loading
Arbejder ...

Sjælsø Klubmesterskab 2023-24

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345678910PoPlWeRnEoEn
1Peter Christian Grau
Sjælsø Skakklub
20222042
6
1
2
½
3
1
4
½
5
½
6
½
2
 
3
 
4
 
5
 
415,820225,522012
2Palle V. Henriksen
Sjælsø Skakklub
20622099
5
½
1
½
6
½
3
1
4
½
5
0
1
 
6
 
3
 
4
 
336,4519906,442030
3Claus Pakmor
Sjælsø Skakklub
18881935
4
½
5
0
1
0
2
0
6
½
4
0
5
 
1
 
2
 
6
 
163,618103,761880
4Morten Poulsen
Sjælsø Skakklub
19481970
3
½
6
 
5
 
1
½
2
½
3
1
6
 
5
 
1
 
2
 
43,619153,451951
5Jesper Kristiansen
Sjælsø Skakklub
19581989
2
½
3
1
4
 
6
½
1
½
2
1
3
 
4
 
6
 
1
 
24,2519364,151976
6Jesper Nielsen
Sjælsø Skakklub
19682026
1
0
4
 
2
½
5
½
3
½
1
½
4
 
2
 
5
 
3
 
254,3518984,681972

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345678910PoPlWeRnEoEn
1Erik Sørensen
Sjælsø Skakklub
18521913
2
½
4
1
7
1
12
1
10
1
11
1
5
 
   15,2518603,541932
2Jesper Halberg
Sjælsø Skakklub
17801816
1
½
9
1
13
½
5
1
12
½
10
½
11
 
   434,717593,511806
3Ebbe Dinesen
Sjælsø Skakklub
14000
4
0
10
½
9
0
8
1
13
 
6
1
14
 
   112,7139100
4Ole Bøssing Christensen
Sjælsø Skakklub
16890
3
1
1
0
11
0
6
1
14
1
12
0
8
 
   384,75163700
5Theodor Scavenius
Sjælsø Skakklub
15000
6
1
7
1
12
0
2
0
11
½
14
1
1
 
   42,85152900
6Sergi Mendez
Sjælsø Skakklub
12000
5
0
8
1
10
0
4
0
7
0
3
0
9
 
   1141,75116600
7Noah Albretsen
Sjælsø Skakklub
12961430
8
1
5
0
1
0
14
0
6
1
9
+
13
 
   39212960,421413
8Vitus Kongsted
Sjælsø Skakklub
10720
7
0
6
0
14
0
3
0
9
+
13
0
4
 
   1130,75103800
9Jacob Lomholt
Sjælsø Skakklub
13841508
10
½
2
0
3
1
11
0
8
-
7
-
6
 
   121,713750,631503
10Ove Rytter Jensen
Sjælsø Skakklub
17391837
9
½
3
½
6
1
13
½
1
0
2
½
12
 
   364,616912,891809
11Ole Bjerregaard Hansen
Sjælsø Skakklub
15561600
12
0
14
½
4
1
9
1
5
½
1
0
2
 
   352,6515721,531599
12Arne Bjørn Jørgensen
Sjælsø Skakklub
18191892
11
1
13
1
5
1
1
0
2
½
4
1
10
 
   24,7518123,231877
13Jan Thomsen
Sjælsø Skakklub
16041721
14
1
12
0
2
½
10
½
3
 
8
1
7
 
   373,215972,381713
14Bent Guldborg
Sjælsø Skakklub
15631682
13
0
11
½
8
1
7
1
4
0
5
0
3
 
   104,3514801,871675
Sjælsø Klubmesterskab 2023-24
Hermed indbyder Sjælsø Skakklub til Klubmesterskabet 2023-24.
 
Der spilles på følgende mandage: 2/10, 9/10, 6/11 og 4/12.
Dertil kommer runderne 5-10 i 2024.
De er endnu ikke fastlagt.
 
Der bliver mulighed for en række opsamlingsdage. De fremgår af hjemmesiden og vil desuden blive annonceret af mig som turneringen skrider frem.
 
