loading
Arbejder ...

Læseforeningens Weekend 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20932109
6
1
4
1
10
1
2
0
9
1
414,120934,052108
2Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
19901988
7
½
5
1
3
½
1
1
6
½
2 - 33,1520013,032007
3Phillip Nielsen
Skive Skakklub
19181910
8
1
10
½
2
½
6
0
4
1
343,1519142,831917
4Michael Volstrup Nielsen
Sydøstlollands Skakklub
18701908
9
1
1
0
6
0
8
1
3
0
26 - 82,6518512,671895
5Kurt Hollesen
Tårnet Svendborg
18661919
10
0
2
0
9
0
7
1
8
½
93,0518203,261884
6Jesper Schmidt Poulsen
Enkeltmedlem 3 HK
17931855
1
0
7
1
4
1
3
1
2
½
2 - 31,6518742,001885
7Jan Ambirk
Næstved Skakklub
17731749
2
½
6
0
8
0
5
0
10
½
1102,217371,771734
8Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
17541826
3
0
9
½
7
1
4
0
5
½
26 - 8217542,401818
9Alf Andries
Frem Skakklub
17111718
4
0
8
½
5
1
10
½
1
0
26 - 81,617231,421741
10Kristian Gade Burgaard
Læseforeningens Skakklub
17071723
5
1
3
½
1
0
9
½
7
½
51,517371,571760

Ratinggruppe 1 (5 spillere)

1. Præmie - 600 kr

2. Præmie - 300 kr

Ratingpræmie 300 kr

Basisgruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
16731725
6
0
2
1
7
½
4
0
10
1
4 - 53,1516542,321709
2Martin Hansen
Tårnet Svendborg
16681720
7
½
1
0
9
½
8
½
3
1
4 - 53,216473,081708
3Christoffer Vinther
Frem Skakklub
16331640
8
1
4
0
10
1
6
0
2
0
26 - 9316032,621628
4Noah Skælbæk
Læseforeningens Skakklub
16231575
9
1
3
1
6
½
1
1
5
½
41 - 22,716711,631650
5Ludvig Due Byriel
Prøvemedlemmer
16000
10
½
6
½
8
½
7
1
4
½
332,95160201000
6Lars Pommerencke
Bornholms Skakklub
15911669
1
1
5
½
4
½
3
1
8
1
41 - 22,4516572,241694
7Ole Sørensen
Læseforeningens Skakklub
15661702
2
½
10
½
1
½
5
0
9
½
26 - 92,515442,291696
8Per Rasmussen
Bornholms Skakklub
14811556
3
0
9
1
5
½
2
½
6
0
26 - 91,7514921,531555
9Morten Emil Jannik
Odense Skakklub
14671541
4
0
8
0
2
½
10
1
7
½
26 - 91,9514691,911543
10Per Andersen
Læseforeningens Skakklub
14051596
5
½
7
½
3
0
9
0
1
0
1101,3513891,381578

Ratinggruppe 1 (5 spillere)

1. Præmie - 600 kr

2. Præmie - 300 kr

Ratingpræmie - 300 kr

Basisgruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Oliver Kaehne Snedker
Læseforeningens Skakklub
13591561
6
0
10
½
9
0
7
1
4
0
93,712603,101497
2Villads Majvang Sandmann
Læseforeningens Skakklub
13521452
7
1
4
1
3
1
10
1
9
0
41 - 23,5513721,931495
3Niels Sandmann
Prøvemedlemmer
13000
8
1
6
1
2
0
9
0
5
½
4 - 63,15127101000
4Poul Wyff
Haderslev Skakklub
12951563
9
1
2
0
10
0
8
½
1
1
4 - 63,1512662,951505
5Sarah Sima Derlich
Nørrebro Skakklub
12811182
10
0
8
0
7
1
6
½
3
½
27 - 83,2512251,781171
6Anna Sofie Li
Køge Skakklub
11831285
1
1
3
0
8
0
5
½
7
½
27 - 82,111792,081282
7Leia Andries
Frem Skakklub
11791212
2
0
9
0
5
0
1
0
6
½
½10211121,251182
8Nikolaj Li
Køge Skakklub
10951160
3
0
5
1
6
1
4
½
10
1
31,6512171,281249
9Henrik Ploug
Skakforeningen ØBRO
10860
4
0
7
1
1
1
3
1
2
1
41 - 21,2129301000
10Laurits Nielsen
Nykøbing F. Skakklub
10831232
5
1
1
½
4
1
2
0
8
0
4 - 61,311461,631267

Ratinggruppe 1 (5 spillere)

