loading
Arbejder ...

Odensemesterskabet 2021

Vis Gruppe : Live dækning ParringerPGN
IM-gruppen Direkte link LIVE
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1IM Filip Boe Olsen
Skanderborg Skakklub
23402357
6
2
3
4
5
22,523602,662365
2IM Steffen Pedersen
Hillerød Skakklub
23372338
5
1
6
3
4
242,523272,502333
3IM Mads F. B. Hansen
Frem Skakklub
24102404
4
5
1
2
6
333,124093,052404
4FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
23352325
3
6
5
1
2
52,4523162,402307
5Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
23202322
2
3
4
6
1
162,3522932,382294
6FM Rasmus Thøgersen
Skakklubben af 1968
22912278
1
4
2
5
3
412,123472,012318

Mester 1 Direkte link LIVE
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
22902293
6
2
3
4
5
32 - 33,2522853,192289
2Hilmir Freyr Heimisson
Jetsmark Skakklub
22532253
5
1
6
3
4
1022532,862286
3Mogens Henrik Thuesen
Brønshøj Skakforening
21872196
4
5
1
2
6
4 - 62,421692,402178
4WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
21542161
3
6
5
1
2
4 - 62,121422,102149
5Alexander Le Besq
Frem Skakklub
21422163
2
3
4
6
1
4 - 6221322,122151
6Lars Hansen
Skakklubben af 1968
21752188
1
4
2
5
3
32 - 32,321892,332201

Mester 2 Direkte link LIVE
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Casper Yukun Liu
BMS Skak
21372150
6
2
3
4
5
412,821652,742200
2CM Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21112131
5
1
6
3
4
162,620792,582099
3Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
20712136
4
5
1
2
6
24 - 52,2520662,622111
4Claus Rossen
Viborg Skakklub
20762069
3
6
5
1
2
24 - 52,320702,072068
5Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
21302134
2
3
4
6
1
32 - 32,7521352,612142
6Tobias Ilsøe Jensen
Frem Skakklub
20722106
1
4
2
5
3
32 - 32,2520872,382118

Mester 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Dimitrios Xilogiannis
Læseforeningens Skakklub
20452045
6
½
2
½
3
1
4
½
5
½
32 - 3020452,422054
2Bjarke Gregor
Skakforeningen ØBRO
20472071
5
1
1
½
6
0
3
0
4
0
5 - 62,5520262,632048
3WFM Sandra de Blecourt Dalsberg
Skakklubben Seksløberen
20152040
4
½
5
0
1
0
2
1
6
½
242,320092,372033
4Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
20642090
3
½
6
1
5
1
1
½
2
1
412,720962,792114
5Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20262040
2
0
3
1
4
0
6
0
1
½
5 - 62,420082,372023
6Paulius Meskenas
Køge Skakklub
20302044
1
½
4
0
2
1
5
1
3
½
32 - 32,4520412,422067

Mester 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Nicklas Alexander Winther-Jørgensen
Næstved Skakklub
19641951
6
½
2
½
3
0
4
1
5
1
322,2519872,151968
2WFM Thomine Stolberg-Rohr
Skakklubben Evans
19631969
5
½
1
½
6
½
3
0
4
1
32,2519712,311973
3Anastasios Koukas
Greece
19961996
4
1
5
½
1
1
2
1
6
1
1019962,542035
4Martin Knudsen
Skakklubben af 1968
20041999
3
0
6
1
5
½
1
0
2
0
5 - 62,619732,551978
5 Anil Surender
Sverige
20052005
2
½
3
½
4
½
6
0
1
0
5 - 6020052,611983
6Michael Agermose Jensen
Frem Skakklub
20122033
1
½
4
0
2
½
5
1
3
0
242,719972,842016

Mester 5 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Jan Slettebo
Sverige
19201920
6
1
2
0
3
½
4
0
5
3 - 4019202,381922
2Lukas Iskos
BMS Skak
19241900
5
0
1
1
6
1
3
1
4
1 - 22,4519572,211952
3Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
19121912
4
0
5
½
1
½
2
0
6
5 - 6019122,311880
4Jan Kuntz
Frem Skakklub
19572004
3
1
6
1
5
0
1
1
2
1 - 22,719813,082012
5Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
19421926
2
1
3
½
4
1
6
0
1
3 - 42,619392,431927
6Finn Bonnez
Nørrebro Skakklub
19361945
1
0
4
0
2
0
5
1
3
5 - 62,5519052,591923

