loading
Arbejder ...

Københavnsmesterskabet og Brønshøj Lang Weekend EMT 2022

Vis Gruppe : Live dækning ParringerPGN
Københavnsmesterskabet og Brønshøj Lang Weekend EMT 2022 Direkte link LIVE
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1IM Martin Haubro
BMS Skak
24002399
21
12
6
5
2
3
8
2 - 34,9524065,022404
2FM Aref Vasli
Brønshøj Skakforening
23842379
22
13
9
11
1
19
3
6 - 95,323685,262371
3GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
23772343
23
14
18
4
5
1
2
615,0523964,672356
4FM Nicolai Kistrup
Caïssa Gladsaxe
22712316
24
19
11
3
14
9
5
54 - 54,7522765,072315
5FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
22582267
25
16
10
1
3
6
4
2 - 34,122864,052296
6FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
22482240
26
28
1
27
9
5
10
6 - 9522384,732235
7Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21622199
27
18
14
16
12
8
17
54 - 54,821664,952200
8Thomas Bach Nielsen
BMS Skak
21862170
28
30
1
22
23
1
11
7
1
410 - 194,9521674,552159
9Mogens Henrik Thuesen
Brønshøj Skakforening
21452160
29
1
20
2
14
6
4
23
410 - 194,221413,972161
10Paulius Meskenas
Køge Skakklub
20752157
30
1
37
1
5
28
19
27
6
6 - 94,720715,042135
11Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21442157
31
1
35
1
4
2
8
20
15
1
410 - 194,3521374,212153
12FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
21422153
32
1
1
23
22
1
7
13
0
31
1
20 - 234,7521174,552132
13Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
20962090
33
1
2
25
½
18
0
31
½
12
1
21
1
410 - 194,5520854,362083
14Lukas Iskos
BMS Skak
19842064
34
1
3
7
9
4
36
1
20
20 - 233,119963,442066
15Niels Skou
Skakforeningen ØBRO
20302038
35
0
29
½
33
1
25
½
18
17
11
0
324 - 294,819914,652005
16Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
20172024
36
1
5
26
½
7
30
½
32
1
27
½
20 - 234,6519914,402006
17Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
20031989
37
-
32
1
27
0
26
1
28
1
15
7
410 - 193,920053,532008
18Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
19661985
38
1
7
3
13
1
15
26
0
22
0
30 - 353,319423,271954
19Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
19761963
39
1
4
35
1
21
10
2
26
410 - 193,619883,311991
20WFM Louise Winther Fredericia
Gentofte Skakklub
18301960
40
1
9
28
0
32
1
37
1
11
14
6 - 93,4518624,051969
21Svend Steenstrup
Nordsjællands Skakklub
19641958
1
34
1
37
1
19
27
0
30
1
13
0
324 - 29419343,871941
22Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
18801947
2
31
1
8
12
0
25
½
37
1
18
1
410 - 192,719193,161981
23Sune Tillo
Ishøj Skakklub
18491929
3
36
1
12
8
0
33
1
25
1
9
410 - 192,2519092,791977
24Petruli Petrovski
Brøndby Skakklub
19561892
4
33
½
29
½
35
½
36
0
34
½
37
0
236 - 384,8518714,311846
25August Jalving
Skak for sjov
18271876
5
38
1
13
½
15
½
22
½
23
0
35
½
324 - 29318272,991876
26Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
18481848
6
39
1
16
½
17
0
35
1
18
1
19
410 - 19018482,831895
27William Pihl
Skakforeningen Odysseus
17391841
7
40
1
17
1
6
21
1
10
16
½
410 - 191,7518292,111917
28Magnus Gustafsson
Brønshøj Skakforening
17781834
8
6
20
1
10
17
0
31
½
36
1
20 - 232,0518222,211860
29Laurits Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
17621812
9
0
15
½
24
½
37
0
32
0
38
1
30
½
30 - 353,1517433,311800
30Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
17081809
10
0
8
0
36
½
40
1
16
½
21
0
29
½
30 - 352,317142,801803
31Michael Nielsen
Sjælsø Skakklub
17601800
11
0
22
0
38
½
34
1
13
½
28
½
12
0
30 - 352,517602,481800
32Aryan Mollasoltani
Caïssa Gladsaxe
16921782
12
0
17
0
39
1
20
0
29
1
16
0
34
1
324 - 292,217162,591798
33Arne Walther Larsen
Hvidovre Skakklub
17531778
13
0
24
½
15
0
38
1
23
0
35
0
40
1
30 - 353,3517283,151765
34Jan Mouritsen
Brønshøj Skakforening
17541768
14
0
21
0
40
½
31
0
39
1
24
½
32
0
236 - 383,5517083,311748
35Anton Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
16671743
15
1
11
0
19
0
24
½
26
0
33
1
25
½
324 - 291,417181,881760
36Claus Agø Hansen
Skakforeningen ØBRO
17281678
16
0
23
0
30
½
39
1
24
1
14
0
28
0
30 - 352,6517241,931701
37Vincent Videbæk
Holbæk Skakklub
17191630
17
+
10
0
21
0
29
1
20
0
22
0
24
1
324 - 291,617310,901674
38Peter Sørensen
Frem Skakklub
13971548
18
0
25
0
31
½
33
0
40
½
29
0
39
1
236 - 381,414241,921550
39Jacob Hein
Espergærde Skakklub
14851530
19
0
26
0
32
0
36
0
34
0
40
½
38
0
½402,114131,941501
40Orla Eilegaard Jørgensen
Amager Skakforening
13141478
20
0
27
0
34
½
30
0
38
½
39
½
33
0
390,9513391,441479

