loading
Arbejder ...

Århus Mesterskabet 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23872393
6
2
3
4
5
24 - 52,923692,992383
2FM Rasmus Thøgersen
Skakklubben af 1968
23472323
5
1
6
3
4
24 - 52,623352,392315
3IM Steffen Pedersen
Hillerød Skakklub
23272337
4
5
1
2
6
32 - 32,4523382,512342
4Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
22932270
3
6
5
1
2
32 - 32,1523101,972291
5IM Uffe Vinther-Schou
Århus Skakklub/Skolerne
22872298
2
3
4
6
1
62,122752,212284
6IM Filip Boe Olsen
Skanderborg Skakklub
23792386
1
4
2
5
3
12,8523922,932392

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
21352149
6
2
3
4
5
33 - 42,421472,492159
2CM Max Wahlund
20882088
5
1
6
3
4
33 - 4020881,992108
3CM Gunnar Pedersen
Skakklubben af 1968
22072196
4
5
1
2
6
22,9522182,882208
4Martin Krejci
Skakklubben af 1968
21332087
3
6
5
1
2
062,3520861,982047
5FM Mads Boe
Århus Skakklub/Skolerne
22552261
2
3
4
6
1
413,3522683,392273
6Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
20832121
1
4
2
5
3
51,9520742,272090

Mester 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
20602073
6
½
2
0
3
½
4
½
5
½
24 - 52,7520452,582061
2Stephen Joyce
Skakklubben af 1968
20042051
5
½
1
1
6
0
3
½
4
½
32,2520092,402053
3CM Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
20792125
4
1
5
1
1
½
2
½
6
½
1 - 22,8520923,002135
4CM Martin Strandby Hansen
Sydøstfyn
20762107
3
0
6
½
5
½
1
½
2
½
24 - 52,8520592,862090
5Mikkel Vinter Motzkus
Fredericia Skakforening
19141950
2
½
3
0
4
½
6
0
1
½
61,5519131,581948
6Claus Rossen
Viborg Skakklub
20622074
1
½
4
½
2
1
5
1
3
½
1 - 22,7520772,582092

Mester 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Erik Løveid
Helsingør Skakklub
18171817
6
½
2
1
3
½
4
0
5
0
24 - 52,218111,801821
2Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
18281902
5
½
1
0
6
0
3
1
4
0
62,318042,491882
3Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
18811968
4
1
5
1
1
½
2
0
6
1
12,7519043,041986
4Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
19131920
3
0
6
0
5
1
1
1
2
1
32 - 3319132,651934
5Birger Olsen
Sydøstfyn
19011942
2
½
3
0
4
0
6
½
1
1
24 - 52,918742,831925
6Emil Zander
Kjellerup Skakklub
17761865
1
½
4
1
2
1
5
½
3
0
32 - 31,918122,191897

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
17361739
6
½
2
1
3
0
4
½
5
½
4 - 52,5517352,261744
2Flemming Pagh Iversen
Skakklubben af 1968
17541781
5
1
1
0
6
½
3
½
4
½
4 - 52,717482,611779
3Mikkel Strandby Hansen
Enkeltmedlem 3 HK
17141761
4
½
5
½
1
1
2
½
6
½
31 - 32,3517342,441783
4Jakob Ladegaard
Århus Skakklub/Skolerne
17361835
3
½
6
½
5
1
1
½
2
½
31 - 32,5517503,061833
5Sebastian Gråbæk
Gråsten Skakklub
17151726
2
0
3
½
4
0
6
0
1
½
162,3516752,151703
6Jenith Easwaralingam
Fredericia Skakforening
17301765
1
½
4
½
2
½
5
1
3
½
31 - 32,517452,481775

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Phong van Nguyen
Skakklubben af 1968
17001753
6
½
2
1
3
0
4
+
5
1
12,317062,191759
2Jan Ambirk
Næstved Skakklub
16321696
5
½
1
0
6
0
3
½
4
+
251,816081,791680
3Villads Majvang Sandmann
Læseforeningens Skakklub
16351765
4
½
5
½
1
1
2
½
6
½
32 - 32,316562,271774
4Ole Lynge Sørensen
Skakklubben af 1968
16450
3
½
6
½
5
0
1
-
2
-
161,45163201000
5Eldis Mahmutovic
Skakklubben Evans
16871726
2
½
3
½
4
1
6
½
1
0
42,7516802,001716
6Ruben Jepsen
Læseforeningens Skakklub
16411690
1
½
4
½
2
1
5
½
3
½
32 - 32,3516611,751705

