Skive Bymesterskab 2021 (Åben)
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lars Schøning Skive Skakklub | 2035 | 2005 | 6 ½ | 2 0 | 3 0 | 4 0 | 5 0 | ½ | 6 | 2,45 | 1994 | |
2 | John Hansen Skanderborg Skakklub | 2035 | 1963 | 5 ½ | 1 1 | 6 1 | 3 ½ | 4 1 | 4 | 1 - 2 | 2,45 | 2077 | |
3 | Claus Rossen Viborg Skakklub | 2070 | 2082 | 4 ½ | 5 ½ | 1 1 | 2 ½ | 6 1 | 3½ | 3 | 2,75 | 2085 | |
4 | Lars Foldager Pedersen Skive Skakklub | 1984 | 1978 | 3 ½ | 6 0 | 5 0 | 1 1 | 2 0 | 1½ | 4 | 2,05 | 1968 | |
5 | Søren Ladegaard Kjellerup Skakklub | 2052 | 2067 | 2 ½ | 3 ½ | 4 1 | 6 1 | 1 1 | 4 | 1 - 2 | 2,6 | 2088 | |
6 | Jørn Christensen Hvid Skive Skakklub | 2068 | 2011 | 1 ½ | 4 1 | 2 0 | 5 0 | 3 0 | 1½ | 5 | 2,75 | 2043 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Oleh Sivachenko Skive Skakklub | 1954 | 1931 | 6 ½ | 2 1 | 3 1 | 4 ½ | 5 1 | 4 | 1 | 2,8 | 1996 | |
2 | Poul Hempler Hillerød Skakklub | 1819 | 1877 | 5 1 | 1 0 | 6 ½ | 3 ½ | 4 1 | 3 | 3 | 1,7 | 1867 | |
3 | Lars Breinholt Agger Skive Skakklub | 1879 | 1860 | 4 1 | 5 0 | 1 0 | 2 ½ | 6 0 | 1½ | 6 | 2,2 | 1858 | |
4 | Claus Støvring Skive Skakklub | 1952 | 1974 | 3 0 | 6 0 | 5 1 | 1 ½ | 2 0 | 1½ | 4 | 2,8 | 1913 | |
5 | Mads Overgaard Svendsen Holstebro Skakklub | 1995 | 2010 | 2 0 | 3 1 | 4 0 | 6 ½ | 1 0 | 1½ | 5 | 3,15 | 1946 | |
6 | Phillip Nielsen Skive Skakklub | 1907 | 1879 | 1 ½ | 4 1 | 2 ½ | 5 ½ | 3 1 | 3½ | 2 | 2,4 | 1943 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Michael René Christensen THY Skakklub | 1673 | 1704 | 6 ½ | 2 1 | 3 ½ | 4 1 | 5 1 | 4 | 1 | 2,25 | 1748 | |
2 | Oliver Jakobcic Holstebro Skakklub | 1813 | 1801 | 5 ½ | 1 0 | 6 1 | 3 ½ | 4 ½ | 2½ | 3 | 3,35 | 1788 | |
3 | Michael Ankersen Skive Skakklub | 1632 | 1673 | 4 0 | 5 0 | 1 ½ | 2 ½ | 6 1 | 2 | 4 | 1,9 | 1635 | |
4 | Emil Zander Kjellerup Skakklub | 1789 | 1869 | 3 1 | 6 1 | 5 1 | 1 0 | 2 ½ | 3½ | 2 | 3,2 | 1798 | |
5 | Lars Jensen Viborg Skakklub | 1636 | 1632 | 2 ½ | 3 1 | 4 0 | 6 0 | 1 0 | 1½ | 6 | 1,95 | 1623 | |
6 | Niels Helge Jensen Herning Skakklub | 1683 | 1687 | 1 ½ | 4 0 | 2 0 | 5 1 | 3 0 | 1½ | 5 | 2,35 | 1658 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Erik Pilgaard Aulum Skakklub | 1504 | 1548 | 6 ½ | 2 0 | 3 0 | 4 0 | 5 0 | ½ | 6 | 2,9 | 1396 | |
2 | Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub | 1396 | 1420 | 5 0 | 1 1 | 6 0 | 3 ½ | 4 1 | 2½ | 4 | 2 | 1419 | |
3 | Kathrine Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub | 1406 | 1435 | 4 1 | 5 1 | 1 1 | 2 ½ | 6 ½ | 4 | 1 | 2,1 | 1532 | |
4 | Jens Knattrup Skive Skakklub | 1442 | 1480 | 3 0 | 6 ½ | 5 0 | 1 1 | 2 0 | 1½ | 5 | 2,35 | 1404 | |
5 | Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub | 1585 | 1661 | 2 1 | 3 0 | 4 1 | 6 1 | 1 1 | 4 | 2 | 3,5 | 1605 | |
6 | Birgit Dithlevsen Herning Skakklub | 1418 | 1495 | 1 ½ | 4 ½ | 2 1 | 5 0 | 3 ½ | 2½ | 3 | 2,2 | 1432 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marcus Holm Skakklubben af 1968 | 1223 | 1368 | 4 1 | 3 1 | 2 1 | 5 ½ | 7 1 | 4½ | 1 | 2,25 | 1381 | |
