loading
Arbejder ...

Aalborg Byturnering 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19261972
8
½
2
½
3
1
4
½
5
0
6
½
7
1
432,919593,081990
2Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18621835
7
0
1
½
8
1
3
0
4
½
5
0
6
½
62,2518701,811849
3CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21432162
6
1
7
1
1
0
2
1
8
1
4
1
5
½
25,0521524,952173
4Ole Knudsen
Aalborg Skakforening af 1889
19101970
5
½
6
0
7
½
1
½
2
½
3
0
8
1
352,7519183,081968
5FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22192240
4
½
8
1
6
½
7
1
1
1
2
1
3
½
15,6522195,612238
6Kasper Skaarup
Aalborg Skakforening af 1889
20232066
3
0
4
1
5
½
8
½
7
1
1
½
2
½
443,920254,032065
7Benny Grønhøj
Aars Skakklub
19722028
2
1
3
0
4
½
5
0
6
0
8
½
1
0
273,3519323,661995
8Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18511832
1
½
5
0
2
0
6
½
3
0
7
½
4
0
82,1518321,781826

1.præmie: 1000 kr.

2.præmie: 500 kr.

3.præmie: 300 kr.

 

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
17501847
8
0
2
1
3
1
4
1
5
½
6
½
7
0
443,6517614,221843
2Thomas Lynderup Tristram
Aalborg Skakforening af 1889
16501653
7
0
1
0
8
0
3
-
4
0
5
½
6
0
½82,2515971,981623
3Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
17741850
6
½
7
½
1
0
2
+
8
-
4
½
5
½
36 - 72,5517582,671837
4Ricardo De La Calle Aramburu
Aalborg Skakforening af 1889
17481830
5
½
6
½
7
½
1
0
2
1
3
½
8
0
36 - 73,6517294,051809
5Henning Larsen
Aars Skakklub
17931856
4
½
8
½
6
0
7
½
1
½
2
½
3
½
354,1517594,311830
6Jørgen Vejby Schacht
Skørping Skakklub
17741817
3
½
4
½
5
1
8
½
7
1
1
½
2
1
513,918073,911839
7Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
17531774
2
1
3
½
4
½
5
½
6
0
8
1
1
1
33,717773,461795
8Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
16391583
1
1
5
½
2
1
6
½
3
+
7
0
4
1
522,1517051,401635

1.præmie: 500 kr.

2.præmie: 300 kr.

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
15261448
8
1
2
0
3
½
4
½
5
0
6
0
7
0
283,414631,641445
2Bent Kiel Jensen
Nørresundby Skakklub
15000
7
1
1
1
8
½
3
1
4
½
5
½
6
0
23,1156301000
3Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16011722
6
0
7
1
1
½
2
0
8
1
4
1
5
1
34,216103,691718
4Claus Christensen
Nørresundby Skakklub
15050
5
0
6
0
7
1
1
½
2
½
3
0
8
½
73,15147601000
5Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16051631
4
1
8
½
6
0
7
1
1
1
2
½
3
0
444,2515973,041620
6Michael Ankersen
Skive Skakklub
15671653
3
1
4
1
5
1
8
0
7
½
1
1
2
1
13,8516323,191659
7Hartvig Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
15531495
2
0
3
0
4
0
5
0
6
½
8
1
1
1
63,714991,991515
8Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
14331422
1
0
5
½
2
½
6
1
3
0
7
0
4
½
52,414381,451423

1.præmie: 500 kr.

2.præmie: 300 kr.

 

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Oliver Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
13790
8
1
2
1
3
0
4
1
5
1
6
1
7
1
623,55153201000
2Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
13221487
7
½
1
0
8
1
3
0
4
0
5
0
6
1
5 - 62,913043,641464
3Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
14161408
6
1
7
½
1
1
2
1
8
1
4
1
5
1
13,9515782,891460
4Jens Ole Van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
13711423
5
0
6
0
7
0
1
0
2
1
3
0
8
0
183,4512613,031382
5Edmundas Maksimavicius
Aalborg Skakforening af 1889
14171354
4
1
8
1
6
0
7
1
1
0
2
1
3
0
433,9514192,361420
6David Harlund
Dansk Skak Akademi
14041413
3
0
4
1
5
1
8
0
7
½
1
0
2
0
73,813462,941395
7Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13891389
2
½
3
½
4
1
5
0
6
½
8
0
1
0
5 - 63,6513372,711385
8Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
13041464
1
0
5
0
2
0
6
1
3
0
7
1
4
1
342,713183,431455

NB! Denne gruppe spiller alle runder i Aalborg grundet pladsproblemer i Nørresundby

1.præmie: 500 kr.

2.præmie: 300 kr.

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Birgit Sivertsen
Aalborg Skakforening af 1889
11000
8
0
2
0
3
1
4
1
5
0
6
1
7
1
443,25113401000
2Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
10221460
7
0
1
1
8
0
3
1
4
1
5
0
6
1
432,4510943,441451
3Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
12451510
6
1
7
1
1
0
2
0
8
0
4
1
5
0
354,7511663,791494
4Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
10561178
5
0
6
0
7
1
1
0
2
0
3
0
8
0
172,89671,311172
5Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12831303
4
1
8
0
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
625,113242,241358
6Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
11531277
3
0
4
1
5
0
8
0
7
0
1
0
2
0
183,810272,051256
7Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
11131293
2
1
3
0
4
0
5
0
6
1
8
½
1
0
63,410732,171290
8Frederik Flemming Kærup Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
10180
1
1
5
1
2
1
6
1
3
1
7
½
4
1
12,4132001000

NB! Denne gruppe spiller alle runder i Aalborg grundet pladsproblemer i Nørresundby

1.præmie: 500 kr.

2.præmie: 300 kr.

