loading
Arbejder ...

DM i Hurtigskak

Vis Gruppe : ParringerPGN
DM-gruppen over 1900 (åben række) Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1GM Mads Andersen
Skanderborg Skakklub
25032615
21
0
25
1
20
1
29
1
10
1
11
½
8
½
575,852495
2GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
25022474
22
1
15
1
12
1
3
0
41
1
5
0
10
1
545,452498
3GM Jesper Søndergård Thybo
Køge Skakklub
24722509
23
1
16
1
14
1
2
1
11
½
28
1
6
1
15,32484
4IM Andreas Skytte Hagen
Næstved Skakklub
24222363
24
1
17
½
11
0
15
½
23
1
34
½
19
1
125,652411
5IM Steen Fedder
Køge Skakklub
24062380
25
½
8
½
21
½
38
1
18
1
2
1
11
½
555,052406
6IM Filip Boe Olsen
Skanderborg Skakklub
23672435
26
1
19
1
28
½
7
0
15
1
9
1
3
0
84,552366
7FM Jacob Øst Hansen
BMS Skak
23562338
27
1
18
½
29
1
6
1
28
0
8
0
16
0
194,92328
8FM Mads Boe
Århus Skakklub/Skolerne
23432283
28
0
5
½
26
1
19
1
21
1
7
1
1
½
564,32357
9GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
23402333
29
0
31
1
22
1
21
½
25
1
6
0
18
1
95,152327
10IM Jacob Sylvan
Skakklubben Nordkalotten
23302325
30
1
28
0
34
1
13
1
1
0
12
1
2
0
415 - 164,32324
11FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
22492335
31
1
21
½
4
1
18
1
3
½
1
½
5
½
522,952301
12FM Andreas Bang
Enkeltmedlem KSU
22402287
32
1
40
1
2
0
41
0
27
1
10
0
31
0
3264,62208
13FM Daniel Vesterbæk Pedersen
Fredericia Skakforening
22382212
33
1
29
0
27
1
10
0
32
1
41
1
28
½
1152228
14FM Tim Jaksland
Hillerød Skakklub
22342117
34
1
41
1
3
0
28
0
40
½
21
½
27
1
415 - 164,82218
15FM Nicolai Kistrup
BMS Skak
22332300
35
1
2
0
30
1
4
½
6
0
25
1
34
0
213,752228
16FM Jesper Mørch Lauridsen
Skakklubben af 1968
22262309
36
1
3
0
41
0
37
1
29
½
38
1
7
1
104,652223
17FM Jens Østergaard
Hillerød Skakklub
22212278
37
1
4
½
18
0
25
0
34
0
39
1
38
½
3284,752186
18Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21942165
38
1
7
½
17
1
11
0
5
0
40
1
9
0
223,42196
19FM Lars Aaes Nielsen
Skakklubben Nordkalotten
21922189
39
1
6
0
38
½
8
0
37
1
29
1
4
0
243,952183
20Mikael Bjertrup
Skakklubben K41
21832256
40
0
32
1
1
0
34
0
26
½
37
0
35
½
2384,62131
21Jan Nordenbæk Pedersen
Hillerød Skakklub
21622148
1
1
11
½
5
½
9
½
8
0
14
½
32
1
4142,32200
22Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21502161
2
0
33
1
9
0
32
0
39
1
30
½
40
1
253,952141
23CM Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21262141
3
0
34
0
35
1
31
1
4
0
27
0
29
0
2363,352099
24Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
20942023
4
0
35
½
37
0
33
1
38
0
32
0
42
+
353,352057
25Bjarke Gregor
Skakforeningen ØBRO
20882095
5
½
1
0
40
1
17
1
9
0
15
0
37
1
232,452109
26Morten Topholm
Læseforeningens Skakklub
20832063
6
0
37
½
8
0
35
1
20
½
31
0
33
0
2373,152060
27Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
20802151
7
0
36
1
13
0
39
1
12
0
23
1
14
0
3302,852083
28Paulius Meskenas
Køge Skakklub
20632159
8
1
10
1
6
½
14
1
7
1
3
0
13
½
531,252183
29Niels Skou
Skakforeningen ØBRO
20542104
9
1
13
1
7
0
1
0
16
½
19
0
23
1
201,62100
30Preben Schavitshy Dalberg
Holbæk Skakklub
20502065
10
0
39
1
15
0
40
0
36
1
22
½
41
0
343,62028
31CM Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
20382244
11
0
9
0
36
1
23
0
35
1
26
1
12
1
4182,652065
32Reto Utiger Sørensen
Sjælsø Skakklub
20361991
12
0
20
0
33
1
22
1
13
0
24
1
21
0
3292,352049
33Daniel Petersen
Sorø Skakklub
20352010
13
0
22
0
32
0
24
0
42
+
36
1
26
1
3312,552024
34Emil Zander
Kjellerup Skakklub
20351982
14
0
23
1
10
0
20
1
17
1
4
½
15
1
131,652119
35Thomas Mørkøre
Valby Skakklub
19771934
15
0
24
½
23
0
26
0
31
0
42
+
20
½
2391,851952
36Anders Vælds
Skakforeningen ØBRO
19601969
16
0
27
0
31
0
42
1
30
0
33
0
39
½
403,251908
37Lukas Iskos
BMS Skak
19431997
17
0
26
½
24
1
16
0
19
0
20
1
25
0
331,651969
38Jens Peter Mejlvang
Bornholms Skakklub
19311970
18
0
42
+
19
½
5
0
24
1
16
0
17
½
32711961
39Sauran Bekmukhanov
Esbjerg Skakforening
19021603
19
0
30
0
42
+
27
0
22
0
17
0
36
½
411,451874
40August Jalving
Frederiksberg Skakforening
18821962
20
1
12
0
25
0
30
1
14
½
18
0
22
0
321,21921
41Karl Emil Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
18522056
42
+
14
0
16
1
12
1
2
0
13
0
30
1
4170,61951
42Bye
41
-
38
-
39
-
36
0
33
-
35
-
24
-
042

