loading
Arbejder ...

U-DM 2021

Indbydelse

Dansk Skak Union inviterer sammen med Boca Juniors og Læseforeningens Skakklub til:

 

U-DM 2021 DEN 1.-3. OKT.

 

*************************************************************************************************************************************************************************************

SPIL SKAK - MØD DINE VENNER OG FÅ OGSÅ NYE VENNER - I ODENSE!

*************************************************************************************************************************************************************************************

Spillested:

Alle grupper spiller i Tietgen KompetenceCenter på Rugårdsvej 286, 5210 Odense NV den 1.-3. okt.

Om kursuscentret (tietgen.dk)

 

Velkomst:

Fredag den 1. okt. kl. 18.15 for U14, U16 og U19 i U-bygningen.

Lørdag den 2. okt. kl. 08.45 for U08, U10 og U12 i U-bygningen.

 

Tidsrum: 

Fredag den 1. oktober til søndag den 3. oktober 2021.

De tre yngste grupper spiller kun lørdag og søndag.
 


Tilmeldingsfrist:

Mandag den 20. september 2021


Indskud:

Prisen for at deltage i U-DM 2021 er 200 kr.

Deltagergebyr indbetales på konto: 1551- 8224862 senest den 20. september 2021. (Skriv venligst deltagernavn + klub i bemærkningsfeltet.)

 

Overnatning uden morgenmad:

Enkeltværelser til 515 kr. pr. døgn - håndklæde og sengelinned inkluderet

Dobbeltværelse til 720 kr. pr. døgn - to håndklæder og sengelinned inkluderet

Det er muligt at være 1-2 ekstra pr. værelse, men man må selv medbringe madras/sengelinned/håndklæde

Alle værelser har bad, toilet, køleskab og tv

Værelser bestilles via clol@tietgen.dk og forudbetales på MobilePay: 40 63 96 75

 

Forplejning:

FREDAG AFTEN KL. 17.15-18.15

Stegt kyllingelår med bådkartofler, agurkesalat og skysauce, hertil pastasalat med rød dressing, ærter og majs

Kander med isvand til maden

Pris pr. kuvert 70 kr.

LØRDAG MORGEN

Ingen morgenmad! Man kan evt. gå i Meny, som ligger 75 m fra spillestedet

LØRDAG MIDDAG KL. 12.30-13.45

Lasagne med oksekød, serveret med grøn salat med agurk, tomat, peberfrugt og flute

Rugbrød med leverpostej og spegepølse

Kander med isvand til maden

Pris pr. kuvert 60 kr.

LØRDAG AFTEN

Ingen aftensmad! Man kan finde spisesteder ikke langt fra spillestedet

SØNDAG MORGEN

Ingen morgenmad! Man kan evt. gå i Meny, som ligger 75 m fra spillestedet

SØNDAG MIDDAG KL. 12.30-13.45

Mexicanske pandekager med oksekød og ost, serveret med grøn salat med feta. tomat og kerner, salsa og creme fraiche

Rugbrød med hamburgerryg og æg

Kander med isvand til maden

Pris pr. kuvert 60 kr.

 

Forplejningen bestilles via clol@tietgen.dk og forudbetales på MobilePay: 40 63 96 75

Spillerne må PÅ INTET TIDSPUNKT indtage mad ved brætterne!
 

Spørgsmål:

Angående overnatning og forplejning sendes til Claus Olesen: clol@tietgen.dk

Andre spørgsmål sendes til Lars Munk Jensen: lamujen@hotmail.com

Evt. til Arild Rimestad: udvikling@skak.dk
 

Grupper og DM-titler
Der spilles i åben række (Uxx).
Der kåres en Danmarksmester i hver gruppe med mindst tre deltagere.
Der vil være pokaler til de tre højest placerede i hver gruppe, samt præmier og diplomer til alle.

alle grupper vil der desuden være en øremærket rejse-/turneringspræmie på 2000,- til vinderen, dog vil vinderen af U8-gruppen modtage en tilsvarende præmie på 1000,-. Bemærk at denne præmie udbetales senere mod indsendelse af dokumentation for udgifter, der svarer til formålet, fx rejse, ophold eller turnering i forbindelse med skak, evt. af køb i gennem Dansk Skaksalg (køb gennem andre forhandlere dækkes ikke af DSU).