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Ole Sørensen
Læseforeningens Skakklub
15441665
6
½
2
1
3
0
4
1
5
0
42,4515462,571664
2Sissel Kærgaard
Køge Skakklub
15361639
5
1
1
0
6
½
3
1
4
1
12,415902,341662
3Modesto Hernandez Campanioni
Skakklubben af 1968
15201722
4
½
5
0
1
1
2
0
6
0
5 - 62,314843,031661
4Joshua Kehlet Hansen
Skakklubben af 1968
15511615
3
½
6
0
5
1
1
0
2
0
5 - 62,5515042,151602
5Sauran Bekmukhanov
Esbjerg Skakforening
15481696
2
0
3
1
4
0
6
1
1
1
32 - 32,515712,811704
6Noa Sinding
Syddjurs Skakklub
15831611
1
½
4
1
2
½
5
0
3
1
32 - 32,815922,101647

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Johnny Sparvang
Skakklubben af 1968
14271557
6
½
2
1
3
1
4
0
5
0
3 - 42,3514341,581555
2Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
14361523
5
0
1
0
6
1
3
1
4
½
3 - 42,4514381,391525
3Maduranga Muhandiram
Prøvemedlemmer
15000
4
0
5
0
1
0
2
0
6
1
15 - 63141001000
4Jakob Dreyer-Stapput
Damhus Skakklub
14671595
3
1
6
½
5
1
1
1
2
½
41 - 22,715391,791603
5Asger Justesen
Prøvemedlemmer
14000
2
1
3
1
4
0
6
1
1
1
41 - 22,15152201000
6Mattias Skærved
Fredericia Skakforening
14311496
1
½
4
½
2
0
5
0
3
0
15 - 62,413681,241491

Basis 5 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Noah Paludan
Skakklubben af 1968
13000
6
1
2
1
3
0
4
0
5
½
32,25131101000
2Robert Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
13191152
5
0
1
0
6
½
3
0
4
1
4 - 62,412790,641186
3Victor Ander Søndergaard
Randers Skakklub
13001404
4
1
5
0
1
1
2
1
6
1
41 - 22,2514132,101440
4John Hørup Christensen
Skakklubben af 1968
13461479
3
0
6
0
5
½
1
1
2
0
4 - 62,612972,581396
5Torben Sørensen
Korsør Skakklub
13461416
2
1
3
1
4
½
6
1
1
½
41 - 22,614272,181442
6Niels Jürgensen
13881466
1
0
4
1
2
½
5
0
3
0
4 - 62,9513232,501446

Basis 6 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Frederick Agerbo
Hillerød Skakklub
9671191
2
0
8
1
4
0
6
1
5
0
271,559941,021190
2Metteline Ibsen
Skakklubben af 1968
12080
1
1
3
1
7
0
4
1
8
0
32 - 53,25119701000
3Nicolai Claussen
Århus Skakklub/Skolerne
10000
4
1
2
0
5
1
7
0
6
1
32 - 51,55108601000
4Jens Emil Bødstrup Christoffersen
Skakklubben af 1968
12001251
3
0
6
1
1
1
2
0
7
1
32 - 53,311871,001291
5Emil Degn
Prøvemedlemmer
11000
6
+
7
0
3
0
8
1
1
1
32 - 52,2109101000
6Toke Konzack Erbsi
Århus Skakklub/Skolerne
10000
5
-
4
0
8
0
1
0
3
0
081,789901000
7Wadie al-Chemali
Skakklubben af 1968
12171310
8
½
5
1
2
1
3
1
4
0
13,1512331,321277
8Liva Buddha Jensen
Skakklubben af 1968
10681122
7
½
1
0
6
1
5
0
2
1
62,310770,661116

Partier i turneringen Århus Mesterskabet 2022

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Århus Mesterskabet 2022

Spilledage:
Fredag den 11. februar   kl. 18.30  - 23.30
Lørdag den 12. februar kl. 10.00 - 15.00 og kl. 16.00 -21.00.
Søndag den 13. februar kl. 10.00 - 15.00 og kl. 16.00 -21.00.

