loading
Arbejder ...

Nordre Forår 2023

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Noah Paludan
Skakklubben af 1968
17661716
6
1
2
1
3
+
4
0
5
 
32 - 31,317871,081734
2Asger Justesen
Skakklubben af 1968
19521812
5
1
1
0
6
1
3
+
4
 
32 - 32,519371,691818
3Jonas Chul Bistrup Larsen
Skanderborg Skakklub
20241951
4
0
5
-
1
-
2
-
6
-
060,720100,551940
4Per Oehlerich
Nordre Skakklub
18701918
3
1
6
1
5
½
1
1
2
 
12,2519152,841931
5Christian Thye-Petersen
Nordre Skakklub
18401898
2
0
3
+
4
½
6
 
1
 
41,7518032,271863
6Steen Farup Christensen
Nordre Skakklub
19541944
1
0
4
0
2
0
5
 
3
+
152,518792,571893

Jonas Chul Bistrup Larsen har trukket sig fra turneringen efter første runde.

Nordre Forår 2023

Nordre Forår 2023 

Åben klubturnering 

Nordre Skakklub indbyder til åben  
koordineret 5 runders klubturnering på følgende torsdage i april-juni:   
13/4, 27/4, 11/5, 25/5, 8/6.  

Der er herudover afsat flg. datoer til  
udsatte partier: 20/4, og 1/6. Slår disse datoer ikke til, kan der spilles på andre klubaftener, i andre skakklubber eller privat. For partier der ikke afvikles rettidigt, afgøres resultatet (og evt. ratingberegning) af TL. 

Spilletid og -sted: Kl. 19.00 - ca. 23.10 i 
Christianskirken, Krypten,  
Frederikshaldsgade 15, 8200 Aarhus N.  

Der er rygeforbud. 

Betænkningstid: 1½ time til hele partiet 

             + 30 sekunder pr træk fra træk 1. 
(NB! Ikke + 15 minutter ved træk 40  !! ) 

Der er noteringspligt hele partiet. 

Indskud: 125 kr. 

Turneringsform:  

Der spilles primært i 6-mands alle-mod-alle grupper (evt Monrad hvis det bedre passer med ratinghop samt nederste gruppe). Turneringen afvikles efter FIDEs regler for skak, og Reglement for DSU's EMT og koord. turneringer. Turneringen rates, ELO-rates tillige for de grupper, der opfylder betingelserne. 

For Monrad-grupper gælder, at udsatte partier skal spilles senest 17 dage efter oprindelig spilledato - meget gerne tidligere - dog senest den 4/6. 

BEMÆRK med hensyn til fremmøde:  
1-times reglen fastholdes! 

Præmier: Pr 6-mandsgruppe er der følgende præmier: 

præmie Kr. 400 

præmie Kr. 200 

Præmier i evt Monradgruppe efter størrelse. I tilfælde af ligestilling deles præmier.   

Ved afbud er det vigtigt, at man husker: 

1)  Meld afbud til modstander (brug afbudslisten på nordre.dk) og Jonas (se  
nedenfor) 

2) selv at aftale nyt spilletidspunkt med modstanderen og meddele tid og sted til Jonas  

3) at meddele resultatet til Jonas, så snart partiet er spillet. 

Tilmelding med navn, klub, fødselsdato, rating og telefonnummer senest den 9/4  

til: Jonas Nielsen, tlf. 28 97 62 00 

   eller e-mail: tilmelding@nordre.dk 

   eller online via nordre.dk  eller skak.dk. 

        Vel mødt!                      ©    

Periode 2023-04-13 .. 2023-06-08 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turneringens egen hjemmeside http://www.nordre.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Tom Petri Petersen
Dommere Alle grupper:  Jonas Nielsen
Mester 1:  Tom Petri Petersen , Jonas Nielsen
Mester 2:  Tom Petri Petersen , Jonas Nielsen
Basis 1:  Tom Petri Petersen , Jonas Nielsen
Basis 2:  Tom Petri Petersen , Jonas Nielsen

Tilmeldings muligheder til Nordre Forår 2023

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.nordre.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2023-04-13 2023-04-09
Mester 2 6 2023-04-13 2023-04-09
Basis 1 6 2023-04-13 2023-04-09
Basis 2 6 2023-04-13 2023-04-09
- 1 2023-04-13 2023-04-09
Totalt antal tilmeldte 25
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100600965 1400851 1. Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2104 2131 2023-04-09
100103177 1413848 2. FM Nicolai Kvist Brondt Skanderborg Skakklub 2246 2234 2023-03-23
100600062 1405284 3. CM Jakob Rathlev Jetsmark Skakklub 2235 2233 2023-03-29
100400392 1404067 4. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2281 2272 2023-04-06
101096805 1469827 5. John Hansen Viby Skakklub 2062 2071 2023-03-21
100600339 1400720 6. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2125 2132 2023-03-19
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602805 1474987 1. Noah Paludan Skakklubben af 1968 1766 1716 2023-04-09
101097354 1476173 2. Asger Justesen Skakklubben af 1968 1952 1812 2023-03-31
100500096 1470728 3. Jonas Chul Bistrup Larsen Skanderborg Skakklub 2024 1951 2023-04-09
100600351 1408410 4. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1870 1918 2023-04-02
100602406 1440934 5. Christian Thye-Petersen Nordre Skakklub 1840 1898 2023-04-02
100201202 1402064 6. Steen Farup Christensen Nordre Skakklub 1954 1944 2023-03-29
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100601678 1467387 1. Ole Schmidt Vejlby-Risskov Skakklub 1709 1741 2023-04-09
100602353 1438310 2. Sune Huus Nordre Skakklub 1710 1747 2023-03-23
101200074 1468634 3. William Thykjær Lave Stouby Skakklub 1739 1663 2023-04-01
100500820 1440977 4. Jens Otto Grabau Stouby Skakklub 1707 1766 2023-04-01
12801844 5. Dovydas Girsvaldas 1758 1758 2023-03-23
100900272 1427270 6. Søren Korshøj Laursen Nordre Skakklub 1765 1819 2023-04-04
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602566 1451707 1. Torben Gregersen Skanderborg Skakklub 1476 1602 2023-04-20
100602858 1477250 2. Andreas Brandt Århus Skakklub/Skolerne 1413 1529 2023-04-03
101097551 - 3. Jesper Breining Nordre Skakklub 1473 0 2023-03-22
100601855 1419803 4. Thomas Overgaard Kristensen Nordre Skakklub 1396 1549 2023-04-02
100601289 1445537 5. Erik Hjorth Vejlby-Risskov Skakklub 1256 1470 2023-04-07
100601116 1422650 6. Johnny Sparvang Skakklubben af 1968 1454 1513 2023-04-11
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101097519 1478648 Vadim Kobal Vejlby-Risskov Skakklub 1703 1708 2023-04-05