loading
Arbejder ...

ASK Klubmesterskab 2021-22

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Steen Kopperberg
Allerød Skakklub
17811836
10
0
2
½
3
1
4
0
5
½
6
½
7
0
8
½
9
½
75,4517235,761791
2Anders Rossen-Jørgensen
Allerød Skakklub
17651777
9
1
1
½
10
0
3
0
4
1
5
½
6
1
7
½
8
1
45,217744,971788
3Birger Hagstrøm
Allerød Skakklub
17641811
8
1
9
1
1
0
2
1
10
½
4
0
5
0
6
0
7
0
65,217135,461772
4Søren Nygaard
Allerød Skakklub
17431725
7
1
8
1
9
1
1
1
2
0
3
1
10
0
5
1
6
0
624,917764,261760
5Steen Rosenkilde
Allerød Skakklub
17031778
6
1
7
0
8
0
9
0
1
½
2
½
3
1
4
0
10
0
394,3516634,991738
6Kim Schougaard Jensen
Allerød Skakklub
16901664
5
0
10
½
7
½
8
0
9
1
1
½
2
0
3
1
4
1
54,216993,431680
7David Christophersen
Allerød Skakklub
16821719
4
0
5
1
6
½
10
0
8
1
9
1
1
1
2
½
3
1
634,117394,191755
8Jakob Werner
Allerød Skakklub
16771686
3
0
4
0
5
1
6
1
7
0
10
0
9
1
1
½
2
0
8416623,731681
9Lars K. Johansen
Allerød Skakklub
16721712
2
0
3
0
4
0
5
1
6
0
7
0
8
0
10
½
1
½
2103,9516144,091670
10Richard Thulstrup
Allerød Skakklub
16461715
1
1
6
½
2
1
7
1
3
½
8
1
4
1
9
½
5
1
13,618204,121783
ASK Klubmesterskab 2021-22

                                                                                           ASK Klubturnering 2021-2022
                                

Vel mødt til Allerøds klubturnering. I det følgende kan du læse reglerne og en række praktiske oplysninger.

 

Spilledatoer:

28/10  11/11  2/12  27/1  24/2  24/3  7/4  28/4  19/5

 

Turneringsledere:
FA Jesper Fris, tlf. 28 89 09 97, jesperfris@hotmail.com

NA Anders Rossen-Jørgensen, tlf. 31 19 38 28, androssen@hotmail.com

 

Tilmelding og indskud:
Tilmelding og betaling af indskud skal ske på https://skak.nemtilmeld.dk senest den 21. oktober 2021. Indskud 200 kr.

(juniorer under 20 år og SU-medlemmer 100 kr.).

Spillere, der har ønsket indskuddet fra sidste sæsons turnering overført, bliver automatisk tilmeldt.

Spilletidspunkt:

Spilletidspunktet er torsdag kl. 19.30 på de angivne spilledatoer; turneringslederne kan vælge at udsætte kampstart nogle få minutter af hensyn til juniortræning, begyndertræning m.m.

Det er tilladt at komme 30 minutter for sent til et parti, regnet fra det normale spilletidspunkt kl. 19.30. Hvis en spiller ikke er til stede i spillelokalet senest kl. 20.00, er partiet tabt for spilleren.

Spillested:

Klubbens lokaler, Skovensvej 4, 1. sal, 3450 Allerød

Turneringsform og gruppeinddeling:

Der spilles 9 runder, så vidt muligt i alle-mod-alle-grupper med 10 spillere, inddelt efter rating, nederste gruppe eventuelt schweizer.

Turneringen er åben for A- og B-medlemmer.

Præmier, klubmesterskab og oprykning:
Indskuddet minus ratingafgifter går til præmier.

Ved ligestilling i point fordeles præmier, klubmesterskab og oprykning ved korrektionsberegning (Sonneborn-Berger).

Bedst placerede A-medlem i øverste gruppe (Mesterklassen) er klubmester og har ret til at forsvare mesterskabet i den følgende sæson.
Bedste placerede A-medlem i næstøverste gruppe (Kandidatklassen) har ret til at spille i øverste gruppe den følgende sæson.

Betænkningstid og noteringspligt:

Hver spiller har 90 minutter til hele partiet med et tillæg af 30 sekunder pr. udført træk. Der er noteringspligt under hele partiet.

Mobiltelefoner m.m:
Spillernes mobiltelefoner og andre elektroniske kommunikationsmidler skal være slukket under hele partiet og opbevares i en taske eller hos turneringslederne. Tændt mobiltelefon = tabt parti

Afbud og udsatte partier:

Det er ikke tilladt at udeblive uden afbud. Afbud skal både meddeles til modstanderen og til en af turneringslederne senest dagen før spilledagen. Ved afbud på selve spilledagen træffer turneringsledelsen afgørelse om partiets afvikling, herunder om det er tabt for den spiller, der har meldt afbud. Alle partier fra tidligere runder skal være afviklet senest dagen før sidste runde.