Mester 6 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1August Jalving
Skak for sjov
19001644
6
1
2
3
½
4
0
5
½
32,5518990,991704
2Anton Mehmet Yildiz Marthedal
Skakforeningen ØBRO
18931902
5
1
1
6
1
3
+
4
½
41219232,401914
3Johan Fischer
Dansk Skak Akademi
18751896
4
½
5
1
½
2
-
6
-
24 - 51,418931,861899
4Thomas Nielsen
Nordsjællands Skakklub
18961928
3
½
6
5
0
1
1
2
½
322,519113,121926
5Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
18871828
2
0
3
4
1
6
0
1
½
62,4518592,331795
6Lars Breinholt Agger
Skive Skakklub
19051886
1
0
4
2
0
5
1
3
+
24 - 52,0518742,301860

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
18531794
6
1
2
1
3
1
4
0
5
1
41 - 22,4519162,041872
2Mathias Nielsen
Sydøstfyn
18511900
5
1
1
0
6
½
3
½
4
0
23 - 52,4518382,891882
3Bent H. Bojsen
Gråsten Skakklub
18571871
4
½
5
0
1
0
2
½
6
0
162,518122,671838
4Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
18731914
3
½
6
1
5
½
1
1
2
1
41 - 22,619273,011954
5Phillip Nielsen
Skive Skakklub
18591868
2
0
3
1
4
½
6
½
1
0
23 - 52,518442,651842
6Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
18661755
1
0
4
0
2
½
5
½
3
1
23 - 52,5518501,741765

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Poul Hempler
Hillerød Skakklub
18481890
6
½
2
½
3
0
4
½
5
½
24 - 52,7518263,001870
2Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
18111813
5
0
1
½
6
1
3
0
4
0
62,4517832,371796
3Alf Andries
Læseforeningens Skakklub
18041816
4
1
5
½
1
1
2
1
6
½
412,418702,391880
4Oliver Jakobcic
Holstebro Skakklub
17921783
3
0
6
½
5
1
1
½
2
1
322,318132,121801
5Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
18231858
2
1
3
½
4
0
6
½
1
½
32,5518222,741853
6Jakob Jensen
Læseforeningens Skakklub
18211815
1
½
4
½
2
0
5
½
3
½
24 - 52,5518052,381807

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Michael Volstrup Nielsen
Sydøstlollands Skakklub
17871853
6
½
2
0
3
0
4
5
1
25 - 62,7517653,151830
2Kristian Gade Burgaard
Læseforeningens Skakklub
17791802
5
½
1
1
6
½
3
4
½
31 - 22,717882,741812
3Hans Jørgen Clausen
Gråsten Skakklub
17511640
4
0
5
0
1
1
2
6
½
25 - 62,4517381,471651
4Jonathan Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
17691829
3
1
6
½
5
½
1
2
½
31 - 22,617812,981830
5Jenith Easwaralingam
Fredericia Skakforening
17031721
2
½
3
1
4
½
6
1
0
3 - 42,0517172,091729
6Flemming Pagh Iversen
Skakklubben af 1968
17521782
1
½
4
½
2
½
5
3
½
3 - 42,4517542,571781

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Lars Pommerencke
Bornholms Skakklub
16571694
6
1
2
0
3
4
0
5
½
52,416302,801668
2Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
16541710
5
0
1
1
6
3
0
4
1
33 - 42,416722,921712
3Laurits Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
16971637
4
½
5
0
1
2
1
6
1
1 - 22,7517202,321684
4Noah Skælbæk
Læseforeningens Skakklub
16701650
3
½
6
1
5
1
1
2
0
33 - 42,516852,441672
5Kim Michael Pedersen
Amager Skakforening
16741707
2
1
3
1
4
6
½
1
½
1 - 22,5517032,911719
6Martin Utoft Andersen
Frem Skakklub
16531547
1
0
4
0
2
5
½
3
0
½62,415941,611503