1. præmie - 600 kr

2. præmie - 300 kr

Ratingpræmie - 300 kr

Juniorgruppen Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456PoPlWeRnEoEn
1Noah Skotte Frydendahl
Læseforeningens Skakklub
12000
6
1
5
1
7
1
4
0
10
1
3
1
514,1124101000
2Bertram Arentoft Jelle
Læseforeningens Skakklub
12000
7
0
4
0
8
0
9
1
6
0
10
0
194,55104001000
3Johannes Juul Kjeldsen
Læseforeningens Skakklub
12000
8
1
7
0
4
0
10
½
9
1
1
0
64,3111901000
4Peter Holst
Læseforeningens Skakklub
11870
9
½
2
1
3
1
1
1
5
1
7
½
523,75124301000
5Christian Kiilerich Andresen
Læseforeningens Skakklub
10520
10
1
1
0
6
1
8
1
4
0
9
1
443,15109001000
6Patrick Noumedem Hansen
Valby Skakklub
10360
1
0
9
1
5
0
7
0
2
1
8
1
352,95103801000
7Atharva Khandelia
Læseforeningens Skakklub
9510
2
1
3
1
1
0
6
1
8
1
4
½
31,65115201000
8Robert Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
9420
3
0
10
1
2
1
5
0
7
0
6
0
282,193601000
9Emma Nielsen
Skive Skakklub
9260
4
½
6
0
10
0
2
0
3
0
5
0
½101,785401000
10Ludvig Skælbæk
Læseforeningens Skakklub
9260
5
0
8
0
9
1
3
½
1
0
2
1
71,896801000

Ratinggruppe 1 (4 spillere)

1. præmie - 600 kr gavekort til dansk skaksalg

2. præmie - 400 kr gavkekort til dansk skaksalg

3. præmie - 200 kr gavekort til dansk skaksalg

4. præmie - 200 kr gavekort til dansk skaksalg

Ratingpræmie 1 - 300 kr gavekort til dansk skaksalg

Ratingpræmie 2 - 200 kr gavekort til dansk skaksalg

Indbydelse

Weekendturnering i LF 25.-27. juni 2021.

Læseforeningens Skakklub indbyder hermed til en 5-runders koordineret weekendturnering over 3 dage. Samt til en junior turnering, hvor der kun spilles lørdag og søndag, her må spillerne max. have 1200 rating og skal være født i 2008 eller senere.

Spillested: Bolbro Brugerhus; Stadionvej 50, Indgang L, 5200 Odense V

Spilletidspunkter:

1. runde: fredag d.25. juni kl.18:30

2. runde: lørdag d.26. juni kl.10:00

3. runde: lørdag d.26. juni kl.15:30

4. runde: søndag d.27. juni kl.10:00

5. runde: søndag d.27. juni kl.15:30

Dog har alle spillere krav på mindst 30 min pause mellem runde 2 og 3 samt mellem runde 4 og 5.

Juniorgruppen:

1. runde: lørdag d.26. juni kl.10:00

2. runde: lørdag d.26. juni kl.12:30

3. runde: lørdag d.26. juni kl.15:30

4. runde: søndag d.27. juni kl.10:00

5. runde: søndag d.27. juni kl.12:30

6. runde: søndag d.27. juni kl.15:30

Rundestart for de enkelte runder kan fremrykkes, såfremt alle spillerne er enige herom.

Betænkningstid: 90 minutter til 40 træk + 30 minutter til resten + 30 sekunder pr. træk fra træk 1. 

I junior gruppen er betænkningstiden: 45 min til hele partiet + 30 sekunder pr. træk fra træk 1.

Det er tilladt at komme op til 30 min for sent til partiet.

Turneringsform: 5-runders koordineret ELO-ratet Schweizer. Der tilstræbes grupper med 10-14 deltagere. Juniorgruppen spilles som 6-runders koordineret Schweizer.

Indskud: Kr. 150 (i begge turneringer) som indsættes på klubbens konto 1551-8224862 eller via mobilepay på 111598 senest d.23. juni.

Præmier: Alt indskud (ekskl. EMT- og Fideafgifter) går til præmier. I hovedturneringen vil det være pengepræmier, mens der vil være skakpræmier til alle deltagere i juniorgruppen. Præmier offentliggøres senest inden starten af 2. runde. Ved ligestilling deles pengepræmier, mens der anvendes korrektion om placeringerne i juniorgruppen.

Forplejning: Vores cafe vil være åbent så det er muligt at købe mad og drikkevarer under turneringen.

Tilmelding: Online tilmelding på www.skak.dk eller til Lars Munk Jensen enten på mail: lamujen@hotmail.com eller på 28 71 62 32 med navn, fødselsdato, klub samt rating senest onsdag d.23. juni. Deltagerantal er indtil videre sat til max 46 deltagere.