Rating gruppe III (7 spillere)Rating gruppe II (11 spillere)Rating gruppe I (13 spillere)

Deltagere under 1900 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Thomas Find Kokfelt
Espergærde Skakklub
18901880
17
1
10
1
6
½
4
1
3
½
9
0
7
0
4104,951862
2Bent Bolvinkel Fischer
Skakforeningen Odysseus
18311894
18
1
9
1
7
1
3
0
13
1
12
0
5
0
494,651812
3Mikkel Mejlvang
Bornholms Skakklub
18241856
19
1
12
1
14
1
2
1
1
½
4
1
9
½
614,41875
4Jakob Hansen
Enkeltmedlem KSU
18232031
20
1
11
1
15
1
1
0
7
1
3
0
13
1
544,71832
5Holger Rønnow Lodahl
Skakforeningen ØBRO
18061787
21
1
14
0
16
1
6
½
26
½
8
1
2
1
565,11803
6CM Lars Hyldkrog
Lyngby-Virum Skakklub
17571909
22
1
13
1
1
½
5
½
9
0
28
1
12
½
74,51757
7Mikkel Hyldkrog
Lyngby-Virum Skakklub
17541878
23
1
16
1
2
0
14
1
4
0
26
1
1
1
554,451771
8Alex Hansen
Valby Skakklub
17461870
24
1
15
0
18
0
21
1
17
1
5
0
28
1
4135,751694
9Nienke van den Brink
Caïssa Gladsaxe
17351817
25
1
2
0
22
1
15
1
6
1
1
1
3
½
24,151776
10Troels Barington
Valby Skakklub
17001735
26
1
1
0
28
0
22
0
24
0
  1314,151606
11Claus Agø Hansen
Skakforeningen ØBRO
16821755
27
1
4
0
26
½
23
1
12
0
16
0
19
1
165,31628
12Oscar Veiergang
Skak for sjov
16711856
28
1
3
0
30
1
18
1
11
1
2
1
6
½
34,21710
13Peter Sørensen
Frem Skakklub
16521601
29
1
6
0
31
1
28
1
2
0
14
1
4
0
4124,41640
14Erol Taskiran
Ishøj Skakklub
16381779
30
1
5
1
3
0
7
0
18
1
13
0
15
1
4113,651649
15Sarah Sima Derlich
Nørrebro Skakklub
15881513
31
1
8
1
4
0
9
0
22
½
30
1
14
0
144,11561
16Michael Alexandersen Poulsen
Enkeltmedlem 2HK
15801627
32
1
7
0
5
0
30
½
20
1
11
1
22
1
84,51580
17Asbjørn Vesterkær Slavensky
Skak for sjov
14650
1
0
26
0
24
1
31
1
8
0
23
½
21
0
244,451377
18Patrick Noumedem Hansen
Valby Skakklub
14491233
2
0
25
1
8
1
12
0
14
0
31
0
23
0
2273,31391
19Jean-Robert Fiori
Caïssa Gladsaxe
13100
3
0
28
0
25
½
20
0
33
+
27
1
11
0
2631243
20Frida Bjerregaard Hagen
Næstved Skakklub
13001189
4
0
27
½
23
0
19
1
16
0
21
0
32
1
253,51255
21Sejer Benjamin Brinck Billig
Caïssa Gladsaxe
12730
5
0
30
0
29
1
8
0
27
½
20
1
17
1
193,251284
22Benjamin Frandsen
Hvidovre Skakklub
12391504
6
0
29
1
9
0
10
1
15
½
24
1
16
0
171,751329
23Anirudh Nagaraja
Skakforeningen ØBRO
12211489
7
0
32
½
20
1
11
0
30
0
17
½
18
1
3222,451246
24Anders Askjær Mikkelsen
Gentofte Skakklub
11800
8
0
31
0
17
0
29
1
10
1
22
0
27
1
3232,81189
25Hans van den Brink
Caïssa Gladsaxe
11551374
9
0
18
0
19
½
27
½
31
0
32
1
30
0
2283,251099
26Arun Singh Kaushal
Ishøj Skakklub
11281598
10
0
17
1
11
½
32
1
5
½
7
0
31
½
181,551236
27Emil Rosenkvist
Halsskov Skakforening
10560
11
0
20
½
32
0
25
½
21
½
19
0
24
0
301,951036
28Matt Han
Hvidovre Skakklub
10451443
12
0
19
1
10
1
13
0
32
1
6
0
8
0
3210,851171
29Samuel Bundgaard
Ishøj Skakklub
10000
13
0
22
0
21
0
24
0
   0320,65961
30Marius Gregor
Hvidovre Skakklub
10001429
14
0
21
1
12
0
16
½
23
1
15
0
25
1
150,751180
31Marcus Long Teglgaard
Hvidovre Skakklub
10001487
15
0
24
1
13
0
17
0
25
1
18
1
26
½
2011158
32Jingsong Ning Nielsen
Skak for sjov
9700
16
0
23
½
27
1
26
0
28
0
25
0
20
0
291,65961
33Bye
    
