loading
Arbejder ...

DM 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Kort Påske 2. Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
16621703
8
0
12
½
10
1
4
0
7
1
83,2516403,101691
2Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
16511677
9
0
5
0
13
½
10
1
12
0
123,415913,231642
3Ivar Dørup
Årslev Skakklub
16370
10
1
14
1
9
½
8
0
4
0
73,25161501000
4Leo Kresten Roland Nielsen
Helsingør Skakklub
16351676
11
0
13
1
14
½
1
1
3
1
43,1516462,351679
5Christoffer Vinther
Frem Skakklub
16271624
12
½
2
1
8
0
6
0
11
1
93,0516112,461625
6Vartan Simoni
Gentofte Skakklub
16121678
13
1
9
0
11
1
5
1
14
0
353,2516053,111676
7Lau Christoffersen
Frem Skakklub
16051671
14
0
10
1
12
1
9
0
1
0
2103,115583,021656
8Bo F. Sørensen
Frem Skakklub
15381643
1
1
11
½
5
1
3
1
9
1
12,216672,121671
9Nikolaj Lind Straube Brødsgaard
Caïssa Gladsaxe
15141599
2
1
6
1
3
½
7
1
8
0
21,8516121,621627
10Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
15081478
3
0
7
0
1
0
2
0
13
1
1131,914681,091476
11Peter Sørensen
Frem Skakklub
14671563
4
1
8
½
6
0
14
0
5
0
111,814541,941554
12Per Andersen
Læseforeningens Skakklub
14661584
5
½
1
½
7
0
13
1
2
1
361,6515432,061603
13Lucas Ferslev Jensen
Esbjerg Skakforening
14491563
6
0
4
0
2
½
12
0
10
0
½141,713952,121498
14Bjarne Mielow
Tårnby Skakklub
14401609
7
1
3
0
4
½
11
1
6
1
31,515751,781643

Bedste placeret under 1500 rating (4 spillere)

Præmiefordeling:

1. præmie = 900 kr.

2. præmie = 600 kr.

3. præmie = 500 kr.

Ratingpræmie - bedste placeret under 1500 rating

1. ratingpræmie = 400 kr.

Partier i turneringen DM 2022

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
DM 2022

Indbydelse til DM i SKAK 2022

Fyns Skak Union og skakklubberne Sydøstfyn og Tårnet Svendborg indbyder unionens medlemmer til Dansk Skak Unions DM og påsketurnering 2022. 

Spillested:
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg
www.hotel-svendborg.dk Tlf. 62 21 17 00

Transport:
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil, kan nyde motorvejen fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum:
Lørdag den 9.april til mandag den 18. april 2022 

Fide-rating:
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Fide-ratet.

Betaling af Indskud og Tilmeldingsfrister:
400 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 27 marts = 300 kr.

Indskud betales til Dansk Skak Union kontonummer: 9570-13265682 - MobilePay på nummer: 370405
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn,

Har man ikke betalt eller positivt bekræftet sin deltagelse senest ved tilmeldingsfristens udløb, tages man ud af turneringen.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding mandag den 28. februar  kl. 24:00
Kandidatklassen, samt G7: Sidste frist for tilmelding og betaling mandag den 11. april kl. 18:00.
Kort Påske 1 samt G5 1: Sidste frist for tilmelding og betaling fredag den 8.april kl. 18:00.
VeteranG5 2 samt kort Påske 2: Sidste frist for tilmelding og betaling onsdag dag den 13.april kl. 18:00

Præmier:
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsformer:
Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:
1. Vinderen af Landsholdsklassen 2021.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2021.
3. De højest ratede tilmeldte spillere på Fides ratingliste pr. 1. marts 2022..
4. Ved afbud suppleres i rækkefølge med de højst ratede øvrige tilmeldte til Landsholdsklassen, ved yderligere behov de højst ratede i Kandidatklassen.

Der stilles enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra fredag den 8. april for alle deltagere i Landsholdsklassen.

GM vil få 5.000 kr. i startpenge, dog 10.000 kr. hvis Fide rating pr. 1. marts 2022 er på +2600. 
Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.
Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 12. april kl. 18.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.
Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2021, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2022.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000.
-  Spillerne må ikke være fyldt 20 år før 1. januar 2022.
3. Kvindedanmarksmesteren
4. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.
    Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen
    ”Juniordanmarksmester”. og en præmie på 2.000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien.

