loading
Arbejder ...

4. Esbjerg Efterår - Åbent Esbjergmesterskab 2021

Indbydelse

Esbjerg Skakforening, Østjydsk Turistbusser og Hoffmann Fonden indbyder til:

"Esbjerg 4.Efterårsturnering - Åbent Esbjergmesterskab 2021"

Dato: fredag den 22. til og med søndag den 24. oktober

Turnerings form: Fide 7 runders Schweizer

Betænkningstid:
De første 3 runder: 20 min pr spiller + 5 sekunder pr træk
De sidste 4 runder: 90 min. pr spiller + 30 sekunder pr træk
Første 3 runder spilles fredag den 22/10
1. runde kl. 19.00
2. runde kl. 20.15
3. runde kl. 21.30
4. og 5. runde spilles lørdag den 23/10
Kl. 10.00 og kl. 16.00
6. og 7. runde spilles søndag den 24/10
Kl. 9.00 og kl. 15.00

Indskud: 250 kr. skal betales inden den 15/10, og gælder som endelig tilmelding. Juniorer halv pris. WGM, WIM, GM, IM er gratis
Ved tilmelding/betaling senere kommer der et gebyr på 100 kr. oveni; gælder også titelholdere.

Præmier:
1. 4000 kr. 2. 2500 kr. 3. 1000 kr.
Ratingpræmier pr 10 deltagere:
1. 800 kr. 2. 500 kr. 3. 200 kr.
Bedst placerede spiller uden titel og hovedpræmie ligeledes 800 kr.
Præmier deles ved ligestilling i point

Spillested:
Rybners HTX, Spangsbjerg Møllevej 72, 6700 Esbjerg
Tog kører direkte til Spangsbjerg St. ved spillestedet.

Bespisning:
Der vil i lighed med sidste år lørdag og søndag blive mulighed for at købe dagens ret til en fordelagtig pris

Kontakt: Jesper Lahn Rasmussen: jr@varde-gym.dk eller Lars Wilton på telefon 28237842 eller wilton@live.dk
For hjælp til overnatning kan man kontakte Lars Wilton

Tilmelding via DSU turneringssystem, sidste tilmelding den 15. oktober 2020
Indskud betales på mobilepay 22344024 eller konto 0872-4120006709 og gælder som bekræftelse af tilmelding.

Periode 2021-10-22 .. 2021-10-24
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Jesper Lahn Rasmussen
Dommere

Tilmeldings muligheder til 4. Esbjerg Efterår - Åbent Esbjergmesterskab 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
- 22 2021-10-22 2021-10-15
Totalt antal tilmeldte 22
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100802438 1412159 Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2130 2134 2021-09-15
100501586 1449737 Christoffer Vinther Frem Skakklub 1665 1665 2021-10-06
100500481 1506021 Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1610 1669 2021-10-13
100501188 1411977 Damir Desevac Jerne Skakklub 1774 1868 2021-10-12
100101663 1414623 Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1952 1975 2021-09-21
100101637 1412906 Frank Dybdahl Frederiksberg Skakforening 1687 1756 2021-09-24
100800419 1401424 Henrik Mortensen Caïssa Gladsaxe 1991 1980 2021-08-26
100500145 1407015 Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1960 2011 2021-08-25
100700973 7200013 IM John Rødgaard Esbjerg Skakforening 2319 2319 2021-09-13
100701367 1402340 IM Nicolai Vesterbæk Pedersen Skanderborg Skakklub 2343 2365 2021-10-15
100500354 1449583 Jan Schou-Jørgensen Varde Skakklub 1722 1774 2021-07-30
100500899 1448471 Joel Nødskov Christensen Esbjerg Skakforening 1350 0 2021-07-27
100901773 1453378 Lars Jensen Viborg Skakklub 1546 1616 2021-10-15
100500143 1416324 Lars Husum Esbjerg Skakforening 1876 1817 2021-09-28
100700458 1432338 Lars Pommerencke Bornholms Skakklub 1657 1694 2021-08-17
100300625 1404962 Lars Wilton Pedersen Esbjerg Skakforening 1981 2002 2021-08-17
101200150 - Lucas Ferslev Jensen Esbjerg Skakforening 1300 2021-10-09
101200036 1463667 Michael Christensen Varde Skakklub 1767 1859 2021-09-15
100500063 1407287 Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 1991 2027 2021-08-28
101200117 1472844 Sauran Bekmukhanov Esbjerg Skakforening 1441 1726 2021-09-22
101095855 1462547 Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1875 1856 2021-10-13
9213150 Zlatan Bisercic 1300 2021-10-08