Præcisering af regler for tilmelding:
Efter samråd med Dansk Skak Union ønsker arrangørerne at tilføje følgende omkring tilmelding.
En spiller kan tilmelde sig den gruppe spillerens alder berettiger til eller en højere aldersgruppe.
Vinder spilleren den tilmeldte gruppe erhverves titlen Danmarksmester i den pågældende gruppe, hvis følgende er opfyldt:

DM-titlerne og NM-kvalifikationerne kan kun tildeles medlemmer af Dansk Skak Union med bopæl i Rigsfællesskabet eller værende danske statsborgere og er man Fide-registreret, skal det være i gennem Rigsfællesskabet.
De to øverste i U10-, U12-, U14-, U16- og U19-grupperne, kvalificerer sig til Nordisk Mesterskab i februar 2022 i Norge.
 
Grupper:
U19 (født 02 eller senere)
U16 (født 05 eller senere)
U14 (født 07 eller senere)
U12 (født 09 eller senere)
U10 (født 11 eller senere)
U08 (født 13 eller senere)
 

Turneringsform:
Turneringen spilles som en ratet turnering under Dansk Skak Union og der spilles i de nævnte grupper efter schweizersystemet, evt. i alle mod alle-grupper. "DSU's turneringssystem" benyttes til rundelægningerne. Ved evt. ligestilling i point afgøres topplaceringer efter de benyttede korrektionssystemer.

Turneringen DSU- og Fide-rates for de grupper, der opfylder betingelserne.
U08, U10 og U12 spiller syv runder med 45 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. træk.
U14, U16 og U19 spiller fem runder med 90 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. træk.

Arrangørerne kan, efter aftale med den ungdomsansvarlige i Dansk Skak Union, lave ændringer af antal runder og betænkningstid, hvis dette måtte blive nødvendigt.


Der spilles efter Fides regler for skak, således som disse også findes oversat i Skakhåndbogen.

Der er noteringspligt i alle grupper undtagen i U08, hvor spillerne dog gerne må notere alligevel.
 

Det tilstræbes at grupper ikke slås sammen på tværs af alderstrinene. Titler, præmier, placeringer og kvalifikationer i hver gruppe afgøres uafhængigt af om grupper spiller sammen eller hver for sig.
 

Det er tilladt at komme op til 15 minutter for sent frem til partierne.
 

Turneringen er åben for alle ungdomsspillere, der er medlemmer af DSU, minimum som prøvemedlemmer og som ellers opfylder alderskriterierne for at deltage og som kan deltage iht. dette reglement, herunder reglementet for ratede turneringer.
 

Fotografering/mobiltelefoner:

Er kun tilladt inden hver runde starter. Bruges der mobiltelefon, så skal denne være på lydløs. Kun chefdommeren o.a. udpeget af denne, må gøre brug af mobiltelefon til at tage billeder under runderne,

Ved deltagelse accepterer deltagerne at blive fotograferet og at billederne efterfølgende kan blive lagt op på skak.dk o.a passende medier.

 

Tidsplan:

 

Afviklingsplan for aldersgrupperne U08, U10 og U12:

1. runde: lørdag   den 2. oktober 2021   kl. 09.00
2. runde: lørdag   den 2. oktober 2021   kl. 11.30
3. runde: lørdag   den 2. oktober 2021   kl. 14.00
4. runde: lørdag   den 2. oktober 2021   kl. 16.30
5. runde: søndag den 3. oktober 2021   kl. 09.00
6. runde: søndag den 3. oktober 2021   kl. 11.30
7. runde: søndag den 3. oktober 2021   kl. 14.00

 

Betænkningstid: 45 minutter + 30 sekunder pr. træk.