2 | Ramadan Mustafov Saliev Horsens Skakforening | 1196 | 1417 | 3 1 | 4 1 | 1 0 | 7 1 | 6 1 | 4 | 3 | 2,45 | 1291 | |
3 | Kurt Kibsgaard Herning Skakklub | 1230 | 1399 | 2 0 | 1 0 | 7 0 | 6 1 | 8 1 | 2 | 5 | 2,9 | 1190 | |
4 | Niels Christian Offersen Randers Skakklub | 1330 | 1434 | 1 0 | 2 0 | 6 1 | 8 ½ | 5 0 | 1½ | 6 | 3,25 | 1251 | |
5 | Caroline Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub | 1380 | 1410 | 6 1 | 7 1 | 8 1 | 1 ½ | 4 1 | 4½ | 2 | 3,65 | 1418 | |
6 | Tage J. C. Toma Grenå Skakklub | 1084 | 1296 | 5 0 | 8 0 | 4 0 | 3 0 | 2 0 | 0 | 8 | 1,35 | 1023 | |
7 | Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne | 1158 | 1206 | 8 1 | 5 0 | 3 1 | 2 0 | 1 0 | 2 | 4 | 1,9 | 1163 | |
8 | Finn Jensen Grenå Skakklub | 1198 | 1419 | 7 0 | 6 1 | 5 0 | 4 ½ | 3 0 | 1½ | 7 | 2,25 | 1164 |
Skive Bymesterskab 2021 (Åben) | |||
---|---|---|---|
Skives Bymesterskab 2021 (åben turnering) Skive Skakklub inviterer til 5 runders EMT i weekenden 5.-7. november. Spillested: Skivehus Skole, Rosenbakken 8, 7800 Skive Turneringsform: Der spilles i 6 mands puljer, nederste gruppe evt. monrad. Sidste års vinder af Bymesterskabet, Lars Foldager, har selvfølgelig ret til at deltage i øverste gruppe og forsvare sin titel. Betænkningstid i hovedgrupperne: 90 min + 30 sekunder pr. træk, 30 min. tillæg ved træk 40. Indskud og betaling: Indskud 150 kr. som betales på stedet. Spilletidspunkter i hovedgrupperne: Fredag d. 5/11 kl.18.30, Lørdag d. 6/11 kl. 10.00 og kl. 15.30, Søndag d. 7/11 kl. 10.00 og kl. 15.30. Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til partiet. Præmier: 1. præmie 600 kr. - 2. præmie 300 kr. Pengepræmier deles ved ligestilling. Ærespræmie ved korrektion. Tilmelding: Online via www.skak.dk eller til Frits Nielsen på mail camillafrits@hotmail.com eller 21 52 32 62. Sidste tilmeldingsfrist d. 3/11-21. Der vil være mulighed for at købe frokost, kaffe, øl/vand, kage og slik. For overnatning henvises til Hotel Skivehus https://skivehus.dk/ eller til at finde et nærtliggende sommerhus. |
|||
Periode | 2021-11-05 .. 2021-11-07 | Kørestols adgang | Der er kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Nej |
Turnerings komite | |||
Hoveddommer | Frode Meldgaard | ||
Dommere | Alle grupper: Dim Buizer |
Tilmeldings muligheder til Skive Bymesterskab 2021 (Åben)
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
Mester 1 | 6 | 2021-11-05 | 2021-11-02 |
Mester 2 | 6 | 2021-11-05 | 2021-11-02 |
Basis 1 | 6 | 2021-11-05 | 2021-11-02 |
Basis 2 | 6 | 2021-11-05 | 2021-11-02 |
Basis 3 | 8 | 2021-11-05 | 2021-11-02 |
Totalt antal tilmeldte | 32 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100900588 | 816124 | 1. Lars Schøning | Skive Skakklub | 2035 | 2005 | 2021-07-02 | |||
101096805 | 1469827 | 2. John Hansen | Skanderborg Skakklub | 2035 | 1963 | 2021-10-16 | |||
100300084 | 1403222 | 3. Claus Rossen | Viborg Skakklub | 2070 | 2082 | 2021-10-27 | |||
