loading
Arbejder ...

Espergærde Klubmesterskab 2020/2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345678910PoPlWeRnEoEn
1Ebbe Kallenberg
Espergærde Skakklub
17811757
6
1
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
2
 
3
 
4
 
5
 
11 - 35,9517815,361670
2Verner Hansen
Espergærde Skakklub
16631772
5
0
1
 
6
 
3
 
4
 
5
 
1
 
6
 
3
 
4
 
04 - 64,115105,601660
3Hans Henrik Licht
Espergærde Skakklub
16151580
4
0
5
 
1
 
2
 
6
 
4
 
5
 
1
 
2
 
6
 
04 - 63,414702,661527
4Niels Frederik Holm
Espergærde Skakklub
15841661
3
1
6
 
5
 
1
 
2
 
3
 
6
 
5
 
1
 
2
 
11 - 32,9515843,861604
5Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
17881749
2
1
3
 
4
 
6
 
1
 
2
 
3
 
4
 
6
 
1
 
11 - 36,0517885,241664
6Thomas Find Kokfelt
Espergærde Skakklub
18911883
1
0
4
 
2
 
5
 
3
 
1
 
4
 
2
 
5
 
3
 
04 - 67,5516657,281737

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345678910PoPlWeRnEoEn
1Jens Kornbæk Pedersen
Espergærde Skakklub
13211423
6
0
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
2
 
3
 
4
 
5
 
03 - 64,311284,181339
2Orla Eilegaard Jørgensen
Espergærde Skakklub
13721606
5
1
1
 
6
 
3
 
4
 
5
 
1
 
6
 
3
 
4
 
11 - 25,113726,941487
3Sven Ove Petersen
Sjælsø Skakklub
14321465
4
 
5
 
1
 
2
 
6
 
4
 
5
 
1
 
2
 
6
 
04 - 56,0511604,841368
4Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13811456
3
 
6
 
5
 
1
 
2
 
3
 
6
 
5
 
1
 
2
 
04 - 55,2511454,721362
5Steffen Schwalbe
Espergærde Skakklub
12111257
2
0
3
 
4
 
6
 
1
 
2
 
3
 
4
 
6
 
1
 
03 - 62,6510921,901219
6Bent Rasmussen
Espergærde Skakklub
14661643
1
1
4
 
2
 
5
 
3
 
1
 
4
 
2
 
5
 
3
 
11 - 26,614667,421515
Indbydelse

Vi indbyder hermed til Espergærde Skakklubs årlige klubturnering, som vil være en koordineret turnering på 10 runder. Turneringen vil være dansk og ELO- ratet. Turneringen er forbeholdt medlemmer af ES.

Spillested: Espergærde Gymnasium og HF, Gymnasievej 2, 3060 Espergærde.

Spilletider: Mandage kl. 19.30 – 24.00

1. runde, 23. november                6. runde, 1. februar

2. runde, 30. november                7. runde, 22. februar

3. runde, 7. december                  8. runde, 15. marts

4. runde, 4. januar                        9. runde, 22. marts

5. runde, 18. januar                     10. runde, 19. april

Udsatte partier og/eller hængepartier d. 21/12, 1/3 og 12/4

Betænkningstid: 40 træk på 2 timer, derefter 20 træk i timen. Turneringsform: Fortrinsvis 6 mands grupper, dobbeltrunde.

Indskud: Kr. 150 i alle grupper, som betales inden 1. runde.

Tilmelding: Senest fredag 2. november med oplysning om klub, fødselsdato, rating og tlf. nr. til Ebbe på tlf. 4041 7157, epost: ebbe@kallenberg.dk.

Præmier: Førstepræmie kr. 400. Øvrige præmier efter deltagerantallet.

Klubmester: Titlen går til vinderen af den øverste gruppe.

Periode 2020-11-23 .. 2021-04-19
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarke Andersen
Dommere
Gruppe 1:  Bjarke Andersen
Gruppe 2:  Bjarke Andersen

Tilmeldings muligheder til Espergærde Klubmesterskab 2020/2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2020-11-23 2021-04-19
Gruppe 2 6 2020-11-23 2021-04-19
Totalt antal tilmeldte 12
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800091 1425684 1. Ebbe Kallenberg Espergærde Skakklub 1781 1757 2020-11-19
100800075 1425285 2. Verner Hansen Espergærde Skakklub 1663 1772 2020-11-19
100800100 1425854 3. Hans Henrik Licht Espergærde Skakklub 1615 1580 2020-11-19
100802955 1453726 4. Niels Frederik Holm Espergærde Skakklub 1584 1661 2020-11-19
100802718 1437410 5. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1788 1749 2020-11-19
100802848 1445650 6. Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1891 1883 2020-11-19
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800118 1426230 1. Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1321 1423 2020-11-19
100101086 1413368 2. Orla Eilegaard Jørgensen Espergærde Skakklub 1372 1606 2020-11-19
100800558 1426346 3. Sven Ove Petersen Sjælsø Skakklub 1432 1465 2020-11-19
100801513 1402870 4. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1381 1456 2020-11-19
100800683 1439421 5. Steffen Schwalbe Espergærde Skakklub 1211 1257 2020-11-19
100800124 1413260 6. Bent Rasmussen Espergærde Skakklub 1466 1643 2020-11-19