loading
Arbejder ...

Nordkalottens Hurtigturnering

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gr1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1GM Jacob Aagaard
Brønshøj Skakforening
25242455
8
2
3
4
5
6
7
3 - 45,052519
2IM Jacob Sylvan
Skakklubben Nordkalotten
22682316
7
1
8
3
4
5
6
51 - 22,72330
3FM Aref Vasli
Brønshøj Skakforening
24602374
6
7
1
2
8
4
5
454,52455
4GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
25052447
5
6
7
1
2
3
8
3 - 44,852502
5GM Sune Berg Hansen
Hillerød Skakklub
25682532
4
8
6
7
1
2
3
51 - 25,42568
6Frode Benedikt Nielsen
Allerød Skakklub
20651918
3
4
5
8
7
1
2
081,12043
7Esben Ejsing
Skakklubben Nordkalotten
21312116
2
3
4
5
6
8
1
71,552130
8FM Esben Kjems Hove
Skakklubben Nordkalotten
22812305
1
5
2
6
3
7
4
62,852294

Gr2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Søren Andreas Koch
Nørrebro Skakklub
20432173
8
2
3
4
5
6
7
14,82081
2Peter Vestergaard Andersen
Skakklubben Nordkalotten
18171766
7
1
8
3
4
5
6
6 - 72,51817
3Ib Skovgaard
BMS Skak
20591802
6
7
1
2
8
4
5
284,952000
4Bent Bolvinkel Fischer
Skakforeningen Odysseus
18141898
5
6
7
1
2
3
8
34 - 52,451831
5Mikael Ramkilde
Hillerød Skakklub
19691871
4
8
6
7
1
2
3
434,11966
6Jes Jacob West Knudsen
Frederikssund Skakklub
18871906
3
4
5
8
7
1
2
23,21926
7Esben Lauge Sørensen
Hillerød Skakklub
19581941
2
3
4
5
6
8
1
34 - 53,951930
8Kai Gylling Nielsen
Solrød Skakklub
17711759
1
5
2
6
3
7
4
6 - 72,051785

Gr3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Flemming Stald
Frederiksværk Skakklub
17221850
8
1
2
½
3
1
4
1
5
1
6
½
7
½
13,451800
2Steen Andersen
Skakklubben Nordkalotten
17601800
7
1
1
½
8
½
3
0
4
1
5
½
6
½
443,851765
3Torben Winther Jensen
Hillerød Skakklub
17371630
6
0
7
0
1
0
2
1
8
1
4
1
5
0
36 - 73,61719
4Leif Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
16621422
5
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
0
8
0
082,81567
5Henrik Smidt-Nielsen
Køge Skakklub
17391915
4
1
8
½
6
½
7
1
1
0
2
½
3
1
2 - 33,651765
6Oliver Lehmann
Hillerød Skakklub
16681790
3
1
4
1
5
½
8
½
7
½
1
½
2
½
2 - 32,851722
7Steen Kopperberg
Allerød Skakklub
17551785
2
0
3
1
4
1
5
0
6
½
8
½
1
½
53,81746
8Jan Løfberg
Brønshøj Skakforening
17661818
1
0
5
½
2
½
6
½
3
0
7
½
4
1
36 - 73,951738

Gr4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Søren Nygaard
Hillerød Skakklub
16341711
8
1
2
1
3
0
4
½
5
0
6
½
7
1
42 - 33,31655
2Birger Jarulf
Frederiksværk Skakklub
16521686
7
½
1
0
8
1
3
1
4
0
5
1
6
0
4 - 53,551651
3Ib Andreasen
Fredensborg Hygge Skakklub
16611700
6
1
7
1
1
1
2
0
8
0
4
½
5
½
42 - 33,651672
4Anton Helsted Moe
Frederiksværk Skakklub
16571661
5
1
6
1
7
1
1
½
2
1
3
½
8
1
613,61756
5Palle Nielsen
Helsingør Skakklub
16511723
4
0
8
0
6
0
7
1
1
1
2
0
3
½
73,551620
6Henrik Holm
Hillerød Skakklub
16601813
3
0
4
0
5
1
8
1
7
0
1
½
2
1
4 - 53,61657
7Finn Stuhr
Køge Skakklub
16541693
2
½
3
0
4
0
5
0
6
1
8
0
1
0
83,551590
8Erol Taskiran
Ishøj Skakklub
16251788
1
0
5
1
2
0
6
0
3
1
7
1
4
0
363,251618

