loading
Arbejder ...

Holbæk Løvfald 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 8 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Laurits Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
15471570
6
1
2
1
3
1
4
½
5
1
12,7516402,101626
2Dhiraj Shekar
Skakforeningen ØBRO
14780
5
0
1
0
6
1
3
0
4
½
62,2144701000
3Slobodan Radovic
Holbæk Skakklub
15071552
4
½
5
1
1
0
2
1
6
0
32,415121,971543
4 Hannes Essfors
15091509
3
½
6
½
5
½
1
½
2
½
2015091,691515
5 Sven-Ingvar Sundin
15991599
2
1
3
0
4
½
6
1
1
0
4015992,311583
6Anker Müller
Skak for sjov
14661545
1
0
4
½
2
0
5
0
3
1
52,0514411,931528

Hannes Essfors spiller i En Passant Svedala

Sven-Ingvar Sundien spiller i Lunds ASK

2. præmien afgjort på korrektion: 6,25 til Hannes, 5,25 til Slobodan og 4,25 til Sven-Ingvar  

Holbæk Løvfald 2021

 

8/8:  Turneringen på facebook:  Holbæk Løvfald | Facebook

5 runders weekendturnering som Holbæk Løvfald de foregående år

DSU turneringssystem (skak.dk)/TournamentActive/Details?tourId=26190

Der spilles i alle mod alle grupper á 6 spillere i det omfang det er muligt.

Spillested: (nyt) Bjergmarkskolen blok B, Bispehøjen 2, 4300 Holbæk. Der er rygeforbud.

Spilleplan:

Fredag den  10. september  kl. 18,30:   1. runde

Lørdag den  11. september  kl. 10,15:   2. runde;    

Lørdag den  11. september  kl. 15,30:   3. runde

Søndag den 12. september  kl. 10,15:   4. runde;    

Søndag den 12. september  kl. 15,30:   5. runde

Betænkningstid: 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til de resterende træk, med tillæg af 30 sekunder pr. træk fra træk 1.

Hvis en spiller ikke er mødt frem en time efter spilletidens start, er partiet tabt.

Præmier: 1. kr. 1000 og 2. kr. 500 i hver gruppe.

Indskud kr. 250 indbetales på klubbens konto reg.nr. 1551 kontonr. 0003361691. Husk navn. Indskud skal være betalt senest den 2. september for at tilmeldingen er gældende.

Betaling fra udlandet: IBAN kontonummer: DK2330000003361691 – BIC (SWIFT): DABADKKK.

Placering: Ved pointlighed afgøres placeringen ved korrektion. I alle-mod-alle grupper er det Sonnenborn-Berger-korrektion. I schweizer grupper almindelig korrektion. Ved fortsat lighed deles præmier.

Fortæring: Spisesteder få minutter i bil fra spillestedet. Madpakke og drikkedunk tilladt. Kaffe, vand, øl planlægges.

Overnatning: F.eks. leje fritidshus, på campingplads, hotel.

Info og turneringsledelse: Ove Frank Hansen.

Tilmelding: Senest torsdag den 2. september 2021 i DSUs turneringssystem  http://turnering.skak.dk eller til turneringslederen på ofhskak@gmail.com og tlf. 5943 7454. Max. ca. 84 deltagere. Hvis restriktioner kommer til at diktere lavere deltagertal er det de først tilmeldte der deltager.

Der spilles efter Dansk Skak Unions regler for koordinerede turneringer, samt FIDE´s regler for skakspillet, som de er oversat i Skakhåndbogen.

Turneringen ELO-rates i det omfang det er muligt.

Gruppen Holbæk lille Løvfald:   3/9: lille løvfald gennemføres ikke, pga. for få tilmeldte

Rating højest 1300 eller rating ikke nødvendigt. Betænkningstiden er 90 minutter til hele partiet. Indskud er kr. 100. Der spilles 6 runder: 3 runder lørdag og 3 runder søndag med start kl. 10,15 begge dage.

