loading
Arbejder ...

ASK Klubturnering 2022-2023

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Claus Andersen
Allerød Skakklub
18711896
10
0
2
½
3
½
4
1
5
0
6
0
7
½
8
½
9
0
38 - 93,9518433,881878
2Ebbe Pagh Schultz
Allerød Skakklub
18311882
9
½
1
½
10
½
3
½
4
0
5
½
6
1
7
1
8
0
4 - 63,418643,701898
3Lars Pedersen
Allerød Skakklub
20062021
8
½
9
0
1
½
2
½
10
1
4
½
5
½
6
1
7
1
35,720025,532020
4Jesper Bruun
Allerød Skakklub
19622017
7
½
8
½
9
1
1
0
2
1
3
½
10
0
5
0
6
1
4 - 65,1519435,451998
5Morten Togsverd-Bo
Allerød Skakklub
20342043
6
1
7
1
8
1
9
0
1
1
2
½
3
½
4
1
10
½
26,0520435,812057
6Richard Thulstrup
Allerød Skakklub
17931793
5
0
10
0
7
½
8
½
9
0
1
1
2
0
3
0
4
0
2102,9517652,611781
7Birger Hagstrøm
Allerød Skakklub
18211806
4
½
5
0
6
½
10
½
8
1
9
0
1
½
2
0
3
0
38 - 93,318122,761811
8Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
19231995
3
½
4
½
5
0
6
½
7
0
10
1
9
0
1
½
2
1
474,6519045,181971
9Jesper Schultz-Pedersen
Allerød Skakklub
20732089
2
½
3
1
4
0
5
1
6
1
7
1
8
1
10
1
1
1
16,520936,352112
10Albert Emil Lyng Petersen
Allerød Skakklub
18221884
1
1
6
1
2
½
7
½
3
0
8
0
4
1
9
0
5
½
4 - 63,318583,731899

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1David Christophersen
Allerød Skakklub
16981740
10
1
2
0
3
0
4
0
5
½
6
0
7
0
8
½
9
1
39 - 104,6516494,601708
2Steen Rosenkilde
Allerød Skakklub
16221707
9
1
1
1
10
1
3
1
4
½
5
½
6
0
7
1
8
1
713,617664,161764
3Torben Olsen
Allerød Skakklub
17641817
8
1
9
0
1
1
2
0
10
1
4
½
5
½
6
½
7
½
53 - 55,5517485,631804
4Steen Kopperberg
Allerød Skakklub
17201779
7
1
8
0
9
0
1
1
2
½
3
½
10
1
5
½
6
½
53 - 54,9517225,121777
5Ejgild Nielsen
Allerød Skakklub
17571797
6
½
7
1
8
1
9
1
1
½
2
½
3
½
4
½
10
½
625,4517745,361810
6Kim Schougaard Jensen
Allerød Skakklub
16931724
5
½
10
0
7
½
8
½
9
½
1
1
2
1
3
½
4
½
53 - 54,5517074,381736
7Andrias Pieterson
Allerød Skakklub
15841569
4
0
5
0
6
½
10
1
8
½
9
0
1
1
2
0
3
½
7 - 83,116012,381614
8Steen Hagstrøm
Allerød Skakklub
15901653
3
0
4
1
5
0
6
½
7
½
10
½
9
½
1
½
2
0
7 - 83,216033,441654
9Jakob Werner
Allerød Skakklub
16621698
2
0
3
1
4
1
5
0
6
½
7
1
8
½
10
0
1
0
464,1516584,021698
10Hans Samuelsen
Allerød Skakklub
17791839
1
0
6
1
2
0
7
0
3
0
8
½
4
0
9
1
5
½
39 - 105,7516975,911781

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Juan Michael Sargado
Prøvemedlemmer
15000
10
1
2
0
3
1
4
0
5
½
6
1
7
½
8
1
9
½
4 - 55,3150900
2Henrik Damm
Hillerød Skakklub
13891476
9
½
1
1
10
1
3
½
4
½
5
1
6
0
7
½
8
½
4 - 53,814662,851499
3Lars K. Johansen
Allerød Skakklub
15421636
8
1
9
1
1
0
2
½
10
1
4
0
5
1
6
1
7
½
62 - 35,8515494,531645
4Poul Erik Nielsen
Allerød Skakklub
14821611
7
½
8
½
9
½
1
1
2
½
3
1
10
1
5
1
6
0
62 - 35,0515254,281615
5Troels Jacobsen
Allerød Skakklub
15471579
6
1
7
0
8
½
9
½
1
½
2
0
3
0
4
0
10
1
85,914393,941550
6Lucas Marcher Jensen
Allerød Skakklub
14051486
5
0
10
1
7
0
8
1
9
1
1
0
2
1
3
0
4
1
564,0514482,941528
7Henri Tolba
Amager Skakforening
14491612
4
½
5
1
6
1
10
1
8
1
9
½
1
½
2
½
3
½
14,615354,301626
8Tobias Haahr Nielsen
Allerød Skakklub
14000
3
0
4
½
5
½
6
0
7
0
10
1
9
0
1
0
2
½
93,95133500
9Flemming Andersen
Allerød Skakklub
13471427
2
½
3
0
4
½
5
½
6
0
7
½
8
1
10
1
1
½
73,2514032,331440
10Hardy Hansen
Allerød Skakklub
13421474
1
0
6
0
2
0
7
0
3
0
8
0
4
0
9
0
5
0
0103,211982,831417