19
-
  033

Rating gruppe II (12 spillere)Rating gruppe I (10 spillere)

Venteliste Direkte link
#NavnRatingFide rat.1PoPlWeRnEoEn
DM i Hurtigskak

DM i hurtigskak

Aulaen i Enghøjhuset, Hovedstien 8, Avedøre

Lørdag den 13. maj, klokken 10.00-19.00

Maksimalt 80 deltagere

Turneringsform: 7 runder efter schweizersystemet

15 min. pr. spiller til hele partiet + 10 sek. pr. træk fra træk 1

Kun medlemmer af Dansk Skak Union kan erhverve titlen "Danmarksmester i hurtigskak"

Reglementet for DM i lyn- og hurtigskak ses her:

DM i lyn- og hurtigskak – Dansk Skak Union / Love

Da der allerede er det maksimale deltagerantal på 80 tilmeldt turneringen har vi oprettet en venteliste som man kan tilmelde sig. Såfremt der kommer afbud eller på anden måde opstår ledige pladser bliver de tilmeldte på ventelisten kontaktet og tilbudt pladserne i den rækkefølge som de er tilmeldt.

 

Der spilles i 2 grupper efter dansk rating:

Gruppe 1
Åben række for spillere over 1900 i dansk hurtigskakrating - standardratingtallet bruges, hvis hurtigskakratingtallet ikke er tidssvarende.

Deltagerne i gruppe 1 spiller om DM-titlen (max 64 spillere). 

Turneringen bliver ratet som hurtigskak.

Gruppe 2 

For spillere under 1900 i hurtigskakrating - standardratingtallet bruges, hvis hurtigskakratingtallet ikke er tidssvarende.
Turneringen bliver ratet som hurtigskak.

Præmier:

DM-gruppen: (åben række)
1. præmie 4000 kr.
2. præmie 2000 kr.

