loading
Arbejder ...

Kvinde-DM 2022 & ØBRO Weekend

Vis Gruppe : Live dækning ParringerPGN
Kvinde-DM Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1WFM Ellen Kakulidis
Skakforeningen ØBRO
20152021
6
-
2
-
3
-
4
-
5
-
060201502021
2WFM Louise Winther Fredericia
Gentofte Skakklub
19441972
5
1
1
+
6
0
3
1
4
½
11,419801,501992
3WFM Thomine Stolberg-Rohr
Skakklubben Evans
19581964
4
1
5
0
1
+
2
0
6
1
321,4519751,451975
4WFM Esmat Susanne Guindy
Fredericia Skakforening
20732073
3
0
6
½
5
1
1
+
2
½
342,2520682,182069
5WFM Ellen Fredericia Nilssen
Gentofte Skakklub
21632159
2
0
3
1
4
0
6
½
1
+
52,821372,742134
6WFM Sandra de Blecourt Dalsberg
Skakklubben Seksløberen
20522066
1
+
4
½
2
1
5
½
3
0
332,120502,132063

Mester 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
22612264
6
1
2
1
3
½
4
0
5
0
32,322652,352267
2IM John Arni Nilssen
Nordsjællands Skakklub
23472336
5
½
1
0
6
½
3
0
4
½
6323172,952322
3IM Martin Haubro
BMS Skak
24132403
4
½
5
1
1
½
2
1
6
0
323,524083,462398
4FM Nicolai Kistrup
BMS Skak
22362237
3
½
6
1
5
1
1
1
2
½
412,122922,142274
5Jacob Abildlund Brorsen
BMS Skak
22002197
2
½
3
0
4
0
6
½
1
1
251,822041,822201
6FM Nicolai Kvist Brondt
Skanderborg Skakklub
22572254
1
0
4
0
2
½
5
½
3
1
242,2522522,282248

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Michael R. W. Olsen
Nørrebro Skakklub
21402111
6
1
2
0
3
1
4
½
5
0
3 - 42,621382,312115
2Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21922208
5
½
1
1
6
½
3
1
4
1
41322123,102226
3Bjarke Gregor
Skakforeningen ØBRO
20702100
4
0
5
½
1
0
2
0
6
+
51,6520471,812074
4Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
21662177
3
1
6
1
5
0
1
½
2
0
3 - 42,821602,852163
5Anton Mehmet Yildiz Marthedal
Skakforeningen ØBRO
20512035
2
½
3
½
4
1
6
0
1
1
321,8520771,702061
6Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
21612175
1
0
4
0
2
½
5
1
3
-
62,1521482,232160

Mester 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Lukas Iskos
BMS Skak
20372067
6
1
2
0
3
1
4
0
5
1
323,420293,392051
2 Dmitry Perets
17911791
5
0
1
1
6
1
3
0
4
½
4017911,301839
3Aksel Wetke Hallundbæk
Skakforeningen ØBRO
19402061
4
1
5
1
1
0
2
1
6
½
12,619673,362067
4Erik Løveid
Helsingør Skakklub
18801880
3
0
6
0
5
1
1
1
2
½
32,1518911,951891
5Reto Utiger Sørensen
Sjælsø Skakklub
20102007
2
1
3
0
4
0
6
1
1
0
253,219792,951988
6Vedant Kumar Saravana
18911891
1
0
4
1
2
0
5
0
3
½
6018912,051869

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
17361786
6
0
2
1
3
0
4
1
5
1
343,2517293,401778
2Jeppe Højland
Skakforeningen ØBRO
15611601
5
1
1
0
6
½
3
1
4
0
51,8515901,901613
3Sissel Kærgaard
Køge Skakklub
16551648
4
½
5
1
1
1
2
0
6
½
322,616672,291662
4Anton Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
16071660
3
½
6
1
5
1
1
0
2
1
12,216552,381705
5Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16421701
2
0
3
0
4
0
6
0
1
0
062,515512,721647
6Brendan Collins
Nørrebro Skakklub
16531651
1
1
4
0
2
½
5
1
3
½
332,616652,311679

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Frederik Jessin Jensen
15000
6
1
2
-
3
-
4
½
5
1
41,7153601000
2Christian Olivarius Stausholm
Nørrebro Skakklub
13691528
5
1
1
+
6
1
3
½
4
0
11,5514122,001548
3Ingrid Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
14391497
4
1
5
0
1
+
2
½
6
½
322,0514371,801505
4Sarah Sima Derlich
Nørrebro Skakklub
14861490
3
0
6
1
5
½
1
½
2
1
332,8514931,751520
5Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14301549
2
0
3
1
4
½
6
1
1
0
52,3514372,151556
6Jens Gade
Amager Skakforening
14441571
1
0
4
0
2
0
5
0
3
½
½62,513542,301535
Kvinde-DM 2022 & ØBRO Weekend

Dansk Skak Union inviterer sammen med ØBRO Skakforening til:

 

KVINDE-DM 2022 & ØBRO WEEKEND DEN 9.-11. SEP.

 

Turneringsform: 6-mandsgrupper, alle mod alle

Øverste gruppe består af de 5-6 højest ratede kvinder og fungerer som kvinde-DM.

Reglementet ses her: DM standard for kvinder – Dansk Skak Union / Love

Vinder af øverste gruppe bliver kvinde-DM 2022 og kvalificerer sig til kandidatklassen ved DM i 2023 og opnår også muligheden for at deltage i VM i lyn- og hurtigskak 2022.