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Oversidder .
Prøvemedlemmer
8000
10
-
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
7
-
8
-
9
-
010080000
2Finn Hoffmann
Allerød Skakklub
11961388
9
1
1
+
10
0
3
0
4
1
5
1
6
1
7
½
8
0
44,511963,001398
3William Norman
Allerød Skakklub
10000
8
0
9
0
1
+
2
1
10
0
4
1
5
1
6
1
7
1
62 - 32,35114900
4Rudy Neergaard Hansen
Allerød Skakklub
11761378
7
0
8
1
9
0
1
+
2
0
3
0
10
0
5
0
6
1
394,310732,921360
5Jens Buus Kristensen
Allerød Skakklub
10000
6
½
7
½
8
1
9
1
1
+
2
0
3
0
4
1
10
0
55 - 62,1110400
6Jan Arrhenius
Allerød Skakklub
9711161
5
½
10
0
7
0
8
1
9
1
1
+
2
0
3
0
4
0
7 - 82,059981,091179
7Erik Andersen
Allerød Skakklub
13051488
4
1
5
½
6
1
10
½
8
1
9
½
1
+
2
½
3
0
62 - 35,712743,921500
8Jens Kornbæk Pedersen
Espergærde Skakklub
12611425
3
1
4
0
5
0
6
0
7
0
10
1
9
1
1
+
2
1
55 - 65,2512053,351418
9Svend Aage Rand
Allerød Skakklub
12221429
2
0
3
1
4
1
5
0
6
0
7
½
8
0
10
0
1
+
7 - 84,8511163,401391
10John Sø
Allerød Skakklub
12101421
1
+
6
1
2
1
7
½
3
1
8
0
4
1
9
1
5
1
13,912873,321445
ASK Klubturnering 2022-2023

ASK Klubturnering 2022-2023                              

Vel mødt til Allerøds klubturnering. I det følgende kan du læse reglerne og en række praktiske oplysninger.

 

Spilledatoer: 13/10  27/10  10/11  24/11  26/1  23/2  9/3  23/3  13/4

 

Turneringsledere
Anders Rossen-Jørgensen, tlf. 31 19 38 28, androssen@hotmail.com

Jesper Fris, tlf. 28 89 09 97, jesperfris@hotmail.com

 

Tilmelding og indskud
Tilmelding og betaling af indskud skal ske på https://skak.nemtilmeld.dk senest den 6. oktober 2022. Indskud 200 kr. (juniorer under 20 år og SU-medlemmer 100 kr.).

 

Spilletidspunkt

Spilletidspunktet er torsdag kl. 19.30 på de angivne spilledatoer; turneringslederne kan vælge at udsætte kampstart nogle få minutter af hensyn til juniortræning, begyndertræning m.m.

 

Det er tilladt at komme 30 minutter for sent til et parti, regnet fra det normale spilletidspunkt kl. 19.30. Hvis en spiller ikke er til stede i spillelokalet senest kl. 20.00, er partiet tabt for spilleren.

 

Spillested: Klubbens lokaler, Skovensvej 4, 1. sal, 3450 Allerød

 

Turneringsform og gruppeinddeling

Der spilles 9 runder, så vidt muligt i alle-mod-alle-grupper med 10 spillere, inddelt efter rating (nederste gruppe eventuelt schweizer). Turneringen er åben for klubbens A- og B-medlemmer.

 

Præmier, klubmesterskab og oprykning
Indskuddet minus ratingafgift går til præmier. Ved ligestilling i point fordeles præmier, klubmesterskab og oprykningsplads ved korrektionsberegning (Sonneborn-Berger).

 

Grupperne ELO-rates, hvis betingelserne herfor er opfyldt.
 

Bedst placerede A-medlem i øverste gruppe (Mesterklassen) er klubmester og har ret til at forsvare mesterskabet i den følgende sæson.
Bedste placerede A-medlem i næstøverste gruppe (Kandidatklassen) har ret til at spille i øverste gruppe den følgende sæson.

 

Turneringen indgår i Allerød Grand Prix-serien.

 

Betænkningstid og noteringspligt: Hver spiller har 90 minutter til hele partiet med et tillæg af 30 sekunder pr. udført træk. Der er noteringspligt under hele partiet.

