loading
Arbejder ...

Silkeborg Bymesterskab 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Frank Gjerning Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1822
8
½
2
1
3
0
4
½
5
0
6
0
7
-
272,951794
2Kim Hardlei
Silkeborg Skakklub Af 1930
1796
7
0
1
0
8
0
3
½
4
1
5
½
6
½
62,91784
3Lars Bøgedal Mæhle
Silkeborg Skakklub Af 1930
1780
6
0
7
0
1
1
2
½
8
0
4
½
5
1
352,751788
4Birger Poul Møller
Silkeborg Skakklub Af 1930
1848
5
½
6
0
7
0
1
½
2
0
3
½
8
0
83,451790
5Peter Risgaard Poulsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1837
4
½
8
½
6
1
7
0
1
1
2
½
3
0
33,351842
6Johnny Koust Rasmussen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1789
3
1
4
1
5
0
8
0
7
0
1
1
2
½
42,851809
7John Hansen
Skanderborg Skakklub
2035
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
8
½
1
+
14,62053
8John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1910
1
½
5
½
2
1
6
1
3
1
7
½
4
1
24,151951

Basis 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Lasse Emil Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1714
8
1
2
0
3
1
4
1
5
½
6
1
7
+
23,551743
2Niels Jørgen Jakobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1618
7
0
1
1
8
1
3
½
4
1
5
0
6
½
4331648
3Peter Sehested
Silkeborg Skakklub Af 1930
1563
6
1
7
0
1
0
2
½
8
0
4
1
5
0
62,41568
4Stig Nørregaard
Silkeborg Skakklub Af 1930
1650
5
0
6
0
7
½
1
0
2
0
3
0
8
0
½83,31549
5David Glasscock
Silkeborg Skakklub Af 1930
1761
4
1
8
1
6
1
7
1
1
½
2
1
3
1
14,51836
6Torben Gregersen
Skanderborg Skakklub
1618
3
0
4
1
5
0
8
0
7
½
1
0
2
½
2731582
7Kim Lund Larsen
Skanderborg Skakklub
1753
2
1
3
1
4
½
5
0
6
½
8
-
1
-
353,251746
8Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1650
1
0
5
0
2
0
6
1
3
1
7
+
4
1
442,951652

Afbud 6. runde: Nikolaj

Basis 2 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Kristian Overgaard
Skanderborg Skakklub
1387
8
½
2
1
3
0
4
0
5
0
6
1
7
½
362,851394
2Mogens Gårdsmann Nielsen
1489
7
1
1
0
8
0
3
1
4
½
5
1
6
-
33,351496
3Stig Abildgaard Holten
Silkeborg Skakklub Af 1930
1522
6
½
7
1
1
1
2
0
8
1
4
0
5
0
44,31486
4Nicolai Hess Jakobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1392
5
1
6
1
7
1
1
1
2
½
3
1
8
1
12,91633
5Niels Christian Munch
Silkeborg Skakklub Af 1930
1539
4
0
8
1
6
1
7
1
1
1
2
0
3
1
524,51562
6Steen Konradsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1425
3
½
4
0
5
0
8
0
7
1
1
0
2
+
72,851364
7Niels Tjellden
Silkeborg Skakklub Af 1930
1394
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
8
0
1
½
½82,951284
8Ove Jelling
Silkeborg Skakklub Af 1930
1425
1
½
5
0
2
1
6
1
3
0
7
1
4
0
53,251436

