loading
Arbejder ...

Himmerlandsmesterskabet 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
M-klassen Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
21362155
8
1
2
½
3
½
4
1
5
1
6
0
7
½
34,4521374,552154
2Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20732088
7
½
1
½
8
1
3
½
4
½
5
½
6
½
453,820773,872091
3CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20822125
6
1
7
0
1
½
2
½
8
1
4
1
5
1
523,8521054,252140
4Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
19701856
5
1
6
0
7
0
1
0
2
½
3
0
8
0
82,719341,581854
5Søren Grønhøj
Aars Skakklub
19331947
4
0
8
½
6
½
7
0
1
0
2
½
3
0
72,319092,411929
6Peter Jørgen Dam Mikkelsen
Skørping Skakklub
21272091
3
0
4
1
5
½
8
0
7
1
1
1
2
½
444,3521203,892093
7Claus Rossen
Viborg Skakklub
21312159
2
½
3
1
4
1
5
1
6
0
8
1
1
½
514,421434,602167
8Benny Grønhøj
Aars Skakklub
19161990
1
0
5
½
2
0
6
1
3
0
7
0
4
1
62,1519272,851983

Basiskl. 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Mogens Nielsen
Aars Skakklub
18341923
8
1
2
1
3
½
4
1
5
½
6
½
7
½
514,4518514,001923
2Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
18161849
7
½
1
0
8
½
3
1
4
½
5
1
6
½
454,2518093,341852
3Niels Pedersen
Aars Skakklub
17911886
6
1
7
0
1
½
2
0
8
1
4
1
5
1
3418063,671883
4Arne Christensen
Skørping Skakklub
16630
5
1
6
0
7
0
1
0
2
½
3
0
8
0
82,65162901000
5Ricardo De La Calle Aramburu
Aalborg Skakforening af 1889
16851786
4
0
8
0
6
1
7
0
1
½
2
0
3
0
72,8516452,751761
6Kjeld Johansen
Aars Skakklub
16331707
3
0
4
1
5
0
8
0
7
0
1
½
2
½
262,316242,031686
7Søren Thomsen
Aars Skakklub
18151880
2
½
3
1
4
1
5
1
6
1
8
0
1
½
524,2518383,621888
8Uffe Hellsten
Aalborg Skakforening af 1889
17171654
1
0
5
1
2
½
6
1
3
0
7
1
4
1
43,217561,591692

Basiskl. 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Brian Sørensen
Skørping Skakklub
15850
8
1
2
0
3
1
4
½
5
1
6
1
7
1
14,5162001000
2Lennart Loth
Skørping Skakklub
13981322
7
1
1
1
8
0
3
0
4
-
5
-
6
-
271,514210,861328
3Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
14141421
6
½
7
0
1
0
2
1
8
0
4
1
5
½
362,6514302,531430
4Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
14181477
5
0
6
0
7
½
1
½
2
+
3
0
8
0
282,213642,361440
5Jens Ole Andersen
Skørping Skakklub
15181516
4
1
8
½
6
1
7
½
1
0
2
+
3
½
23,1515342,661550
6Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
16231527
3
½
4
1
5
0
8
1
7
0
1
0
2
+
54,0515662,771522
7Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
14331472
2
0
3
1
4
½
5
½
6
1
8
½
1
0
42,8514623,001482
8Per Thomsen
Aalborg Skakforening af 1889
15471559
1
0
5
½
2
1
6
0
3
1
7
½
4
1
434,115433,821566

Basiskl. 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
13051446
8
1
2
0
3
1
4
0
5
½
6
0
7
1
33,513054,061435
2Karsten Horslund
Viborg Skakklub
13911463
7
1
1
1
8
1
3
0
4
1
5
1
6
0
524,4514164,211479
3Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
13051332
6
0
7
0
1
0
2
1
8
0
4
1
5
1
343,512832,911334
4Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
13491419
5
1
6
0
7
0
1
1
2
0
3
0
8
1
363,9513063,791403
5Willads Rønnow Juul
Aars Skakklub
13181016
4
0
8
1
6
0
7
1
1
½
2
0
3
0
73,6512660,611092
6Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
12411433
3
1
4
1
5
1
8
1
7
1
1
1
2
1
712,815523,921495
7Claus Jacobsen
Skørping Skakklub
13031502
2
0
3
1
4
1
5
0
6
0
8
1
1
0
353,512814,581439
8Louise Malthe Mygind
Skørping Skakklub
12361432
1
0
5
0
2
0
6
0
3
1
7
0
4
0
182,7511573,921315