 

Mobiltelefoner m.m.
Spillernes mobiltelefoner og andre elektroniske kommunikationsmidler skal være slukket under hele partiet og opbevares i en taske eller hos turneringslederne. Tændt mobiltelefon mv. kan medfører tab

 

Afbud og udsatte partier

Det er ikke tilladt at udeblive uden afbud. Afbud skal både meddeles til modstanderen og til en af turneringslederne senest dagen før spilledagen. Ved afbud på selve spilledagen træffer turneringsledelsen afgørelse om partiets afvikling, herunder om det er tabt for den spiller, der har meldt afbud. Alle partier fra tidligere runder skal være afviklet senest dagen før sidste runde.

Periode 2022-10-13 .. 2023-04-13 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Anders Rossen-Jørgensen
Dommere Alle grupper:  Jakob Werner , Ebbe Pagh Schultz

Tilmeldings muligheder til ASK Klubturnering 2022-2023

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2022-10-13 2022-10-09
Gruppe 2 10 2022-10-13 2022-10-09
Gruppe 3 10 2022-10-13 2022-10-09
Gruppe 4 10 2022-10-13 2022-10-09
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100803131 1467786 1. Claus Andersen Allerød Skakklub 1871 1896 2022-10-01
100100636 1410598 2. Ebbe Pagh Schultz Allerød Skakklub 1831 1882 2022-09-08
100802873 1448242 3. Lars Pedersen Allerød Skakklub 2006 2021 2022-10-03
100300735 1410741 4. Jesper Bruun Allerød Skakklub 1962 2017 2022-08-15
100803124 1467778 5. Morten Togsverd-Bo Allerød Skakklub 2034 2043 2022-08-12
100802833 1445731 6. Richard Thulstrup Allerød Skakklub 1793 1793 2022-08-28
100100599 1416154 7. Birger Hagstrøm Allerød Skakklub 1821 1806 2022-08-18
100802258 1413872 8. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 1923 1995 2022-08-28
100100629 1404482 9. Jesper Schultz-Pedersen Allerød Skakklub 2073 2089 2022-08-11
100103833 1438999 10. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1822 1884 2022-10-03
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100802399 1413619 1. David Christophersen Allerød Skakklub 1698 1740 2022-08-11
100100633 1426486 2. Steen Rosenkilde Allerød Skakklub 1622 1707 2022-08-12
100100628 1452690 3. Torben Olsen Allerød Skakklub 1764 1817 2022-08-18
100102012 1433768 4. Steen Kopperberg Allerød Skakklub 1720 1779 2022-09-09
100102064 1412639 5. Ejgild Nielsen Allerød Skakklub 1757 1797 2022-08-25
100100455 1471317 6. Kim Schougaard Jensen Allerød Skakklub 1693 1724 2022-10-04
100803241 1472704 7. Andrias Pieterson Allerød Skakklub 1584 1569 2022-10-04
100801930 1425234 8. Steen Hagstrøm Allerød Skakklub 1590 1653 2022-09-08
100100643 1426850 9. Jakob Werner Allerød Skakklub 1662 1698 2022-10-01
100101852 1426532 10. Hans Samuelsen Allerød Skakklub 1779 1839 2022-09-09
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101097486 - 1. Juan Michael Sargado Prøvemedlemmer 1500 0 2022-10-06
100100593 1425013 2. Henrik Damm Hillerød Skakklub 1389 1476 2022-10-03
100100608 1425595 3. Lars K. Johansen Allerød Skakklub 1542 1636 2022-10-04
100100624 1426125 4. Poul Erik Nielsen Allerød Skakklub 1482 1611 2022-10-05
100100604 1425382 5. Troels Jacobsen Allerød Skakklub 1547 1579 2022-10-05
100803285 1473956 6. Lucas Marcher Jensen Allerød Skakklub 1405 1486 2022-10-05
100101719 1418246 7. Henri Tolba Amager Skakforening 1449 1612 2022-10-03
101097393 - 8. Tobias Haahr Nielsen Allerød Skakklub 1400 0 2022-10-06
100803118 1467522 9. Flemming Andersen Allerød Skakklub 1347 1427 2022-10-01
100802517 1425242 10. Hardy Hansen Allerød Skakklub 1342 1474 2022-09-23
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101097492 - 1. Oversidder . Prøvemedlemmer 800 0 2022-10-10
100803107 1467328 2. Finn Hoffmann Allerød Skakklub 1196 1388 2022-08-11
100802971 1460862 3. William Norman Allerød Skakklub 1000 0 2022-09-23
100100600 1434713 4. Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1176 1378 2022-08-12
100803310 - 5. Jens Buus Kristensen Allerød Skakklub 1000 0 2022-10-01
100803096 1465414 6. Jan Arrhenius Allerød Skakklub 971 1161 2022-08-23
100100588 1429361 7. Erik Andersen Allerød Skakklub 1305 1488 2022-09-23
100800118 1426230 8. Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1261 1425 2022-08-23
100100632 1426400 9. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1222 1429 2022-09-08
100100640 1426613 10. John Sø Allerød Skakklub 1210 1421 2022-08-22