loading
Arbejder ...

VRS vinter 2022-2023

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456PoPlWeRnEoEn
1Eivind Ortind Simonsen
Vejlby-Risskov Skakklub
20302019
4
 
2
 
3
 
4
 
2
 
3
 
01 - 44,920304,821923
2Claus Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
19081891
3
 
1
 
4
 
3
 
1
 
4
 
01 - 43,8519083,661818
3Ole Schmidt
Vejlby-Risskov Skakklub
16681714
2
 
4
 
1
 
2
 
4
 
1
 
01 - 41,616681,921676
4Søren Graugaard Christensen
Viby Skakklub
16741677
1
 
3
 
2
 
1
 
3
 
2
 
01 - 41,6516741,601645

Afbud

1. runde

Eivind Ortind Simonsen - Søren Graugaard Christensen (afvikles 2/1/2023)

Claus Vangsgård - Ole Schmidt

 

 

Præmier

1. plads: 400,-

2. plads: 200,-

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456PoPlWeRnEoEn
1Vadim Kobal
Vejlby-Risskov Skakklub
16000
4
1
2
 
3
 
4
 
2
 
3
 
11 - 23,4160001000
2Torben Gregersen
Skanderborg Skakklub
15251612
3
0
1
 
4
 
3
 
1
 
4
 
03 - 42,614082,101570
3Ole Skadborg Villadsen
Vejlby-Risskov Skakklub
15611623
2
1
4
 
1
 
2
 
4
 
1
 
11 - 2315612,221599
4Uffe B Eriksen
Viby Skakklub
15551559
1
0
3
 
2
 
1
 
3
 
2
 
03 - 42,9514221,681492

Præmier

1. plads: 400,-

2. plads: 200,-

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456PoPlWeRnEoEn
1Brian Kristensen
Viby Skakklub
14671589
4
0
2
 
3
 
4
 
2
 
3
 
03 - 42,813413,121527
2Andreas Brandt
Århus Skakklub/Skolerne
15231627
3
1
1
 
4
 
3
 
1
 
4
 
11 - 23,4515233,521526
3Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
14731500
2
0
4
 
1
 
2
 
4
 
1
 
03 - 42,913432,161457
4Jørgen Rasmussen
Vejlby-Risskov Skakklub
14741595
1
1
3
 
2
 
1
 
3
 
2
 
11 - 22,914743,201551

Præmier

1. plads: 400,-

2. plads: 200,-

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456PoPlWeRnEoEn
1Robert Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
13201324
2
 
     07 - 100,313070,191316
2Erik Møllmann Bøye
Vejlby-Risskov Skakklub
14501574
1
 
     07 - 100,714190,811558
3Erik Hjorth
Vejlby-Risskov Skakklub
13201447
4
0
     05 - 60,313070,221443
4Jens Jacob Prasse
Århus Skakklub/Skolerne
14631672
3
1
     11 - 20,714770,781681
5Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov Skakklub
13061465
6
½
     ½3 - 40,35131301465
6Greg Matyasik
Vejlby-Risskov Skakklub
14000
5
½
     ½3 - 40,65139301000
7Jonas Bangsgaard
Vejlby-Risskov Skakklub
13441487
8
0
     05 - 60,413260,371480
8Stig Nørregaard
Silkeborg Skakklub Af 1930
14251582
7
1
     11 - 20,614430,631589
9Peter Schleisner
Vejlby-Risskov Skakklub
13301361
10
 
     07 - 100,4513100,491351
10Sebastian Als Mortensen
Vejlby-Risskov Skakklub
13621367
9
 
     07 - 100,5513370,511347

Afbud

1. runde

Erik Møllmann Bøye - Robert Skytte

Sebastian Als Mortensen - Peter Schleisner

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456PoPlWeRnEoEn
1Piotr Zbierajewski
Vejlby-Risskov Skakklub
12631380
4
 
2
 
3
 
4
 
2
 
3
 
02 - 44,110793,761305
2Carsten Leed
Vejlby-Risskov Skakklub
12321338
3
1
1
 
4
 
3
 
1
 
4
 
113,812323,281292
3Frank Jacobsen
Vejlby-Risskov Skakklub
11151301
2
0
4
 
1
 
2
 
4
 
1
 
032,5510002,881186
4Svend Henriksen
Vejlby-Risskov Skakklub
10111226
1
 
3
 
2
 
1
 
3
 
2
 
02 - 41,559212,081184

Afbud

1. runde

Piotr Zbierajewski - Svend Henriksen

 

Præmier

1. plads: 400,-

2. plads: 200,-

VRS vinter 2022-2023

Vejlby-Risskov Skakklub indbyder hermed til en 6-runders koordineret EMT på følgende mandage: 5/12, 9/1, 23/1, 30/1, 20/2 og 6/3. Starttidspunkt kl. 19:00. Fremmøde senest kl. 20.00.