Præmiegruppe 1 (11 spillere)Præmiegruppe 2 (11 spillere)Præmiegruppe 3 (11 spillere)

Præmier
40 deltagere heraf 2 GM/IM:
Hovedpræmier: 1. præmie: 5.000 kr. –  2. præmie: 2.000 kr. – 3. præmie:1.000 kr.
Præmiegruppe 1 (8-18) 1. præmie: 2.200 kr. –  2. præmie: 1.200 kr.
Præmiegruppe 2 (19-29) 1. præmie: 2.200 kr. –  2. præmie: 1.200 kr.
Præmiegruppe 3 (30-40)  1. præmie: 2.200 kr. –  2. præmie : 1.200 kr.

Ved ligestilling deles disse præmier.

Københavnsmesterskabet 2022: 

Bedste spiller fra Københavns Skak Union bliver Københavnsmester 2022 og vinder desuden 3.000 kr. i tillæg til øvrig præmie.

Titlen og præmien til Københavnsmesteren deles ikke.

Københavnsmesteren findes efter følgende kriterier:
1. Antal point
2. Indbyrdes opgør
3. Lynomkamp (se: Reglement Københavnsmesterskabet)

Partier i turneringen Københavnsmesterskabet og Brønshøj Lang Weekend EMT 2022

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Københavnsmesterskabet og Brønshøj Lang Weekend EMT 2022

LIVE


Brønshøj indbyder hermed for 10. gang til Brønshøj Lang Weekend EMT 2022. Turneringen er også Københavnsmesterskabet 2022.

7 runders weekend EMT fra fredag 11. februar til mandag 14. februar

Turneringsform:
En stor gruppe inddelt efter ELO og spilles med schweizer system, max. 40 deltagere.

Spillested: Brønshøj Skak Forening, Frederikssundsvej 118 A, 2700 Brønshøj.

Program:

1. runde

Fredag 11. februar 2022

18:00

2. runde

Lørdag 12. februar 2022

11:00

3. runde

Lørdag 12. februar 2022

16:30

4. runde

Søndag 13. februar 2022

11:00

5. runde

Søndag 13. februar 2022

16:30

6. runde

Mandag 14. februar 2022

11:00

7. runde

Mandag 14. februar 2022

16:30

 
Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk og 15 minutters tillæg ved 40 træk.

Tab uden kamp: Partiet tabes uden kamp, hvis man kommer mere end 30 minutter for sent.

Indskud: 500 kr.,

Betaling senest torsdag 3. februar til Jacob Carstensen, konto 2520 2551727478 eller Mobile Pay, 29 90 50 35

GM og IM, deltager gratis ved tilmelding inden 21. januar.

Præmier: Garanteret 1. præmie 5.000 kr.

Københavnsmesterskabet 2022: Bedste spiller fra Københavns Skak Union bliver Københavnsmester 2022 og vinder desuden 3.000 kr. i tillæg til øvrig præmie.
Præmien er betinget af KSU-medlemskab i 4. kvartal 2021 og 1. kvartal 2022.

Ratingpræmier:
Spillerne inddeles i præmiegrupper efter rating. Hver deltager kan kun vinde en præmie. (Præmien fra Københavnsmeterskabet er undtaget)
Ved ligestilling deles præmierne.

