Claus Andersen
Allerød Skakklub
18891934
7
1
8
½
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
53,9518164,141881
5Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
20032039
6
0
7
1
8
1
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
235,4519015,511969
6Morten Togsverd-Bo
Allerød Skakklub
19351957
5
1
10
1
7
½
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
14,5519354,431880
7Ejgild Nielsen
Allerød Skakklub
17321804
4
0
5
0
6
½
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
½72,0516862,491764
8Hans Samuelsen
Allerød Skakklub
18801890
3
0
4
½
5
0
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
½93,817813,551829
9Frode Benedikt Nielsen
Allerød Skakklub
18791896
2
½
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
½83,817803,651833
10Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
18821912
1
½
6
0
2
0
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
½103,8517823,851845

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Steen Kopperberg
Allerød Skakklub
18131858
10
1
2
½
3
½
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
235,3517135,431789
2Torben Olsen
Allerød Skakklub
17421813
9
0
1
½
10
1
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
44,416554,831746
3Søren Nygaard
Allerød Skakklub
16421721
8
0
9
0
1
½
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½93,0515493,621659
4Lars K. Johansen
Allerød Skakklub
17051740
7
0
8
½
9
0
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
½103,916033,861673
5Albert Emil Lyng Petersen
Allerød Skakklub
18471845
6
1
7
 
8
1
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
225,7517355,261715
6Birger Hagstrøm
Allerød Skakklub
17761819
5
0
10
0
7
1
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
174,8516614,911741
7Anders Rossen-Jørgensen
Allerød Skakklub
17641774
4
1
5
 
6
0
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
184,6516554,311708
8Ole Rasmussen
Hillerød Skakklub
15521579
3
1
4
½
5
0
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
52,0515271,941570
9Svend Steenstrup
Nordsjællands Skakklub
18711912
2
1
3
1
4
1
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
316,0518716,141849
10Steen Rosenkilde
Allerød Skakklub
17821803
1
0
6
1
2
0
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
164,9516644,701729

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Hardy Hansen
Allerød Skakklub
13801493
10
1
2
0
3
+
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
262,912952,341466
2Jakob Werner
Allerød Skakklub
16421675
9
1
1
1
10
1
3
+
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
415,7516423,961636
3Bjørn Mossige
Allerød Skakklub
14601584
8
0
9
-
1
-
2
-
10
-
4
-
5
-
6
-
7
-
0100,3514440,481565
4Steen Hagstrøm
Allerød Skakklub
15641630
7
0
8
1
9
1
1
 
2
 
3
+
10
 
5
 
6
 
334,9514313,551579
5Andrias Pieterson
Allerød Skakklub
1500
6
0
7
½
8
½
9
 
1
 
2
 
3
+
4
 
10
 
244,25135401000
6Henrik Damm
Hillerød Skakklub
13761510
5
1
10
 
7
0
8
 
9
 
1
 
2
 
3
+
4
 
252,8512932,481460
7David Christophersen
Allerød Skakklub
16341714
4
1
5
½
6
1
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
+
25,715074,271669
8Poul Erik Nielsen
Allerød Skakklub
15811597
3
1
4
0
5
½
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
75,813883,781541
9Martin Thorsen
Allerød Skakklub
1300
2
0
3
+
4
0
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
182,05120801000
10Tobias Torp-Pedersen
Allerød Skakklub
13281340
1
0
6
 
2
0
7
 
3
+
8
 
4
 
9
 
5
 
192,3512221,141294

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Finn Hoffmann
Allerød Skakklub
12481423
8
0
2
1
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
234,411404,161380
2Svend Aage Rand
Allerød Skakklub
12311444
7
0
1
0
8
0
3
 
4
 
5
 
6
 
07 - 84,2510404,391356
3Jens Kornbæk Pedersen
Espergærde Skakklub
12261420
6
 
7
1
1
0
2
 
8
 
4
 
5
 
14 - 64,210824,161357
4Rudy Neergaard Hansen
Allerød Skakklub
12501379
5
1
6
1
7
1
1
 
