loading
Arbejder ...

Aalborg Skakforenings klubmesterskab efterår 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21522146
10
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
01 - 106,421525,982026
2Elena Gerassimovich Steffensen
Aalborg Skakforening af 1889
20532071
9
 
1
 
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
01 - 105,220535,091969
3John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
19662047
8
 
9
 
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
01 - 104,219664,791951
4Ole Knudsen
Aalborg Skakforening af 1889
19181970
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
01 - 103,6519183,851893
5Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
20432078
6
 
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
01 - 105,1520435,181974
6Kasper Skaarup
Aalborg Skakforening af 1889
20252066
5
 
10
 
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
01 - 104,920255,011966
7Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
21332150
4
 
5
 
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
01 - 106,221336,052029
8Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20152020
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
01 - 104,820154,461931
9Thomas Heine Bech
Aalborg Skakforening af 1889
20001971
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
01 - 104,620003,871894
10Bye
1
 
6
 
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
01 - 10
Indbydelse

Lukket turnering for klubbens mesterspillere.

Der spilles lørdage og søndage i løbet af efteråret. Foreslåede datoer: sø 26/9, sø 10/10, lø 16/10, lø 30/10, sø 14/11, lø 20/11, lø 4/12

Spillested: Aalborg Tekniske Gymnasium, Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg.

Der spilles 7 runder i 8-mands-gruppe.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Præmier: Præmie til nr. 1 og 2. Ved ligestiling deles pengepræmier, men klubmesterskabet (for medlemmer af Aalborg Skakforening) afgøres ved Sonnenborn-Berger korrektion. 

Periode 2021-09-26 .. 2021-12-11
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere
Mesterklassen:  Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubmesterskab efterår 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 10 2021-09-26 2021-09-13
Totalt antal tilmeldte 10
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
103106490 1409514 1. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2152 2146 2021-09-12
100601723 1406353 2. Elena Gerassimovich Steffensen Aalborg Skakforening af 1889 2053 2071 2021-09-12
100700682 1404156 3. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1966 2047 2021-09-12
100200575 1410830 4. Ole Knudsen Aalborg Skakforening af 1889 1918 1970 2021-09-12
100701065 1412957 5. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2043 2078 2021-09-12
100602425 1446045 6. Kasper Skaarup Aalborg Skakforening af 1889 2025 2066 2021-09-12
100701854 5112362 7. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2133 2150 2021-09-12
100700725 1407678 8. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2015 2020 2021-09-12
100700671 1418424 9. Thomas Heine Bech Aalborg Skakforening af 1889 2000 1971 2021-09-15
- - 10. Bye - 2021-09-15