Basiskl. 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Børge Bertelsen
Aars Skakklub
12351355
2
0
12
0
7
½
3
0
10
0
4
1
11
0
124,9510802,101333
2Ehor Repey
Aars Skakklub
12000
1
1
4
1
5
1
8
1
9
½
7
1
10
1
14,35132601000
3Leif Larsen
Skørping Skakklub
8791161
4
0
6
0
10
0
1
1
12
½
11
½
7
1
3101,859481,401165
4Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
11291460
3
1
2
0
11
1
5
0
8
0
1
0
6
1
36 - 74,110803,771445
5Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
11661319
6
1
8
1
2
0
4
1
11
1
9
0
12
0
434,6511371,581347
6Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
9191162
5
0
3
1
9
0
10
1
7
0
8
0
4
0
2112,39011,111180
7Allan Jensen
Skørping Skakklub
10050
8
0
10
1
1
½
11
½
6
1
2
0
3
0
392,95100701000
8Firman Syah Tarmizi
Aars Skakklub
10000
7
1
5
0
12
1
2
0
4
1
6
1
9
0
442,95104701000
9Yasin Shah
Aalborg Skakforening af 1889
10000
10
1
11
0
6
1
12
1
2
½
5
1
8
1
22,8117601000
10Jørgen Madsen
Aars Skakklub
12151440
9
0
7
0
3
1
6
0
1
1
12
1
2
0
36 - 75,0511232,291434
11Jan Nielsen
Aars Skakklub
10271275
12
½
9
1
4
0
7
½
5
0
3
½
1
1
53,210411,751265
12Dynes Zhuravel
10000
11
½
1
1
8
0
9
0
3
½
10
0
5
1
380100001000
Himmerlandsmesterskabet 2022

Himmerlandsmesterskabet  2022

Aars Skakklub indbyder hermed til 7 runders EMT om årets "Himmerlandsmesterskab".

Klasser: Mester/Basis, 8-mandsgrupper tilstræbes, alle M-spillere dog i øverste gruppe.

Spillested: HEG (Erhvervsskolerne), Ø. Boulevard 10, Aars.

Spilledatoer: ma 25/4, on 27/4, ma 2/5, ma 9/5, ma 16/5, ma 23/5, ma 30/5. Alle runder starter kl. 19.00.

Betænkningstid: 1½ time til 40 træk, 15 min. + evt. opsparet tid til resten af partiet. Tillægstid: 30 sek. pr. træk.

Indskud: Mester: Kr. 160,-, Basis: Kr. 120,-. Opkræves første spilleaften.

Præmier: 1.præmie M-kl.: Kr. 1500,-, 1.præmie Basiskl.: Kr. 600,-.

Tilmelding: Senest onsdag 20/4 her på siden eller til Henning Larsen, tlf. 9862 3672.

NB: Præmieuddeling og lynturnering onsdag 8/6  kl. 19.00.

Sponsor: Agri Nord

 

Periode 2022-04-25 .. 2022-05-30 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Henning Larsen
Dommere
M-klassen:  Henning Larsen
Basiskl. 1:  Henning Larsen
Basiskl. 2:  Henning Larsen
Basiskl. 3:  Henning Larsen
Basiskl. 4:  Henning Larsen