Basis 5 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Ruben Jepsen
Læseforeningens Skakklub
16241677
6
½
2
½
3
½
4
1
5
½
32 - 32,4516412,451688
2Jan Ambirk
Næstved Skakklub
16331702
5
1
1
½
6
0
3
½
4
½
42,5516322,651699
3Elias Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
16241616
4
0
5
1
1
½
2
½
6
1
32 - 32,4516411,941658
4Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16221734
3
1
6
0
5
0
1
0
2
½
5 - 62,4515912,921706
5Christoffer Vinther
Frem Skakklub
16401665
2
0
3
0
4
1
6
0
1
½
5 - 62,616072,341648
6Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
16341708
1
½
4
1
2
1
5
1
3
0
12,5516632,701724

Basis 6 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Kamp Nielsen
Amager Skakforening
16211688
6
½
2
1
3
0
4
1
5
0
2 - 32,616182,921680
2Joshua Kehlet Hansen
Skakklubben af 1968
15891631
5
½
1
0
6
0
3
1
4
0
62,3515512,451612
3Villads Majvang Sandmann
Læseforeningens Skakklub
16091576
4
0
5
1
1
1
2
0
6
0
24 - 52,515911,991576
4Ludvig Due Byriel
Læseforeningens Skakklub
16021640
3
1
6
0
5
0
1
0
2
1
24 - 52,4515842,511632
5Aryan Mollasoltani
Caïssa Gladsaxe
16181589
2
½
3
0
4
1
6
0
1
1
2 - 32,616152,101605
6Troels Barington
Valby Skakklub
16061702
1
½
4
1
2
1
5
1
3
1
12,516963,031731

Basis 7 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Emil Savery
Danmark
15281611
6
1
2
1
3
1
4
1
5
0
412,516122,641638
2Claus Rasmussen
Esbjerg Skakforening
14701472
5
0
1
0
6
½
3
0
4
½
16214251,531461
3Bo F. Sørensen
Frem Skakklub
15661709
4
½
5
1
1
0
2
1
6
+
22,215802,701705
4Ole Sørensen
Læseforeningens Skakklub
15531689
3
½
6
½
5
1
1
0
2
½
3 - 42,715443,251674
5Anton Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
15571522
2
1
3
0
4
0
6
½
1
1
3 - 42,7515461,931545
6Morten Jannik
Odense Skakklub
15031564
1
0
4
½
2
½
5
½
3
-
51,8514871,951555

Basis 8 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Anker Müller
Skak for sjov
14681500
6
1
2
0
3
1
4
1
5
½
22,7515022,011560
2Lucas Montagne
Frem Skakklub
14551528
5
1
1
1
6
1
3
0
4
0
332,6514712,241558
3Sauran Bekmukhanov
Esbjerg Skakforening
14411726
4
1
5
1
1
0
2
1
6
1
412,5515273,781735
4Peter Sørensen
Frem Skakklub
14011542
3
0
6
0
5
1
1
0
2
1
24 - 52,213922,361535
5Orla Eilegaard Jørgensen
Amager Skakforening
14511564
2
0
3
0
4
0
6
0
1
½
½62,613572,541523
6Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
14151507
1
0
4
1
2
0
5
1
3
0
24 - 52,314022,071506

Basis 9 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Christian Lund Krarup
Dansk Skak Akademi
13500
6
1
2
1
3
½
4
0
5
1
1 - 22,75138401000
2Frida Bjerregaard Hagen
Næstved Skakklub
13580
5
1
1
0
6
0
3
½
4
0
52,8130001000
3Vincent Videbæk
Holbæk Skakklub
13140
4
½
5
1
1
½
2
½
6
1
1 - 22,45136401000
4Linus Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
12381341
3
½
6
½
5
0
1
1
2
1
331,8512970,641335
5Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13591457
2
0
3
0
4
1
6
0
1
0
162,812781,121455
6Oscar Staun Larsen
Skakklubben af 1968
13091489
1
0
4
½
2
1
5
1
3
0
42,413141,241499