Periode 2021-10-28 .. 2022-05-19 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite

IA - Lars Johansen

Birger Hagstrøm

NA Frode B. Nielsen

Hoveddommer Jesper Scherling Fris
Dommere Alle grupper:  Anders Rossen-Jørgensen , Steen Hagstrøm

Tilmeldings muligheder til ASK Klubmesterskab 2021-22

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 10 2021-10-28 2021-10-24
Gruppe 2 10 2021-10-28 2021-10-24
Gruppe 3 10 2021-10-28 2021-10-24
Gruppe 4 10 2021-10-28 2021-10-24
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100629 1404482 1. Jesper Schultz-Pedersen Allerød Skakklub 2096 2112 2021-09-15
100802258 1413872 2. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 2017 2029 2021-09-15
100803124 1467778 3. Morten Togsverd-Bo Allerød Skakklub 1981 2006 2021-09-15
100300735 1410741 4. Jesper Bruun Allerød Skakklub 1971 2027 2021-10-06
100101852 1426532 5. Hans Samuelsen Allerød Skakklub 1886 1900 2021-09-15
100101187 1405721 6. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1859 1897 2021-09-15
100803131 1467786 7. Claus Andersen Allerød Skakklub 1851 1947 2021-09-16
100802760 1439391 8. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1822 1858 2021-09-15
100100636 1410598 9. Ebbe Pagh Schultz Allerød Skakklub 1818 1877 2021-09-23
100102064 1412639 10. Ejgild Nielsen Allerød Skakklub 1781 1810 2021-09-15
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100102012 1433768 1. Steen Kopperberg Allerød Skakklub 1781 1836 2021-09-16
100100634 1426494 2. Anders Rossen-Jørgensen Allerød Skakklub 1765 1777 2021-09-15
100100599 1416154 3. Birger Hagstrøm Allerød Skakklub 1764 1811 2021-09-15
100802244 1426141 4. Søren Nygaard Allerød Skakklub 1743 1725 2021-09-15
100100633 1426486 5. Steen Rosenkilde Allerød Skakklub 1703 1778 2021-09-15
100100455 1471317 6. Kim Schougaard Jensen Allerød Skakklub 1690 1664 2021-10-11
100802399 1413619 7. David Christophersen Allerød Skakklub 1682 1719 2021-10-06
100100643 1426850 8. Jakob Werner Allerød Skakklub 1677 1686 2021-09-15
100100608 1425595 9. Lars K. Johansen Allerød Skakklub 1672 1712 2021-09-15
100802833 1445731 10. Richard Thulstrup Allerød Skakklub 1646 1715 2021-09-23
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100624 1426125 1. Poul Erik Nielsen Allerød Skakklub 1609 1633 2021-09-15
100803017 1462725 2. Alessandro Sandrin Allerød Skakklub 1593 1607 2021-09-19
100801930 1425234 3. Steen Hagstrøm Allerød Skakklub 1558 1637 2021-09-27
100802517 1425242 4. Hardy Hansen Allerød Skakklub 1504 1533 2021-09-15
100803241 1472704 5. Andrias Pieterson Allerød Skakklub 1482 2021-09-15
100100604 1425382 6. Troels Jacobsen Allerød Skakklub 1477 1593 2021-09-27
100803286 - 7. Johan Burisch Allerød Skakklub 1400 2021-10-20
100100593 1425013 8. Henrik Damm Hillerød Skakklub 1350 1468 2021-10-08
100803201 1470884 9. Tobias Torp-Pedersen Allerød Skakklub 1350 1371 2021-10-20
100100606 1425463 10. Johannes Jensen Allerød Skakklub 1342 1460 2021-09-15
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100600 1434713 1. Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1322 1407 2021-10-06
100800118 1426230 2. Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1319 1406 2021-09-15
100100588 1429361 3. Erik Andersen Allerød Skakklub 1305 1493 2021-10-06
100100640 1426613 4. John Sø Allerød Skakklub 1232 1408 2021-09-15
100803107 1467328 5. Finn Hoffmann Allerød Skakklub 1213 1430 2021-09-10
100803285 1473956 6. Lucas Marcher Jensen Allerød Skakklub 1211 2021-10-21
100100632 1426400 7. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1205 1408 2021-09-15
100803248 1473948 8. Mathias Jørgensen Allerød Skakklub 1036 2021-10-21
100801712 1425099 9. Mogens Falk Allerød Skakklub 944 1206 2021-09-15
100803096 1465414 10. Jan Arrhenius Allerød Skakklub 928 1119 2021-09-15