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start torsdag den 14. april. Deltagerne skal være fyldt 60 år senest 14.april 2022.

Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 9. april og slutter mandag den 11. april.
2. forløb starter torsdag den 14. april og slutter lørdag den 16. april, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften. 

G7:
7 runder FIDE-schweizer.  Start tirsdag den 12. april kl. 18:30 

G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 9.april og slutter onsdag den 13. april.
2. forløb starter torsdag den 14.april og slutter mandag den 18. april 

Betænkningstiden
I alle klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.
Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

Remistilbud
Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk. 
Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbelt runder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne. 

Dato

LH Klassen

Kandidat
G7

G5-1

Veteran
G5-2

Kort Påske

lørdag 9.april

14-20

 

14-20

 

14-20

søndag 10. april

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

mandag 11.april

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

tirsdag 12. april

14-20

18.30-00.30

14-20

 

 

onsdag 13. april

14-20

14-20

14-20

 

 

torsdag 14. april

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

fredag 15. april

14-20

14-20

 

14-20

14-20

lørdag 16. april

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

søndag 17. april

12-18

9-15

 

9-15

 

mandag 18. april

evt. omkamp
kl. 13.00

9-15

 

9-15

 

 

 

Lynskak-DM
Fredag den 15. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest fredag den 15. april kl. 12:00. Indskud: 100 kr.
Lynturneringen rates både Dansk og hos Fide - Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk. 
 

Tilmelding til DM i Lyn https://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=27228
 
Stævnefest
Påskedag, søndag den 17. april. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Svendborg.
Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret lørdag den 16. april kl. 12:00
Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet, mad- og drikkevarer må ikke medbringes udefra. Hotellet sammensætter til gengæld hver dag nogle favorable skaktilbud til os, så ingen behøver gå sultne rundt.
Bemærk der er gratis kaffe & vand på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 675,- kr.
Dobbeltværelse 825,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad.
 
Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser:
Enkeltværelse 550,- kr.
Dobbeltværelse 650,- kr.
Priserne er pr. person pr. nat og er inkl. moms og betjening.
Booking: Begge hoteller online via DM’s hjemmeside www.skak-dm.dk 
eller via e-mail til booking@hotel-svendborg.dk

Bookingkoden er SKAK22
 
Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: skak-dm.dk eller https://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=27225
Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Michael V Nielsen Tlf. 4117 5841. mail: DM2022@skak.dk

Telefon nummer til stævnekontoret 4117 5841.

Periode 2022-04-13 .. 2022-04-18 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite

Turneringskomite:
Peter Willer Svendsen (formand)
Kristoffer Dyrgaard
Rasmus Skytte
 

Hoveddommer Steen Juul Mortensen
Dommere Alle grupper:  Michael Bue Hansen , Michael V. Nielsen , Hans Milter Pedersen , Jørgen Kiel , Brian Lorenzen , Claus Marcussen
Landsholdsklassen:  Claus Marcussen