Indbydelse

Aalborg Skakrings Byturnering 2021

Hermed indbydes til en koordineret enkelmandsturnering, som spilles på følgende datoer:

Tirsdag 17/8: Aalborg Skakforening, Teknisk Gymnasium, Nyhavnsgade14, 2.sal

Torsdag 19/8: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Tirsdag 24/8: Aalborg Skakforening,  Teknisk Gymnasium, Nyhavnsgade14, 2.sal

Torsdag 26/8: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Tirsdag 31/8: Aalborg Skakforening, Teknisk Gymnasium, Nyhavnsgade14, 2.sal

Torsdag 2/9: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Torsdag 9/9: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Urene startes kl. 19.00
Ved fremmøde senere end 1 time tabes partiet.

Udsatte partier kan spilles i Nørresundby lørdag den 28.august kl. 12.00 og i Aalborg tirsdag den 7. september kl.19.00

Turneringen spilles efter Dansk Skak Unions bestemmelser for koordinerede turneringer og anmeldes til ELO-rating.

Der spilles i 8-mandsgrupper inddelt efter ratingtal ovenfra, nederste gruppe evt. Monrad.

Betænkningstid: 1½ time til 40 træk + 15 min. til resten. Endvidere tildeles 30 sek. pr. træk.

Indskud: Kr. 150, - opkræves første spilleaften.

Vinder af øverste gruppe bliver Bymester 2021. Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion,
idet der anvendes Sonneborn-Bergerkorrektion i alle mod alle grupper og almindelig korrektion i evt. Monrad-gruppe. Ved fortsat ligestilling deles præmier.
Præmier offentliggøres senere, men årets Bymester modtager kr. 1000 sponseret af Aalborg Skakforening og Nørresundby Skakklub
og herudover vil der være mindst 2 præmier i hver gruppe på hhv. 500 og 300 kr.

Tilmelding med  senest mandag den 16. august kl. 18 på DSU’s turneringssystem.

Periode 2021-08-17 .. 2021-09-09
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Arne Hove, Nørresundby

Hans Engen, Aalborg

Henning Larsen, Aars

Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere
Mesterklassen:  Bjarne Sønderstrup
Basis 1:  Bjarne Sønderstrup
Basis 2:  Bjarne Sønderstrup
Basis 3:  Bjarne Sønderstrup
Basis 4:  Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg Byturnering 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2021-08-17 2021-08-16
Basis 1 8 2021-08-17 2021-08-16
Basis 2 8 2021-08-17 2021-08-16
Basis 3 8 2021-08-17 2021-08-16
Basis 4 8 2021-08-17 2021-08-16
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700450 1405969 1. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1926 1972 2021-08-08
100700678 1418580 2. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1862 1835 2021-07-17
103106490 1409514 3. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2143 2162 2021-07-05
100200575 1410830 4. Ole Knudsen Aalborg Skakforening af 1889 1910 1970 2021-08-11
100700360 1400886 5. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2219 2240 2021-08-16
100602425 1446045 6. Kasper Skaarup Aalborg Skakforening af 1889 2023 2066 2021-07-19
100700172 1404245 7. Benny Grønhøj Aars Skakklub 1972 2028 2021-08-09
100700677 1406159 8. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1851 1832 2021-07-19
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701708 1461176 1. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1750 1847 2021-08-15
101095646 1466917 2. Thomas Lynderup Tristram Aalborg Skakforening af 1889 1650 1653 2021-08-05
100700384 1428373 3. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1774 1850 2021-07-31
100201713 1409280 4. Ricardo De La Calle Aramburu Aalborg Skakforening af 1889 1748 1830 2021-08-11
100700759 1404172 5. Henning Larsen Aars Skakklub 1793 1856 2021-08-16
100701610 1450565 6. Jørgen Vejby Schacht Skørping Skakklub 1774 1817 2021-08-09
100201494 1401971 7. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1753 1774 2021-07-26
101096226 1465066 8. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1639 1583 2021-08-13
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701776 1464485 1. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1526 1448 2021-07-29
100701885 - 2. Bent Kiel Jensen Nørresundby Skakklub 1500 2021-08-06
100700369 1428357 3. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1601 1722 2021-07-06
100700434 1445847 4. Claus Christensen Nørresundby Skakklub 1505 2021-08-14
100700684 1413295 5. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1605 1631 2021-08-11
100900560 1453203 6. Michael Ankersen Skive Skakklub 1567 1653 2021-08-10
100701858 1470159 7. Hartvig Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1553 1495 2021-08-06
100701788 1465058 8. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1433 1422 2021-07-05
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701871 1471619 1. Oliver Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1379 2021-08-01
100700228 1444905 2. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1322 1487 2021-08-02
100701739 1462393 3. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1416 1408 2021-07-19
100700601 1453521 4. Jens Ole Van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1371 1423 2021-07-24
100701868 1471392 5. Edmundas Maksimavicius Aalborg Skakforening af 1889 1417 1354 2021-08-03
100501367 1471384 6. David Harlund Dansk Skak Akademi 1404 1413 2021-07-31
100701631 1450549 7. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1389 1389 2021-08-03
103104973 1453475 8. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1304 1464 2021-08-06
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701883 - 1. Birgit Sivertsen Aalborg Skakforening af 1889 1100 2021-07-27
100701763 1463748 2. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1022 1460 2021-08-08
100700690 1413856 3. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1245 1510 2021-07-22
100701176 1435167 4. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1056 1178 2021-08-07
100201715 1409700 5. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1283 1303 2021-07-22
100401270 1453513 6. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1153 1277 2021-08-12
100100277 1450492 7. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1113 1293 2021-08-16
100701869 - 8. Frederik Flemming Kærup Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1018 2021-08-03