Coronarestriktioner: Turneringen kan blive tilrettet efter gældende coronarestriktioner. En betingelse for deltagelse er gyldig Coronapas.

Opdatering 21. Juni: Der er ikke længere krav om coronapas fra myndighedernes side, men vi opfordrer fortsat til sund fornuft. 

Periode 2021-06-25 .. 2021-06-27
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Kinggaard

Jørgen Kiel

Mikael Rask

Hoveddommer Michael Bue Hansen
Dommere Alle grupper:  Lars Munk Jensen

Tilmeldings muligheder til Læseforeningens Weekend 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 10 2021-06-25 2021-06-23
Basisgruppe 1 10 2021-06-25 2021-06-23
Basisgruppe 2 10 2021-06-25 2021-06-23
Juniorgruppen 10 2021-06-26 2021-06-23
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100801207 1405683 1. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2093 2109 2021-06-01
100302026 1468480 2. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1990 1988 2021-06-01
101095973 1466062 3. Phillip Nielsen Skive Skakklub 1918 1910 2021-06-03
100400059 1454749 4. Michael Volstrup Nielsen Sydøstlollands Skakklub 1870 1908 2021-06-13
100102004 1406817 5. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1866 1919 2021-06-22
100300998 1446347 6. Jesper Schmidt Poulsen Enkeltmedlem 3 HK 1793 1855 2021-06-07
100200288 1428403 7. Jan Ambirk Næstved Skakklub 1773 1749 2021-06-08
100301927 1451669 8. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1754 1826 2021-06-01
100301969 1463373 9. Alf Andries Frem Skakklub 1711 1718 2021-06-19
100302007 1468260 10. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1707 1723 2021-06-01
Deltagere i gruppen Basisgruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100301879 1447009 1. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1673 1725 2021-06-02
100300511 1440942 2. Martin Hansen Tårnet Svendborg 1668 1720 2021-06-23
100501586 1449737 3. Christoffer Vinther Frem Skakklub 1633 1640 2021-06-04
100302047 1470604 4. Noah Skælbæk Læseforeningens Skakklub 1623 1575 2021-06-01
101097221 - 5. Ludvig Due Byriel Prøvemedlemmer 1600 2021-06-04
100700458 1432338 6. Lars Pommerencke Bornholms Skakklub 1591 1669 2021-06-02
101095063 1447971 7. Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1566 1702 2021-06-02
100800713 1436597 8. Per Rasmussen Bornholms Skakklub 1481 1556 2021-06-01
100300226 1433814 9. Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1467 1541 2021-06-08
100300920 1445081 10. Per Andersen Læseforeningens Skakklub 1405 1596 2021-06-09
Deltagere i gruppen Basisgruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100302076 1470051 1. Oliver Kaehne Snedker Læseforeningens Skakklub 1359 1561 2021-06-01
100302083 1472313 2. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1352 1452 2021-06-01
101097222 - 3. Niels Sandmann Prøvemedlemmer 1300 2021-06-24
101200107 1470655 4. Poul Wyff Haderslev Skakklub 1295 1563 2021-06-12
100104481 1469290 5. Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1281 1182 2021-06-08
100202550 1472119 6. Anna Sofie Li Køge Skakklub 1183 1285 2021-06-12
100302033 1469207 7. Leia Andries Frem Skakklub 1179 1212 2021-06-20
100202374 1464957 8. Nikolaj Li Køge Skakklub 1095 1160 2021-06-12
100104724 - 9. Henrik Ploug Skakforeningen ØBRO 1086 2021-06-11
100202392 1464183 10. Laurits Nielsen Nykøbing F. Skakklub 1083 1232 2021-06-13
Deltagere i gruppen Juniorgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100302120 - 1. Noah Skotte Frydendahl Læseforeningens Skakklub 1200 2021-06-15
100302118 - 2. Bertram Arentoft Jelle Læseforeningens Skakklub 1200 2021-06-19
100302116 - 3. Johannes Juul Kjeldsen Læseforeningens Skakklub 1200 2021-06-08
100302037 1469398 4. Peter Holst Læseforeningens Skakklub 1187 2021-06-06
100302041 1473085 5. Christian Kiilerich Andresen Læseforeningens Skakklub 1052 2021-06-06
100104727 1472801 6. Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1036 2021-06-11
100302100 - 7. Atharva Khandelia Læseforeningens Skakklub 951 2021-06-07
100602757 1471775 8. Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 942 2021-06-16
101096689 1471929 9. Emma Nielsen Skive Skakklub 926 2021-06-07
100302056 1473026 10. Ludvig Skælbæk Læseforeningens Skakklub 926 2021-06-01