Gruppen under 1900: 
1. præmie 1200 kr. 
2. præmie  600 kr.

Øvrige præmiers antal og størrelse afhænger af deltagerantallet. 
For hver 10 deltagere i ratingorden.

Indskud kr. 200,-

senest onsdag den 10/5 på 
Hvidovre Skakklubs konto :
5025-0001361510 i Jyske Bank.


WGM, GM, WIM. IM gratis

Tilmelding senest 9/5 på skak.dk eller på mail til:

nielspeternielsen63@gmail.com

Bemærk også muligheden for på skak.dk at tilmelde sig DM i lynskak, som foregår dagen efter på samme adresse

Periode 2023-05-13 .. 2023-05-13 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turneringens egen hjemmeside http://www.hvidovre-skakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Poul Jacobsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til DM i Hurtigskak

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.hvidovre-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
DM-gruppen over 1900 (åben række) 42 2023-05-13 2023-05-09
Deltagere under 1900 33 2023-05-13 2023-05-09
Venteliste 0 2023-05-13 2023-05-09
Totalt antal tilmeldte 75
Deltagere i gruppen DM-gruppen over 1900 (åben række)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100602057 1413864 1. GM Mads Andersen Skanderborg Skakklub 2503 2615 2023-04-14
100800594 1700090 2. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2502 2474 2023-04-17
100901592 1438832 3. GM Jesper Søndergård Thybo Køge Skakklub 2472 2509 2023-03-16
100600736 1407341 4. IM Andreas Skytte Hagen Næstved Skakklub 2422 2363 2023-02-22
100101644 1400126 5. IM Steen Fedder Køge Skakklub 2406 2380 2023-03-19
100602308 1440640 6. IM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2367 2435 2023-04-15
100800074 1400096 7. FM Jacob Øst Hansen BMS Skak 2356 2338 2023-03-16
100600675 1401408 8. FM Mads Boe Århus Skakklub/Skolerne 2343 2283 2023-04-15
100101540 1400100 9. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2340 2333 2023-03-19
100101113 1402137 10. IM Jacob Sylvan Skakklubben Nordkalotten 2330 2325 2023-04-15
100103864 1444492 11. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2249 2335 2023-04-25
100100871 1400290 12. FM Andreas Bang Enkeltmedlem KSU 2240 2287 2023-04-17
100601028 1402161 13. FM Daniel Vesterbæk Pedersen Fredericia Skakforening 2238 2212 2023-04-12
100800081 1401084 14. FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2234 2117 2023-03-13
100103773 1444816 15. FM Nicolai Kistrup BMS Skak 2233 2300 2023-04-12
100601273 1401890 16. FM Jesper Mørch Lauridsen Skakklubben af 1968 2226 2309 2023-04-04
100800482 1400606 17. FM Jens Østergaard Hillerød Skakklub 2221 2278 2023-04-27
100800259 1406671 18. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2194 2165 2023-04-12
100102104 1401726 19. FM Lars Aaes Nielsen Skakklubben Nordkalotten 2192 2189 2023-03-02
100101987 1400584 20. Mikael Bjertrup Skakklubben K41 2183 2256 2023-04-18
100300620 1401475 21. Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2162 2148 2023-03-14
100100852 1401696 22. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2150 2161 2023-04-14
100300692 1408402 23. CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2126 2141 2023-04-15
100104290 1463896 24. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 2094 2023 2023-03-09
100201725 1423401 25. Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2088 2095 2023-04-24
100300066 1404687 26. Morten Topholm Læseforeningens Skakklub 2083 2063 2023-02-14
100802438 1412159 27. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2080 2151 2023-03-18
100202444 12809969 28. Paulius Meskenas Køge Skakklub 2063 2159 2023-03-11
100500545 1413155 29. Niels Skou Skakforeningen ØBRO 2054 2104 2023-02-12
