loading
Arbejder ...

DM 2021

Indbydelse

Indbydelse til DM i SKAK 2021

Dansk Skak Union, Fyns Skak Union og skakklubberne Sydøstfyn og Tårnet Svendborg indbyder unionens medlemmer til DM og påsketurnering 2021 

Spillested:
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg
www.hotel-svendborg.dk Tlf. 62 21 17 00

Transport:
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil, kan nyde motorvejen fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum:
Lørdag den 16.oktober til søndag den 24. oktober 2021 

Fide-rating:
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Fide-ratet.

Indskud og Tilmeldingsfrister:
400 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 30. september = 300 kr.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding fredag den 1. oktober  kl. 23:59:59
Kandidatklassen, samt G7: Sidste frist for tilmelding og betaling lørdag den 16. oktober kl. 20:00.
Kort Påske 1: Sidste frist for tilmelding og betaling torsdag den 14. oktober kl. 20:00.
Veteran, G5 samt kort Påske 2: Sidste frist for tilmelding og betaling mandag dag den 18.oktober kl. 20:00

Har man ikke betalt eller bekræftet sin deltagelse senest ved tilmeldingsfristens udløb, tages man ud af rundelægningen.
Indskud betales til Danske Bank kontonummer: 9570 - 13265682
MobilePay på nummer: 370405
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn

Præmier:
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsformer:
Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:
1. Vinderen af Landsholdsklassen 2020.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2020.
3. Spillere med et Fide ratingtal på mindst 2500.
4. De højest Fide ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest Fide ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.
(Det er tallene fra Fides ratingliste pr. 1. oktober 2021, der lægges til grund)

Der stilles enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra fredag den 15. oktober for alle deltagere i Landsholdsklassen, som udtrykker ønske herom.

GM vil få 5.000 kr. i startpenge, dog 10.000 kr. hvis rating på +2600. 
Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.
Eventuel omkamp om DM titlen spilles søndag den 24. oktober.
Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start mandag den 18. oktober kl. 14.00.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.
Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2020, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2021.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000.
    Spillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2021.
3. Tilmeldte kvindespillere med et ratingtal på mindst 2000
4. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.
    Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen
    ”Juniordanmarksmester”. og en præmie på 2.000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien.
6. Ved mindst fire kvindelige spillere i Kandidatklassen får den bedst placerede af disse, titlen "Kvindedanmarksmester" og en præmie på 2000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien."

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start onsdag den 20. oktober. Deltagerne skal være fyldt 60 år senest den 20.oktober 2021.

Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 16. oktober og slutter mandag den 18. oktober.
2. forløb starter torsdag den 21. oktober og slutter lørdag den 23. oktober, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften. 

G7:
7 runder FIDE-schweizer. Start mandag den 18.oktober kl. 14:00 

G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 1 forløb
1. forløb starter onsdag den 20.oktober og slutter søndag den 24. oktober.
 

Betænkningstiden
I alle klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.
Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

Remistilbud
Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk. 

Spilletidspunkter
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbelt runder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne.

Dato

LH Klassen

Kandidat
G7

Veteran &
G5

Kort Påske

lørdag 16.okt.

14-20

   

14-20

søndag 17. okt.

14-20

   

10-16 + 16-22

mandag 18.okt.

14-20

14-20

 

10-16 + 16-22

tirsdag 19. okt.

14-20

14-20

   

onsdag 20. okt.

14-20

14-20

14-20  

torsdag 21. okt.

14-20

14-20

14-20

10-16 + 16-22

fredag 22. okt.

14-20

14-20

14-20

14-20

lørdag 23. okt.

14-20

14-20

14-20

10-16 + 16-22

søndag 24. okt.

12-18

12-18

12-18

 

 

Tilmelding:
https://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=26873

Lynskak-DM
Fredag den 22. oktober kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest fredag den 22. oktober kl. 12:00. Indskud: 100 kr.
Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk.

Tilmelding til DM i Lyn her.
 
Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet, mad- og drikkevarer må ikke medbringes udefra. Hotellet sammensætter til gengæld hver dag nogle favorable skaktilbud til os, så ingen behøver gå sultne rundt.
Bemærk der er gratis kaffe & vand på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 660,- kr.
Dobbeltværelse 810,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad.
 
Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser:
Enkeltværelse 575,- kr.
Dobbeltværelse 660,- kr.
Priserne er pr. person pr. nat og er inkl. moms og betjening.

Booking: Begge hoteller via e-mail til booking@hotel-svendborg.dk

Bookingkoden er SKAK2021
 
Hovedommer:
Poul Jacobsen, Telefon: 40 83 36 16
E-mail: dm2021@skak.dk
Telefon nummer til stævnekontoret 40 83 36 16

 

Periode 2021-10-16 .. 2021-10-24
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Poul Jacobsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til DM 2021 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
LH klasse 2021 6 2021-10-16 2021-10-01
Kandidatklasse 8 2021-10-18 2021-10-16
Basisgruppe G7 11 2021-10-18 2021-10-16
Basisgruppe G5 3 2021-10-20 2021-10-18
Veteran klasse 12 2021-10-20 2021-10-18
Kort Påske 1 13 2021-10-16 2021-10-14
Kort Påske 2 31 2021-10-21 2021-10-18
Totalt antal tilmeldte 84
Deltagere i gruppen LH klasse 2021
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100600717 1401033 FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2264 2264 2021-08-01
100700431 1406000 GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2567 2566 2021-09-27
100202460 2900440 GM Boris Chatalbashev Køge Skakklub 2530 2530 2021-09-26
100901592 1438832 GM Jesper Søndergård Thybo Køge Skakklub 2614 2587 2021-08-25
100800407 1400266 GM Sune Berg Hansen Hillerød Skakklub 2536 2528 2021-09-27
100103015 1414291 IM Martin Haubro BMS Skak 2424 2426 2021-08-10
Deltagere i gruppen Kandidatklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100501746 1448552 Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2105 2128 2021-09-14
100104150 1454153 Casper Yukun Liu BMS Skak 2120 2177 2021-09-09
101200113 2244969 Henrique Rey Malde Skakklubben Evans 2263 2263 2021-09-25
100101113 1402137 IM Jacob Sylvan Skakklubben Nordkalotten 2277 2307 2021-08-07
100302026 1468480 Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 2040 2096 2021-08-03
102101025 1400878 Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2187 2206 2021-09-14
100202092 1447955 Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 2021 1930 2021-09-27
100800259 1406671 Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2161 2171 2021-07-10
Deltagere i gruppen Basisgruppe G7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100201725 1423401 Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2047 2061 2021-09-18
101096917 1470337 Bruno Gehrig Hillerød Skakklub 1688 1690 2021-09-02
100700369 1428357 Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1566 1687 2021-07-11
100800414 1409557 Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1605 1655 2021-08-02
100102004 1406817 Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1822 1884 2021-07-20
101095461 1461958 Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1296 1477 2021-09-18
100300257 1455052 Peter Kristiansen Faaborg Skakklub 1736 2021-09-11
100801329 1405250 Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1936 1954 2021-07-11
100803280 1468464 Poul Hempler Hillerød Skakklub 1840 1890 2021-09-12
100602757 1471775 Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1103 1278 2021-07-10
100802190 1434195 Sissel Kærgaard Køge Skakklub 1617 1666 2021-08-02
Deltagere i gruppen Basisgruppe G5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100601844 1421727 David Bille Maagaard Randers Skakklub 1745 1793 2021-08-17
100800404 1410946 Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1604 1684 2021-09-01
100100016 1411098 Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1538 1644 2021-08-30
Deltagere i gruppen Veteran klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
1621793 Gernot Desoye 1787 1787 2021-09-19
100300354 1416766 Arne Bech Madsen Fredericia Skakforening 1701 1781 2021-07-11
100300356 1408780 Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1503 1727 2021-09-16
100800341 1426680 Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1755 1840 2021-07-22