1. præmien er 2000 kr. og 2. præmien er 1000 kr., sponsoreret af DSU.

Indskud i ØBRO Weekendturnering er 150 kr. Alt indskud minus EMT-afgift går til præmier. Indskud betales på dagen, så kom i god tid.

Turneringen Fide- og dansk-rates.

Spilletidspunktet er fredag den 9. september kl. 19.00, lørdag og søndag spilles der henholdsvis kl. 11.00 og kl. 16.00. Der er garanteret 30 minutter pause mellem runderne.

Spillestedet er Øbro Skakforening, Rosenvængets Allé 31, 2100 København Ø.

Hvis man kommer mere end 30 minutter for sent til en runde tabes den uden kamp.

Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder per træk fra træk 1.

Mobiltelefoner og andet elektronik skal være slukket og må ikke bæres under partiet (kan opbevares i taske eller lignende)

Tilmelding: Senest 6/9 og kun via DSU's turneringssystem.

Yderligere spørgsmål rettes til turnering@oebroskak.dk

 
Periode 2022-09-09 .. 2022-09-11 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite

IA Verner Christensen (formand)

IA Lars Johansen

IA Martin Stampe Noer

Hoveddommer Arild Rimestad
Dommere Alle grupper:  Holger Rønnow Lodahl
Kvinde-DM:  Arild Rimestad
Mester 1:  Holger Rønnow Lodahl , Arild Rimestad
Mester 2:  Holger Rønnow Lodahl , Arild Rimestad
Mester 3:  Holger Rønnow Lodahl , Arild Rimestad
Basis 1:  Holger Rønnow Lodahl , Arild Rimestad
Basis 2:  Holger Rønnow Lodahl , Arild Rimestad

Tilmeldings muligheder til Kvinde-DM 2022 & ØBRO Weekend

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Kvinde-DM 6 2022-09-09 2022-09-06
Mester 1 6 2022-09-09 2022-09-06
Mester 2 6 2022-09-09 2022-09-06
Mester 3 6 2022-09-09 2022-09-06
Basis 1 6 2022-09-09 2022-09-06
Basis 2 6 2022-09-09 2022-09-06
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Kvinde-DM
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701623 1444972 1. WFM Ellen Kakulidis Skakforeningen ØBRO 2015 2021 2022-05-07
100100428 1404113 2. WFM Louise Winther Fredericia Gentofte Skakklub 1944 1972 2022-06-19
100301049 1504258 3. WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 1958 1964 2022-05-07
100600613 1401637 4. WFM Esmat Susanne Guindy Fredericia Skakforening 2073 2073 2022-05-17
103111069 1441230 5. WFM Ellen Fredericia Nilssen Gentofte Skakklub 2163 2159 2022-05-10
100802278 1004948 6. WFM Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen 2052 2066 2022-09-07
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103912 1444514 1. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2261 2264 2022-08-30
100101739 7200137 2. IM John Arni Nilssen Nordsjællands Skakklub 2347 2336 2022-07-27
100103015 1414291 3. IM Martin Haubro BMS Skak 2413 2403 2022-08-30
100103773 1444816 4. FM Nicolai Kistrup BMS Skak 2236 2237 2022-09-01
100103257 1411233 5. Jacob Abildlund Brorsen BMS Skak 2200 2197 2022-08-30
100103177 1413848 6. FM Nicolai Kvist Brondt Skanderborg Skakklub 2257 2254 2022-06-23
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103890 1440969 1. Michael R. W. Olsen Nørrebro Skakklub 2140 2111 2022-08-18
100800259 1406671 2. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2192 2208 2022-08-30
100201725 1423401 3. Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2070 2100 2022-05-30
100104290 1463896 4. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 2166 2177 2022-07-21
103109616 1441540 5. Anton Mehmet Yildiz Marthedal Skakforeningen ØBRO 2051 2035 2022-07-25
100802438 1412159 6. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2161 2175 2022-09-01
Deltagere i gruppen Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101095257 1461613 1. Lukas Iskos BMS Skak 2037 2067 2022-07-26
14174456 2. Dmitry Perets 1791 1791 2022-09-04
100104742 1474472 3. Aksel Wetke Hallundbæk Skakforeningen ØBRO 1940 2061 2022-09-01
100803186 1520067 4. Erik Løveid Helsingør Skakklub 1880 1880 2022-05-30
100802133 1426664 5. Reto Utiger Sørensen Sjælsø Skakklub 2010 2007 2022-08-30
100104462 45059730 6. Vedant Kumar Saravana 1891 1891 2022-09-01
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101095747 1462482 1. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1736 1786 2022-08-08
100104326 1462172 2. Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1561 1601 2022-07-22
100802190 1434195 3. Sissel Kærgaard Køge Skakklub 1655 1648 2022-09-05
100104306 1463217 4. Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1607 1660 2022-08-31
100103836 1442589 5. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1642 1701 2022-07-31
101097371 1476424 6. Brendan Collins Nørrebro Skakklub 1653 1651 2022-06-21
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100201804 1416391 1. Frederik Jessin Jensen 1500 2022-08-30
100104897 1475908 2. Christian Olivarius Stausholm Nørrebro Skakklub 1369 1528 2022-08-24
100104157 1455907 3. Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1439 1497 2022-09-01
100104481 1469290 4. Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1486 1490 2022-08-22
100100322 1411225 5. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1430 1549 2022-08-07
100100104 1416111 6. Jens Gade Amager Skakforening 1444 1571 2022-09-05