loading
Arbejder ...

Midtjysk hurtigskak 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345678PoPlWeRn
1Steen Nielsen
Nr. Snede Skakklub
18101776
9
1
5
1
3
1
2
1
4
½
6
1
7
1
8
1
16,051854
2Knud Erik Andersen
Nr. Snede Skakklub
17251800
10
1
6
1
4
1
1
0
3
0
7
0
8
1
5
1
565,151721
3Jesper Hegaard Thomsen
Nr. Snede Skakklub
17161748
11
1
7
1
1
0
4
1
2
1
8
1
5
0
6
1
635,11743
4John Engstrøm
Nr. Snede Skakklub
17011833
12
1
8
1
2
0
3
0
1
½
5
1
6
1
7
½
554,951703
5Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
16991844
13
1
1
0
7
0
8
1
6
1
4
0
3
1
2
0
494,951671
6Niels Sevelsted
Nr. Snede Skakklub
15931675
14
1
2
0
8
1
7
0
5
0
1
0
4
0
3
0
2123,91508
7Torben Pold Jensen
Nr. Snede Skakklub
14511529
15
1
3
0
5
1
6
1
8
½
2
1
1
0
4
½
572,551582
8Benny Terndrup
Nr. Snede Skakklub
14491537
16
1
4
0
6
0
5
0
7
½
3
0
2
0
1
0
152,551402
9Elias Meldgaard
Nr. Snede Skakklub
14471679
1
0
13
0
15
0
10
0
11
1
12
0
16
0
14
1
2135,151305
10Allan Sørensen
Nr. Snede Skakklub
1430
2
0
14
1
12
½
9
1
15
1
16
0
11
1
13
1
45,051450
11Bjarne Sonberg
Nr. Snede Skakklub
13911451
3
0
15
1
13
0
12
0
9
0
14
1
10
0
16
1
3114,651317
12Mads Munk Jensen
Horsens Skakforening
1382
4
0
16
1
10
½
11
1
14
1
9
1
13
1
15
1
24,61468
13Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13561516
5
0
9
1
11
1
14
1
16
1
15
1
12
0
10
0
584,351385
14Kristian Christensen
Nr. Snede Skakklub
1098
6
0
10
0
16
0
13
0
12
0
11
0
15
0
9
0
0161,851015
15Aage Valdemar Madsen
Nr. Snede Skakklub
10601235
7
0
11
0
9
1
16
0
10
0
13
0
14
1
12
0
2141,651076
16Lars Hinge Jensen
Nr. Snede Skakklub
10531168
8
0
12
0
14
1
15
1
13
0
10
1
9
1
11
0
4101,551184
Indbydelse

På grund af Corana stramninger ændres turneringen til at der spilles i 2 lokaler og

således at de 8 øverste kund møder hinande og de 8 nederse kun møder hinanden 

der spilles kun 3 aftner da alle så har mødt hinanden.

Der skal bæres mundbind på spillestedet bortset fra når man sidder ned.

Prømier ændres således korrektion ændres til sonnenborn berger ved ligestilling på point.

Øverste 8

1 præmie 200 kr

2.præmie 100 kr

u 1600 i rating 100 kr.

nederste 8

1 præmie 200 kr.

2 præmie 100 kr.

u 1400 i rating 100 kr.

 

Midtjysk Hurtigskak 2020

 

Nr. Snede skakklub indbyder hermed til en 9-runders Hurtigskak turneringen hurtigskak rates.

 

Spilledage følgende 5 mandage 19/10, 2/11, 16/11, 23/11,30/11

 

Spilletid 2 partier pr aften 19.00-20.00 samt 20.00 til 21.00

Sidste runde dog kun 1 parti.

 

Turneringsform Dansk Schweizer 1 gruppe

 

Indskud 50 kr. pr person.

 

Præmier offentliggøres når deltagerantallet er kendt.

Præmier afgøres ved ligestilling ved Almindelig korrektion.

 

Betænkningstid 20 min + 5 sec pr træk.

 

Spillested. Bavnehøjcentret, Bavnehøj 19, 8766 Nr.Snede.

 

Tilmelding. Senest 17/10 2020 på skak.dk eller til Turneringsleder John Engstrøm tlf. 20 87 40 25

 

Øvrigt. Der kan købes kaffe, øl, vand og brød på spillestedet.

 

Formand

 

John Engstrøm.

Periode 2020-10-19 .. 2020-11-23
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer John Engstrøm
Dommere

Tilmeldings muligheder til Midtjysk hurtigskak 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 16 2020-10-19 2020-10-17
Totalt antal tilmeldte 16
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600402 1419153 1. Steen Nielsen Nr. Snede Skakklub 1810 1776 2020-09-14
100900045 1408160 2. Knud Erik Andersen Nr. Snede Skakklub 1725 1800 2020-09-14
103103878 1444751 3. Jesper Hegaard Thomsen Nr. Snede Skakklub 1716 1748 2020-09-07
100500727 1410512 4. John Engstrøm Nr. Snede Skakklub 1701 1833 2020-09-02
100201494 1401971 5. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1699 1844 2020-10-17
100500543 1434306 6. Niels Sevelsted Nr. Snede Skakklub 1593 1675 2020-10-05
101095113 1461656 7. Torben Pold Jensen Nr. Snede Skakklub 1451 1529 2020-10-18
100500744 1444743 8. Benny Terndrup Nr. Snede Skakklub 1449 1537 2020-09-15
100500991 1449273 9. Elias Meldgaard Nr. Snede Skakklub 1447 1679 2020-09-22
101200115 - 10. Allan Sørensen Nr. Snede Skakklub 1430 2020-09-14
100500889 1444727 11. Bjarne Sonberg Nr. Snede Skakklub 1391 1451 2020-09-22
100501719 1444840 12. Mads Munk Jensen Horsens Skakforening 1382 2020-10-06
100700690 1413856 13. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1356 1516 2020-10-10
101200119 - 14. Kristian Christensen Nr. Snede Skakklub 1098 2020-10-05
100501568 1449249 15. Aage Valdemar Madsen Nr. Snede Skakklub 1060 1235 2020-09-22
101200088 1468952 16. Lars Hinge Jensen Nr. Snede Skakklub 1053 1168 2020-09-22