loading
Arbejder ...

Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
17891784
8
1
2
½
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
23,2517673,331767
2Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
18431837
7
0
1
½
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
½63,917413,901769
3Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
17051583
6
½
7
1
1
0
2
 
8
 
4
 
5
 
42,416781,391585
4Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18701835
5
1
6
1
7
1
1
 
2
 
3
 
8
 
314,1518703,871818
5Johan Fischer
Dansk Skak Akademi
18751898
4
0
8
1
6
1
7
 
1
 
2
 
3
 
234,218094,541847
6Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18321832
3
½
4
0
5
0
8
 
7
 
1
 
2
 
½73,7517353,861765
7Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
17211806
2
1
3
0
4
0
5
 
6
 
8
 
1
 
152,5516753,561755
8Martin Møller
Aalborg Skakforening af 1889
18391804
1
0
5
0
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
083,817253,551733

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen)

Afbud 5/10: Karl Henrik mod Martin. Spiller 12/10.

Johan spiller mod Arne 12/10.

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Uffe Hellsten
Aalborg Skakforening af 1889
16000
8
½
2
½
3
½
4
0
5
 
6
 
7
 
63,25152201000
2Jarl Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
16131825
7
½
1
½
8
1
3
 
4
 
5
 
6
 
233,415572,661779
3Bent Kiel Jensen
Nørresundby Skakklub
15860
6
½
7
½
1
½
2
 
8
 
4
 
5
 
53,1151401000
4Niels Gorm Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
16000
5
1
6
½
7
0
1
1
2
 
3
 
8
 
13,25160001000
5Ricardo De La Calle Aramburu
Aalborg Skakforening af 1889
17021812
4
0
8
1
6
1
7
 
1
 
2
 
3
 
244,3516322,571801
6Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
16071422
3
½
4
½
5
0
8
 
7
 
1
 
2
 
173,3515060,461413
7Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
16461831
2
½
3
½
4
1
5
 
6
 
8
 
1
 
223,7515912,691787
8Michael Ankersen
Skive Skakklub
16321653
1
½
5
0
2
0
6
 
3
 
7
 
4
 
½83,615091,621621

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen)

Ricardo spiller mod Jonas 12/10.

Ricardo har afbud 19/10 mod Torben. Spiller mod Torben 26/10.

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Mogens Hermansen
Aalborg Skakforening af 1889
15111622
8
½
2
 
3
½
4
 
5
 
6
 
7
 
173,314083,061581
2Bo Byrial Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
15421663
7
1
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
15 - 63,6514233,461565
3Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
14651589
6
0
7
0
1
½
2
 
8
 
4
 
5
 
½82,813622,751544
4Hartvig Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
14991495
5
1
6
0
7
½
1
 
2
 
3
 
8
 
33,214231,891479
5Poul Davidsen
Aalborg Skakforening af 1889
15841608
4
0
8
0
6
 
7
1
1
 
2
 
3
 
15 - 64,1514422,931569
6Sigitas Dagilis
Aalborg Skakforening af 1889
15250
3
1
4
1
5
 
8
½
7
 
1
 
2
 
13,45152501000
7Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
15661687
2
0
3
1
4
½
5
0
6
 
8
 
1
 
43,914583,681643
8Orla Lindholm Olesen
Aalborg Skakforening af 1889
15301640
1
½
5
1
2
 
6
½
3
 
7
 
4
 
223,514633,231605

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen)

Sigis og Orla afbud 19/10.

26/10: Sigis mod Poul og Bo mod Mogens.

 

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Annie Kruse
Aalborg Skakforening af 1889
14000
8
1
2
1
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
223,5133301000
2Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
13041510
7
1
1
0
8
½
3
 
4
 
5
 
6
 
62,4512611,931491
3Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
13961411
6
1
7
1
1
1
2
 
8
 
4
 
5
 
313,413961,381403
4Per Thomsen
Aalborg Skakforening af 1889
14000
5
0
6
1
7
1
1
 
2
 
3
 
8
 
233,5133301000
5Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
14581470
4
1
8
0
6
½
7
 
1
 
2
 
3
 
4 - 54,1513391,701436
6Rasmus Hebsgaard
Aalborg Skakforening af 1889
14000
3
0
4
0
5
½
8
 
7
 
1
 
2
 
½73,5126501000
7Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
14501339
2
0
3
0
4
0
5
 
6
 
8
 
1
 
084,0512680,991319
8Sebastian Truong
Aalborg Skakforening af 1889
14000
1
0
5
1
2
½
6
 
3
 
7
 
4
 
4 - 53,5131001000

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen)

12/10 spiller Anders mod Rasmus og Sebastian mod Allan.

