loading
Arbejder ...

Aalborg GP 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
20462165
8
1
2
1
3
½
4
1
5
½
6
½
7
½
523,42080
2Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
21682150
7
0
1
0
8
1
3
1
4
1
5
1
6
½
44,652165
3Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19371972
6
1
7
½
1
½
2
0
8
1
4
1
5
0
452,251997
4Kamen Kamenov Kalinov
Aalborg Skakforening af 1889
19000
5
0
6
0
7
½
1
0
2
0
3
0
8
1
71,91888
5Peter Jørgen Dam Mikkelsen
Skørping Skakklub
21662080
4
1
8
1
6
1
7
½
1
½
2
0
3
1
534,652173
6Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20442081
3
0
4
1
5
0
8
½
7
0
1
½
2
½
63,352027
7CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21142146
2
1
3
½
4
½
5
½
6
1
8
1
1
½
514,12132
8Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
20732078
1
0
5
0
2
0
6
½
3
0
7
0
4
0
½83,652010

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
16801784
8
1
2
0
3
1
4
1
5
1
6
1
7
½
12,31827
2Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18501835
7
0
1
1
8
1
3
½
4
1
5
0
6
1
24,11862
3Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
17651687
6
0
7
½
1
0
2
½
8
0
4
1
5
½
73,151746
4Henning Larsen
Aars Skakklub
17011842
5
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
0
8
0
082,51626
5Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
18121850
4
1
8
0
6
0
7
½
1
0
2
1
3
½
363,71791
6Johan Fischer
Dansk Skak Akademi
18511898
3
1
4
1
5
1
8
1
7
½
1
0
2
0
34,11863
7Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18571832
2
1
3
½
4
1
5
½
6
½
8
0
1
½
444,21851
8Mads Andreas Overmark
7. Hovedkreds
18350
1
0
5
1
2
0
6
0
3
1
7
1
4
1
453,951837

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
14871448
8
0
2
0
3
1
4
0
5
1
6
0
7
0
273,11438
2Ricardo De La Calle Aramburu
Aalborg Skakforening af 1889
16761812
7
1
1
1
8
½
3
1
4
½
5
½
6
1
15,051690
3Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13851476
6
0
7
½
1
0
2
0
8
0
4
1
5
0
82,051360
4Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
14341422
5
0
6
1
7
0
1
1
2
½
3
0
8
½
362,551454
5Andreas Kinch
Esbjerg Skakforening
16471791
4
1
8
1
6
0
7
1
1
0
2
½
3
1
24,751640
6Daniel Falhof Aastrup
14561699
3
1
4
0
5
1
8
1
7
½
1
1
2
0
32,81542
7Claus Christensen
Nørresundby Skakklub
16170
2
0
3
½
4
1
5
0
6
½
8
½
1
1
44,451584
8Jens Riis
Sæby Skakklub
15041621
1
1
5
0
2
½
6
0
3
1
7
½
4
½
53,31513

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
11121195
8
1
2
0
3
1
4
0
5
1
6
0
7
0
362,651128
2Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13341393
7
1
1
1
8
0
3
1
4
1
5
1
6
0
524,81343
3Per Christensen
Sæby Skakklub
8931105
6
0
7
0
1
0
2
0
8
0
4
0
5
1
180,9899
4Jens Ole Van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
11841400
5
0
6
0
7
0
1
1
2
0
3
1
8
1
373,351168
5Christian Lund Krarup
Dansk Skak Akademi
13500
4
1
8
1
6
½
7
1
1
0
2
0
3
0
44,951285
6Aksel Vassard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
11000
3
1
4
1
5
½
8
1
7
0
1
1
2
1
12,551298
7Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
12031355
2
0
3
1
4
1
5
0
6
1
8
0
1
1
433,551223
8Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
13821339
1
0
5
0
2
1
6
0
3
1
7
1
4
0
355,251281
Indbydelse

Aalborg GP 2021

Aalborg Skakforening indbyder til hurtigskak i tilknytning til Nordjysk GP

Spillested: Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg

Tidspunkt: Lørdag d. 18. september 2021 fra kl. 10.00 til ca. kl. 16.30 

Turneringsform: 7 runder Monrad eller alle-mod-alle i grupper inddelt efter hurtigskakrating

Betænkningstid: 15 min. + 5 sek. pr. træk

Indskud: 100 kr. pr. spiller. Betales på spilledagen

Præmier: 70% af indskuddet. 20% går til den samlede GP-præmiepulje

Tilmelding: Her på siden senest fredag d. 17.september 2020 kl. 18

Kontaktperson: Bjarne Sønderstrup, tlf. 23375618, bfs@stofanet.dk

Periode 2021-09-18 .. 2021-09-18
Dansk ratet Ja
Fide ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Jens Riis, Sæby

Arne Hove, Nørresundby

Henning Larsen. Aars

Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere
Gruppe 1:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 2:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 3:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 4:  Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg GP 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2021-09-18 2021-09-17
Gruppe 2 8 2021-09-18 2021-09-17
Gruppe 3 8 2021-09-18 2021-09-17
Gruppe 4 8 2021-09-18 2021-09-17
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100700375 1402820 1. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2046 2165 2021-09-17
100701854 5112362 2. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2168 2150 2021-09-17
100700450 1405969 3. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1937 1972 2021-09-03
100701906 - 4. Kamen Kamenov Kalinov Aalborg Skakforening af 1889 1900 2021-09-15
100700185 1439847 5. Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub 2166 2080 2021-09-02
100700367 1401670 6. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2044 2081 2021-09-16
103106490 1409514 7. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2114 2146 2021-09-17
100701065 1412957 8. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2073 2078 2021-09-12
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100201494 1401971 1. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1680 1784 2021-09-16
100700678 1418580 2. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1850 1835 2021-08-24
100700369 1428357 3. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1765 1687 2021-08-25
100700759 1404172 4. Henning Larsen Aars Skakklub 1701 1842 2021-09-16
100700384 1428373 5. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1812 1850 2021-09-11
100700918 1404903 6. Johan Fischer Dansk Skak Akademi 1851 1898 2021-08-27
100700677 1406159 7. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1857 1832 2021-09-07
100700871 1410172 8. Mads Andreas Overmark 7. Hovedkreds 1835 2021-09-13
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100701776 1464485 1. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1487 1448 2021-09-17
100201713 1409280 2. Ricardo De La Calle Aramburu Aalborg Skakforening af 1889 1676 1812 2021-09-13
100700690 1413856 3. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1385 1476 2021-09-16
100701739 1462393 4. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1434 1422 2021-09-17
100500090 1427830 5. Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1647 1791 2021-08-28
100602531 1452835 6. Daniel Falhof Aastrup 1456 1699 2021-09-16
100700434 1445847 7. Claus Christensen Nørresundby Skakklub 1617 2021-08-27
100700477 1444425 8. Jens Riis Sæby Skakklub 1504 1621 2021-09-15
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100701176 1435167 1. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1112 1195 2021-09-01
100701631 1450549 2. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1334 1393 2021-08-27
100701638 1453785 3. Per Christensen Sæby Skakklub 893 1105 2021-09-15
100700601 1453521 4. Jens Ole Van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1184 1400 2021-09-03
100701887 - 5. Christian Lund Krarup Dansk Skak Akademi 1350 2021-09-03
100701889 - 6. Aksel Vassard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1100 2021-09-16
100700356 1457187 7. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1203 1355 2021-09-15
100201715 1409700 8. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1382 1339 2021-09-09