Præmieeksempler:
40 deltagere heraf 4 GM/IM:
Hovedpræmier 5.000 kr. – 2.000 kr. – 1.000 kr.
Præmiegruppe 2 (11-20) 2.000 kr. – 1.000 kr.
Præmiegruppe 3 (21-30) 2.000 kr. – 1.000 kr.
Præmiegruppe 4 (31-40) 2.000 kr. – 1.000 kr.


25 deltagere heraf 4 GM/IM:
Hovedpræmier 5.000 kr. – 2.000 kr.
Præmiegruppe 1 (15-25) 2.000 kr. – 1.000 kr.


Tilmelding: senest torsdag den 3. februar, yderligere information: Carsten Petersen mobil 29653505, b.s.f@post.tele.dk eller Jacob Carstensen, 29905035, carstensen77@hotmail.com

Periode 2022-02-11 .. 2022-02-14 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Jacob Carstensen
Dommere Alle grupper:  Carsten Petersen
Københavnsmesterskabet og Brønshøj Lang Weekend EMT 2022:  Jacob Carstensen , Carsten Petersen

Tilmeldings muligheder til Københavnsmesterskabet og Brønshøj Lang Weekend EMT 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Københavnsmesterskabet og Brønshøj Lang Weekend EMT 2022 40 2022-02-11 2022-02-03
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Københavnsmesterskabet og Brønshøj Lang Weekend EMT 2022
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103015 1414291 1. IM Martin Haubro BMS Skak 2400 2399 2021-12-17
101095662 417521 2. FM Aref Vasli Brønshøj Skakforening 2384 2379 2021-12-17
100101540 1400100 3. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2377 2343 2021-12-02
100103773 1444816 4. FM Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2271 2316 2022-01-18
100103864 1444492 5. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2258 2267 2021-12-17
100103912 1444514 6. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2248 2240 2021-12-28
100800259 1406671 7. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2162 2199 2021-12-19
100101347 1401785 8. Thomas Bach Nielsen BMS Skak 2186 2170 2021-12-16
102101025 1400878 9. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2145 2160 2021-12-02
100202444 12809969 10. Paulius Meskenas Køge Skakklub 2075 2157 2022-01-18
100100852 1401696 11. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2144 2157 2021-12-17
100800106 1400550 12. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2142 2153 2021-12-10
100101578 1402706 13. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2096 2090 2022-01-26
101095257 1461613 14. Lukas Iskos BMS Skak 1984 2064 2021-12-14
100500545 1413155 15. Niels Skou Skakforeningen ØBRO 2030 2038 2021-12-06
100802258 1413872 16. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 2017 2024 2021-12-15
100104090 1454188 17. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 2003 1989 2021-12-18
100202092 1447955 18. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1966 1985 2022-01-18
100104290 1463896 19. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1976 1963 2021-12-16
100100428 1404113 20. WFM Louise Winther Fredericia Gentofte Skakklub 1830 1960 2022-01-03
100800374 1409182 21. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1964 1958 2022-01-03
101096089 1464981 22. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1880 1947 2021-12-03
100202608 1473417 23. Sune Tillo Ishøj Skakklub 1849 1929 2021-12-08
100103593 1417673 24. Petruli Petrovski Brøndby Skakklub 1956 1892 2021-12-15
100104605 1471759 25. August Jalving Skak for sjov 1827 1876 2021-12-20
100104462 45059730 26. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1848 1848 2022-01-13
100104155 1467310 27. William Pihl Skakforeningen Odysseus 1739 1841 2021-12-11
100104008 1444778 28. Magnus Gustafsson Brønshøj Skakforening 1778 1834 2021-12-26
100104307 1463225 29. Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1762 1812 2022-02-11
100100138 1406175 30. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1708 1809 2021-12-03
100802708 1437372 31. Michael Nielsen Sjælsø Skakklub 1760 1800 2021-12-18
100202448 1465716 32. Aryan Mollasoltani Caïssa Gladsaxe 1692 1782 2021-12-13
100101939 1411357 33. Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub 1753 1778 2021-12-25
100100136 1409778 34. Jan Mouritsen Brønshøj Skakforening 1754 1768 2022-02-11
100104306 1463217 35. Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1667 1743 2022-02-11
100101531 1471511 36. Claus Agø Hansen Skakforeningen ØBRO 1728 1678 2022-01-08
100202396 1462768 37. Vincent Videbæk Holbæk Skakklub 1719 1630 2022-01-04
100301891 1447467 38. Peter Sørensen Frem Skakklub 1397 1548 2021-12-28
100801513 1402870 39. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1485 1530 2022-01-19
100101086 1413368 40. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1314 1478 2022-01-16