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Frederik Flemming Kærup Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
13200
8
0
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½73,3119401000
2Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13621393
7
1
1
½
8
0
3
 
4
 
5
 
6
 
43,7512611,741378
3David Harlund
Dansk Skak Akademi
12251347
6
1
7
0
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
162,311671,441289
4Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
13181464
5
½
6
1
7
0
1
 
2
 
3
 
8
 
53,312372,231429
5Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
13931448
4
½
8
½
6
1
7
 
1
 
2
 
3
 
234,112992,131415
6Christian Lund Krarup
Dansk Skak Akademi
13500
3
0
4
0
5
0
8
 
7
 
1
 
2
 
083,6118801000
7Anders Faurskov
Aalborg Skakforening af 1889
13861497
2
0
3
1
4
1
5
 
6
 
8
 
1
 
22412962,461479
8Kristian Ørum
Aalborg Skakforening af 1889
13560
1
1
5
½
2
1
6
 
3
 
7
 
4
 
13,7135601000

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen)

5/10: Frederik afbud mod David. Spiller 12/10.

Gruppe 6 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Emil Dahlin
Aalborg Skakforening af 1889
11000
8
0
2
1
3
1
4
 
5
 
6
 
7
1
323,3108701000
2Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
11241355
7
1
1
0
8
½
3
 
4
 
5
 
6
 
43,5510320,701341
3Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
10941460
6
0
7
1
1
0
2
 
8
 
4
 
5
 
15 - 63,29931,121438
4Samuel Hvidager
Aalborg Skakforening af 1889
11000
5
1
6
0
7
0
1
 
2
 
3
 
8
 
173,399601000
5Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
11981476
4
0
8
0
6
0
7
 
1
 
2
 
3
 
084,3510021,181452
6Simon Nørgaard
Aalborg Skakforening af 1889
11000
3
1
4
1
5
1
8
 
7
 
1
 
2
 
333,3108701000
7Birgit Sivertsen
Aalborg Skakforening af 1889
11340
2
0
3
0
4
1
5
 
6
 
8
0
1
0
15 - 63,7101301000
8Aksel Vassard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
11000
1
1
5
1
2
½
6
 
3
 
7
1
4
 
13,3110901000

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen)

Birgit er bortrejst de to sidste runder, og vil derfor gerne spille disse forud. Spiller mod Aksel 21/9 og Emil 12/10.

Gruppe 7 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
10271277
2
1
11
½
8
0
12
 
   51,85101101277
2Sebastian Zacharias Simonsen
Aalborg Skakforening af 1889
10000
1
0
10
½
3
1
11
 
   61,9597301000
3Olafur Jens Sigurdsson
Aalborg Skakforening af 1889
10000
4
0
5
1
2
0
6
 
   110294001000
4Edris Amani
Aalborg Skakforening af 1889
10000
3
1
12
0
10
-
9
 
   191,298801000
5Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
10111460
6
0
3
0
9
1
7
 
   1112,194901460
6Magnus Holm Lundbergh
Aalborg Skakforening af 1889
10000
5
1
8
0
11
0
3
 
   17294001000
7Sebastian Munch-Petersen
Aalborg Skakforening af 1889
10000
8
0
9
1
12
0
5
 
   181,795901000
8Oskar Knudsen Fagerberg
Aalborg Skakforening af 1889
10000
7
1
6
1
1
1
10
 
   311,95105001000
9Otto Vadskær
Aalborg Skakforening af 1889
10000
10
0
7
0
5
0
4
 
   012288001000
10Manik Tuteja
Aalborg Skakforening af 1889
10000
9
1
2
½
4
+
8
 
   31,5100001000
11Shawn Christensen
Aalborg Skakforening af 1889
10000
12
1
1
½
6
1
2
 
   21,7103601000
12Jonathan Schwalbe Krogsgaard
Aalborg Skakforening af 1889
12250
11
0
4
1
7
1
1
 
   243,1117601000

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen)

12/10 spiller Jonathan mod Sebastian M-P.

Edris udgår af turneringen.

Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Tekniske Gymnasium, Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg.

Der spilles 7 runder i 8-mands-grupper i efterårsturneringen. Nederste gruppe evt. Monrad. Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 2/11, 16/11, 30/11.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Præmier: I 8-mands-grupper er der præmie til nr. 1 og 2. Ved ligestiling deles pengepræmier, men klubmesterskabet (for medlemmer af Aalborg Skakforening) afgøres ved Sonnenborn-Berger korrektion. I Monradgruppen er der præmie til de øverste 3, og ved ligestilling i points er der almindelig korrektion.

Tilmeldingsfrist 13/9 kl.21. Gruppeinddeling og lodtrækning offentliggøres kl. 22 samme dag.