Tilmeldings muligheder til Himmerlandsmesterskabet 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
M-klassen 8 2022-04-25 2022-04-20
Basiskl. 1 8 2022-04-25 2022-04-20
Basiskl. 2 8 2022-04-25 2022-04-20
Basiskl. 3 8 2022-04-25 2022-04-20
Basiskl. 4 12 2022-04-25 2022-04-20
Totalt antal tilmeldte 44
Deltagere i gruppen M-klassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700375 1402820 1. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2136 2155 2022-04-02
100700367 1401670 2. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2073 2088 2022-04-13
103106490 1409514 3. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2082 2125 2022-03-30
100700677 1406159 4. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1970 1856 2022-03-11
100700768 1446088 5. Søren Grønhøj Aars Skakklub 1933 1947 2022-03-29
100700185 1439847 6. Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub 2127 2091 2022-03-24
100300084 1403222 7. Claus Rossen Viborg Skakklub 2131 2159 2022-03-25
100700172 1404245 8. Benny Grønhøj Aars Skakklub 1916 1990 2022-04-13
Deltagere i gruppen Basiskl. 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700348 1433598 1. Mogens Nielsen Aars Skakklub 1834 1923 2022-04-05
100201494 1401971 2. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1816 1849 2022-04-19
100700349 1410997 3. Niels Pedersen Aars Skakklub 1791 1886 2022-04-04
100700448 1454994 4. Arne Christensen Skørping Skakklub 1663 2022-04-18
100201713 1409280 5. Ricardo De La Calle Aramburu Aalborg Skakforening af 1889 1685 1786 2022-04-19
100701628 1447114 6. Kjeld Johansen Aars Skakklub 1633 1707 2022-04-20
100700353 1417274 7. Søren Thomsen Aars Skakklub 1815 1880 2022-03-13
100701884 1473638 8. Uffe Hellsten Aalborg Skakforening af 1889 1717 1654 2022-03-23
Deltagere i gruppen Basiskl. 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
103110205 1475207 1. Brian Sørensen Skørping Skakklub 1585 2022-03-22
100701581 1475126 2. Lennart Loth Skørping Skakklub 1398 1322 2022-03-14
100701631 1450549 3. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1414 1421 2022-04-09
100701739 1462393 4. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1418 1477 2022-03-22
100700263 1475037 5. Jens Ole Andersen Skørping Skakklub 1518 1516 2022-03-22
100701776 1464485 6. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1623 1527 2022-04-20
100701788 1465058 7. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1433 1472 2022-03-09
103110859 1440900 8. Per Thomsen Aalborg Skakforening af 1889 1547 1559 2022-04-02
Deltagere i gruppen Basiskl. 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700720 1456687 1. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1305 1446 2022-04-09
100601430 1421034 2. Karsten Horslund Viborg Skakklub 1391 1463 2022-04-01
100100277 1450492 3. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1305 1332 2022-03-29
100201715 1409700 4. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1349 1419 2022-04-16
100701702 1454927 5. Willads Rønnow Juul Aars Skakklub 1318 1016 2022-04-10
100700228 1444905 6. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1241 1433 2022-04-06
100701343 1450514 7. Claus Jacobsen Skørping Skakklub 1303 1502 2022-03-23
100701724 1470841 8. Louise Malthe Mygind Skørping Skakklub 1236 1432 2022-04-05
Deltagere i gruppen Basiskl. 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701091 1453009 1. Børge Bertelsen Aars Skakklub 1235 1355 2022-03-11
100701926 34101241 2. Ehor Repey Aars Skakklub 1200 2022-04-20
100700183 1453645 3. Leif Larsen Skørping Skakklub 879 1161 2022-04-05
100700690 1413856 4. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1129 1460 2022-03-23
100701497 1444913 5. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1166 1319 2022-03-28
100701176 1435167 6. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 919 1162 2022-03-12
100701823 1470809 7. Allan Jensen Skørping Skakklub 1005 2022-04-18
100701925 - 8. Firman Syah Tarmizi Aars Skakklub 1000 2022-04-13
100701922 1476203 9. Yasin Shah Aalborg Skakforening af 1889 1000 2022-04-13
100701533 1453033 10. Jørgen Madsen Aars Skakklub 1215 1440 2022-03-29
100701771 1464779 11. Jan Nielsen Aars Skakklub 1027 1275 2022-03-08
1476823 12. Dynes Zhuravel 1000 2022-04-22