Basis 10 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Leia Andries
Læseforeningens Skakklub
11211192
2
1
4
1
5
1
9
1
6
½
12,5512521,571269
2Sofus Juhl Erlandsen
Frem Skakklub
10000
1
0
9
½
7
½
10
-
3
½
8 - 91,798801000
3Malte Gravlund Andersen
Køge Skakklub
10000
4
0
6
0
10
+
8
1
2
½
51,4100501000
4Wadie al-Chemali
Skakklubben af 1968
12101305
3
1
1
0
9
½
5
1
7
1
2 - 33,3512171,931288
5Laurits Nielsen
Nykøbing F. Skakklub
11461267
6
1
8
1
1
0
4
0
9
0
26 - 72,711152,051225
6Marcus Holm
Skakklubben af 1968
12161406
5
0
3
1
8
1
7
1
1
½
2 - 33,3512231,461368
7Liva Buddha Jensen
Skakklubben af 1968
11420
8
0
10
+
2
½
6
0
4
0
8 - 92,15106801000
8Bertram Arentoft Jelle
Læseforeningens Skakklub
10400
7
1
5
0
6
0
3
0
10
+
26 - 71,55101501000
9Robert Crawford
Frem Skakklub
9811126
10
+
2
½
4
½
1
0
5
1
341,2510200,991136
10Bye
9
-
7
-
3
-
2
-
8
-
010

Basis 11 (rundelægning med forbehold for afbud inden turneringen) Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn

Partier i turneringen Odensemesterskabet 2021

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Frem Skakklub indbyder til Odensemesterskabet 2021

Spilledage: 
Fredag den 15. oktober - søndag den 17. oktober 2021

Spilletidspunkter: 
Fredag kl. 19-24, lørdag og søndag kl. 10-15 og 16-21

Spillested:
Giersings Realskole, Nonnebakken 9, 5000 Odense C.

Turneringsform:
Alle-mod-alle i 6 mands-grupper – evt. sidste gruppe som monrad. Gruppeinddeling baseres på dansk rating.
Turneringen elo-rates i kvalificerede grupper.
Vinderen af øverste gruppe tildeles titlen som Odensemester. Ved ligestilling afgøres titlen ved Sonneborn-Berger korrektion.

Betænkningstid:
90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét.
NB: Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til runden uden at det medfører tab.

Præmier:
Gruppe 1 (øverste gruppe): 1. præmie: 3000 kr. 2. præmie: 1500 kr.
Gruppe 2 (næstøverste gruppe): 1. præmie: 1000 kr. 2. præmie: 500 kr.
Øvrige grupper: 1. præmie: 600 kr. 2. præmie: 400 kr.
Grundet diverse hvidvaskregler hos bankerne udbetales alle præmier som udgangspunkt via bankoverførsel (ikke Mobilepay). Præmietagere bedes derfor oplyse kontonummer til kassereren.
Ved ligestilling deles præmierne. Kun titlen som Odensemester i øverste gruppe afgøres ved korrektion (se ovenfor).

Tilmelding:
Senest mandag den 11. oktober via turnering.skak.dk eller til Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk, tlf. 25 75 76 78).
For at sikre bedst mulige spilleforhold for deltagerne lukkes tilmeldingen ved 114 deltagere. I så fald er man velkommen til at kontakte Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk) for at komme på venteliste.

Indskud:
Indskud: 250 kr.
IM'ere og GM'ere deltager gratis.
Indskud skal indbetales til klubbens konto i Sydbank: Reg. nr 6845 konto nr. 0234627 senest den onsdag d. 13. oktober. Ved senere indbetaling lægges 50 kr. til indskuddet. Husk at angive navn og klub ved betaling.

Kantine:
Velassorteret kantine forefindes på spillestedet.

Overnatning:
Deltagere i Odensemesterskabet kan overnatte på Hotel CABINN (ved Odense Banegårdcenter) til 515 kr. pr overnatning inkl. morgenmad (135 kr. under normalpris!). Oplys Frem Skakklub, BlockID 4038813, ved booking, så opnås rabatten automatisk.

