loading
Arbejder ...

Nørresundby Klubturnering 2021-2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklasse Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Jens Johan Christensen
Aalborg Skakforening af 1889
20012017
10
1
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
11 - 24,820015,021937
2Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18321832
9
 
1
 
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
03 - 92,717512,741777
3Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20802081
8
 
9
 
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
03 - 95,7519485,801965
4Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19591972
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
03 - 94,2518324,441883
5FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22192240
6
1
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
11 - 27,322197,452111
6Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
18811932
5
0
10
 
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
06 - 103,2517843,941853
7Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18701835
4
 
5
 
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
03 - 93,117772,771780
8Niels-Jørn Andersen
Nørresundby Skakklub
19461837
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
03 - 94,118232,801725
9Johan Fischer
Dansk Skak Akademi
18751898
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
03 - 93,217793,521828
10CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21522146
1
0
6
 
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
06 - 106,620206,522016

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
17211806
10
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
07 - 104,415844,611714
2Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
17891784
9
½
1
 
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
½1 - 65,317894,311708
3Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
17581850
8
½
9
 
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½1 - 64,917585,191756
4Jørgen Vejby Schacht
Skørping Skakklub
17711815
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
07 - 105,116184,731720
5Henning Larsen
Aars Skakklub
17411842
6
½
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
½1 - 64,717415,101750
6Arne Hove
Nørresundby Skakklub
18581876
5
½
10
 
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
½1 - 66,218585,571775
7Claus Holm
Brønderslev Skakklub
17181769
4
 
5
 
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
07 - 104,3515824,111605
8Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
15961626
3
½
4
 
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
½1 - 62,815962,281590
9Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
17081777
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
½1 - 64,2517084,211703
10Jarl Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
16131825
1
 
6
 
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
07 - 10314854,891629

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Jan Petersen
Nørresundby Skakklub
15011677
10
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
05 - 104,5512964,351590
2Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
15661687
9
1
1
 
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
11 - 25,4515664,421599
3Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
14581470
8
 
9
 
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
05 - 10412782,551419
4Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
13931448
7
½
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
½3 - 43,1512742,371401
5Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
14501339
6
0
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
07 - 93,912751,471310
6Claus Christensen
Nørresundby Skakklub
14360
5
1
10
 
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
11 - 23,7143601000
7Uffe Hellsten
Aalborg Skakforening af 1889
16000
4
½
5
 
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
½3 - 45,9135701000
8Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
13961411
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
05 - 103,1512542,071370
9Bent Kiel Jensen
Nørresundby Skakklub
15860
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
07 - 95,7133001000
10Thomas Dahl Iversen
Brønderslev Skakklub
15711608
1
 
6
 
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
05 - 105,513243,771533

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Jan Balle Kjeldsen
Brønderslev Skakklub
13391449
10
1
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
11 - 46,713393,931332
2Mads Andersen
Nørresundby Skakklub
10000
9
½
1
 
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
½5 - 62,5587701000
3Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
11981476
8
1
9
 
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
11 - 4511984,211412
4Birgit Sivertsen
Aalborg Skakforening af 1889
11340
7
0
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
07 - 104,292701000
5Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
10291195
6
0
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
07 - 102,98651,461166
6Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
12971482
5
1
10
 
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
11 - 46,212974,281416
7Børge Bertelsen
Aars Skakklub
10411324
4
1
5
 
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
11 - 43,0510412,641271
8Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
10111460
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
07 - 102,78534,051379
9David Harlund
Dansk Skak Akademi
12251347
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
½5 - 65,3510072,871232
10Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
13041510
1
0
6
 
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
07 - 106,310214,561419
Indbydelse

Nørresundby Klubturnering 2021 - 2022

Deltagerne indplaceres primært i 10-mands grupper efter DSU’s rating, som de er kendt af turneringslederen ved tilmeldingsfristens udløb, dog

 således at gruppevinderen i sidste års basis turnering har ret til at spille i en højere gruppe.
Nederste gruppe kan være mindre og evt. spille dobbelt runder eller større i en Monrad-gruppe.
Hver gruppe spiller 9 runder alle mod alle, dog fastlægges runder for nederste gruppe først efter at endelig tilmelding er slut.
I alle grupper kan der efter aftale spilles forud.
Gyldigt afbud og ønsker om ændring af spilledato skal være meddelt til og bekræftet af modparten,
samt meddelt til turneringslederen med oplysning om ny forventet spilledag.
Alle udsatte partier skal være afviklet inden sidste spilledato for gruppen.
Ved fremmøde senere end 1 time efter fastsat starttidspunkt tabes partiet.
Turneringen, som er åben for alle medlemmer af DSU, rates og afvikles i øvrige forhold efter Reglement for DSU’s EMT og koordinerede

 turneringer, herunder ELO rating i muligt omfang.