Periode 2021-09-10 .. 2021-09-12 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turneringens egen hjemmeside http://www.HolbaekSkakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Ove Frank Hansen
Dommere
Mester 1:  Ove Frank Hansen
Mester 2:  Ove Frank Hansen
Mester 3:  Ove Frank Hansen
Mester light:  Ove Frank Hansen
Gruppe 5:  Ove Frank Hansen
Gruppe 6:  Ove Frank Hansen
Gruppe 7:  Ove Frank Hansen
Gruppe 8:  Ove Frank Hansen
Gruppe 9:  Ove Frank Hansen
Gruppe 10:  Ove Frank Hansen
Gruppe 11:  Ove Frank Hansen , Søren Kühnrich
Gruppe 12:  Ove Frank Hansen , Søren Kühnrich
Gruppe 13:  Ove Frank Hansen , Søren Kühnrich

Tilmeldings muligheder til Holbæk Løvfald 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.HolbaekSkakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2021-09-10 2021-09-02
Mester 2 6 2021-09-10 2021-09-02
Mester 3 6 2021-09-10 2021-09-02
Mester light 6 2021-09-10 2021-09-02
Gruppe 5 6 2021-09-10 2021-09-02
Gruppe 6 6 2021-09-10 2021-09-02
Gruppe 7 6 2021-09-10 2021-09-02
Gruppe 8 6 2021-09-10 2021-09-02
Gruppe 9 6 2021-09-10 2021-09-02
Gruppe 10 6 2021-09-10 2021-09-02
Gruppe 11 6 2021-09-10 2021-09-02
Gruppe 12 6 2021-09-10 2021-09-02
Gruppe 13 6 2021-09-10 2021-09-02
Totalt antal tilmeldte 78
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
1718959 1. CM Daniel Jogstad 2160 2160 2021-07-03
102101025 1400878 2. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2197 2206 2021-08-26
1726170 3. Erik Tegler 2134 2134 2021-08-01
100101347 1401785 4. Thomas Bach Nielsen BMS Skak 2106 2117 2021-08-04
100801320 1403869 5. Michael Birch Lynge Nykøbing Sjælland Skakklub 2106 2132 2021-08-19
100802438 1412159 6. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2117 2120 2021-06-24
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100801011 1407384 1. Preben Schavitshy Dalberg Holbæk Skakklub 2067 2101 2021-06-07
100201725 1423401 2. Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2037 2061 2021-07-27
1739352 3. Joel Nilsson 2005 2005 2021-07-26
100302026 1468480 4. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 2040 2096 2021-07-30
1710621 5. Jacob Mejvik 2035 2035 2021-08-13
100802258 1413872 6. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 2048 2059 2021-06-04
Deltagere i gruppen Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
1701649 1. Håkan Lyngsjö 2003 2003 2021-06-27
1707760 2. Sven Rosell 1932 1932 2021-07-06
100800805 1403133 3. Rune Egede Andersen Brønshøj Skakforening 2016 2021 2021-08-14
100104510 1468081 4. Simon Christensen Lyngby-Virum Skakklub 1957 1818 2021-08-07
100801020 1405438 5. Henrik Stockflet Jørgensen Holbæk Skakklub 1881 1937 2021-08-18
4275330 6. Anastasios Koukas 1969 1969 2021-09-02
Deltagere i gruppen Mester light
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100301927 1451669 1. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1837 1849 2021-07-26
100104290 1463896 2. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1889 1915 2021-07-15
100201390 1433709 3. Daniel Bendixen Holbæk Skakklub 1839 1869 2021-05-19
100802607 1434233 4. Martin Bonde Justesen Holbæk Skakklub 1842 1821 2021-08-03
1716123 5. Roland 1961 Johansson 1947 1947 2021-07-02
1744070 6. William 2007 Johansson 1921 1921 2021-08-24
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100336 2304260 1. Rolf Stavnem Skakforeningen ØBRO 1827 1919 2021-08-28
1736779 2. Ludvig Morell 1814 1814 2021-07-12
45059730 3. Vedant Kumar Saravana 1878 1878 2021-08-02
100103576 1414917 4. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1811 1831 2021-07-26
100801125 1423177 5. Erling Bruun Holbæk Skakklub 1816 1841 2021-07-29
100100138 1406175 6. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1824 1868 2021-08-13
Deltagere i gruppen Gruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104139 1452797 1. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1713 1743 2021-08-05
100102050 1465236 2. Søren Kühnrich Holbæk Skakklub 1719 1762 2021-06-07