Mulighed for afvikling af udsatte partier i klubben på følgende mandage:  13/12 (holdskak),  2/1, 16/1 (holdskak), 6/2 og 13/2 (vinterferie), 27/2 (holdskak). 

Der spilles i 4-mands, dobbelrundet, alle-mod-alle grupper - samt evt. en monrad,  eller enkeltrunde alle-mod-alle gruppe.

Spillestedet er Vejlby Sognegård, Vejlby Centervej 25, 8240 Risskov.

Betænkningstiden er 90 min. til 40 træk, og derefter 15 min. + opsparet tid til resten af partiet. 30 sekunders tillæg pr. træk.

Indskud 150 kr. VRS juniorer dog 100 kr. Førstepræmie i alle grupper 400 kr.. Øvrige præmier vil fremgå af programmet, men mindst hele indskuddet går til præmier. Der anvendes korrektion ved ligestilling.

Tilmelding online eller på tl@vrsk.dk. Tilmeldingsfristen er søndag den 4. december (på søndag).

Afbud til en runde meldes til turneringslederen på tl@vrsk.dk.

Periode 2022-12-05 .. 2023-03-06 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Eivind Ortind Simonsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til VRS vinter 2022-2023

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 4 2022-12-05 2022-12-04
Gruppe 2 4 2022-12-05 2022-12-04
Gruppe 3 4 2022-12-05 2022-12-04
Gruppe 4 10 2022-12-05 2022-12-04
Gruppe 5 4 2022-12-05 2022-12-04
Totalt antal tilmeldte 26
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602038 1422537 1. Eivind Ortind Simonsen Vejlby-Risskov Skakklub 2030 2019 2022-10-17
100600267 1417320 2. Claus Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1908 1891 2022-10-18
100601678 1467387 3. Ole Schmidt Vejlby-Risskov Skakklub 1668 1714 2022-10-20
100601235 1413449 4. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1674 1677 2022-11-11
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101097519 - 1. Vadim Kobal Vejlby-Risskov Skakklub 1600 2022-11-28
100602566 1451707 2. Torben Gregersen Skanderborg Skakklub 1525 1612 2022-12-04
100900347 1431536 3. Ole Skadborg Villadsen Vejlby-Risskov Skakklub 1561 1623 2022-12-02
100602793 1473344 4. Uffe B Eriksen Viby Skakklub 1555 1559 2022-10-25
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100601098 1421492 1. Brian Kristensen Viby Skakklub 1467 1589 2022-10-18
100602858 1477250 2. Andreas Brandt Århus Skakklub/Skolerne 1523 1627 2022-11-30
100602156 1444956 3. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1473 1500 2022-10-18
100602213 1422391 4. Jørgen Rasmussen Vejlby-Risskov Skakklub 1474 1595 2022-10-19
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602757 1471775 1. Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1320 1324 2022-12-04
100602182 1419510 2. Erik Møllmann Bøye Vejlby-Risskov Skakklub 1450 1574 2022-12-04
100601289 1445537 3. Erik Hjorth Vejlby-Risskov Skakklub 1320 1447 2022-12-01
100602659 1465074 4. Jens Jacob Prasse Århus Skakklub/Skolerne 1463 1672 2022-11-16
100600537 1421760 5. Hans Jørgen Mikkelsen Vejlby-Risskov Skakklub 1306 1465 2022-10-20
101097520 - 6. Greg Matyasik Vejlby-Risskov Skakklub 1400 2022-11-28
100901805 1466097 7. Jonas Bangsgaard Vejlby-Risskov Skakklub 1344 1487 2022-11-28
100602535 1451774 8. Stig Nørregaard Silkeborg Skakklub Af 1930 1425 1582 2022-11-07
100602646 1464310 9. Peter Schleisner Vejlby-Risskov Skakklub 1330 1361 2022-11-29
100803210 1471546 10. Sebastian Als Mortensen Vejlby-Risskov Skakklub 1362 1367 2022-11-28
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101097235 1474308 1. Piotr Zbierajewski Vejlby-Risskov Skakklub 1263 1380 2022-10-20
100602651 1465910 2. Carsten Leed Vejlby-Risskov Skakklub 1232 1338 2022-11-29
100602806 1474294 3. Frank Jacobsen Vejlby-Risskov Skakklub 1115 1301 2022-10-18
100601798 1420976 4. Svend Henriksen Vejlby-Risskov Skakklub 1011 1226 2022-11-30