Gr5 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Finn Gemynthe Madsen
Herlev Skakklub
16181616
8
½
2
½
3
0
4
1
5
½
6
½
7
½
53,91606
2Svenn Jensen
Helsingør Skakklub
15451583
7
0
1
½
8
1
3
1
4
0
5
0
6
½
363,11541
3Bjarne Meldgaard Henriksen
Nørrebro Skakklub
15821767
6
1
7
0
1
1
2
0
8
0
4
1
5
1
43 - 43,51603
4Anders Farver Kronborg
Skakklubben Nordkalotten
15791697
5
1
6
0
7
0
1
0
2
1
3
0
8
0
273,451514
5Ole Rasmussen
Hillerød Skakklub
16061642
4
0
8
0
6
0
7
0
1
½
2
1
3
0
83,751509
6Jan Jørgensen
Enkeltmedlem 2HK
15911705
3
0
4
1
5
1
8
0
7
1
1
½
2
½
43 - 43,61606
7Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
15671721
2
1
3
1
4
1
5
1
6
0
8
½
1
½
51 - 23,351632
8Sissel Kærgaard
Køge Skakklub
15761662
1
½
5
1
2
0
6
1
3
1
7
½
4
1
51 - 23,41635

Gr6 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Jonas Hansen
13000
8
-
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
7
-
0801300
2Lasse Dahl Skjoldborg
Køge Skakklub
9951173
7
0
1
+
8
0
3
0
4
0
5
1
6
0
270,81005
3Tommy Pedersen
Skakklubben Nordkalotten
14751698
6
0
7
1
1
+
2
1
8
0
4
0
5
1
44 - 54,251419
4Jacob Hein
Espergærde Skakklub
15021518
5
1
6
1
7
1
1
+
2
1
3
1
8
0
614,451527
5Søren Ellegaard
Frederiksværk Skakklub
10791318
4
0
8
0
6
1
7
½
1
+
2
0
3
0
61,31088
6Eigil Norton
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
13000
3
1
4
0
5
0
8
1
7
0
1
+
2
1
44 - 52,91305
7Vinni Nørremark
Gribskov Skakklub
13021482
2
1
3
0
4
0
5
½
6
1
8
1
1
+
32,91329
8Henrik Damm
Hillerød Skakklub
15091484
1
+
5
1
2
1
6
0
3
1
7
0
4
1
524,51487

Partier i turneringen Nordkalottens Hurtigturnering

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Nordkalottens Hurtigturnering

Indbydelse – Nordkalottens hurtigturnering
Skakklubben Nordkalotten indbyder hermed til hurtigturnering søndag den 6. november 2022 kl. 9.30 i Festsalen på Hotel Gilleleje Strand, Vesterbrogade 4B, Torvet, 3250 Gilleleje - http://www.gillelejestrand.dk Vi lægger vægt på en hyggelig turnering i flotte omgivelser med pæne præmier. Der vil være en sandwich samt en øl/vand til alle til frokost. Turneringen er sponsoreret af Kvickly i Helsinge og Nordea Fonden.

Turneringen er en hurtigturnering, hvor der som udgangspunkt spilles i 8 mandsgrupper. Opdelingen kan dog ændres af arrangørerne, hvis de f.eks. i forhold til deltagerantal eller spillestyrke finder det hensigtsmæssigt. Af pladsmæssige grunde er der desværre kun plads til højst 64 deltagere. Pladserne fordeles efter først-til-mølle-princippet.