Tilmeldings muligheder til DM 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdsklassen 10 2022-04-09 2022-02-28
Kandidatklassen 33 2022-04-12 2022-04-11
G7 Gruppe 1. 22 2022-04-12 2022-04-11
G7 Gruppe 2. 22 2022-04-12 2022-04-18
G5 1. 10 2022-04-09 2022-04-08
Kort Påske 1. Gruppe 1 18 2022-04-09 2022-04-08
Kort Påske 1. Gruppe 2 21 2022-04-09 2022-04-08
Veteran 28 2022-04-14 2022-04-13
G5 2. 6 2022-04-14 2022-04-13
Kort Påske 2. Gruppe 1 14 2022-04-14 2022-04-13
Kort Påske 2. Gruppe 2 14 2022-04-13 2022-04-13
Kort Påske 2. Gruppe 3 14 2022-04-13 2022-04-13
Kort Påske 2. Gruppe 4 16 2022-04-13 2022-04-13
Totalt antal tilmeldte 228
Deltagere i gruppen Landsholdsklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100802556 1508148 1. IM Martin Percivaldi Hillerød Skakklub 2408 2399 2022-02-28
100901592 1438832 2. GM Jesper Søndergård Thybo Køge Skakklub 2569 2559 2022-01-15
100102040 1400070 3. GM Lars Schandorff Hillerød Skakklub 2477 2475 2022-02-28
100602308 1440640 4. IM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2419 2402 2022-02-20
100800065 1400312 5. IM Nikolaj Borge Hillerød Skakklub 2415 2403 2022-02-28
100101113 1402137 6. IM Jacob Sylvan Skakklubben Nordkalotten 2313 2319 2022-01-05
100101540 1400100 7. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2382 2359 2022-03-02
103107144 1416928 8. IM Bjørn Møller Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 2511 2506 2022-01-04
100103015 1414291 9. IM Martin Haubro BMS Skak 2402 2391 2022-02-18
103110502 1444948 10. GM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2618 2611 2022-01-08
Deltagere i gruppen Kandidatklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100901527 1431412 1. FM Rasmus Thøgersen Skakklubben af 1968 2351 2333 2022-03-22
100103864 1444492 2. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2318 2319 2022-03-31
100103773 1444816 3. FM Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2302 2302 2022-02-10
100600717 1401033 4. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2279 2279 2022-03-23
100602240 1429221 5. FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2271 2278 2022-02-18
100103912 1444514 6. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2244 2255 2022-03-13
100701854 5112362 7. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2223 2223 2022-03-21
102101025 1400878 8. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2213 2224 2022-03-28
100102137 1403249 9. FM Sandi Stojanovski 7. Hovedkreds 2203 2242 2022-03-06
100300218 1403664 10. FM John Filip Rendboe Århus Skakklub/Skolerne 2201 2199 2022-04-11
100800080 1416316 11. Jacob K. Høyer Furesø Skakklub 2196 2212 2022-03-14
100101331 1405420 12. Sigfred Haubro BMS Skak 2190 2192 2022-03-09
100104150 1454153 13. Casper Yukun Liu BMS Skak 2164 2181 2022-01-22
100301751 1437089 14. Alexander Le Besq Frem Skakklub 2161 2164 2022-03-13
100300692 1408402 15. CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2144 2144 2022-03-04
100601045 1405675 16. Claes Løfgren Skive Skakklub 2123 2071 2022-01-26
100501746 1448552 17. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2122 2081 2022-03-01
103111069 1441230 18. WFM Ellen Fredericia Nilssen Gentofte Skakklub 2111 2113 2022-03-22
100104187 1405357 19. Thomas Tange Jepsen Skakforeningen ØBRO 2107 2072 2022-04-05
100104022 1445448 20. Morten Majlund Nielsen Skakforeningen Odysseus 2100 2091 2022-03-26
100601911 1436341 21. Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 2080 2095 2022-03-20
100202444 12809969 22. Paulius Meskenas Køge Skakklub 2064 2110 2022-02-14
101096501 1466488 23. Marius Enevold Gjesme Skakforeningen ØBRO 2055 2005 2022-03-22
100601723 1406353 24. Elena Gerassimovich Steffensen Aalborg Skakforening af 1889 2041 2059 2022-03-03
101095973 1466062 25. Phillip Nielsen Skive Skakklub 2026 1968 2022-02-18
101096089 1464981 26. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 2021 2000 2022-04-01
101095257 1461613 27. Lukas Iskos BMS Skak 2019 2052 2022-01-08
100104399 1457349 28. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 2003 2011 2022-01-23