Spillested:
Chess House

Olof Palmes Alle 11,
8200 Aarhus N.

Turneringsform:
Alle mod alle i 6 mandsgrupper – evt. sidste gruppe som monrad gruppe (gruppe inddeling baseres på dansk rating)
Vinderen af øverste gruppe tildeles som Århusmester.  (ved ligestilling afgøres titlen ved Sonneborn-Berger korrektion)

Betænkningstid:
90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét.

NB: Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til runden uden at det medfører tab.

Præmier:
Mester 1. 1. præmie: 2.000,- kr. 2. præmie: 800,- kr.
Øvrige grupper: 1. præmie: 800,- kr. 2. præmie: 500,- kr.
Præmier deles ved ligestilling. Titlen som Aarhusmester afgøres ved Sonneborg-Berger-korrektion ved ligestilling.

Tilmelding:
Senest mandag den 7. februar via linket øverst her på siden.

Indskud:
Indskud: 250 kr.  . IM'ere og GM'ere deltager gratis.

Indskud betales til Kontonr. 2251-3484193486 eller mobilepay til Thomas Vestergård 24642862

Senest tirsdag den 8. februar

Ved senere indbetaling lægges 50 kr. til indskuddet.

Husk at angive navn og klub ved betaling

Periode 2022-02-11 .. 2022-02-13 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turneringens egen hjemmeside http://www.chesshouse.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Thomas Hauge Vestergaard
Dommere
Mester 1:  Thomas Hauge Vestergaard