Covid-19: 
Turneringen vil blive afviklet efter de under afviklingen gældende corona-restriktioner; inkl. anbefalinger om afstandskrav, afspritning m.m.
Frem Skakklub holder løbende øje med udviklingen i corona-retningslinjerne: Såfremt udviklingen skulle have væsentlig betydning for turneringens afvikling vil alle tilmeldte blive orienteret herom via den ved tilmeldingen angivne emailadresse.

OM i lynskak:
Odensemesterskabet i lynskak vil i år blive afholdt som et separat arrangement; formodentligt lørdag d. 6. november.

Vel mødt i Frem Skakklub!

Periode 2021-10-15 .. 2021-10-17
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frem-skakklub.dk
Turnerings komite

Claus Rossen, Viborg Skakklub

Rune Andersen, Bornholms Skakklub

Martin Matthiesen, SK1968

Hoveddommer Kristoffer Dyrgaard
Dommere Alle grupper:  Per Stentebjerg-Hansen , Aske Scott Graulund , Yann Le Besq
IM-gruppen:  Kristoffer Dyrgaard , Per Stentebjerg-Hansen , Aske Scott Graulund

Tilmeldings muligheder til Odensemesterskabet 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frem-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
IM-gruppen 6 2021-10-15 2021-10-11
Mester 1 6 2021-10-15 2021-10-11
Mester 2 6 2021-10-15 2021-10-11
Mester 3 6 2021-10-15 2021-10-11
Mester 4 6 2021-10-15 2021-10-11
Mester 5 6 2021-10-15 2021-10-11
Mester 6 6 2021-10-15 2021-10-11
Basis 1 6 2021-10-15 2021-10-11
Basis 2 6 2021-10-15 2021-10-11
Basis 3 6 2021-10-15 2021-10-11
Basis 4 6 2021-10-15 2021-10-11
Basis 5 6 2021-10-15 2021-10-11
Basis 6 6 2021-10-15 2021-10-11
Basis 7 6 2021-10-15 2021-10-11
Basis 8 6 2021-10-15 2021-10-11
Basis 9 6 2021-10-15 2021-10-11
Basis 10 10 2021-10-15 2021-10-11
Basis 11 (rundelægning med forbehold for afbud inden turneringen) 0 2021-10-15 2021-10-11
- 5 2021-10-15 2021-10-11
Totalt antal tilmeldte 111
Deltagere i gruppen IM-gruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602308 1440640 1. IM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2340 2357 2021-09-21
100300606 1401491 2. IM Steffen Pedersen Hillerød Skakklub 2337 2338 2021-08-04
100301631 1401610 3. IM Mads F. B. Hansen Frem Skakklub 2410 2404 2021-07-19
100400392 1404067 4. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2335 2325 2021-09-21
100600595 1402889 5. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2320 2322 2021-08-08
100901527 1431412 6. FM Rasmus Thøgersen Skakklubben af 1968 2291 2278 2021-10-06
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103912 1444514 1. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2290 2293 2021-09-25
101095209 2309998 2. Hilmir Freyr Heimisson Jetsmark Skakklub 2253 2253 2021-09-27
102101025 1400878 3. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2187 2196 2021-09-14
100600339 1400720 4. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2154 2161 2021-09-13
100301751 1437089 5. Alexander Le Besq Frem Skakklub 2142 2163 2021-09-25
100600616 1402528 6. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2175 2188 2021-09-14
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104150 1454153 1. Casper Yukun Liu BMS Skak 2137 2150 2021-09-19
100300692 1408402 2. CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2111 2131 2021-09-16
100501746 1448552 3. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2071 2136 2021-09-14
100300084 1403222 4. Claus Rossen Viborg Skakklub 2076 2069 2021-10-06
100802438 1412159 5. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2130 2134 2021-08-16
100301800 1437127 6. Tobias Ilsøe Jensen Frem Skakklub 2072 2106 2021-10-06
Deltagere i gruppen Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100302147 - 1. Dimitrios Xilogiannis Læseforeningens Skakklub 2045 2045 2021-10-10
100201725 1423401 2. Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2047 2071 2021-06-14
100802278 1004948 3. WFM Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen 2015 2040 2021-08-13
100101578 1402706 4. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2064 2090 2021-06-19
100801207 1405683 5. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2026 2040 2021-09-20