100101194 | 1417649 | 4. Lars Foldager Pedersen | Skive Skakklub | 1984 | 1978 | 2021-08-27 | |||
100900269 | 1403761 | 5. Søren Ladegaard | Kjellerup Skakklub | 2052 | 2067 | 2021-10-27 | |||
100900404 | 1415964 | 6. Jørn Christensen Hvid | Skive Skakklub | 2068 | 2011 | 2021-07-28 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100901830 | 1468545 | 1. Oleh Sivachenko | Skive Skakklub | 1954 | 1931 | 2021-09-08 | |||
100803280 | 1468464 | 2. Poul Hempler | Hillerød Skakklub | 1819 | 1877 | 2021-10-18 | |||
100900559 | 1413058 | 3. Lars Breinholt Agger | Skive Skakklub | 1879 | 1860 | 2021-08-04 | |||
100900381 | 1406914 | 4. Claus Støvring | Skive Skakklub | 1952 | 1974 | 2021-09-24 | |||
100601820 | 1411780 | 5. Mads Overgaard Svendsen | Holstebro Skakklub | 1995 | 2010 | 2021-10-25 | |||
101095973 | 1466062 | 6. Phillip Nielsen | Skive Skakklub | 1907 | 1879 | 2021-07-02 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100901011 | 1415972 | 1. Michael René Christensen | THY Skakklub | 1673 | 1704 | 2021-10-31 | |||
100301266 | 1441680 | 2. Oliver Jakobcic | Holstebro Skakklub | 1813 | 1801 | 2021-10-18 | |||
100900560 | 1453203 | 3. Michael Ankersen | Skive Skakklub | 1632 | 1673 | 2021-11-04 | |||
100901809 | 1467123 | 4. Emil Zander | Kjellerup Skakklub | 1789 | 1869 | 2021-10-23 | |||
100901773 | 1453378 | 5. Lars Jensen | Viborg Skakklub | 1636 | 1632 | 2021-10-30 | |||
100901756 | 1451219 | 6. Niels Helge Jensen | Herning Skakklub | 1683 | 1687 | 2021-11-04 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100900551 | 1411810 | 1. Erik Pilgaard | Aulum Skakklub | 1504 | 1548 | 2021-10-06 | |||
100701788 | 1465058 | 2. Michael Bohnstedt | Nørresundby Skakklub | 1396 | 1420 | 2021-10-22 | |||
100302044 | 1472283 | 3. Kathrine Lindegaard Bruntse | Læseforeningens Skakklub | 1406 | 1435 | 2021-10-04 | |||
100901410 | 1426885 | 4. Jens Knattrup | Skive Skakklub | 1442 | 1480 | 2021-09-10 | |||
100900449 | 1419838 | 5. Egon Rysgaard Madsen | THY Skakklub | 1585 | 1661 | 2021-10-31 | |||
100900771 | 1413201 | 6. Birgit Dithlevsen | Herning Skakklub | 1418 | 1495 | 2021-07-05 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100602496 | 1449826 | 1. Marcus Holm | Skakklubben af 1968 | 1223 | 1368 | 2021-09-19 | |||
100602157 | 1422448 | 2. Ramadan Mustafov Saliev | Horsens Skakforening | 1196 | 1417 | 2021-08-02 | |||
100900090 | 1418890 | 3. Kurt Kibsgaard | Herning Skakklub | 1230 | 1399 | 2021-09-30 | |||
100602622 | 1463080 | 4. Niels Christian Offersen | Randers Skakklub | 1330 | 1434 | 2021-07-31 | |||
100302043 | 1472275 | 5. Caroline Lindegaard Bruntse | Læseforeningens Skakklub | 1380 | 1410 | 2021-10-04 | |||
100600303 | 1422820 | 6. Tage J. C. Toma | Grenå Skakklub | 1084 | 1296 | 2021-08-09 | |||
100602757 | 1471775 | 7. Robert Skytte | Århus Skakklub/Skolerne | 1158 | 1206 | 2021-10-25 | |||
100600811 | 1421140 | 8. Finn Jensen | Grenå Skakklub | 1198 | 1419 | 2021-08-01 |