100104399 1457349 3. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1797 1771 2021-08-20
100200447 1413597 4. Morten Henrik Olsen Skakklubben af 1927, Ringsted 1747 1849 2021-09-06
1726870 5. Johan Hallbeck 1692 1692 2021-07-31
100104605 1471759 6. August Jalving Skak for sjov 1663 1447 2021-06-22
Deltagere i gruppen Gruppe 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100801113 1410962 1. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1575 1679 2021-08-25
34604510 2. Tom Kraeft 1600 2021-08-27
100100093 1461273 3. Allan Ankjær Skovbo Skakklub 1510 1639 2021-08-02
100901809 1467123 4. Emil Zander Kjellerup Skakklub 1640 1662 2021-08-23
100104155 1467310 5. William Pihl BMS Skak 1623 1683 2021-08-08
1747568 6. Jan 1964 Johansson 1650 1650 2021-08-24
Deltagere i gruppen Gruppe 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104307 1463225 1. Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1547 1570 2021-08-08
101097229 1473328 2. Dhiraj Shekar Skakforeningen ØBRO 1478 2021-08-28
100801036 1401920 3. Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1507 1552 2021-06-04
1737414 4. Hannes Essfors 1509 1509 2021-07-29
1724517 5. Sven-Ingvar Sundin 1599 1599 2021-07-06
100104572 1472070 6. Anker Müller Skak for sjov 1466 1545 2021-06-29
Deltagere i gruppen Gruppe 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
1742612 1. Sigge Johansson 1432 1432 2021-07-02
100104401 1445405 2. Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1408 1535 2021-07-26
100104306 1463217 3. Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1443 1433 2021-08-08
101200117 1472844 4. Sauran Bekmukhanov Esbjerg Skakforening 1395 2021-07-11
100801019 1404300 5. Kjell Johannessen Brøndby Skakklub 1449 1600 2021-07-31
100202518 1467620 6. Mikkel Bræstrup Holbæk Skakklub 1429 1551 2021-09-03
Deltagere i gruppen Gruppe 10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100200857 1428160 1. Henning Jakobsen Maribo Skakklub 1364 1388 2021-07-30
100202550 1472119 2. Anna Sofie Li Køge Skakklub 1325 1272 2021-08-14
101095461 1461958 3. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1366 1477 2021-06-01
1739026 4. Stina 1999 Johansson 1412 1412 2021-07-29
100302043 1472275 5. Caroline Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1359 1417 2021-07-20
100104836 - 6. Jakob Dreyer-Stapput Damhus Skakklub 1350 2021-08-20
Deltagere i gruppen Gruppe 11
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100202613 - 1. Carl-Emil Zangenberg Holbæk Skakklub 1300 2021-08-26
1755811 2. Luke Lyngsjö 1280 1280 2021-06-27
100302076 1470051 3. Oliver Kaehne Snedker Læseforeningens Skakklub 1260 1497 2021-08-02
100801061 1423665 4. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1214 1353 2021-07-03
100302044 1472283 5. Kathrine Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1334 1379 2021-07-20
100202374 1464957 6. Nikolaj Li Køge Skakklub 1228 1270 2021-08-14
Deltagere i gruppen Gruppe 12
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101097265 - 1. Jesper Hammerskov Prøvemedlemmer 1200 2021-05-26
101097266 - 2. Bjørn Pedersen Prøvemedlemmer 1100 2021-05-26
100202396 1462768 3. Vincent Videbæk Holbæk Skakklub 1129 2021-06-05
100602757 1471775 4. Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1166 1278 2021-06-06
100202485 1466895 5. Mads Dalgaard Holbæk Skakklub 1162 1312 2021-09-06
101096723 1472089 6. Frida Bjerregaard Hagen Næstved Skakklub 1105 2021-08-17
Deltagere i gruppen Gruppe 13
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104573 - 1. Bastian Rynkjøb Skak for sjov 935 2021-06-06
100104806 1473310 2. Zack Ottesen BMS Skak 976 2021-08-15
100202466 1472992 3. Kasper Erbou Andersen Køge Skakklub 1092 2021-08-15
100104604 1472330 4. Diya Shekar Skak for sjov 943 1224 2021-06-23
100202548 1470302 5. Thomas Henriksen Kalundborg Skakklub 965 1163 2021-05-19
100104811 - 6. Hans van den Brink Caïssa Gladsaxe 1011 2021-07-29