100202444 12809969 6. Paulius Meskenas Køge Skakklub 2030 2044 2021-09-21
Deltagere i gruppen Mester 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100202497 1467352 1. Nicklas Alexander Winther-Jørgensen Næstved Skakklub 1964 1951 2021-10-10
100301049 1504258 2. WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 1963 1969 2021-09-16
4275330 3. Anastasios Koukas Greece 1996 1996 2021-10-01
100602212 1406523 4. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 2004 1999 2021-06-18
1711938 5. Anil Surender Sverige 2005 2005 2021-07-18
100300213 1408216 6. Michael Agermose Jensen Frem Skakklub 2012 2033 2021-08-18
Deltagere i gruppen Mester 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
1704958 1. Jan Slettebo Sverige 1920 1920 2021-09-13
101095257 1461613 2. Lukas Iskos BMS Skak 1924 1900 2021-09-06
100104462 45059730 3. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1912 1912 2021-08-04
100300208 1401688 4. Jan Kuntz Frem Skakklub 1957 2004 2021-10-04
100500692 1409859 5. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1942 1926 2021-10-08
100100817 1403800 6. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1936 1945 2021-10-04
Deltagere i gruppen Mester 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104605 1471759 1. August Jalving Skak for sjov 1900 1644 2021-09-28
103109616 1441540 2. Anton Mehmet Yildiz Marthedal Skakforeningen ØBRO 1893 1902 2021-08-27
100700918 1404903 3. Johan Fischer Dansk Skak Akademi 1875 1896 2021-08-16
100200107 1407147 4. Thomas Nielsen Nordsjællands Skakklub 1896 1928 2021-06-14
101096089 1464981 5. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1887 1828 2021-09-14
100900559 1413058 6. Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1905 1886 2021-10-04
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104399 1457349 1. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1853 1794 2021-10-11
100301707 1441868 2. Mathias Nielsen Sydøstfyn 1851 1900 2021-10-02
100400162 1408054 3. Bent H. Bojsen Gråsten Skakklub 1857 1871 2021-08-28
100104090 1454188 4. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1873 1914 2021-09-14
101095973 1466062 5. Phillip Nielsen Skive Skakklub 1859 1868 2021-10-03
100104139 1452797 6. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1866 1755 2021-08-25
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100803280 1468464 1. Poul Hempler Hillerød Skakklub 1848 1890 2021-09-16
100301927 1451669 2. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1811 1813 2021-06-13
100301969 1463373 3. Alf Andries Læseforeningens Skakklub 1804 1816 2021-07-20
100301266 1441680 4. Oliver Jakobcic Holstebro Skakklub 1792 1783 2021-10-12
100802760 1439391 5. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1823 1858 2021-06-16
100300925 1408577 6. Jakob Jensen Læseforeningens Skakklub 1821 1815 2021-10-05
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100400059 1454749 1. Michael Volstrup Nielsen Sydøstlollands Skakklub 1787 1853 2021-09-25
100302007 1468260 2. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1779 1802 2021-09-19
100400163 1409425 3. Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1751 1640 2021-08-28
100301938 1461044 4. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1769 1829 2021-07-27
100501747 1448560 5. Jenith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1703 1721 2021-10-08
100600624 1428446 6. Flemming Pagh Iversen Skakklubben af 1968 1752 1782 2021-10-11
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700458 1432338 1. Lars Pommerencke Bornholms Skakklub 1657 1694 2021-08-17
100301879 1447009 2. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1654 1710 2021-06-14
100104307 1463225 3. Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1697 1637 2021-09-12
100302047 1470604 4. Noah Skælbæk Læseforeningens Skakklub 1670 1650 2021-10-07
100103837 1441400 5. Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1674 1707 2021-10-10
100302104 1401467 6. Martin Utoft Andersen Frem Skakklub 1653 1547 2021-10-07