100301969 1463373 29. Alf Andries Læseforeningens Skakklub 1997 2019 2022-03-16
100202092 1447955 30. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1991 2015 2022-04-09
101095855 1462547 31. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1990 2016 2022-03-27
100104290 1463896 32. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1959 1995 2022-04-07
- - 33. Bye - 2022-04-13
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 1.
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100300084 1403222 1. Claus Rossen Viborg Skakklub 2161 2159 2022-03-17
100301800 1437127 2. Tobias Ilsøe Jensen Frem Skakklub 2137 2154 2022-03-24
103106490 1409514 3. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2109 2125 2022-03-30
100800539 1404083 4. Palle Bratholm Nordsjællands Skakklub 2080 2100 2022-03-14
100201725 1423401 5. Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2059 2077 2022-01-18
103109616 1441540 6. Anton Mehmet Yildiz Marthedal Skakforeningen ØBRO 2051 2025 2022-03-13
100200822 1407325 7. Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 2002 2023 2022-01-16
100200841 1416170 8. Erik Olsgård Hansen Præstø Skakklub 1982 1974 2022-04-04
100800805 1403133 9. Rune Egede Andersen Brønshøj Skakforening 1966 1981 2022-03-27
100901809 1467123 10. Emil Zander Kjellerup Skakklub 1933 1968 2022-03-16
100800374 1409182 11. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1910 1941 2022-03-06
100200107 1407147 12. Thomas Nielsen Nordsjællands Skakklub 1900 1924 2022-01-08
100104462 45059730 13. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1895 1877 2022-03-16
100802760 1439391 14. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1888 1911 2022-03-06
100801329 1405250 15. Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1862 1909 2022-01-04
100102004 1406817 16. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1849 1911 2022-01-10
100602575 1453947 17. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1849 1837 2022-03-01
100600236 1407333 18. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1830 1870 2022-03-10
100900509 1422383 19. Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1830 1826 2022-03-20
100100857 1417215 20. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1822 1849 2022-02-01
100104605 1471759 21. August Jalving Skak for sjov 1820 1879 2022-03-21
100302127 1464264 22. Karsten Eivind Nielsen Tårnet Svendborg 1800 1789 2022-03-05
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 2.
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700369 1428357 1. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1795 1711 2022-01-04
1621793 2. Gernot Desoye 1794 1794 2022-04-08
100100124 1407155 3. Daniel Kokholm Skakforeningen ØBRO 1784 1865 2022-02-22
100301927 1451669 4. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1753 1739 2022-03-13
103107762 1452525 5. Kim Pedersen Faxe Skakklub 1728 1742 2022-02-25
100300258 1416790 6. Ove Matras Faaborg Skakklub 1718 1805 2022-01-23
100501726 1446851 7. Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1692 1716 2022-01-04
100300826 1413503 8. Erik Hansen Tårnet Svendborg 1683 1767 2022-03-26
100300257 1455052 9. Peter Kristiansen Faaborg Skakklub 1675 1608 2022-02-07
100602757 1471775 10. Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1668 1437 2022-02-28
100302060 1470515 11. Simon Bjørk Haarh Faaborg Skakklub 1665 1877 2022-04-09
100302083 1472313 12. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1662 1778 2022-02-15
100202123 1440039 13. Mathias Bogø Skakforeningen ØBRO 1504 1596 2022-03-14
100202550 1472119 14. Anna Sofie Li Køge Skakklub 1470 1571 2022-02-06
100202278 1457942 15. Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1429 1527 2022-01-16
100800414 1409557 16. Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1401 1601 2022-02-08
100600977 1407473 17. Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1395 1636 2022-03-07
100202374 1464957 18. Nikolaj Li Køge Skakklub 1388 1409 2022-02-12
100602137 1421417 19. Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1348 1502 2022-02-19
100201979 1446444 20. Mike Bahnsen Præstø Skakklub 1333 1416 2022-03-31
100301947 1463950 21. Adam Stanczyk Christensen Faaborg Skakklub 1331 1366 2022-01-23
100301942 1462016 22. Klaus Bo Jensen Faaborg Skakklub 1065 1135 2022-03-07
Deltagere i gruppen G5 1.
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100801067 1409867 1. Jens Mott Maribo Skakklub 1842 1923 2022-04-04
100302170 - 2. Benjamin Østergreen-Johansen Frem Skakklub 1800 2022-04-06
100301100 1438026 3. Kasper Larsen Nr.Åby Juniorskakklub 1707 1815 2022-04-08
100300511 1440942 4. Martin Hansen Tårnet Svendborg 1682 1703 2022-03-13
100300351 1435132 5. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1620 1753 2022-02-28
100601039 1462512 6. Jørgen Peter Hanuscheck Enkeltmedlem 8HK 1554 1631 2022-02-16
100300632 1440888 7. Allan Hallgren Hansen Sydøstfyn 1486 1563 2022-04-08
100302169 - 8. Oskar Perzynski Frem Skakklub 1400 2022-04-07
100803278 1464078 9. Johan Lauritsen Hillerød Skakklub 1357 1446 2022-03-22
100801658 1431935 10. Jørgen Holm Hansen Roskilde Skakklub 1086 1243 2022-03-01
Deltagere i gruppen Kort Påske 1. Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100401416 1402960 1. Mikkel Vinter Motzkus Fredericia Skakforening 1926 1974 2022-02-25
100800374 1409182 2. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1910 1941 2022-03-06
100800462 1406841 3. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1906 1903 2022-03-01
100700918 1404903 4. Johan Fischer Skakklubben Evans 1888 1901 2022-03-26
100803131 1467786 5. Claus Andersen Allerød Skakklub 1859 1880 2022-03-15
100802607 1434233 6. Martin Bonde Justesen Holbæk Skakklub 1856 1852 2022-03-09
100100769 1409719 7. Alex Hansen Valby Skakklub 1850 1875 2022-01-14
100602575 1453947 8. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1849 1837 2022-03-01
100600236 1407333 9. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1830 1870 2022-03-10
100300078 1405551 10. Alexander Mathias Johnny Holler Johansen Læseforeningens Skakklub 1805 1891 2022-04-07
100302127 1464264 11. Karsten Eivind Nielsen Tårnet Svendborg 1800 1789 2022-03-05
100300828 1443240 12. Ole Eik Jørgensen Tårnet Svendborg 1776 1854 2022-02-28
100301927 1451669 13. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1753 1739 2022-03-31
100901011 1415972 14. Michael René Christensen THY Skakklub 1727 1694 2022-03-25
100602402 1459945 15. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1675 1635 2022-03-18
100602757 1471775 16. Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1668 1437 2022-02-28
100701753 1463420 17. Lasse Jungberg Aalborg Skakforening af 1889 1652 1740 2022-03-27
100900449 1419838 18. Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1647 1688 2022-03-25
Deltagere i gruppen Kort Påske 1. Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100101354 1414313 1. Siv Haubro BMS Skak 1617 1749 2022-04-08
101095048 1454200 2. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1615 1649 2022-03-27
100200288 1428403 3. Jan Ambirk Næstved Skakklub 1608 1712 2022-01-05
100104836 1473530 4. Jakob Dreyer-Stapput Damhus Skakklub 1593 1597 2022-02-19
100302044 1472283 5. Kathrine Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1554 1569 2022-02-08
100602702 1468758 6. Mads Emanuel Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub 1524 1610 2022-03-20
100104326 1462172 7. Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1492 1612 2022-03-27
100300618 1428047 8. Jan Nielsen Sydøstfyn 1478 1568 2022-04-08
100300624 1450301 9. Tage Knudsen Sydøstfyn 1475 1561 2022-04-08
101097143 1472267 10. Kasper Skov-Nielsen Skakklubben af 1968 1450 1545 2022-03-23
100302043 1472275 11. Caroline Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1407 1471 2022-02-08
100602805 1474987 12. Noah Paludan Skakklubben af 1968 1325 1472 2022-03-29
100302126 1475681 13. Rune Larsen Tårnet Svendborg 1200 2022-04-08
100302167 - 14. Sol Titus Tietgen Lillevang Tårnet Svendborg 1200 2022-04-05
101096723 1472089 15. Frida Bjerregaard Hagen Næstved Skakklub 1149 1293 2022-04-01
101097333 1476564 16. Jonas Christensen Korsør Skakklub 1141 1314 2022-04-02
100202609 1473689 17. Malte Gravlund Andersen Køge Skakklub 1053 1350 2022-03-16
100104727 1472801 18. Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1036 1126 2022-01-14
100602854 - 19. Thorbjørn Erik Køppen Christensen Skakklubben af 1968 1000 2022-03-31
- - 20. Bye - 2022-04-09
100302171 - 21. Magnus Silcowitz Sydøstfyn 1000 2022-04-09
Deltagere i gruppen Veteran
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100300049 1405519 1. Jan Stage Læseforeningens Skakklub 2049 2103 2022-04-12
100100743 1403419 2. Palle Skov Hillerød Skakklub 1990 1961 2022-02-02
100100736 1441710 3. Klaus Mosegaard Nordre Skakklub 1959 1761 2022-01-24
100101663 1414623 4. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1862 1920 2022-03-26
100400358 1412531 5. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1859 1905 2022-01-12
100801067 1409867 6. Jens Mott Maribo Skakklub 1842 1923 2022-04-04
100101984 1415832 7. Jan Bauner Skakklubben K41 1811 1914 2022-01-18
100101086 1413368 8. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1792 1611 2022-03-25
100800926 1416006 9. Verner Christensen Solrød Skakklub 1785 1840 2022-02-18
100800341 1426680 10. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1768 1846 2022-01-20
100800739 1408526 11. Palle Nielsen Helsingør Skakklub 1757 1792 2022-03-02
100300354 1416766 12. Arne Bech Madsen Fredericia Skakforening 1752 1821 2022-01-06
100300010 1406906 13. Lars Uffe Petersen Nyborg Skakklub 1750 1841 2022-04-12
100900750 1430840 14. Frode Meldgaard Skive Skakklub 1744 1785 2022-03-25
100900167 1412213 15. Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1743 1730 2022-03-13
100300827 1446258 16. Jørgen Frank Hansen Odense Skakklub 1714 1752 2022-02-15
100103836 1442589 17. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1709 1717 2022-03-14
100900066 1403036 18. Kim Schmidt Holstebro Skakklub 1662 1742 2022-03-13
100803123 1515942 19. Torben Winther Jensen Hillerød Skakklub 1637 1688 2022-03-29
100104081 1447173 20. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1633 1727 2022-03-20
100400163 1409425 21. Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1590 1580 2022-03-03
100800404 1410946 22. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1535 1661 2022-03-01
100201798 1435329 23. Jan Gregor Gentofte Skakklub 1504 1630 2022-01-10
100300356 1408780 24. Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1482 1614 2022-02-13
100100016 1411098 25. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1469 1663 2022-03-01
100602331 1438581 26. Per Vestergaard Aros Skakklub 1413 1596 2022-03-11
100202132 1442295 27. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1174 1222 2022-04-09
100100773 1431730 28. Peer Balken Valby Skakklub 1017 1391 2022-03-02
Deltagere i gruppen G5 2.
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100300078 1405551 1. Alexander Mathias Johnny Holler Johansen Læseforeningens Skakklub 1805 1891 2022-04-13
100900404 1415964 2. Jørn Christensen Hvid Skive Skakklub 2063 2055 2022-03-24
100300215 1407953 3. Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 2049 2107 2022-04-13
100900559 1413058 4. Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1877 1854 2022-03-24
100300609 1428020 5. Jørgen Kiel Sydøstfyn 1769 1826 2022-04-13
100600723 1470612 6. René Toftgaard Jensen Silkeborg Skakklub Af 1930 2049 1882 2022-03-09
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100300056 1404709 1. FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2166 2178 2022-03-23
100200028 1406418 2. Martin Lind Mortensen Enkeltmedlem 6 HK 2067 2075 2022-03-19
100300106 1402854 3. Henning Nielsen Maribo Skakklub 2043 2076 2022-04-11
100100512 1407430 4. Niels Chr. Schjødt Skakforeningen ØBRO 2021 2037 2022-03-04
100800211 1410210 5. Klaus Nielsen Furesø Skakklub 1989 2008 2022-03-17
100100428 1404113 6. WFM Louise Winther Fredericia Gentofte Skakklub 1982 1995 2022-03-27
100500692 1409859 7. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1948 1951 2022-04-12
100401416 1402960 8. Mikkel Vinter Motzkus Fredericia Skakforening 1926 1974 2022-02-25
100102318 1410199 9. Lars Raahauge Herlev Skakklub 1922 1952 2022-03-14
100103922 1401173 10. Allan Boldt Nørrebro Skakklub 1920 2150 2022-03-20
100801520 1415743 11. Kim Andersen Skakklubben Seksløberen 1913 1978 2022-03-22
100300686 1427288 12. Jess Nykjær Sydøstfyn 1912 1961 2022-02-25
100302007 1468260 13. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1901 1996 2022-03-22
100400597 1408194 14. Svend Kjems Hove Skakforeningen ØBRO 1899 1968 2022-03-13
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100300998 1446347 1. Jesper Schmidt Poulsen Enkeltmedlem 3 HK 1876 1883 2022-03-08
100500322 1427954 2. Bent Rømer Radoor Esbjerg Skakforening 1852 1834 2022-01-18
100100769 1409719 3. Alex Hansen Valby Skakklub 1850 1875 2022-01-14
100802810 1442015 4. Morten Kühn Hillerød Skakklub 1836 1822 2022-03-06
100800729 1424718 5. Kristian Bjørneboe Helsingør Skakklub 1834 1907 2022-03-29
101200142 1473760 6. Adrian Stenstrop Thorsen Springeren Kolding 1816 1873 2022-03-22
100301938 1461044 7. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1814 1891 2022-03-10
100102144 1425340 8. Henrik Holm Hillerød Skakklub 1788 1812 2022-03-12
100501747 1448560 9. Jenith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1781 1785 2022-04-03
103101958 1422952 10. Allan Westenborg Syddjurs Skakklub 1756 1808 2022-04-04
100200875 1409999 11. Søren Jensen Enkeltmedlem 2HK 1687 1732 2022-03-03
100800635 1409735 12. Henrik Damgaard Hansen Skakklubben Seksløberen 1682 1753 2022-04-05
101096917 1470337 13. Bruno Gehrig Hillerød Skakklub 1681 1702 2022-03-04
100401436 1436627 14. Sebastian Gråbæk Gråsten Skakklub 1673 1709 2022-03-25
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100301879 1447009 1. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1662 1703 2022-01-20
100802811 1442074 2. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1651 1677 2022-03-04
100300334 0 3. Ivar Dørup Årslev Skakklub 1637 2022-03-12
100802206 1426095 4. Leo Kresten Roland Nielsen Helsingør Skakklub 1635 1676 2022-03-25
100501586 1449737 5. Christoffer Vinther Frem Skakklub 1627 1624 2022-01-31
100202410 1463322 6. Vartan Simoni Gentofte Skakklub 1612 1678 2022-03-26
100302134 1442902 7. Lau Christoffersen Frem Skakklub 1605 1671 2022-04-11
103102089 1444026 8. Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1538 1643 2022-02-09
100104074 1452282 9. Nikolaj Lind Straube Brødsgaard Caïssa Gladsaxe 1514 1599 2022-03-27
100900771 1413201 10. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1508 1478 2022-03-04
100301891 1447467 11. Peter Sørensen Frem Skakklub 1467 1563 2022-02-02
100300920 1445081 12. Per Andersen Læseforeningens Skakklub 1466 1584 2022-03-13
101200150 1474049 13. Lucas Ferslev Jensen Esbjerg Skakforening 1449 1563 2022-02-06
100101289 1415484 14. Bjarne Mielow Tårnby Skakklub 1440 1609 2022-02-03
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100200019 1409670 1. Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1433 1532 2022-03-19
100302076 1470051 2. Oliver Kaehne Snedker Læseforeningens Skakklub 1429 1600 2022-03-04
100104481 1469290 3. Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1402 1344 2022-03-28
100100292 1417754 4. Hans Raahauge Lyngby-Virum Skakklub 1399 1632 2022-03-16
100100104 1416111 5. Jens Gade Amager Skakforening 1397 1507 2022-02-03
100104934 - 6. Anders Næstholdt Gentofte Skakklub 1366 2022-02-27
100302033 1469207 7. Leia Andries Læseforeningens Skakklub 1309 1387 2022-03-16
100301937 1461036 8. Steen Roed Gundorf Henriksen Frem Skakklub 1205 1329 2022-03-10
101096723 1472089 9. Frida Bjerregaard Hagen Næstved Skakklub 1149 1293 2022-04-01
101097333 - 10. Jonas Christensen Korsør Skakklub 1141 1314 2022-03-22
100302155 1476270 11. Sigurd Jønch-Clausen Frem Skakklub 1045 2022-03-28
101096689 1471929 12. Emma Nielsen Skive Skakklub 1041 1126 2022-02-18
100104727 1472801 13. Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1036 1126 2022-01-14
100803238 1472763 14. Torben Nilsson Helsingør Skakklub 1007 1248 2022-03-25
100302171 - 15. Magnus Silcowitz Sydøstfyn 1000 2022-04-11
100103708 1447831 16. Lasse Dahl Skjoldborg Køge Skakklub 959 1158 2022-03-12