2
 
3
 
8
 
31 - 24,4512503,711365
5John Sø
Allerød Skakklub
11961415
4
0
8
0
6
1
7
 
1
 
2
 
3
 
14 - 63,910664,081353
6Jan Arrhenius
Allerød Skakklub
9341138
3
 
4
0
5
0
8
 
7
 
1
 
2
 
07 - 81,358531,391110
7Mogens Falk
Allerød Skakklub
10181228
2
1
3
0
4
0
5
 
6
 
8
 
1
 
14 - 62,19592,181204
8Johannes Jensen
Allerød Skakklub
11371398
1
1
5
1
2
1
6
 
3
 
7
 
4
 
31 - 23,311373,931379
Indbydelse

ASK Klubturnering 2010-2021 

Vel mødt til Allerøds klubturnering. I det følgende kan du læse reglerne og en række praktiske oplysninger. 
 
Spilledatoer: 1/10  8/10  22/10  26/11  21/1  4/3  18/3  25/3  15/4 
 
Turneringsledere

Jesper Scherling Fris, tlf. 28 89 09 97, jesperfris@hotmail.com

Anders Rossen-Jørgensen, tlf. 52 17 49 72 , androssen@hotmail.com 
 
Tilmelding og indskud: Tilmelding og betaling af indskud skal ske på https://skak.nemtilmeld.dk senest den 24. September 2020. KL 19:25.

Indskud 200 kr. (juniorer under 20 år og SU-medlemmer 100 kr.). 
 
Spilletidspunkt: Spilletidspunktet er torsdag kl. 19.30 på de angivne spilledatoer; turneringslederne kan vælge at udsætte kampstart nogle få minutter af hensyn til juniortræning, begyndertræning m.m. 
 
Det er tilladt at komme 30 minutter for sent til et parti, regnet fra det normale spilletidspunkt kl. 19.30. Hvis en spiller ikke er til stede i spillelokalet senest kl. 20.00, er partiet tabt for spilleren. 
 
Spillested: Klubbens lokaler, Skovensvej 4, 1. sal, 3450 Allerød 
 
Turneringsform og gruppeinddeling: Der spilles 9 runder, så vidt muligt i alle-mod-alle-grupper med 10 spillere, nederste gruppe eventuelt schweizer. 
 
Turneringen er åben for A- og B-medlemmer. Sidste års gruppevindere er berettiget til at spille en gruppe højere, uanset rating, og sidste års klubmester er berettiget til at spille i øverste gruppe uanset rating. 
 
Betænkningstid og noteringspligt:
Hver spiller har 90 minutter til hele partiet med et tillæg af 30 sekunder pr. udført træk. Der er noteringspligt under hele partiet. 
 
Mobiltelefoner m.m. Spillernes mobiltelefoner og andre elektroniske kommunikationsmidler skal være slukket under hele partiet og opbevares i en taske eller hos turneringslederne, jf. skakreglerne. Tændt mobiltelefon = tabt parti. 

Afbud og udsatte partier: Afbud skal både meddeles til modstanderen og til en af turneringslederne senest dagen før spilledagen. Ved afbud på selve spilledagen træffer turneringsledelsen afgørelse om partiets afvikling, herunder om det er tabt for den spiller, der har meldt for sent afbud. Det er ikke tilladt at udeblive uden afbud. 
 
