loading
Arbejder ...

Nørresundby Skakklubs klubturnering 2020-21

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Henning Larsen
Aars Skakklub
17641856
10
1
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
11 - 42,8517643,441807
2Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
19031958
9
0
1
 
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
07 - 104,4517704,691864
3Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
18011851
8
0
9
 
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
07 - 103,2517043,371784
4Johan Ravnborg
Dansk Skak Akademi
17781857
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
05 - 6316883,441788
5Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20172040
6
1
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
11 - 45,820175,661947
6Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
18911840
5
0
10
 
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
07 - 104,317623,261775
7Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21862212
4
 
5
 
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
05 - 67,4520377,382064
8Arne Hove
Nørresundby Skakklub
18171868
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
11 - 43,418173,591816
9FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22382250
2
1
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
11 - 47,8522387,682116
10Claus Holm
Brønderslev Skakklub
17521769
1
0
6
 
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
07 - 102,6516732,491669

Basis Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13611516
2
1
3
 
       11 - 91,413611,461507
2Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
11221293
1
0
17
 
       010 - 180,211130,301287
3David Harlund
Dansk Skak Akademi
12881383
4
1
1
 
       11 - 91,1512880,321370
4Kenn Jensen
1100
3
0
5
 
       010 - 180110001000
5Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12741423
6
0
4
 
       010 - 181,1512220,481413
6Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
13231440
5
1
8
 
       11 - 91,3513230,521450
7Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
9481178
8
0
10
 
       010 - 180,49240,191174
8Marianne Nielsen
1117
7
1
6
 
       11 - 90111701000
9Thomas Dahl Iversen
Brønderslev Skakklub
15801608
10
1
12
 
       11 - 91,615801,421600
10Sandi Mortensen
Brønderslev Skakklub
12711434
9
0
7
 
       010 - 18112261,081412
11Jan Petersen
Nørresundby Skakklub
16011677
12
0
14
 
       010 - 181,715251,641644
12Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
14131470
11
1
9
 
       11 - 90,5514330,541479
13Jan Balle Kjeldsen
Brønderslev Skakklub
13641449
14
1
15
 
       11 - 9113640,761459
14Børge Bertelsen
Aars Skakklub
10591351
13
0
11
 
       010 - 180,1510520,501341
15Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
16871777
16
1
13
 
       11 - 91,8516871,791761
16Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
10601302
15
0
18
 
       010 - 180,8510220,931283
17Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17411846
18
+
2
 
       11 - 9117410,921828
18Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
17
-
16
 
       010 - 1808000,151000
Indbydelse

Nørresundby Klubturnering 2020 - 2021

Deltagerne indplaceres primært i 10-mands grupper efter DSU’s rating, som de er kendt af turneringslederen ved tilmeldingsfristens udløb, dog

 således at gruppevinderen i sidste års basis turnering har ret til at spille i en højere gruppe.
Nederste gruppe kan være mindre og evt. spille dobbelt runder eller større i en Monrad-gruppe.
Hver gruppe spiller 9 runder alle mod alle, dog fastlægges runder for nederste gruppe først efter at endelig tilmelding er slut.
I alle grupper kan der efter aftale spilles forud.
Gyldigt afbud og ønsker om ændring af spilledato skal være meddelt til og bekræftet af modparten,
samt meddelt til turneringslederen med oplysning om ny forventet spilledag.
Alle udsatte partier skal være afviklet inden sidste spilledato for gruppen.
Ved fremmøde senere end 1 time efter fastsat starttidspunkt tabes partiet.
Turneringen, som er åben for alle medlemmer af DSU, rates og afvikles i øvrige forhold efter Reglement for DSU’s EMT og koordinerede

 turneringer, herunder ELO rating i muligt omfang.

Præmier:

Mester:

1. præmie 600 kr

2. præmie 400 kr

Bedste Nørresundby spiller 300 kr og titel af klubmester

Basis 1:

1. præmie 600 kr

2. præmie 400 kr

Basis 2:

1. præmie 600 kr

2. præmie 400 kr

3. præmie 300 kr

                     

Tilmelding:

Senest tirsdag den 15. september 2020 kl 19

via DSU's turneringsside

Spillested:

Nørresundby Skakklubs klublokaler, Kulturbroen, Strandgade 3, Nørresundby.

Spilledatoer:

17/9 – 01/10 – 22/10 – 19/11 – 10/12 2020 - 21/1 – 11/2 – 25/2 – 11/3 2021
Urene startes kl. 19.00

Betænkningstid:

For alle grupper: 1½ time + 30 sek. pr. træk til 40 træk. Derefter 5 min. + 30 sek. pr. træk til resten af partiet.
 

Indskud:

170 kr. inkl. EMT/ELO-afgift på kr. 30,- til DSU,
dog 100 kr. for juniorer og pensionister over 64, som er medlem af Nørresundby Skakklub.

Præmier:

Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion m.m.
Fastsættes endeligt efter 1. runde.

Periode                      2020-09-17  2021-03-11

Dansk ratet                ja

Elo ratet                     ja

Kørestols adgang    ja

Turnerings komite   Arne Hove, Arne Fjordside og Henning Larsen

Hoveddommer         Per Grevlund

Dommere………

Periode 2020-09-17 .. 2021-03-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Per Grevlund
Dommere
Mesterklassen:  Per Grevlund
Basis:  Per Grevlund

Tilmeldings muligheder til Nørresundby Skakklubs klubturnering 2020-21

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 10 2020-09-17 2020-09-15
Basis 18 2020-09-17 2020-09-15
Totalt antal tilmeldte 28
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700759 1404172 1. Henning Larsen Aars Skakklub 1764 1856 2020-09-09
100700393 1403257 2. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 1903 1958 2020-09-11
100701708 1461176 3. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1801 1851 2020-09-12
100700918 1404903 4. Johan Ravnborg Dansk Skak Akademi 1778 1857 2020-08-23
100700367 1401670 5. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2017 2040 2020-08-26
100201494 1401971 6. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1891 1840 2020-08-28
103106490 1409514 7. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2186 2212 2020-08-27
100700371 1418769 8. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1817 1868 2020-08-26
100700360 1400886 9. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2238 2250 2020-08-26
100700053 1461680 10. Claus Holm Brønderslev Skakklub 1752 1769 2020-09-02
Deltagere i gruppen Basis
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700690 1413856 1. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1361 1516 2020-09-09
100100277 1450492 2. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1122 1293 2020-09-13
100501367 1471384 3. David Harlund Dansk Skak Akademi 1288 1383 2020-08-31
- 4. Kenn Jensen 1100 2020-09-12
100700601 1453521 5. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1274 1423 2020-08-26
100701788 1465058 6. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1323 1440 2020-08-21
100701176 1435167 7. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 948 1178 2020-09-11
- 8. Marianne Nielsen 1117 2020-09-12
100701717 1461338 9. Thomas Dahl Iversen Brønderslev Skakklub 1580 1608 2020-09-02
100700069 1462741 10. Sandi Mortensen Brønderslev Skakklub 1271 1434 2020-09-02
100700398 1435191 11. Jan Petersen Nørresundby Skakklub 1601 1677 2020-08-30
100700720 1456687 12. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1413 1470 2020-09-11
100701731 1461702 13. Jan Balle Kjeldsen Brønderslev Skakklub 1364 1449 2020-09-02
100701091 1453009 14. Børge Bertelsen Aars Skakklub 1059 1351 2020-09-11
100700382 1419005 15. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1687 1777 2020-08-27
100201715 1409700 16. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1060 1302 2020-09-03
100700678 1418580 17. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1741 1846 2020-09-12
- 18. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-09-15