Periode 2021-09-14 .. 2021-12-14
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere
Gruppe 1:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 2:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 3:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 4:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 5:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 6:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 7:  Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2021-09-14 2021-09-13
Gruppe 2 8 2021-09-14 2021-09-13
Gruppe 3 8 2021-09-14 2021-09-13
Gruppe 4 8 2021-09-14 2021-09-13
Gruppe 5 8 2021-09-14 2021-09-13
Gruppe 6 8 2021-09-14 2021-09-13
Gruppe 7 12 2021-09-14 2021-09-13
Totalt antal tilmeldte 60
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100201494 1401971 1. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1789 1784 2021-09-11
100700699 1451456 2. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1843 1837 2021-08-28
101096226 1465066 3. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1705 1583 2021-09-11
100700678 1418580 4. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1870 1835 2021-08-24
100700918 1404903 5. Johan Fischer Dansk Skak Akademi 1875 1898 2021-08-27
100700677 1406159 6. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1832 1832 2021-08-31
100701708 1461176 7. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1721 1806 2021-09-13
100401642 1457020 8. Martin Møller Aalborg Skakforening af 1889 1839 1804 2021-09-11
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701884 - 1. Uffe Hellsten Aalborg Skakforening af 1889 1600 2021-08-27
103103905 1472178 2. Jarl Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1613 1825 2021-09-01
100701885 - 3. Bent Kiel Jensen Nørresundby Skakklub 1586 2021-08-25
100701888 - 4. Niels Gorm Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1600 2021-08-31
100201713 1409280 5. Ricardo De La Calle Aramburu Aalborg Skakforening af 1889 1702 1812 2021-09-01
100701739 1462393 6. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1607 1422 2021-08-25
100700039 1417363 7. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1646 1831 2021-09-08
100900560 1453203 8. Michael Ankersen Skive Skakklub 1632 1653 2021-09-05
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700555 1408925 1. Mogens Hermansen Aalborg Skakforening af 1889 1511 1622 2021-08-28
100701318 1465546 2. Bo Byrial Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1542 1663 2021-08-25
100701167 1453459 3. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1465 1589 2021-09-03
100701858 1470159 4. Hartvig Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1499 1495 2021-09-11
100701655 1453440 5. Poul Davidsen Aalborg Skakforening af 1889 1584 1608 2021-09-11
100701495 1418521 6. Sigitas Dagilis Aalborg Skakforening af 1889 1525 2021-09-07
100700369 1428357 7. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1566 1687 2021-08-24
100700846 1447254 8. Orla Lindholm Olesen Aalborg Skakforening af 1889 1530 1640 2021-09-12
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701896 - 1. Annie Kruse Aalborg Skakforening af 1889 1400 2021-09-10
100700228 1444905 2. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1304 1510 2021-09-17
100701788 1465058 3. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1396 1411 2021-08-25
103110859 1440900 4. Per Thomsen Aalborg Skakforening af 1889 1400 2021-09-10
100700720 1456687 5. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1458 1470 2021-09-06
100701897 - 6. Rasmus Hebsgaard Aalborg Skakforening af 1889 1400 2021-09-10
100201715 1409700 7. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1450 1339 2021-09-03
100701899 - 8. Sebastian Truong Aalborg Skakforening af 1889 1400 2021-09-10
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701869 - 1. Frederik Flemming Kærup Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1320 2021-09-10
100701631 1450549 2. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1362 1393 2021-08-27
100501367 1471384 3. David Harlund Dansk Skak Akademi 1225 1347 2021-08-28
103104973 1453475 4. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1318 1464 2021-09-09
100701776 1464485 5. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1393 1448 2021-08-26
100701887 - 6. Christian Lund Krarup Dansk Skak Akademi 1350 2021-09-13
100701838 1468871 7. Anders Faurskov Aalborg Skakforening af 1889 1386 1497 2021-08-30
100701850 - 8. Kristian Ørum Aalborg Skakforening af 1889 1356 2021-08-25
Deltagere i gruppen Gruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701894 - 1. Emil Dahlin Aalborg Skakforening af 1889 1100 2021-09-10
100700356 1457187 2. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1124 1355 2021-09-11
100701763 1463748 3. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1094 1460 2021-09-09
100701892 - 4. Samuel Hvidager Aalborg Skakforening af 1889 1100 2021-09-10
100700690 1413856 5. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1198 1476 2021-09-03
100701895 - 6. Simon Nørgaard Aalborg Skakforening af 1889 1100 2021-09-10
100701883 - 7. Birgit Sivertsen Aalborg Skakforening af 1889 1134 2021-08-31
100701889 - 8. Aksel Vassard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1100 2021-08-24
Deltagere i gruppen Gruppe 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100401270 1453513 1. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1027 1277 2021-09-03
100701879 - 2. Sebastian Zacharias Simonsen Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-08
100701898 2309238 3. Olafur Jens Sigurdsson Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-10
100701891 - 4. Edris Amani Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-15
100700850 1444921 5. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1011 1460 2021-09-11
100701901 - 6. Magnus Holm Lundbergh Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-10
100701900 - 7. Sebastian Munch-Petersen Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-10
100701893 - 8. Oskar Knudsen Fagerberg Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-10
100701902 - 9. Otto Vadskær Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-10
100701903 - 10. Manik Tuteja Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-15
100701905 - 11. Shawn Christensen Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-15
101097231 - 12. Jonathan Schwalbe Krogsgaard Aalborg Skakforening af 1889 1225 2021-09-15