Tilmeldings muligheder til Århus Mesterskabet 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.chesshouse.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2022-02-11 2022-02-07
Mester 2 6 2022-02-11 2022-02-07
Mester 3 6 2022-02-11 2022-02-07
Mester 4 6 2022-02-11 2022-02-07
Basis 1 6 2022-02-11 2022-02-07
Basis 2 6 2022-02-11 2022-02-07
Basis 3 6 2022-02-11 2022-02-07
Basis 4 6 2022-02-11 2022-02-07
Basis 5 6 2022-02-11 2022-02-07
Basis 6 8 2022-02-11 2022-02-07
Totalt antal tilmeldte 62
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700286 1400142 1. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2387 2393 2021-12-08
100901527 1431412 2. FM Rasmus Thøgersen Skakklubben af 1968 2347 2323 2021-11-01
100300606 1401491 3. IM Steffen Pedersen Hillerød Skakklub 2327 2337 2022-01-25
100600595 1402889 4. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2293 2270 2022-02-07
100600709 1400568 5. IM Uffe Vinther-Schou Århus Skakklub/Skolerne 2287 2298 2022-02-07
100602308 1440640 6. IM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2379 2386 2022-02-05
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100600339 1400720 1. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2135 2149 2021-11-05
1741861 2. CM Max Wahlund 2088 2088 2022-02-03
100500319 1407414 3. CM Gunnar Pedersen Skakklubben af 1968 2207 2196 2022-02-04
100602734 343790 4. Martin Krejci Skakklubben af 1968 2133 2087 2022-02-06
100600675 1401408 5. FM Mads Boe Århus Skakklub/Skolerne 2255 2261 2022-02-07
100302026 1468480 6. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 2083 2121 2022-01-13
Deltagere i gruppen Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100501746 1448552 1. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2060 2073 2022-01-31
100602616 1462563 2. Stephen Joyce Skakklubben af 1968 2004 2051 2022-01-30
100300692 1408402 3. CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2079 2125 2022-01-23
100300604 1407961 4. CM Martin Strandby Hansen Sydøstfyn 2076 2107 2022-01-08
100401416 1402960 5. Mikkel Vinter Motzkus Fredericia Skakforening 1914 1950 2022-02-09
100300084 1403222 6. Claus Rossen Viborg Skakklub 2062 2074 2022-01-29
Deltagere i gruppen Mester 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100803186 1520067 1. Erik Løveid Helsingør Skakklub 1817 1817 2021-11-02
100200196 1408437 2. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1828 1902 2022-01-08
100104139 1452797 3. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1881 1968 2022-01-21
101095855 1462547 4. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1913 1920 2022-02-01
100301904 1450344 5. Birger Olsen Sydøstfyn 1901 1942 2022-01-25
100901809 1467123 6. Emil Zander Kjellerup Skakklub 1776 1865 2022-02-04
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100301927 1451669 1. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1736 1739 2022-01-14
100600624 1428446 2. Flemming Pagh Iversen Skakklubben af 1968 1754 1781 2022-02-07
100301932 1452533 3. Mikkel Strandby Hansen Enkeltmedlem 3 HK 1714 1761 2022-01-08
100602691 1468421 4. Jakob Ladegaard Århus Skakklub/Skolerne 1736 1835 2022-02-06
100401436 1436627 5. Sebastian Gråbæk Gråsten Skakklub 1715 1726 2022-01-29
100501747 1448560 6. Jenith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1730 1765 2022-02-03
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602426 1445987 1. Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1700 1753 2021-12-08
100200288 1428403 2. Jan Ambirk Næstved Skakklub 1632 1696 2021-12-17
100302083 1472313 3. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1635 1765 2022-01-18
100602153 1404814 4. Ole Lynge Sørensen Skakklubben af 1968 1645 2022-02-07
103111506 1447130 5. Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1687 1726 2022-02-07
100301979 1464361 6. Ruben Jepsen Læseforeningens Skakklub 1641 1690 2022-01-25
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101095063 1447971 1. Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1544 1665 2022-01-24
100802190 1434195 2. Sissel Kærgaard Køge Skakklub 1536 1639 2021-11-17
100602728 1470698 3. Modesto Hernandez Campanioni Skakklubben af 1968 1520 1722 2022-02-04
103110503 1444859 4. Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1551 1615 2021-12-08
101200117 1472844 5. Sauran Bekmukhanov Esbjerg Skakforening 1548 1696 2022-02-07
100602596 1467549 6. Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1583 1611 2022-02-06
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100601116 1422650 1. Johnny Sparvang Skakklubben af 1968 1427 1557 2021-12-14
100200903 1424270 2. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1436 1523 2022-02-07
101097355 - 3. Maduranga Muhandiram Prøvemedlemmer 1500 2022-01-12
100104836 1473530 4. Jakob Dreyer-Stapput Damhus Skakklub 1467 1595 2021-12-18
101097354 - 5. Asger Justesen Prøvemedlemmer 1400 2022-02-09
101095461 1461958 6. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1431 1496 2021-11-18
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602805 1474987 1. Noah Paludan Skakklubben af 1968 1300 2021-12-25
100602757 1471775 2. Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1319 1152 2021-11-17
100602828 1475460 3. Victor Ander Søndergaard Randers Skakklub 1300 1404 2022-02-07
100602800 1473441 4. John Hørup Christensen Skakklubben af 1968 1346 1479 2021-12-05
100202407 1463357 5. Torben Sørensen Korsør Skakklub 1346 1416 2022-01-13
100602372 1440543 6. Niels Jürgensen 1388 1466 2022-01-13
Deltagere i gruppen Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100803219 1471465 1. Frederick Agerbo Hillerød Skakklub 967 1191 2022-02-05
100401540 1474952 2. Metteline Ibsen Skakklubben af 1968 1208 2021-12-25
100602798 1474928 3. Nicolai Claussen Århus Skakklub/Skolerne 1000 2022-01-11
100602771 1472810 4. Jens Emil Bødstrup Christoffersen Skakklubben af 1968 1200 1251 2021-12-25
101097353 - 5. Emil Degn Prøvemedlemmer 1100 2022-02-01
100602838 - 6. Toke Konzack Erbsi Århus Skakklub/Skolerne 1000 2022-02-01
100602676 1467654 7. Wadie al-Chemali Skakklubben af 1968 1217 1310 2021-12-08
101095925 1473735 8. Liva Buddha Jensen Skakklubben af 1968 1068 1122 2021-12-08