loading
Arbejder ...

Syd Grand Prix, 5. afdeling, Haderslev

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester/basis Direkte link
#NavnRating1234567PoPlRn
1August Hansen
Fredericia Skakforening
1300
2
1
4
1
6
½
8
0
16
1
10
0
11
0
101404
2Bye
1
0
15
0
7
0
3
0
12
0
5
0
18
0
018
3Per Rømhild
Skakklubben Evans
1056
4
0
16
0
12
0
2
1
5
0
18
1
15
0
2171088
4Benny Christensen
Vojens Skakklub
1480
3
1
1
0
16
0
18
1
7
0
13
½
5
1
111451
5Benjamin Bonde Pedersen
Haderslev Skakklub
1295
8
0
7
½
13
0
12
0
3
1
2
1
4
0
151293
6Dennis Munksgaard
Jerne Skakklub
1977
7
1
8
½
1
½
16
1
14
1
17
0
9
1
521952
7Andreas Kinch
Esbjerg Skakforening
1549
6
0
5
½
2
1
13
½
4
1
12
0
14
0
3131509
8Henrik Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
1968
5
1
6
½
11
1
1
1
17
½
9
0
12
0
471926
9Jan Madsen
Haderslev Skakklub
1847
10
½
13
1
17
0
11
1
15
1
8
1
6
0
41847
10Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1842
9
½
14
0
18
1
15
½
13
1
1
1
17
½
61811
11Gert C. Jøhnk
Haderslev Skakklub
1917
12
1
17
½
8
0
9
0
18
1
15
1
1
1
51890
12Ewald Munksgaard
Enkeltmedlem Sydjysk HK
1615
11
0
18
0
3
1
5
1
2
1
7
1
8
1
531639
13Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
1525
14
½
9
0
5
1
7
½
10
0
4
½
16
0
141496
14Dzemil Adrovic
Springeren Kolding
1548
13
½
10
1
15
1
17
0
6
0
16
½
7
1
481603
15Poul Wyff
Haderslev Skakklub
1531
16
½
2
1
14
0
10
½
9
0
11
0
3
1
3121513
16Tommy Hansen
Springeren Kolding
1434
15
½
3
1
4
1
6
0
1
0
14
½
13
1
491472
17Adrian Stenstrop Thorsen
Springeren Kolding
1697
18
1
11
½
9
1
14
1
8
½
6
1
10
½
11832
18Karl Posselt
Vojens Skakklub
1590
17
0
12
1
10
0
4
0
11
0
3
0
2
1
2161511

Skoleskak Direkte link
#NavnRatingPoPl
Bye
06
1Elliot Grue Kjær
80034 - 5
2Xavi Normann Topp
Skakklubben Evans
10862 - 3
3Magnus Kortbek
5002 - 3
4Noah Kirkegaard Rasmussen
Skakklubben Evans
113391
5Johan Tharben Hansen
Haderslev Skakklub
50034 - 5
Syd Grand Prix, 5. afdeling, Haderslev

Haderslev Skakklub inviterer til SGP hurtigskak i Haderslev.

Tidspunkt: Lørdag den 7. maj 2022 fra kl. 9.30 til 17.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige senest kl.16.

Sted: UC SYD, Lembckesvej 7, 6100 Haderslev, 1. sal
Turneringsform : 7 runder Monrad, evt. alle-mod-alle efter behov. Indplacering i klasser efter DSU-hurtigskakrating pr. 1. september 2021. Alt efter deltagerantal kan flere klasser samles i samme gruppe, men spillere fra samme klasse skal spille i samme gruppe.

Skoleskakgruppe: Der afvikles en separat skoleskakklasse, hvor rundeantallet tilpasses antallet af tilmeldte. Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskak.

Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunders tillæg pr. træk fra første træk.
Første runde starter ca. kl. 10.00. Start på efterfølgende runder: 11.00, 12.00, 13.15, 14.15, 15.15, 16.15.

Indskud : 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak). NB: Indskuddet kan med tydelig angivelse af navn indbetales over MobilePay på 72 66 50 37 - eller kontant inden første runde.

Præmier : Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for Syd Grand Prix. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling. Præmielisten offentliggøres inden 4. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.  I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Tilmelding : Senest 4. maj 2022 igennem DSU’s turneringssystem.

Periode 2022-05-07 .. 2022-05-07 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Nej
Turnerings komite
Hoveddommer Jacob Buris Andersen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Syd Grand Prix, 5. afdeling, Haderslev

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester/basis 18 2022-05-07 2022-05-04
Skoleskak 6 2022-05-07 2022-05-04
- 1 2022-05-07 2022-05-04
Totalt antal tilmeldte 25
Deltagere i gruppen Mester/basis
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
101097302 - 1. August Hansen Fredericia Skakforening 1300 2022-05-04
- - 2. Bye - 2022-05-06
100500542 1427717 3. Per Rømhild Skakklubben Evans 1056 1137 2022-04-22
100900912 1429949 4. Benny Christensen Vojens Skakklub 1480 1723 2022-05-03
101200096 1469274 5. Benjamin Bonde Pedersen Haderslev Skakklub 1295 2022-04-24
100501146 1411055 6. Dennis Munksgaard Jerne Skakklub 1977 1970 2022-04-26
100500090 1427830 7. Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1549 1781 2022-04-14
100500145 1407015 8. Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1968 2009 2022-04-14
101200130 1473123 9. Jan Madsen Haderslev Skakklub 1847 1845 2022-05-06
100400358 1412531 10. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1842 1906 2022-04-12
100400289 1416499 11. Gert C. Jøhnk Haderslev Skakklub 1917 1875 2022-05-03
101096601 - 12. Ewald Munksgaard Enkeltmedlem Sydjysk HK 1615 2022-04-26
100401459 1449044 13. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1525 1698 2022-04-12
101097051 1472712 14. Dzemil Adrovic Springeren Kolding 1548 1637 2022-05-02
101200107 1470655 15. Poul Wyff Haderslev Skakklub 1531 1563 2022-05-05
100501424 1447190 16. Tommy Hansen Springeren Kolding 1434 1598 2022-04-17
101200142 1473760 17. Adrian Stenstrop Thorsen Springeren Kolding 1697 1885 2022-04-19
100400495 1449486 18. Karl Posselt Vojens Skakklub 1590 1610 2022-05-04
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
- - Bye - 2022-05-07
- 1. Elliot Grue Kjær 800 2022-05-04
101097327 1476106 2. Xavi Normann Topp Skakklubben Evans 1086 2022-05-01
- 3. Magnus Kortbek 500 2022-05-07
101097201 1476297 4. Noah Kirkegaard Rasmussen Skakklubben Evans 1133 2022-05-02
- 5. Johan Tharben Hansen Haderslev Skakklub 500 2022-05-07
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
- - Bye - 2022-05-06