loading
Arbejder ...

11. Grenzturnering 2021-2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
- Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRn
1Helge Andersen
Tønder Skakklub
19341949
8
6
 
       09 - 141,51889
2Hans Valdemar Hansen
Tønder Skakklub (Løgumkloster)/ MTV Leck von 1889
19251877
9
5
 
       11 - 61,451925
3Dieter Kröger
Tønder Skakklub/ MTV Leck von 1889
18011825
10
8
 
       11 - 61,451801
4Guido Heinemann
Gråsten Skakklub / Flensburger SK von 1876
16991822
11
7
 
       11 - 61,351699
5Henning Gömer
MTV Leck von 1889
18140
12
2
 
       11 - 601814
6 Michel Langner
Flensburger SK von 1876
18041804
13
½
1
 
       ½7 - 801804
7Niels Falsig
Tønder Skakklub
16721757
14
4
 
       11 - 61,351672
8 Lutz Kania
Flensburger SK von 1876
16831683
1
3
 
       11 - 601683
9 Olaf Petersen
TSV Rot-Weiß Niebüll
16611661
2
12
 
       09 - 1401661
10Vagn Lauritzen
Løgumkloster Skakklub (Tønder)
15711632
3
13
 
       09 - 140,81535
11Scot Wolfgang Jensen
Tønder Skakklub (Løgumkloster)
14701610
4
14
 
       09 - 140,951427
12Dzano Beckovic
Tønder Skakklub (Løgumkloster)
14751587
5
9
 
       09 - 140,41457
13Baltser Andersen
Tønder Skakklub (Løgumkloster)
15001537
6
½
10
 
       ½7 - 80,551498
14Edlef Bucka-Lassen
Tønder Skakklub
12891479
7
11
 
       09 - 140,351273

Partier i turneringen 11. Grenzturnering 2021-2022

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Skakklubberne i / Die Schachvereine in Leck, Løgumkloster, Niebüll og Tønder indbyder til / laden ein zum:

11. Grenzturnering 2021-2022

Turneringsform / Modus: 9 runder, så vidt muligt Schweizer, men gruppeinddeling og system afhænger af deltagerantal. / 9 Runden, möglichst Schweizer, aber Gruppen und System hängt von der Teilnehmeranzahl ab.                                                                  

Betænkningstid / Bedenkzeit: 90 minutter + 30 sekunder pr træk / 90 Minuten + 30 Sekunden pro Zug

Indskud / Startgeld: 20 euro /150 kroner (Skoleelever og studerende / Schüler und Studenten 10€ / 75 Kr).

Præmier / Preisse: 1. præmie / 1. Preis 100€ / 750 kr, øvrige præmier bestemmes ved turneringsstart / die übrigen Preise werden beimTurnieranfang festgelegt.

Rating: Turneringen bliver ratet efter dansk rating, DWZ og FIDE / Es erfolgt eine dänische, DWZ und FIDE-Wertung.

Tilmelding Anmeldung: Senest / Spätestens 27. september her / hier (tryk / taste "Tilmelding"), pr mail til /an logumklosterskakklub@gmail.com eller til /oder bei Vagn Lauritzen (+45)7474 4303 / (+45)2148 2043.

Spilleplan / Spielplan: Alle runder starter kl. 19:15. Jede Runde fängt um 19:15 an

Runde 1      Fr.         1/10          Øster Højst Filialskole     Skolegade 9, Øster Højst Bemærk ændring

Runde 2      Ma/Mo. 25/10        Tønder Gymnasium         Astronom Hansensgade 9

Runde 3      Ma/Mo. 8/11           Gemeinschaftsschule      Uhlebüllerstrasse 15, Einfahrt v. Persweg

Runde 4      Ti / Di    30/11        Øster Højst Filialskole     Skolegade 9, Øster Højst     

Runde 5      Fr.         14/1          Nordfrieslandhalle           Am Süderholz 13e

Runde 6      Ma/Mo.  7/2           Tønder Gymnasium         Astronom Hansensgade 9

Runde 7      Ma/Mo. 7/3            Gemeinschaftsschule      Uhlebüllerstrasse 15, Einfahrt v. Persweg

Runde 8      Fr.         8/4            Nordfrieslandhalle           Am Süderholz 13e 

Runde 9      Ti / Di    10/5          Øster Højst Filialskole     Skolegade 9, Øster Højst     

 

Periode 2021-10-01 .. 2022-05-10
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Helge Andersen, Christoph Osterkorn, Olaf Petersen

Hoveddommer Vagn Lauritzen
Dommere Alle grupper:  Helge Andersen

Tilmeldings muligheder til 11. Grenzturnering 2021-2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
- 14 2021-10-01 2021-09-27
Totalt antal tilmeldte 14
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100400110 1410075 1. Helge Andersen Tønder Skakklub 1934 1949 2021-07-25
101096506 1439944 2. Hans Valdemar Hansen Tønder Skakklub (Løgumkloster)/ MTV Leck von 1889 1925 1877 2021-07-23
101096018 12986453 3. Dieter Kröger Tønder Skakklub/ MTV Leck von 1889 1801 1825 2021-07-22
100401598 24658359 4. Guido Heinemann Gråsten Skakklub / Flensburger SK von 1876 1699 1822 2021-07-29
34610308 5. Henning Gömer MTV Leck von 1889 1814 2021-09-24
16206126 6. Michel Langner Flensburger SK von 1876 1804 1804 2021-07-29
100400382 1416081 7. Niels Falsig Tønder Skakklub 1672 1757 2021-07-23
16234839 8. Lutz Kania Flensburger SK von 1876 1683 1683 2021-09-18
16249925 9. Olaf Petersen TSV Rot-Weiß Niebüll 1661 1661 2021-08-17
100400226 1436783 10. Vagn Lauritzen Løgumkloster Skakklub (Tønder) 1571 1632 2021-07-29
100401569 1448870 11. Scot Wolfgang Jensen Tønder Skakklub (Løgumkloster) 1470 1610 2021-09-22
100400888 1454242 12. Dzano Beckovic Tønder Skakklub (Løgumkloster) 1475 1587 2021-09-22
100400217 1451855 13. Baltser Andersen Tønder Skakklub (Løgumkloster) 1500 1537 2021-08-27
100401502 1439928 14. Edlef Bucka-Lassen Tønder Skakklub 1289 1479 2021-08-25