Basis 3 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Jørn Henning Andreasen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1300
8
0
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
083,81129
2Peter Steentoft
Silkeborg Skakklub Af 1930
1219
7
½
1
1
8
½
3
1
4
1
5
1
6
1
612,91431
3Carsten Mogensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1372
6
1
7
1
1
1
2
0
8
1
4
½
5
1
24,551415
4Kent Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1177
5
0
6
0
7
½
1
1
2
0
3
½
8
1
362,451202
5Tim Halvorsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1225
4
1
8
0
6
0
7
0
1
1
2
0
3
0
2731180
6Knud Mogens Jacobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1275
3
0
4
1
5
1
8
0
7
½
1
1
2
0
53,551273
7Flemming Harregaard Jepsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1325
2
½
3
0
4
½
5
1
6
½
8
0
1
1
44,051300
8Paul Richard Cook
Silkeborg Skakklub Af 1930
1289
1
1
5
1
2
½
6
1
3
0
7
1
4
0
33,71325

Afbud 5. runde: Tim

Afbud 6. runde: Flemming

Basis 4 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
Bye
9
-
2
-
5
-
5
 
5
 
5
 
5
 
010
1Ole Boye-Hansen
Silkeborg Skakklub Af 1930
959
8
1
9
0
4
½
2
½
3
½
6
0
7
1
4 - 53,4965
2Alice Kaltoft
Silkeborg Skakklub Af 1930
1008
7
1
+
8
0
1
½
4
1
3
0
6
0
73,55948
3Henrik Wang-Holm
Silkeborg Skakklub Af 1930
1051
6
½
7
1
9
0
4
1
1
½
2
1
8
0
424,351035
4Brian Bjerrisgaard
Silkeborg Skakklub Af 1930
901
5
0
6
1
1
½
3
0
2
0
7
1
9
1
62,95934
5Ole B. Hansen
Prøvemedlemmer
1000
4
1
8
1
-
 
 
 
 
2811045
6Lars Peter Levin Olsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
845
3
½
4
0
7
1
8
0
9
0
1
1
2
1
4 - 52,25920
7Karl Nielsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
769
2
0
3
0
6
0
9
0
8
0
4
0
1
0
091,55676
8Iver Liin
Silkeborg Skakklub Af 1930
1119
1
0
5
0
2
1
6
1
7
1
9
0
3
1
434,851081
9Martin Lange Hansen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1100
+
1
1
3
1
7
1
6
1
8
1
4
0
614,21136
Indbydelse
Grupper: Der spilles 7 runder i 8 mands grupper. Nederste gruppe spilles evt. som Monrad.
Spillested: Lunden, Vestergade 74, Silkeborg 
Spilledatoer: 02/09, 09/09, 23/09, 30/09, 14/10, 28/10, 18/11
Spilletidspunkt: Fra kl. 19.00 til 24.00.
Betænkningstid:
90 minutter til 40 træk plus 30 minutter samt opsparet tid til resten af partiet.
Derudover tillægges 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.
Rygning er ikke tilladt i Lunden.
Indskud: Ens for alle kr. 125,-
Præmier: Hele indskuddet (bortset fra EMT - afgift)   
Bymester: Vinder af øverste gruppe kåres som bymester. Dette afgøres først efter point, herefter ved korrektionsberegning.
Tilmelding: Via opslag i Silkeborg Skakklub, ved kontakt til Johnny Koust Rasmussen på tlf. 51 56 10 61 / formand@silkeborgskakklub.dk eller online via DSU's turneringsmodul.
Periode 2021-09-02 .. 2021-11-18
Dansk ratet Ja
Fide ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Johnny Koust Rasmussen
Dommere
Mester:  Johnny Koust Rasmussen