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100301979 1464361 1. Ruben Jepsen Læseforeningens Skakklub 1624 1677 2021-08-06
100200288 1428403 2. Jan Ambirk Næstved Skakklub 1633 1702 2021-06-14
100301965 1462440 3. Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1624 1616 2021-07-27
100103836 1442589 4. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1622 1734 2021-10-09
100501586 1449737 5. Christoffer Vinther Frem Skakklub 1640 1665 2021-08-03
100600764 1422324 6. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1634 1708 2021-10-09
Deltagere i gruppen Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103155 1413279 1. Jørgen Kamp Nielsen Amager Skakforening 1621 1688 2021-10-09
103110503 1444859 2. Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1589 1631 2021-10-11
100302083 1472313 3. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1609 1576 2021-08-07
101097221 1473204 4. Ludvig Due Byriel Læseforeningens Skakklub 1602 1640 2021-10-13
100202448 1465716 5. Aryan Mollasoltani Caïssa Gladsaxe 1618 1589 2021-10-08
100103389 1446762 6. Troels Barington Valby Skakklub 1606 1702 2021-10-09
Deltagere i gruppen Basis 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104381 1462920 1. Emil Savery Danmark 1528 1611 2021-10-07
101095844 1463616 2. Claus Rasmussen Esbjerg Skakforening 1470 1472 2021-09-22
103102089 1444026 3. Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1566 1709 2021-06-13
101095063 1447971 4. Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1553 1689 2021-07-31
100104306 1463217 5. Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1557 1522 2021-09-12
100300226 1433814 6. Morten Jannik Odense Skakklub 1503 1564 2021-08-17
Deltagere i gruppen Basis 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104572 1472070 1. Anker Müller Skak for sjov 1468 1500 2021-09-29
100302102 1472631 2. Lucas Montagne Frem Skakklub 1455 1528 2021-10-02
101200117 1472844 3. Sauran Bekmukhanov Esbjerg Skakforening 1441 1726 2021-10-07
100301891 1447467 4. Peter Sørensen Frem Skakklub 1401 1542 2021-10-01
100101086 1413368 5. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1451 1564 2021-10-08
100200903 1424270 6. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1415 1507 2021-07-03
Deltagere i gruppen Basis 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701887 - 1. Christian Lund Krarup Dansk Skak Akademi 1350 2021-08-11
101096723 1472089 2. Frida Bjerregaard Hagen Næstved Skakklub 1358 2021-10-10
100202396 1462768 3. Vincent Videbæk Holbæk Skakklub 1314 2021-10-10
100302011 1467220 4. Linus Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1238 1341 2021-07-27
100801513 1402870 5. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1359 1457 2021-10-08
100602675 1467662 6. Oscar Staun Larsen Skakklubben af 1968 1309 1489 2021-10-03
Deltagere i gruppen Basis 10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100302033 1469207 1. Leia Andries Læseforeningens Skakklub 1121 1192 2021-09-25
101097294 - 2. Sofus Juhl Erlandsen Frem Skakklub 1000 2021-10-12
100202609 1473689 3. Malte Gravlund Andersen Køge Skakklub 1000 2021-10-11
100602676 1467654 4. Wadie al-Chemali Skakklubben af 1968 1210 1305 2021-10-06
100202392 1464183 5. Laurits Nielsen Nykøbing F. Skakklub 1146 1267 2021-09-25
100602496 1449826 6. Marcus Holm Skakklubben af 1968 1216 1406 2021-10-05
101095925 1473735 7. Liva Buddha Jensen Skakklubben af 1968 1142 2021-09-27
100302118 1473247 8. Bertram Arentoft Jelle Læseforeningens Skakklub 1040 2021-10-10
100301902 1450182 9. Robert Crawford Frem Skakklub 981 1126 2021-08-15
- - 10. Bye - 2021-10-15
Deltagere i gruppen Basis 11 (rundelægning med forbehold for afbud inden turneringen)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100301904 1450344 Birger Olsen Sydøstfyn 1887 1929 2021-09-16
100800211 1410210 Klaus Nielsen Furesø Skakklub 1963 1989 2021-10-06
101200036 1463667 Michael Christensen Varde Skakklub 1767 1859 2021-09-16
100302028 1468790 Mikkel Kvist Jepsen Læseforeningens Skakklub 1155 1313 2021-08-26
100302060 1470515 Simon Bjørk Haarh Faaborg Skakklub 1397 2021-10-05