100102046 1428799 Henning B. Sørensen Skakklubben K41 1858 1913 2021-07-11
100101984 1415832 Jan Bauner Skakklubben K41 1903 1914 2021-07-10
100102048 1405535 John Zachariassen Faxe Skakklub 1856 1870 2021-07-10
100300226 1433814 Morten Jannik Odense Skakklub 1503 1564 2021-08-03
100300258 1416790 Ove Matras Faaborg Skakklub 1745 1832 2021-09-18
100100773 1431730 Peer Balken Valby Skakklub 1168 1459 2021-08-03
102100233 1707485 Peter Nielsen Enkeltmedlem - Udland 1612 1666 2021-08-01
100102599 1440993 Aase Morling Tåstrup Skakforening 1378 1445 2021-08-06
Deltagere i gruppen Kort Påske 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100769 1409719 Alex Hansen Valby Skakklub 1851 1862 2021-09-21
100302043 1472275 Caroline Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1384 1417 2021-08-09
100700677 1406159 Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1832 1832 2021-09-19
100104836 1473530 Jakob Dreyer-Stapput Damhus Skakklub 1099 2021-09-25
100302044 1472283 Kathrine Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1377 1379 2021-08-09
100302076 1470051 Oliver Kaehne Snedker Læseforeningens Skakklub 1287 1497 2021-09-12
100104727 1472801 Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1038 2021-09-21
100104652 1471376 Pavan Venkatraman Skakforeningen ØBRO 1187 1214 2021-09-11
100700690 1413856 Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1198 1476 2021-07-27
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1450 1339 2021-07-27
100602757 1471775 Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1103 1278 2021-07-10
100600471 1420216 Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1248 1399 2021-09-20
100104806 1473310 Zack Ottesen BMS Skak 916 2021-08-20
Deltagere i gruppen Kort Påske 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100769 1409719 Alex Hansen Valby Skakklub 1851 1862 2021-09-27
103101958 1422952 Allan Westenborg Syddjurs Skakklub 1771 1829 2021-09-11
100400631 4639790 Andreas Schütte Springeren Kolding 2168 2168 2021-08-02
100802811 1442074 Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1667 1691 2021-09-16
100900771 1413201 Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1458 1518 2021-09-20
100101289 1415484 Bjarne Mielow Tårnby Skakklub 1527 1641 2021-09-23
103102089 1444026 Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1670 1709 2021-07-15
100600977 1407473 Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1626 1726 2021-09-25
100601032 1415735 Claus Nis Andersen Randers Skakklub 1759 1757 2021-07-12
100900381 1406914 Claus Støvring Skive Skakklub 1974 1997 2021-08-29
100900449 1419838 Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1617 1695 2021-09-27
100800462 1406841 Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1865 1900 2021-09-15
100100104 1416111 Jens Gade Amager Skakforening 1351 1487 2021-09-22
100202278 1457942 Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1343 1462 2021-09-23
100302007 1468260 Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1800 1835 2021-09-19
100202262 1447890 Matthias Rasmussen Maribo Skakklub 1441 1525 2021-07-29
100901011 1415972 Michael René Christensen THY Skakklub 1628 1662 2021-09-27
100201979 1446444 Mike Bahnsen Præstø Skakklub 1267 1400 2021-09-23
100200822 1407325 Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 2017 2033 2021-09-23
100802810 1442015 Morten Kühn Hillerød Skakklub 1709 1768 2021-09-17
100800478 1417118 Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1696 1603 2021-09-16
100104727 1472801 Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1038 2021-09-27
100700690 1413856 Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1198 1476 2021-07-27
100202263 1447904 Per Rasmussen Maribo Skakklub 1005 1203 2021-07-29
100800465 1425781 Peter Langer Hillerød Skakklub 1330 1478 2021-09-15
101095973 1466062 Phillip Nielsen Skive Skakklub 1878 1834 2021-08-21
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1450 1339 2021-07-27
100301879 1447009 Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1654 1710 2021-07-13
100400597 1408194 Svend Kjems Hove Skakforeningen ØBRO 1966 1984 2021-09-03
100302083 1472313 Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1548 1563 2021-09-27
100104806 1473310 Zack Ottesen BMS Skak 916 2021-08-20