100801011 1407384 30. Preben Schavitshy Dalberg Holbæk Skakklub 2050 2065 2023-03-01
100302026 1468480 31. CM Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 2038 2244 2023-04-25
100802133 1426664 32. Reto Utiger Sørensen Sjælsø Skakklub 2036 1991 2023-02-23
100202472 1466577 33. Daniel Petersen Sorø Skakklub 2035 2010 2023-04-18
100901809 1467123 34. Emil Zander Kjellerup Skakklub 2035 1982 2023-03-17
100102026 1411900 35. Thomas Mørkøre Valby Skakklub 1977 1934 2023-04-17
100103925 1439197 36. Anders Vælds Skakforeningen ØBRO 1960 1969 2023-05-02
101095257 1461613 37. Lukas Iskos BMS Skak 1943 1997 2023-03-22
100801215 1419021 38. Jens Peter Mejlvang Bornholms Skakklub 1931 1970 2023-04-25
101200117 1472844 39. Sauran Bekmukhanov Esbjerg Skakforening 1902 1603 2023-04-14
100104605 1471759 40. August Jalving Frederiksberg Skakforening 1882 1962 2023-04-10
100104139 1452797 41. Karl Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1852 2056 2023-05-07
- - 42. Bye - 2023-05-13
Deltagere i gruppen Deltagere under 1900
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100802848 1445650 1. Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1890 1880 2023-02-17
100800856 1412116 2. Bent Bolvinkel Fischer Skakforeningen Odysseus 1831 1894 2023-04-26
103110504 1445677 3. Mikkel Mejlvang Bornholms Skakklub 1824 1856 2023-04-25
100103709 1435868 4. Jakob Hansen Enkeltmedlem KSU 1823 2031 2023-04-09
100101176 1427342 5. Holger Rønnow Lodahl Skakforeningen ØBRO 1806 1787 2023-04-25
100101657 1402781 6. CM Lars Hyldkrog Lyngby-Virum Skakklub 1757 1909 2023-04-22
100102521 1504975 7. Mikkel Hyldkrog Lyngby-Virum Skakklub 1754 1878 2023-04-30
100100769 1409719 8. Alex Hansen Valby Skakklub 1746 1870 2023-04-25
100104149 1452568 9. Nienke van den Brink Caïssa Gladsaxe 1735 1817 2023-05-01
100103389 1446762 10. Troels Barington Valby Skakklub 1700 1735 2023-04-03
100101531 1471511 11. Claus Agø Hansen Skakforeningen ØBRO 1682 1755 2023-02-17
100104574 1470183 12. Oscar Veiergang Skak for sjov 1671 1856 2023-04-20
100301891 1447467 13. Peter Sørensen Frem Skakklub 1652 1601 2023-03-27
100800793 1433512 14. Erol Taskiran Ishøj Skakklub 1638 1779 2023-04-22
100104481 1469290 15. Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1588 1513 2023-02-23
100201921 1435582 16. Michael Alexandersen Poulsen Enkeltmedlem 2HK 1580 1627 2023-03-13
101096549 - 17. Asbjørn Vesterkær Slavensky Skak for sjov 1465 2023-04-26
100104727 1472801 18. Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1449 1233 2023-04-25
103108529 0 19. Jean-Robert Fiori Caïssa Gladsaxe 1310 2023-04-07
101096723 1472089 20. Frida Bjerregaard Hagen Næstved Skakklub 1300 1189 2023-02-22
100105044 1478087 21. Sejer Benjamin Brinck Billig Caïssa Gladsaxe 1273 2023-05-02
100104947 1476505 22. Benjamin Frandsen Hvidovre Skakklub 1239 1504 2023-05-07
100104886 1767151 23. Anirudh Nagaraja Skakforeningen ØBRO 1221 1489 2023-02-16
101097418 1477765 24. Anders Askjær Mikkelsen Gentofte Skakklub 1180 2023-03-05
100104811 1473336 25. Hans van den Brink Caïssa Gladsaxe 1155 1374 2023-05-01
101096422 1478206 26. Arun Singh Kaushal Ishøj Skakklub 1128 1598 2023-04-08
101097578 - 27. Emil Rosenkvist Halsskov Skakforening 1056 2023-04-03
101096190 1464434 28. Matt Han Hvidovre Skakklub 1045 1443 2023-03-11
100105086 - 29. Samuel Bundgaard Ishøj Skakklub 1000 2023-04-16
100104882 1474448 30. Marius Gregor Hvidovre Skakklub 1000 1429 2023-05-03
100104972 1478249 31. Marcus Long Teglgaard Hvidovre Skakklub 1000 1487 2023-03-11
100104926 1477773 32. Jingsong Ning Nielsen Skak for sjov 970 2023-04-03
- - 33. Bye - 2023-05-13
Deltagere i gruppen Venteliste
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt