loading
Arbejder ...

Syd Grand Prix - Springeren Kolding 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester + 1.klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Jan Madsen
Haderslev Skakklub
1902
2
0
14
0
15
½
9
+
13
0
12
½
7
0
2152,851847
2Torben Mølgaard Steffensen
Skakklubben af 1968
2151
1
1
4
½
16
1
8
0
5
0
6
1
3
1
4 - 64,42153
3Allan Hye
Haderslev Skakklub
2061
4
0
5
0
9
+
12
1
7
1
10
0
2
0
39 - 133,352034
4Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2167
3
1
2
½
14
1
10
½
8
½
11
0
13
0
7 - 84,72143
5Per Hansen
Haderslev Skakklub
2074
6
0
3
1
7
1
16
1
2
1
8
½
10
½
52 - 33,952095
6Lars Hansen
Skakklubben af 1968
2138
5
1
8
0
11
½
14
1
10
0
2
0
15
1
7 - 84,52118
7Lasse Emil Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1753
8
0
9
+
5
0
15
1
3
0
13
0
1
1
39 - 131,31774
8Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
2121
7
1
6
1
10
1
2
1
4
½
5
½
11
1
614,12167
9Bye
10
-
7
-
3
-
1
-
12
-
15
-
16
-
016
10Christian Karstensen
Springeren Kolding
2012
9
+
11
1
8
0
4
½
6
1
3
1
5
½
52 - 32,32050
11Morten Topholm
Læseforeningens Skakklub
2037
12
1
10
0
6
½
13
1
16
1
4
1
8
0
4 - 63,62055
12Mikkel Hansen
Nordre Skakklub
1914
11
0
15
½
13
0
3
0
9
+
1
½
14
½
142,71878
13Henrik Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
1939
14
½
16
0
12
1
11
0
1
1
7
1
4
1
4 - 63,551968
14Poul-Erik Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1907
13
½
1
1
4
0
6
0
15
0
16
1
12
½
39 - 132,951909
15Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1860
16
0
12
½
1
½
7
0
14
1
9
+
6
0
39 - 132,61842
16Jørgen Stald
Springeren Kolding
1875
15
1
13
1
2
0
5
0
11
0
14
0
9
+
39 - 132,11872

Mester (11 spillere)1.Klasse (4 spillere)

Præmiegrupper er baseret på DSU rating (hurtigskak) pr. 1/9-2021.

2+3+4 klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Dzemil Adrovic
Springeren Kolding
1528
2
0
13
1
8
1
6
½
12
½
10
1
7
½
3 - 54,051548
2Rasmus Hattens
Haderslev Skakklub
1078
1
1
3
0
6
1
10
0
11
0
9
0
5
+
39 - 120,51146
3Victor Christopher Brunbjerg Nielsen
Skakklubben Evans
1633
4
1
2
1
10
1
7
0
13
0
11
0
12
1
46 - 84,551617
4Tommy Hansen
Springeren Kolding
1553
3
0
5
+
13
0
11
0
9
0
14
0
8
0
1132,651434
5Bye
6
-
4
-
12
-
9
-
14
-
8
-
2
-
014
6Benjamin Bonde Pedersen
Haderslev Skakklub
1232
5
+
7
½
2
0
1
½
8
1
12
1
9
0
46 - 81,61295
7Emil Baltzer
Vojens Skakklub
1351
8
1
6
½
11
½
3
1
10
1
13
0
1
½
3 - 51,71536
8Sauran Bekmukhanov
Esbjerg Skakforening
1659
7
0
9
1
1
0
14
1
6
0
5
+
4
1
46 - 84,551613
9Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
1491
10
0
8
0
14
1
5
+
4
1
2
1
6
1
523,251525
10Andreas Kinch
Esbjerg Skakforening
1615
9
1
11
1
3
0
2
1
7
0
1
0
14
0
39 - 124,651549
11Karsten Fyhn
Viby Skakklub
1635
12
1
10
0
7
½
4
1
2
1
3
1
13
0
3 - 54,551634
12Benny Christensen
Vojens Skakklub
1516
11
0
14
1
5
+
13
½
1
½
6
0
3
0
39 - 122,81480
13Adrian Stenstrop Thorsen
Springeren Kolding
1674
14
1
1
0
4
1
12
½
3
1
7
1
11
1
14,751697
14Joshua Kehlet Hansen
Skakklubben af 1968
1505
13
0
12
0
9
0
8
0
5
+
4
1
10
1
39 - 122,351489

4.klasse (5 spillere)3.klasse (1 spillere)2.klasse (7 spillere)

Præmiegrupper er baseret på DSU rating (hurtigskak) pr. 1/9-2021.

Skoleskak Direkte link
#NavnRating12345678910PoPl
1Johan Tharben Hansen
Haderslev Skakklub
800
2
0
13
0
6
0
10
0
8
0
14
0
5
1
11
1
4
0
3
0
213
2Jacob Vad-Nielsen
Springeren Kolding
1108
1
1
4
0
5
1
12
0
11
0
10
0
6
0
14
0
7
1
13
0
311
3Noah Kirkegaard Rasmussen
Skakklubben Evans
1133
4
0
6
1
12
0
8
1
14
1
7
1
9
0
13
1
5
1
1
1
74
4Marcus á Lad
Esbjerg Skakforening
1000
3
1
2
1
7
1
9
0
13
0
5
1
12
0
6
1
1
1
8
1
75
5Elliot Grue Kjær
Esbjerg Skakforening
800
6
1
7
0
2
0
11
1
12
0
4
0
1
0
10
1
3
0
9
0
310
6Eskil Barsten
Springeren Kolding
800
5
0
3
0
1
1
14
0
10
0
8
0
2
1
4
0
11
0
7
0
214
7Magnus Kortbek
Haderslev Skakklub
800
8
1
5
1
4
0
13
0
9
1
3
0
10
1
12
1
2
0
6
1
66
8Milo Præst Dalsgaard
Esbjerg Skakforening
1000
7
0
10
1
11
0
3
0
1
1
6
1
14
1
9
0
12
0
4
0
48
9Elias Tipsmark Juulsen
Evans Skakskole
1000
10
1
12
1
13
1
4
1
7
0
11
1
3
1
8
1
14
1
5
1
91
10Gisle Barsten
Springeren Kolding
800
9
0
8
0
14
0
1
1
6
1
2
1
7
0
5
0
13
0
11
0
312
11Johannes Fuchs-Møller
Springeren Kolding
1000
12
0
14
1
8
1
5
0
2
1
9
0
13
0
1
0
6
1
10
1
57
12Xavi Normann Topp
Skakklubben Evans
1086
11
1
9
0
3
1
2
1
5
1
13
1
4
1
7
0
8
1
14
1
82
13Jonas Bøgh Larsen
Evans Skakskole
800
14
1
1
1
9
0
7
1
4
1
12
0
11
1
3
0
10
1
2
1
73
14Anders Dam Kragh
Evans Skakskole
800
13
0
11
0
10
1
6
1
3
0
1
1
8
0
2
1
9
0
12
0
49
Syd Grand Prix - Springeren Kolding 2022

Skakklubben Springeren inviterer til SGP hurtigskak i Kolding 

Ny dato for afvikling af dette stævne, der er en del af Syd Grand Prix serien.

Tidspunkt : Lørdag den 2. April 2022 fra kl. 9.00 til 17.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige senest kl.16.

Sted : Munkevængets Skole (Blok H), Munkevænget 2, 6000 Kolding

Turneringsform : 7 runder Monrad, evt. alle-mod-alle efter behov. Indplacering i klasser efter DSU-hurtigskakrating pr. 1/9-2021.  Alt efter deltagerantal kan flere klasser samles i samme gruppe, men spillere fra samme klasse skal spille i samme gruppe.

Skoleskak Gruppe: Der afvikles en separat skoleskakklasse, hvor rundeantallet tilpasses antallet af tilmeldte. Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskak

Betænkningstid : 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunders tillæg pr. træk fra første træk.

Første runde starter ca. kl. 9.30. Start på efterfølgende runder: 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00.

Indskud : 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier : Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for Syd Grand Prix. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling. Præmielisten offentliggøres inden 4. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.  I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Tilmelding : Senest d. 31 Marts via Dansk Skak Union's Turneringssystem (http:\\turnering.skak.dk).  

Vel mødt i Kolding

Periode 2022-04-02 .. 2022-04-02 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Nej
Turneringens egen hjemmeside http://www.skakklubbenspringeren.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Jens Ingemann Madsen
Dommere Alle grupper:  Hans Nørgaard Paulsen
Mester + 1.klasse:  Hans Nørgaard Paulsen , Jens Ingemann Madsen
2+3+4 klasse:  Jens Ingemann Madsen , Hans Nørgaard Paulsen

Tilmeldings muligheder til Syd Grand Prix - Springeren Kolding 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.skakklubbenspringeren.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester + 1.klasse 16 2022-04-02 2022-03-31
2+3+4 klasse 14 2022-04-02 2022-03-31
Skoleskak 14 2022-04-02 2022-03-31
Totalt antal tilmeldte 44
Deltagere i gruppen Mester + 1.klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
101200130 1473123 1. Jan Madsen Haderslev Skakklub 1902 1845 2022-04-01
100600665 1403516 2. Torben Mølgaard Steffensen Skakklubben af 1968 2151 2163 2022-03-28
100400286 1410067 3. Allan Hye Haderslev Skakklub 2061 2105 2022-03-23
100300210 1403699 4. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2167 2242 2022-03-29
100600333 1407520 5. Per Hansen Haderslev Skakklub 2074 2058 2022-03-25
100600616 1402528 6. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2138 2263 2022-03-31
100602138 1440659 7. Lasse Emil Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1753 1808 2022-03-31
100601670 1409476 8. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2121 2176 2022-03-28
- - 9. Bye - 2022-04-02
100701482 1416553 10. Christian Karstensen Springeren Kolding 2012 1948 2022-03-30
100300066 1404687 11. Morten Topholm Læseforeningens Skakklub 2037 2106 2022-03-29
100601513 1416219 12. Mikkel Hansen Nordre Skakklub 1914 1963 2022-03-20
100500145 1407015 13. Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1939 2009 2022-03-16
103103614 1440667 14. Poul-Erik Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1907 1826 2022-03-31
100400358 1412531 15. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1860 1905 2022-02-25
100500698 1434489 16. Jørgen Stald Springeren Kolding 1875 1941 2022-03-22
Deltagere i gruppen 2+3+4 klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
101097051 1472712 1. Dzemil Adrovic Springeren Kolding 1528 1637 2022-03-11
101200095 - 2. Rasmus Hattens Haderslev Skakklub 1078 2022-03-27
101200104 1471074 3. Victor Christopher Brunbjerg Nielsen Skakklubben Evans 1633 1691 2022-03-31
100501424 1447190 4. Tommy Hansen Springeren Kolding 1553 1598 2022-03-15
- - 5. Bye - 2022-04-02
101200096 1469274 6. Benjamin Bonde Pedersen Haderslev Skakklub 1232 2022-03-07
101096613 1469770 7. Emil Baltzer Vojens Skakklub 1351 1557 2022-03-24
101200117 1472844 8. Sauran Bekmukhanov Esbjerg Skakforening 1659 1639 2022-03-06
100401459 1449044 9. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1491 1674 2022-03-08
100500090 1427830 10. Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1615 1781 2022-03-15
100300216 1401602 11. Karsten Fyhn Viby Skakklub 1635 1741 2022-03-31
100900912 1429949 12. Benny Christensen Vojens Skakklub 1516 1723 2022-03-30
101200142 1473760 13. Adrian Stenstrop Thorsen Springeren Kolding 1674 1873 2022-02-22
103110503 1444859 14. Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1505 1617 2022-04-01
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
- 1. Johan Tharben Hansen Haderslev Skakklub 800 2022-04-01
101200144 1473727 2. Jacob Vad-Nielsen Springeren Kolding 1108 2022-03-29
101097201 1476297 3. Noah Kirkegaard Rasmussen Skakklubben Evans 1133 2022-03-05
- 4. Marcus á Lad Esbjerg Skakforening 1000 2022-03-31
- 5. Elliot Grue Kjær Esbjerg Skakforening 800 2022-03-30
- 6. Eskil Barsten Springeren Kolding 800 2022-03-30
- 7. Magnus Kortbek Haderslev Skakklub 800 2022-04-01
101200155 - 8. Milo Præst Dalsgaard Esbjerg Skakforening 1000 2022-03-29
- 9. Elias Tipsmark Juulsen Evans Skakskole 1000 2022-04-01
- 10. Gisle Barsten Springeren Kolding 800 2022-03-30
- 11. Johannes Fuchs-Møller Springeren Kolding 1000 1000 2022-03-29
101097327 1476106 12. Xavi Normann Topp Skakklubben Evans 1086 2022-03-21
- 13. Jonas Bøgh Larsen Evans Skakskole 800 2022-03-30
- 14. Anders Dam Kragh Evans Skakskole 800 2022-04-01