loading
Arbejder ...

Smuk Skak Weekend EMT 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Claus Rossen
Viborg Skakklub
20852092
6
½
2
½
3
0
4
0
5
½
5 - 62,6520622,662069
2Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20922109
5
½
1
½
6
½
3
0
4
0
5 - 62,720682,792083
3Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
20352107
4
0
5
0
1
1
2
1
6
½
42,2520402,782096
4 Luitjen Akselsson Apol
20852085
3
1
6
0
5
½
1
1
2
1
1020852,602121
5John Hansen
Skanderborg Skakklub
20161888
2
½
3
1
4
½
6
½
1
½
32 - 32,0520351,121963
6Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
20932141
1
½
4
1
2
½
5
½
3
½
32 - 32,720993,052139

1. præmie: 800 kr. 
2. præmie: 400 kr.

Indbydelse

Smuk Skak Weekend EMT 2021

Skanderborg Skakklub indbyder til 5 runders koordineret weekend turnering, om Corona situationen vil (.. er du alligevel ikke tryg ved situationen når vi nærmer os, godkendes afbud indtil d. 16/8 og indskud tilbagebetales). Turneringen spilles sammen med afslutningen på en GM og en IM turnering på samme spillested!

Spilledage/-tidspunkt:
Fredag, den 20. august kl. 18:30 - 23:30.
Lørdag, den 21. august kl. 10:00 - 15:00 og 15:30 - 20:30.
Søndag, den 22. august kl. 10:00 - 15:00 og 15:30 - 20:30.

Spillested:
Morten Børupskolen, Møllegade 45, 8660 Skanderborg - under 15 minutters gang fra togstationen.

Overnatning:
Det er blevet muligt at overnatte på skolen. Pris kr. 250. Kontakt Bjarne - tlf. 61 72 59 79, email tsalling@outlook.dk - derom.

Grupper:
Der spilles i 6-mandsgrupper, sidste gruppe evt. som monrad.

Betænkningstid:
90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét. Mødetid senest 1 time efter rundens start.

Indskud: 
250 kr.
Reg nr: 2640  konto: 5909 939 536 (husk at angive spillernavn)
MobilePay: box80739 (husk at angive spillernavn)
IBAN:  DK6120005909939536
Indskuddet skal indbetales senest d. 17. august.

Tilmelding:
Med navn, fødselsdato, rating og telefonnr. senest den 17. august 2021 til Bjarne Rasmussen, tlf. 61 72 59 79 eller online her. 

Præmier:
Minimum 100% af indskuddet minus EMT afgift.
Ekstra 1. præmie i Mester 1: Gratis plads i næste års IM eller GM gruppe, kræver dog minimum 2300 i rating for GM gruppen eller 2200 for IM gruppen.
Præmier deles ved pointsmæssig ligestilling i alle-mod-alle grupper.

Rygning og mobiltelefoner:
Forbud mod rygning og mobiltelefoner på spillestedet.

Fortæring:
Skanderborg Skakklub sørger for fortæring, som kan købes på spillestedet til de sædvanlige rimelige priser.

Periode 2021-08-20 .. 2021-08-22
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Morten Fredsgaard Rasmussen
Dommere Alle grupper:  Bjarne Berring Rasmussen