Spilletidspunkter:

Indskrivning: 9.30

1. runde: 10.00

2. runde 11.10

Frokost 12.00-12.50

3. runde 12.50

4. runde 14.00

5. runde 15.10

6. runde 16.20

7. runde 17.30

Præmieoverrækkelse ca. 18.45

Forplejning

Der vil være gratis kaffe, te, og vand til alle deltagere under turneringen. Indskuddet inkluderer desuden en sandwich samt en øl/vand som udleveres i cafeen i perioden 12.00-13.30. Herudover vil det være muligt at købe øl, vand etc. i cafeen i løbet af turneringen.

Turneringsform: 8 mandsgrupper

Klasseinddeling: Spillerne fordeles efter ratingtal i 8 mandsgrupper

Betænkningstid: 20 min. + 5 sek. pr. træk fra træk 1

Rating: Turneringen rates i DSU-regi (hurtigskak)

Indskud:
200 kr. for alle klasser (GM/IM gratis)

Ved eftertilmelding (hvis den accepteres) betales et ekstra gebyr på 50 kr.

Præmier: I den øverste klasse: 2.500 kr. i 1. præmie og 1.500 kr. i 2. præmie. I de øvrige klasser 800 kr. i 1. præmie og 600 kr. i 2. præmie. Ved ligestilling deles præmierne.

Tilmelding: Helst på DSU’s turneringssystem - ellers på mail til mail@nordkalotten.dk senest mandag den 31. oktober 2022 kl. 12.00

Oplys venligst Navn, Klub, Rating, Telefonnummer og mail

Bemærk at turneringen af pladshensyn er begrænset til 64 deltagere.

Praktiske oplysninger:

  • Der spilles efter FIDE’s regler for hurtigskak
  • Telefon på spillestedet: 2670 5884 (Martin Stampe Noer)
  • Indskud skal betales i forbindelse med tilmelding enten på til konto nr. 9570/12174764 eller mobilpay 2875 7098
  • Der er gode adgangsforhold for kørestolsbrugere.

Yderligere spørgsmål: Kontakt Martin Stampe Noer – mail@nordkalotten.dk

Vel mødt

Skakklubben Nordkalotten

Periode 2022-11-06 .. 2022-11-06 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Nej
Turnerings komite
Hoveddommer Martin Stampe Noer
Dommere