 

Afviklingsplan for aldersgrupperne U14, U16 og U19:

 1. runde: fredag   den 1. oktober 2021 kl. 18:30
 2. runde: lørdag   den 2. oktober 2021 kl. 09.00
 3. runde: lørdag   den 2. oktober 2021 kl. 14.00
 4. runde: søndag den 3. oktober 2021 kl. 09.00
 5. runde: søndag den 3. oktober 2021 kl. 14.00

 

Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk.

 

Præmieoverrækkelse:

Foregår i forbindelse med den enkelte gruppes afslutning inde i Auditoriet. En ansvarlig på spillestedet vil sørge for at fotografere minimum de tre øverste i hver aldersgruppe.

Periode 2021-10-01 .. 2021-10-03
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://https://www.tietgen.dk/kurser/kursus--og-konferencecenter/
Turnerings komite

Per Rasmussen (formand)

Verner Christensen

Lars Johansen

Hoveddommer Arild Rimestad
Dommere Alle grupper:  Michael Bue Hansen , Lars Munk Jensen , Niels Henrik Cappelen

Tilmeldings muligheder til U-DM 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://https://www.tietgen.dk/kurser/kursus--og-konferencecenter/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
U19 9 2021-10-01 2021-09-20
U16 11 2021-10-01 2021-09-20
U14 15 2021-10-01 2021-09-20
U12 20 2021-10-01 2021-09-20
U10 12 2021-10-01 2021-09-20
U08 8 2021-10-01 2021-09-20
Totalt antal tilmeldte 75
Deltagere i gruppen U19
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100501746 1448552 Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2105 2128 2021-09-13
100301927 1451669 Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1833 1849 2021-08-02
100202472 1466577 Daniel Petersen Sorø Skakklub 1786 1795 2021-09-18
100602575 1453947 John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1915 1911 2021-09-16
100602702 1468758 Mads Emanuel Nielsen Enkeltmedlem 6 HK 1467 1582 2021-09-19
100103773 1444816 Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2221 2260 2021-09-16
100104149 1452568 Nienke van den Brink Caïssa Gladsaxe 1766 1805 2021-08-08
100202092 1447955 Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 2021 1930 2021-09-11
100803280 1468464 Poul Hempler Hillerød Skakklub 1840 1890 2021-09-12
Deltagere i gruppen U16
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100301969 1463373 Alf Andries Frem Skakklub 1783 1830 2021-09-09
100602664 1467972 Andrea Kongskov Syddjurs Skakklub 1627 1654 2021-09-11
100104150 1454153 Casper Yukun Liu BMS Skak 2120 2177 2021-08-22
100104290 1463896 Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1886 1915 2021-08-19
101095257 1461613 Lukas Iskos BMS Skak 1873 1909 2021-08-07
100302026 1468480 Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 2040 2096 2021-08-03
100602402 1459945 Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1650 1566 2021-08-07
100202444 12809969 Paulius Meskenas Køge Skakklub 2023 2048 2021-09-02
101095973 1466062 Phillip Nielsen Skive Skakklub 1878 1834 2021-08-02
101095048 1454200 Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1676 1677 2021-09-19
101200104 1471074 Victor Christopher Brunbjerg Nielsen Skakklubben Evans 1362 1534 2021-09-10
Deltagere i gruppen U14
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101200142 - Adrian Stenstrop Thorsen Springeren Kolding 1000 2021-09-15
100104306 1463217 Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1628 1433 2021-08-07
101096373 1469819 Christian Derlich Nørrebro Skakklub 1224 2021-08-08
100302099 1472623 Christian Gyldendal Villumsen Læseforeningens Skakklub 1180 2021-09-21
101096089 1464981 Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1821 1868 2021-09-06
100104139 1452797 Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1731 1743 2021-08-06
100302007 1468260 Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1800 1835 2021-08-22
