loading
Arbejder ...

Randersmesterskabet 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Benny Grønhøj
Aars Skakklub
19161990
6
0
2
0
3
1
4
0
5
½
52,918742,341973
2Birger V. Høst
Randers Skakklub
17000
5
0
1
1
6
0
3
0
4
0
161,2169401000
3Jan Han Il Nam Petersen
Randers Skakklub
18081869
4
0
5
0
1
0
2
1
6
1
24218081,531858
4Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
19981999
3
1
6
1
5
½
1
1
2
1
13,520192,412021
5Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
19191967
2
1
3
1
4
½
6
0
1
½
32 - 32,919222,191963
6Jonas Chul Bistrup Larsen
Skanderborg Skakklub
18661869
1
1
4
0
2
1
5
1
3
0
32 - 32,518811,531878

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Kaj Nielsen
Randers Skakklub
14691596
6
0
2
0
3
1
4
1
5
0
24 - 51,5514891,981596
2John Hørup Christensen
Skakklubben af 1968
14891461
5
½
1
1
6
0
3
0
4
1
31,715251,031490
3Finn Andersson
Randers Skakklub
16391747
4
½
5
0
1
0
2
1
6
½
24 - 52,916123,151724
4Henrik Larsen
Randers Skakklub
16201717
3
½
6
0
5
½
1
0
2
0
162,7515522,921679
5Kurt Sørensen
Randers Skakklub
16401724
2
½
3
1
4
½
6
½
1
1
22,916582,981734
6Mikael Horslund
Randers Skakklub
16761718
1
1
4
1
2
1
5
½
3
½
413,217002,941739

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Torben Grønlund Andersen
Randers Skakklub
13021446
6
1
2
1
3
0
4
1
5
0
32 - 41,6513791,781470
2Sebastian Wendt Jørgensen
Randers Skakklub
14271527
5
0
1
0
6
0
3
0
4
½
½62,6513302,441449
3Nicolai Claussen
Århus Skakklub/Skolerne
14661487
4
0
5
0
1
1
2
1
6
1
32 - 4314662,121522
4Kasper Skov-Nielsen
Skakklubben af 1968
13851545
3
1
6
1
5
½
1
0
2
½
32 - 42,314172,611553
5Christian Murmann
Randers Skakklub
14101584
2
1
3
1
4
½
6
1
1
1
12,5515412,911616
6Leo Starup
Randers Skakklub
14491612
1
0
4
0
2
1
5
0
3
0
152,8513663,141569

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Niels Christian Offersen
Randers Skakklub
12681416
2
1
4
1
6
1
7
0
5
0
33 - 53,1512612,371429
2Ruben Emanuel Dinnesen Jensen
Randers Skakklub
10041204
1
0
3
-
8
1
6
0
7
0
171,0510021,111202
3Claus Gamborg
Randers Skakklub
12001360
4
0
2
+
5
0
8
1
6
1
33 - 51,9512021,511370
4Henrik Vedel Kristensen
Randers Skakklub
12841372
3
1
1
0
7
½
5
0
8
1
63,212532,051390
5Torben Schlüntz
Randers Skakklub
11710
6
0
8
1
3
1
4
1
1
1
412,15129301000
6Morten Overgaard Eriksen
Randers Skakklub
12451412
5
1
7
1
1
0
2
1
3
0
33 - 53,112412,361398
7Finn Jensen
Grenå Skakklub
11331391
8
1
6
0
4
½
1
1
2
1
22,1512102,851404
8Tage J. C. Toma
Grenå Skakklub
11201285
7
0
5
0
2
0
3
0
4
0
082,2510191,751250

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Islam Borchigov
Randers Skakklub
10100
2
0
10
0
8
1
9
1
6
0
26 - 83,3593201000
2Ezoo Sobeh
Prøvemedlemmer
10000
1
1
3
1
5
0
4
1
10
1
41 - 22,6108101000
3Noah Hilding Bjørkmann
Randers Skakklub
11000
4
1
2
0
10
1
7
1
5
1
41 - 23,6111801000
4Bertram Theodor Henssel Quottrup
Randers Skakklub
8000
3
0
6
1
7
1
2
0
8
1
33 - 51,987201000
5Aathithan Jeyaruban
Randers Skakklub
10000
6
1
7
1
2
1
10
0
3
0
33 - 52,9100501000
6Boyan Pramatarov
Randers Skakklub
8000
5
0
4
0
9
-
8
1
1
1
26 - 81,4583301000
7Mounera Sobeh
Prøvemedlemmer
8000
8
1
5
0
4
0
3
0
9
1
26 - 81,980601000
8Setayesh Mahmoodi
Prøvemedlemmer
8000
7
0
9
1
1
0
6
0
4
0
19 - 102,2572501000
9Oviyan Jeyaruban
Randers Skakklub
8000
10
0
8
0
6
+
1
0
7
0
19 - 101,4571301000
10Toke Peter Kull
10000
9
1
1
1
3
0
5
1
2
0
33 - 52,6101801000
Randersmesterskabet 2022

Randers Skakklub inviterer hermed til Randersmesterskabet 2022. 

Spillested: Lindevænget, indgang 7, Søren Møllers Gade 37, 8900 Randers C (ca. 150 m fra banegården)

Turneringsform: Der spilles i 6-mandsgrupper + evt. monradgruppe.