Sidste frist for tilmelding bliver onsdag den 27. september kl. 18.
Tilmelding sker on-line på DSU´s hjemmeside eller til TL Ove Rytter Jensen: Se tlf.nr.  og mailadresse i denne indbydelse.
Endvidere kan tilmelding ske til Klubformanden: Jesper Kristiansen.
 
Spillestedet er Sjælsø Skakklub, Mantziusgården, Johan Mantziusvej 7A, 3460 Birkerød.
 
Betænkningstiden er 90 minutter til 40 træk, samt ½ time til resten af partiet.
Der tillægges desuden 30 sekunder til spillerens betænkningstid for hvert påbegyndt træk.
 
Man har hvid, når modstanderens nummer står til højre ud for en runde og sort, når modstandernummeret står til venstre.
 
På ovennævnte datoer startes der præcis kl. 19.00.
Det er muligt, at aftale med sin modstander, at partiet først skal starte kl.19.30.
TL skal informeres om aftalen.
 
Hvis en spiller kommer senere end 1 time efter starttidspunktet, så har vedkommende tabt partiet.
 
TL har mulighed for at afvige herfra, hvis helt særlige forhold taler herfor, og under forudsætning af, at TL og modstander orienteres inden 1 time fra kampstart.
Turneringen DK-rates og ELO-rates.
 
Gruppe 1:
I tilfælde af ligestilling (gælder alle grupper) anvendes Sonneborn-Bergers korrektionssystem.
Er der stadig ligestilling, anvendes almindelig korrektion.
Er ligestilling stadig ikke brudt, anvendes derefter: flest gevinster.
 
Hvis brug af alle korrektionssystemer ikke kan afgøre vinderen, bliver der spillet omkamp om titlen: 2 hurtigskakpartier (25 minutter til hver plus tillægstid + 4 lynpartier (5 minutter til hver plus tillægstid).
Hvis denne match ender ufgjort, spilles et Armageddonparti (hvid 6 minutter - sort 5 minutter - ingen tillægstid; i tilfælde af remis vinder sort.
Bestyrelsen fastsætter regler for håndtering af mobiltelefoner.
 
B-medlemmer må gerne spille med i turneringen, hvis de er A-medlemmer af en anden klub.
 
Partier mærket med # rates ikke.
 
Turneringen er gratis for klubbens medlemmer.
Vinderen af Gruppe 1 bliver klubmester 2023- 24 for Sjælsø Skakklub – og får desuden en vandrepokal.
 
Man skal være medlem af klubben for at blive klubmester.
 
Turneringsleder (TL) for turneringen er:
Ove Rytter Jensen
Bakkebo 53
3550 Slangerup
 
Tlf.nr.: 47333519
Mobilnr.: 40412678
Mail: rytter@jensen.mail.dk
 
TL varetager formidlingen af resultater (via mail) til webmaster Ole Bjerregaard Hansen og til resten af spillerne.
TL varetager desuden al papirarbejde før, under og efter turneringen.
Endvidere klager, straffe og al andet af betydning for turneringen.
Endvidere er TL bindeleddet mellem turneringen og ratingkartoteksføreren – herunder indberetning før og efter turneringen.
 
Assisterende TL i år er Jesper Kristiansen, med hjælp af Bent Guldborg.
 
Vedrørende afbud:
 
Afbuddet skal meldes til TL og hvis TL godkender det, skal det også meddeles til modstanderen.
Det påhviler den spiller, der har meldt afbud, inden for en rimelig tid, at få aftalt med sin modstander, hvornår partiet skal spilles. Denne dato skal meddeles TL. Hvis der ikke træffes aftale om en dato for afvikling af partiet, kan spilleren, der har meldt afbud, blive dømt som taber af partiet. Dette er af hensyn til afviklingen af turneringen.
 
Alle programlagte dage med afvikling af udsatte partier, skal benyttes, hvis man har et udsat part.
 
Afbud skal meldes på mail og/eller telefon senest kl. 18.00 på spilledagen og til TL: Ove Rytter Jensen.
Vær sikker på, at modstanderen har modtaget afbuddet, når afbuddet er godkendt af TL – der skal have været kontakt på enten mail eller over telefon. TL (Ove) kan nøjes med at få en mail, så skal han nok melde tilbage.
 
Hvis afbudsreglerne ikke overholdes er partiet tabt og rates som tabt – med mindre der forelægger særlige omstændigheder.
I sidste instans er det TL, der afgør hvilke sanktioner, der skal foretages i tilfælde af brud på turnerings- og afbudsregler.
Disse afgørelser kan appelleres til Turneringskomitéen, som i år består af: Se næste afsnit:
 
Mange hilsener
Ove Rytter Jensen
Startdato 2023-10-02
Slutdato 2024-03-18
Ratet Ja
Fide Ratet Ja
Turneringstype Koordineret
Turneringsstatus Oprettet
Åben for online-tilmelding Ja
 
 
Startdato 2023-10-02
Slutdato 2024-03-18
Ratet Ja
Fide Ratet Ja
Turneringstype Koordineret
Turneringsstatus Oprettet
Åben for online-tilmelding Ja
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
I sidste instans er det TL, der afgør hvilke sanktioner, der skal foretages i tilfælde af brud på turnerings- og afbudsregler.
Disse afgørelser kan appelleres til Turneringskomitéen, som i år består af:
 
Erik Both
Bent Guldborg
Jesper Kristiansen
Mange hilsener
Ove Rytter Jensen
I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Periode 2023-10-02 .. 2024-03-18 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turneringens egen hjemmeside http://www.birkeskak.dk/
Turnerings komite
Hoveddommer Ove Rytter Jensen
Dommere Alle grupper:  Jesper Kristiansen
Gruppe 1:  Ove Rytter Jensen
Gruppe 2:  Ove Rytter Jensen

Tilmeldings muligheder til Sjælsø Klubmesterskab 2023-24

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.birkeskak.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2023-10-02 2023-09-28
Gruppe 2 14 2023-10-02 2023-09-28
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100300047 1406043 1. Peter Christian Grau Sjælsø Skakklub 2022 2042 2023-09-26
100100828 1410911 2. Palle V. Henriksen Sjælsø Skakklub 2062 2099 2023-09-23
100103711 1431609 3. Claus Pakmor Sjælsø Skakklub 1888 1935 2023-09-27
100800559 1426370 4. Morten Poulsen Sjælsø Skakklub 1948 1970 2023-09-24
100802270 1410628 5. Jesper Kristiansen Sjælsø Skakklub 1958 1989 2023-09-27
100800556 1407759 6. Jesper Nielsen Sjælsø Skakklub 1968 2026 2023-09-27
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100802508 1426656 1. Erik Sørensen Sjælsø Skakklub 1852 1913 2023-09-24
101095186 1451278 2. Jesper Halberg Sjælsø Skakklub 1780 1816 2023-09-25
101097746 1481584 3. Ebbe Dinesen Sjælsø Skakklub 1400 0 2023-10-02
100803274 - 4. Ole Bøssing Christensen Sjælsø Skakklub 1689 0 2023-09-23
100803455 1481592 5. Theodor Scavenius Sjælsø Skakklub 1500 0 2023-09-27
101097714 - 6. Sergi Mendez Sjælsø Skakklub 1200 0 2023-09-25
100803236 1474120 7. Noah Albretsen Sjælsø Skakklub 1296 1430 2023-09-26
100803066 1474146 8. Vitus Kongsted Sjælsø Skakklub 1072 0 2023-09-25
100802280 1425870 9. Jacob Lomholt Sjælsø Skakklub 1384 1508 2023-09-27
100800547 1412469 10. Ove Rytter Jensen Sjælsø Skakklub 1739 1837 2023-09-20
100802968 1460870 11. Ole Bjerregaard Hansen Sjælsø Skakklub 1556 1600 2023-09-23
100800037 1406680 12. Arne Bjørn Jørgensen Sjælsø Skakklub 1819 1892 2023-09-21
100100305 1426788 13. Jan Thomsen Sjælsø Skakklub 1604 1721 2023-09-25
100800032 1425200 14. Bent Guldborg Sjælsø Skakklub 1563 1682 2023-09-25