100104307 1463225 Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1712 1570 2021-08-07
100202374 1464957 Nikolaj Li Køge Skakklub 1221 1270 2021-08-06
100602596 1467549 Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1428 1506 2021-08-24
100104399 1457349 Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1809 1771 2021-08-20
100302047 1470604 Noah Skælbæk Læseforeningens Skakklub 1671 1650 2021-09-12
100202621 - Steffanie Riis Kreiman Køge Skakklub 1000 2021-09-21
100202396 1462768 Vincent Videbæk Holbæk Skakklub 1278 2021-08-12
100104155 1467310 William Pihl BMS Skak 1647 1683 2021-08-08
Deltagere i gruppen U12
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100202550 1472119 Anna Sofie Li Køge Skakklub 1339 1272 2021-08-08
100302043 1472275 Caroline Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1384 1417 2021-08-02
100302041 1473085 Christian Kiilerich Andresen Læseforeningens Skakklub 1090 2021-08-05
100104604 1472330 Diya Shekar Skak for sjov 901 1224 2021-08-26
101097051 1472712 Dzemil Adrovic 1086 2021-09-16
100202544 1473271 Elias Kongaard Køge Skakklub 805 2021-09-18
100901809 1467123 Emil Zander Kjellerup Skakklub 1699 1662 2021-09-13
101096689 1471929 Emma Nielsen Skive Skakklub 851 1115 2021-08-02
100302116 1473263 Johannes Juul Kjeldsen Læseforeningens Skakklub 1119 2021-09-05
100302044 1472283 Kathrine Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1377 1379 2021-08-02
100302058 - Lee Yu Christiansen Læseforeningens Skakklub 798 2021-09-02
100302033 1469207 Leia Andries Frem Skakklub 1128 1192 2021-09-12
101095925 - Liva Buddha Jensen Skakklubben af 1968 1200 2021-09-17
100202554 1471520 Mark Zhao Germer Køge Skakklub 817 2021-09-26
100302120 1473239 Noah Skotte Frydendahl Læseforeningens Skakklub 1241 2021-09-06
100302076 1470051 Oliver Kaehne Snedker Læseforeningens Skakklub 1287 1497 2021-08-21
100104652 1471376 Pavan Venkatraman Skakforeningen ØBRO 1187 1214 2021-08-11
100302037 1469398 Peter Holst Læseforeningens Skakklub 1243 2021-09-18
100104481 1469290 Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1185 1205 2021-08-08
101095855 1462547 Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1860 1884 2021-09-05
Deltagere i gruppen U10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104572 1472070 Anker Müller Skak for sjov 1441 1545 2021-08-11
100302100 1473255 Atharva Khandelia Læseforeningens Skakklub 1152 2021-09-10
100104605 1471759 August Jalving Skak for sjov 1678 1447 2021-08-12
100104573 1473557 Bastian Rynkjøb Skak for sjov 929 2021-08-02
100104731 - Frans Jensen Skak for sjov 1000 2021-09-12
101096723 1472089 Frida Bjerregaard Hagen Næstved Skakklub 1222 2021-08-17
101200144 - Jacob Vad-Nielsen 1000 2021-09-16
100104570 1472860 Johannes Smedegaard Nielsen Amager Skakforening 1048 2021-08-23
100302056 1473026 Ludvig Skælbæk Læseforeningens Skakklub 968 2021-09-12
100602757 1471775 Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1103 1278 2021-08-20
101200117 1472844 Sauran Bekmukhanov Esbjerg Skakforening 1477 2021-08-02
100302083 1472313 Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1548 1563 2021-08-02
Deltagere i gruppen U08
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100302087 - 1. Mattis Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 817 2021-08-03
100602772 13912143 2. Alexandru Pirtac Skakklubben af 1968 1504 1431 2021-08-18
100901842 - 3. Simon Zander Kjellerup Skakklub 1000 2021-09-13
100302101 - 4. Mikkel Kiilerich Andresen Læseforeningens Skakklub 913 2021-09-02
101097198 1473018 5. Albert Yubo Liu Gentofte Skakklub 1000 2021-09-21
100104727 1472801 6. Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1038 2021-08-03
100302064 - 7. Bertram Bilde Hansen Læseforeningens Skakklub 1000 2021-09-12
100302082 - 8. Oskar Hedal Elmelund Læseforeningens Skakklub 1000 2021-09-12