Tilmeldings muligheder til Nordkalottens Hurtigturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gr1 8 2022-11-06 2022-10-31
Gr2 8 2022-11-06 2022-10-31
Gr3 8 2022-11-06 2022-10-31
Gr4 8 2022-11-06 2022-10-31
Gr5 8 2022-11-06 2022-10-31
Gr6 8 2022-11-06 2022-10-31
Totalt antal tilmeldte 48
Deltagere i gruppen Gr1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100102216 1401815 1. GM Jacob Aagaard Brønshøj Skakforening 2524 2455 2022-10-31
100101113 1402137 2. IM Jacob Sylvan Skakklubben Nordkalotten 2268 2316 2022-10-25
101095662 417521 3. FM Aref Vasli Brønshøj Skakforening 2460 2374 2022-10-27
100800594 1700090 4. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2505 2447 2022-09-15
100800407 1400266 5. GM Sune Berg Hansen Hillerød Skakklub 2568 2532 2022-10-17
100101187 1405721 6. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 2065 1918 2022-10-29
100800072 1418572 7. Esben Ejsing Skakklubben Nordkalotten 2131 2116 2022-09-18
100102213 1401505 8. FM Esben Kjems Hove Skakklubben Nordkalotten 2281 2305 2022-09-15
Deltagere i gruppen Gr2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100301971 1413791 1. Søren Andreas Koch Nørrebro Skakklub 2043 2173 2022-10-29
100800585 1415760 2. Peter Vestergaard Andersen Skakklubben Nordkalotten 1817 1766 2022-10-29
100100198 1406760 3. Ib Skovgaard BMS Skak 2059 1802 2022-10-10
100800856 1412116 4. Bent Bolvinkel Fischer Skakforeningen Odysseus 1814 1898 2022-10-29
100802760 1439391 5. Mikael Ramkilde Hillerød Skakklub 1969 1871 2022-09-22
100801774 1405985 6. Jes Jacob West Knudsen Frederikssund Skakklub 1887 1906 2022-10-20
100801333 1406833 7. Esben Lauge Sørensen Hillerød Skakklub 1958 1941 2022-10-27
100800893 1406400 8. Kai Gylling Nielsen Solrød Skakklub 1771 1759 2022-10-31
Deltagere i gruppen Gr3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100800341 1426680 1. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1722 1850 2022-09-20
100801305 1415778 2. Steen Andersen Skakklubben Nordkalotten 1760 1800 2022-09-16
100803123 1515942 3. Torben Winther Jensen Hillerød Skakklub 1737 1630 2022-10-21
100803040 1463578 4. Leif Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1662 1422 2022-09-20
100200376 1410369 5. Henrik Smidt-Nielsen Køge Skakklub 1739 1915 2022-10-31
100803171 1470345 6. Oliver Lehmann Hillerød Skakklub 1668 1790 2022-11-03
100102012 1433768 7. Steen Kopperberg Allerød Skakklub 1755 1785 2022-09-16
100102020 1427296 8. Jan Løfberg Brønshøj Skakforening 1766 1818 2022-10-27
Deltagere i gruppen Gr4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100802244 1426141 1. Søren Nygaard Hillerød Skakklub 1634 1711 2022-10-24
100801900 1437305 2. Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1652 1686 2022-10-12
100800262 1415786 3. Ib Andreasen Fredensborg Hygge Skakklub 1661 1700 2022-10-10
100803296 1475738 4. Anton Helsted Moe Frederiksværk Skakklub 1657 1661 2022-10-04
100800739 1408526 5. Palle Nielsen Helsingør Skakklub 1651 1723 2022-10-20
100102144 1425340 6. Henrik Holm Hillerød Skakklub 1660 1813 2022-10-15
100200377 1400789 7. Finn Stuhr Køge Skakklub 1654 1693 2022-09-15
100800793 1433512 8. Erol Taskiran Ishøj Skakklub 1625 1788 2022-10-27
Deltagere i gruppen Gr5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100101033 1419650 1. Finn Gemynthe Madsen Herlev Skakklub 1618 1616 2022-10-31
100800734 1425536 2. Svenn Jensen Helsingør Skakklub 1545 1583 2022-10-03
100101421 1414399 3. Bjarne Meldgaard Henriksen Nørrebro Skakklub 1582 1767 2022-10-31
100803054 1463586 4. Anders Farver Kronborg Skakklubben Nordkalotten 1579 1697 2022-10-03
100800478 1417118 5. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1606 1642 2022-10-22
100800654 1473115 6. Jan Jørgensen Enkeltmedlem 2HK 1591 1705 2022-10-31
100802718 1437410 7. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1567 1721 2022-09-20
100802190 1434195 8. Sissel Kærgaard Køge Skakklub 1576 1662 2022-10-28
Deltagere i gruppen Gr6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
- 1. Jonas Hansen 1300 2022-09-15
100103708 1447831 2. Lasse Dahl Skjoldborg Køge Skakklub 995 1173 2022-10-30
100800609 1426354 3. Tommy Pedersen Skakklubben Nordkalotten 1475 1698 2022-10-30
100801513 1402870 4. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1502 1518 2022-11-05
100802297 1425048 5. Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub 1079 1318 2022-10-24
101097509 - 6. Eigil Norton Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1300 2022-11-05
100802406 1425749 7. Vinni Nørremark Gribskov Skakklub 1302 1482 2022-11-03
100100593 1425013 8. Henrik Damm Hillerød Skakklub 1509 1484 2022-10-16