Desuden oprettes særlige juniorgrupper for juniorer og børn under 1200 i rating med en betænkningstid på 1 time pr. spiller, så det er muligt at være hjemme til sengetid.

Betænkningstid: 90 min. til 40 træk + 15 min. og opsparet tid til resten. 30 sek. tillæg pr. træk fra træk 1.

Spilletider:

1. runde: Tirsdag den 3 Maj
2. runde: Tirsdag den 10 Maj
3. runde: Tirsdag den 17 Maj
4. runde: Tirsdag den 24 Maj
5. runde: Tirsdag den 31 Maj

Alle runder starter kl. 19.00

Evt. udsatte partier kan spilles mandage før ordinære runder.

Indskud: 150,- kr.

Præmier:

1. præmie i alle grupper 500,- kr.

2. præmie i alle grupper 250,- kr.

Partier erklæres tabt for spillere som ankommer til skakbrættet mere end én time efter den annoncerede spilletids begyndelse, medmindre dommeren bestemmer andet.

Turneringen er ELO-ratet.

Tilmelding: Sidste tilmelding er torsdag den 28. April 2022 på www.skak.dk under indbydelser.

Turneringsleder: Sune Ørbæk Hansen, email: enusnesnah@gmail.com, tlf: 98 13 36 64.

Afbud i så god tid som muligt.

Turneringskomite: Claus Andersen, Aage Olsen og Finn Andersson

Periode 2022-05-03 .. 2022-05-31 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Sune Ørbæk Hansen
Dommere
Gruppe 5:  Claus Nis Andersen

Tilmeldings muligheder til Randersmesterskabet 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2022-05-03 2022-04-28
Gruppe 2 6 2022-05-03 2022-04-28
Gruppe 3 6 2022-05-03 2022-04-28
Gruppe 4 8 2022-05-03 2022-04-28
Gruppe 5 10 2022-05-03 2022-04-28
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700172 1404245 1. Benny Grønhøj Aars Skakklub 1916 1990 2022-04-28
100602852 - 2. Birger V. Høst Randers Skakklub 1700 2022-04-26
103102835 1427121 3. Jan Han Il Nam Petersen Randers Skakklub 1808 1869 2021-11-29
100600871 1406205 4. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 1998 1999 2021-11-25
100600930 1409506 5. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1919 1967 2021-11-25
100500096 1470728 6. Jonas Chul Bistrup Larsen Skanderborg Skakklub 1866 1869 2022-04-24
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100600874 1421956 1. Kaj Nielsen Randers Skakklub 1469 1596 2022-04-30
100602800 1473441 2. John Hørup Christensen Skakklubben af 1968 1489 1461 2022-03-23
100600853 1420232 3. Finn Andersson Randers Skakklub 1639 1747 2022-04-28
100600820 1421573 4. Henrik Larsen Randers Skakklub 1620 1717 2022-03-26
100600836 1436520 5. Kurt Sørensen Randers Skakklub 1640 1724 2022-04-11
100600866 1421042 6. Mikael Horslund Randers Skakklub 1676 1718 2022-02-21
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100600123 1466496 1. Torben Grønlund Andersen Randers Skakklub 1302 1446 2021-11-26
100602708 1469916 2. Sebastian Wendt Jørgensen Randers Skakklub 1427 1527 2022-04-26
100602798 1474928 3. Nicolai Claussen Århus Skakklub/Skolerne 1466 1487 2022-04-28
101097143 1472267 4. Kasper Skov-Nielsen Skakklubben af 1968 1385 1545 2022-03-23
100600677 1421883 5. Christian Murmann Randers Skakklub 1410 1584 2021-12-13
100600833 1422669 6. Leo Starup Randers Skakklub 1449 1612 2021-11-25
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602622 1463080 1. Niels Christian Offersen Randers Skakklub 1268 1416 2022-04-20
100602235 1436309 2. Ruben Emanuel Dinnesen Jensen Randers Skakklub 1004 1204 2022-04-27
100602469 1445855 3. Claus Gamborg Randers Skakklub 1200 1360 2021-12-05
100602767 1472836 4. Henrik Vedel Kristensen Randers Skakklub 1284 1372 2022-04-12
100602823 1475983 5. Torben Schlüntz Randers Skakklub 1171 2022-04-26
103111379 1444336 6. Morten Overgaard Eriksen Randers Skakklub 1245 1412 2022-04-24
100600811 1421140 7. Finn Jensen Grenå Skakklub 1133 1391 2022-02-06
100600303 1422820 8. Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1120 1285 2022-02-06
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602775 1473093 1. Islam Borchigov Randers Skakklub 1010 2022-05-05
101097429 - 2. Ezoo Sobeh Prøvemedlemmer 1000 2022-05-06
100602824 - 3. Noah Hilding Bjørkmann Randers Skakklub 1100 2022-05-06
100602778 - 4. Bertram Theodor Henssel Quottrup Randers Skakklub 800 2022-05-06
100602654 - 5. Aathithan Jeyaruban Randers Skakklub 1000 2022-05-06
100602825 - 6. Boyan Pramatarov Randers Skakklub 800 2022-05-06
101097430 - 7. Mounera Sobeh Prøvemedlemmer 800 2022-05-06
101097431 - 8. Setayesh Mahmoodi Prøvemedlemmer 800 2022-05-06
100602765 - 9. Oviyan Jeyaruban Randers Skakklub 800 2022-05-06
100602548 1458027 10. Toke Peter Kull 1000 2022-05-06