Tilmeldings muligheder til Silkeborg Bymesterskab 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2021-09-02 2021-08-30
Basis 1 8 2021-09-02 2021-08-30
Basis 2 8 2021-09-02 2021-08-30
Basis 3 8 2021-09-02 2021-08-30
Basis 4 10 2021-09-02 2021-08-30
Totalt antal tilmeldte 42
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100901544 1427032 1. Frank Gjerning Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1822 1772 2021-08-10
100600130 1402102 2. Kim Hardlei Silkeborg Skakklub Af 1930 1796 1778 2021-08-19
100600227 1451731 3. Lars Bøgedal Mæhle Silkeborg Skakklub Af 1930 1780 1949 2021-08-26
100600978 1421816 4. Birger Poul Møller Silkeborg Skakklub Af 1930 1848 1861 2021-08-26
100600236 1407333 5. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1837 1880 2021-08-19
100900509 1422383 6. Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1789 1811 2021-08-18
101096805 1469827 7. John Hansen Skanderborg Skakklub 2035 1888 2021-08-08
100602575 1453947 8. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1910 1887 2021-08-11
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602138 1440659 1. Lasse Emil Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1714 1797 2021-08-26
100800702 1450450 2. Niels Jørgen Jakobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1618 1713 2021-08-12
100600546 1462237 3. Peter Sehested Silkeborg Skakklub Af 1930 1563 1588 2021-08-26
100602535 1451774 4. Stig Nørregaard Silkeborg Skakklub Af 1930 1650 1645 2021-08-09
100602274 1428977 5. David Glasscock Silkeborg Skakklub Af 1930 1761 1893 2021-08-30
100602566 1451707 6. Torben Gregersen Skanderborg Skakklub 1618 1622 2021-08-30
100600247 1449850 7. Kim Lund Larsen Skanderborg Skakklub 1753 1811 2021-08-03
100602402 1459945 8. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1650 1566 2021-08-26
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101096325 1464990 1. Kristian Overgaard Skanderborg Skakklub 1387 1547 2021-08-23
103108589 0 2. Mogens Gårdsmann Nielsen 1489 2021-08-26
100600074 1421018 3. Stig Abildgaard Holten Silkeborg Skakklub Af 1930 1522 1630 2021-08-27
100602696 1468367 4. Nicolai Hess Jakobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1392 2021-08-30
100602697 1470744 5. Niels Christian Munch Silkeborg Skakklub Af 1930 1539 1432 2021-08-29
100602137 1421417 6. Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1425 1508 2021-08-09
100601815 1422804 7. Niels Tjellden Silkeborg Skakklub Af 1930 1394 1251 2021-08-09
100600388 1421115 8. Ove Jelling Silkeborg Skakklub Af 1930 1425 2021-08-21
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602534 1454080 1. Jørn Henning Andreasen Silkeborg Skakklub Af 1930 1300 1408 2021-08-10
100602737 1471988 2. Peter Steentoft Silkeborg Skakklub Af 1930 1219 2021-08-13
100601752 1421794 3. Carsten Mogensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1372 1421 2021-08-24
100602673 1467000 4. Kent Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1177 1154 2021-08-06
100600245 1420810 5. Tim Halvorsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1225 2021-08-26
100600231 1421069 6. Knud Mogens Jacobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1275 1428 2021-08-12
100602678 1468359 7. Flemming Harregaard Jepsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1325 1352 2021-08-06
100500191 1465350 8. Paul Richard Cook Silkeborg Skakklub Af 1930 1289 1392 2021-08-05
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
- - Bye - 2021-09-07
100600226 1428896 1. Ole Boye-Hansen Silkeborg Skakklub Af 1930 959 2021-08-23
100602503 1454110 2. Alice Kaltoft Silkeborg Skakklub Af 1930 1008 2021-08-24
100900257 1434640 3. Henrik Wang-Holm Silkeborg Skakklub Af 1930 1051 1361 2021-08-19
101097071 - 4. Brian Bjerrisgaard Silkeborg Skakklub Af 1930 901 2021-08-31
101097325 - 5. Ole B. Hansen Prøvemedlemmer 1000 2021-08-26
100602519 1454102 6. Lars Peter Levin Olsen Silkeborg Skakklub Af 1930 845 1165 2021-08-09
100600400 1454129 7. Karl Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 769 2021-08-27
103104318 1421697 8. Iver Liin Silkeborg Skakklub Af 1930 1119 1377 2021-08-19
100602822 - 9. Martin Lange Hansen Silkeborg Skakklub Af 1930 1100 2021-09-07