Tilmeldings muligheder til Smuk Skak Weekend EMT 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2021-08-20 2021-08-17
Mester 2 6 2021-08-20 2021-08-17
Mester 3 6 2021-08-20 2021-08-17
Mester 4 6 2021-08-20 2021-08-17
Basis 1 6 2021-08-20 2021-08-17
Basis 2 6 2021-08-20 2021-08-17
Basis 3 6 2021-08-20 2021-08-17
Basis 4 6 2021-08-20 2021-08-17
Basis 5 6 2021-08-20 2021-08-17
Basis 6 6 2021-08-20 2021-08-17
Basis 7 6 2021-08-20 2021-08-17
Basis 8 6 2021-08-20 2021-08-17
Basis 9 8 2021-08-20 2021-08-17
Totalt antal tilmeldte 80
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103773 1444816 1. Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2245 2250 2021-06-27
100700286 1400142 2. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2383 2367 2021-08-11
100600675 1401408 3. FM Mads Boe Århus Skakklub/Skolerne 2244 2250 2021-08-08
100400392 1404067 4. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2331 2320 2021-08-17
100300602 1400053 5. IM Klaus Berg Skanderborg Skakklub 2277 2285 2021-08-09
100103864 1444492 6. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2281 2294 2021-06-24
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100600339 1400720 1. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2141 2145 2021-06-24
100600613 1401637 2. WFM Esmat Susanne Guindy Fredericia Skakforening 2117 2101 2021-08-11
100601670 1409476 3. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2148 2149 2021-06-25
100104150 1454153 4. Casper Yukun Liu BMS Skak 2103 2137 2021-08-04
24676152 5. Mark Simkin 2097 2097 2021-07-26
100800259 1406671 6. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2179 2190 2021-07-12
Deltagere i gruppen Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100300084 1403222 1. Claus Rossen Viborg Skakklub 2085 2092 2021-07-19
100801207 1405683 2. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2092 2109 2021-08-08
100302026 1468480 3. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 2035 2107 2021-07-06
7202466 4. Luitjen Akselsson Apol 2085 2085 2021-08-11
101096805 1469827 5. John Hansen Skanderborg Skakklub 2016 1888 2021-07-21
100501746 1448552 6. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2093 2141 2021-08-05
Deltagere i gruppen Mester 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800211 1410210 1. Klaus Nielsen Furesø Skakklub 1958 1990 2021-07-23
100800374 1409182 2. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1992 1961 2021-08-17
100602616 1462563 3. Stephen Joyce Skakklubben af 1968 1995 2016 2021-08-15
100600508 1406949 4. Kai S. Munk Skanderborg Skakklub 1942 1965 2021-06-24
100900588 816124 5. Lars Schøning Skive Skakklub 1960 1945 2021-06-23
100602212 1406523 6. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 2010 2003 2021-06-29
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101095973 1466062 1. Phillip Nielsen Skive Skakklub 1908 1892 2021-07-02
101095855 1462547 2. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1897 1951 2021-08-15
100700049 1422910 3. Colin Watson Skanderborg Skakklub 1879 1895 2021-07-27
100900559 1413058 4. Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1867 1856 2021-08-04
100602575 1453947 5. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1895 1887 2021-08-16
100500692 1409859 6. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1937 1919 2021-08-17
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100200196 1408437 1. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1849 1916 2021-07-06
100600267 1417320 2. Claus Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1866 1877 2021-08-16
100104290 1463896 3. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1821 1855 2021-07-16
100802760 1439391 4. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1805 1858 2021-07-05
100900750 1430840 5. Frode Meldgaard Skive Skakklub 1805 1815 2021-08-17
100602629 1463110 6. Bjarke Hellemann Syddjurs Skakklub 1836 1824 2021-08-10
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
103101958 1422952 1. Allan Westenborg Syddjurs Skakklub 1792 1835 2021-08-05
100301927 1451669 2. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1754 1799 2021-06-24
100200288 1428403 3. Jan Ambirk Næstved Skakklub 1767 1757 2021-06-27
1441680 4. Oliver Jakobcic 1792 1792 2021-08-03
100600624 1428446 5. Flemming Pagh Iversen Skakklubben af 1968 1767 1795 2021-08-15
103109806 1441094 6. Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1799 1827 2021-08-17
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100900167 1412213 1. Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1711 1727 2021-07-15
100600764 1422324 2. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1720 1743 2021-08-03
100301969 1463373 3. Alf Andries Frem Skakklub 1723 1770 2021-07-20
100701708 1461176 4. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1750 1847 2021-06-25
100501365 1429132 5. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1734 1777 2021-08-14
100302007 1468260 6. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1737 1749 2021-08-02
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100901773 1453378 1. Lars Jensen Viborg Skakklub 1622 1624 2021-08-17
100500752 1428543 2. Søren Grymer-Hansen Horsens Skakforening 1655 1713 2021-08-01
100601098 1421492 3. Brian Kristensen Viby Skakklub 1622 1652 2021-06-24
100602724 1470752 4. Thomas Skjernaa Mygind Århus Skakklub/Skolerne 1648 1766 2021-07-07
100500096 1470728 5. Jonas Chul Bistrup Larsen Skanderborg Skakklub 1669 1725 2021-06-24
100900449 1419838 6. Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1684 1739 2021-08-01
Deltagere i gruppen Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100901809 1467123 1. Emil Zander Kjellerup Skakklub 1552 1585 2021-08-15
100501586 1449737 2. Christoffer Vinther Frem Skakklub 1603 1628 2021-07-17
100900771 1413201 3. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1565 1533 2021-06-28
100901011 1415972 4. Michael René Christensen THY Skakklub 1617 1669 2021-08-01
100600833 1422669 5. Leo Starup Randers Skakklub 1611 1622 2021-08-09
100700369 1428357 6. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1601 1722 2021-07-14
Deltagere i gruppen Basis 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100601082 1420658 1. Mogens Engsig-Karup Viby Skakklub 1483 1539 2021-06-30
100600489 1420119 2. Asger J. Andersen Skanderborg Skakklub 1517 1629 2021-06-28
100602353 1438310 3. Sune Huus Nordre Skakklub 1543 1588 2021-07-15
100500538 1403478 4. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1482 1591 2021-07-06
- 5. Peter Sørensen 1500 1500 2021-08-11
101096641 1467751 6. Hedayatullah Akbari Skanderborg Skakklub 1515 1546 2021-08-18
Deltagere i gruppen Basis 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101096878 1473433 1. Henrik Salling Degnehave Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1400 2021-08-17
100602596 1467549 2. Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1390 1509 2021-08-08
100302083 1472313 3. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1440 1532 2021-07-04
100600228 1436198 4. Jan Hansen Skanderborg Skakklub 1479 1577 2021-08-13
100602772 13912143 5. Alexandru Pirtac Skakklubben af 1968 1438 1393 2021-08-17
100701788 1465058 6. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1433 1422 2021-06-24
Deltagere i gruppen Basis 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602757 1471775 1. Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1067 2021-07-17
100601289 1445537 2. Erik Hjorth Vejlby-Risskov Skakklub 1350 1512 2021-07-30
100602800 - 3. John Hørup Christensen Skakklubben af 1968 1300 2021-08-01
100602741 - 4. Egil Johansen Skanderborg Skakklub 1000 2021-08-19
100700690 1413856 5. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1245 1510 2021-07-29
100602676 1467654 6. Wadie al-Chemali Skakklubben af 1968 1212 1291 2021-08-16
100602157 1422448 7. Ramadan Mustafov Saliev Horsens Skakforening 1265 1427 2021-08-04
101097143 1472267 8. Kasper Skov-Nielsen Skakklubben af 1968 1352 1457 2021-07-11