Præmier:

Mester:

1. præmie 600 kr

2. præmie 400 kr

Bedste Nørresundby spiller 300 kr og titel af klubmester

Basis 1:

1. præmie 600 kr

2. præmie 400 kr

Basis 2:

1. præmie 600 kr

2. præmie 400 kr

3. præmie 300 kr

                     

Tilmelding:

Senest tirsdag den 14. september 2021 kl 19

via DSU's turneringsside

Spillested:

Nørresundby Skakklubs klublokaler, Kulturbroen, Strandgade 3, Nørresundby.

Spilledatoer:

16/9 – 30/9 – 21/10 – 11/11 – 09/12 2020 - 20/1 – 10/2 – 24/2 – 1103 2021
Urene startes kl. 19.00

Betænkningstid:

For alle grupper: 1½ time + 30 sek. pr. træk til 40 træk. Derefter 5 min. + 30 sek. pr. træk til resten af partiet.
 

Indskud:

170 kr. inkl. EMT/ELO-afgift på kr. 30,- til DSU,
dog 100 kr. for juniorer, studerende og pensionister over 64, som er medlem af Nørresundby Skakklub.

Præmier:

Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion m.m.
Fastsættes endeligt efter 1. runde.

Periode                      2021-09-16  2022-03-10

Dansk ratet                ja

Elo ratet                     ja

Kørestols adgang    ja

Turnerings komite   Arne Hove, Arne Fjordside og Henning Larsen

Hoveddommer         Per Grevlund

Dommere………M-kl : Per Grevlund

                            Basisgrupper: Per Grevlund

Periode 2021-09-16 .. 2022-03-10
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Per Grevlund
Dommere

Tilmeldings muligheder til Nørresundby Klubturnering 2021-2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklasse 10 2021-09-16 2021-09-14
Basis 1 10 2021-09-16 2021-09-14
Basis 2 10 2021-09-16 2021-09-14
Basis 3 10 2021-09-16 2021-09-14
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mesterklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100601034 1418491 1. Jens Johan Christensen Aalborg Skakforening af 1889 2001 2017 2021-09-12
100700677 1406159 2. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1832 1832 2021-09-07
100700367 1401670 3. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2080 2081 2021-09-12
100700450 1405969 4. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1959 1972 2021-09-09
100700360 1400886 5. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2219 2240 2021-08-22
100700393 1403257 6. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 1881 1932 2021-09-02
100700678 1418580 7. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1870 1835 2021-09-03
100700542 1466968 8. Niels-Jørn Andersen Nørresundby Skakklub 1946 1837 2021-09-04
100700918 1404903 9. Johan Fischer Dansk Skak Akademi 1875 1898 2021-08-27
103106490 1409514 10. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2152 2146 2021-08-21
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701708 1461176 1. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1721 1806 2021-09-13
100201494 1401971 2. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1789 1784 2021-09-12
100700384 1428373 3. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1758 1850 2021-08-21
100701610 1450565 4. Jørgen Vejby Schacht Skørping Skakklub 1771 1815 2021-09-08
100700759 1404172 5. Henning Larsen Aars Skakklub 1741 1842 2021-09-11
100700371 1418769 6. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1858 1876 2021-08-20
100700053 1461680 7. Claus Holm Brønderslev Skakklub 1718 1769 2021-09-14
100700684 1413295 8. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1596 1626 2021-09-09
100700382 1419005 9. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1708 1777 2021-08-24
103103905 1472178 10. Jarl Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1613 1825 2021-09-08
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700398 1435191 1. Jan Petersen Nørresundby Skakklub 1501 1677 2021-08-29
100700369 1428357 2. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1566 1687 2021-08-19
100700720 1456687 3. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1458 1470 2021-09-07
100701776 1464485 4. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1393 1448 2021-09-14
100201715 1409700 5. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1450 1339 2021-09-11
100700434 1445847 6. Claus Christensen Nørresundby Skakklub 1436 2021-08-25
100701884 - 7. Uffe Hellsten Aalborg Skakforening af 1889 1600 2021-08-20
100701788 1465058 8. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1396 1411 2021-08-21
100701885 - 9. Bent Kiel Jensen Nørresundby Skakklub 1586 2021-08-20
100701717 1461338 10. Thomas Dahl Iversen Brønderslev Skakklub 1571 1608 2021-09-14
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701731 1461702 1. Jan Balle Kjeldsen Brønderslev Skakklub 1339 1449 2021-09-14
100701890 - 2. Mads Andersen Nørresundby Skakklub 1000 2021-09-08
100700690 1413856 3. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1198 1476 2021-09-12
100701883 - 4. Birgit Sivertsen Aalborg Skakforening af 1889 1134 2021-09-11
100701176 1435167 5. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1029 1195 2021-09-01
100700523 1435159 6. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1297 1482 2021-08-21
100701091 1453009 7. Børge Bertelsen Aars Skakklub 1041 1324 2021-09-14
100700850 1444921 8. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1011 1460 2021-09-11
100501367 1471384 9. David Harlund Dansk Skak Akademi 1225 1347 2021-08-28
100700228 1444905 10. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1304 1510 2021-09-03