Det påhviler spillerne at medvirke aktivt til at få afviklet udsatte partier. Turneringsledelsen er berettiget til at fastlægge nye spilledatoer for udsatte partier og om nødvendigt at træffe afgørelse 

Periode 2020-10-01 .. 2021-04-15
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Birger Hagstrøm

 

Hoveddommer Jesper Scherling Fris
Dommere

Tilmeldings muligheder til ASK Klubmesterskab 2020-2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2020-10-01 2020-09-24
Gruppe 2 10 2020-10-01 2020-09-24
Gruppe 3 10 2020-10-01 2020-09-24
Gruppe 4 8 2020-10-01 2020-09-24
Totalt antal tilmeldte 38
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
102101032 1447432 1. Paul Brøndal Nordsjællands Skakklub 2023 2054 2020-09-03
100100629 1404482 2. Jesper Schultz-Pedersen Allerød Skakklub 2080 2106 2020-09-03
100802873 1448242 3. Lars Pedersen Allerød Skakklub 2008 2024 2020-09-03
100803131 1467786 4. Claus Andersen Allerød Skakklub 1889 1934 2020-09-03
100802258 1413872 5. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 2003 2039 2020-09-18
100803124 1467778 6. Morten Togsverd-Bo Allerød Skakklub 1935 1957 2020-09-18
100102064 1412639 7. Ejgild Nielsen Allerød Skakklub 1732 1804 2020-09-18
100101852 1426532 8. Hans Samuelsen Allerød Skakklub 1880 1890 2020-09-18
100101187 1405721 9. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1879 1896 2020-09-18
100802760 1439391 10. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1882 1912 2020-09-24
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102012 1433768 1. Steen Kopperberg Allerød Skakklub 1813 1858 2020-09-03
100100628 1452690 2. Torben Olsen Allerød Skakklub 1742 1813 2020-09-03
100802244 1426141 3. Søren Nygaard Allerød Skakklub 1642 1721 2020-09-18
100100608 1425595 4. Lars K. Johansen Allerød Skakklub 1705 1740 2020-09-18
100103833 1438999 5. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1847 1845 2020-09-24
100100599 1416154 6. Birger Hagstrøm Allerød Skakklub 1776 1819 2020-09-24
100100634 1426494 7. Anders Rossen-Jørgensen Allerød Skakklub 1764 1774 2020-09-24
100800478 1417118 8. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1552 1579 2020-09-24
100800374 1409182 9. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1871 1912 2020-09-24
100100633 1426486 10. Steen Rosenkilde Allerød Skakklub 1782 1803 2020-09-24
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802517 1425242 1. Hardy Hansen Allerød Skakklub 1380 1493 2020-09-18
100100643 1426850 2. Jakob Werner Allerød Skakklub 1642 1675 2020-09-18
100802916 1453769 3. Bjørn Mossige Allerød Skakklub 1460 1584 2020-09-18
100801930 1425234 4. Steen Hagstrøm Allerød Skakklub 1564 1630 2020-09-18
100803241 1472704 5. Andrias Pieterson Allerød Skakklub 1500 2020-09-18
100100593 1425013 6. Henrik Damm Hillerød Skakklub 1376 1510 2020-09-24
100802399 1413619 7. David Christophersen Allerød Skakklub 1634 1714 2020-09-24
100100624 1426125 8. Poul Erik Nielsen Allerød Skakklub 1581 1597 2020-09-24
100803202 1470922 9. Martin Thorsen Allerød Skakklub 1300 2020-09-24
100803201 1470884 10. Tobias Torp-Pedersen Allerød Skakklub 1328 1340 2020-09-24
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100803107 1467328 1. Finn Hoffmann Allerød Skakklub 1248 1423 2020-09-03
100100632 1426400 2. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1231 1444 2020-09-03
100800118 1426230 3. Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1226 1420 2020-09-03
100100600 1434713 4. Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1250 1379 2020-09-18
100100640 1426613 5. John Sø Allerød Skakklub 1196 1415 2020-09-18
100803096 1465414 6. Jan Arrhenius Allerød Skakklub 934 1138 2020-09-18
100801712 1425099 7. Mogens Falk Allerød Skakklub 1018 1228 2020-09-18
100100606 1425463 8. Johannes Jensen Allerød Skakklub 1137 1398 2020-09-24