loading
Arbejder ...

Nørresundby Basisturnering Efterår 14

Vis Gruppe : ParringerPGN
Basis 1 efterår 14 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18201903
8
½
2
1
3
½
4
½
5
½
6
½
7
½
443,551834
2Steve Dahl
Aalborg Skakforening af 1889
16931802
7
½
1
0
8
0
3
0
4
0
5
0
6
0
½80,81684
3Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17601915
6
1
7
½
1
½
2
1
8
½
4
0
5
½
432,31781
4Arne Hove
Nørresundby Skakklub
17941953
5
0
6
0
7
0
1
½
2
1
3
1
8
0
72,61761
5Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
19091939
4
1
8
½
6
1
7
1
1
½
2
1
3
½
1 - 23,71933
6Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
17611878
3
0
4
1
5
0
8
0
7
½
1
½
2
1
362,31752
7Karsten Nielsen
Nørresundby Skakklub
18181874
2
½
3
½
4
1
5
0
6
½
8
0
1
½
353,51803
8Per Grevlund
Nørresundby Skakklub
19852038
1
½
5
½
2
1
6
1
3
½
7
1
4
1
1 - 25,21994

Basis 2 efterår 14 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
1233
2
0
9
0
10
1
8
1
6
0
4
0
7
½
62,1125101000
2Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
14201650
1
1
4
½
5
½
3
1
7
0
6
1
8
1
543,2514541,051649
3Per Krogh Andersen
Nørresundby Skakklub
1031
4
0
6
1
7
0
2
0
10
0
8
1
5
0
280,6104901000
4Ole Skadborg Villadsen
Nørresundby Skakklub
17111805
3
1
2
½
9
1
7
½
5
1
1
1
10
½
15,9517111,891807
5Mogens Hermansen
Nørresundby Skakklub
15311671
6
1
7
½
2
½
9
1
4
0
10
1
3
1
533,715451,171664
6Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
1088
5
0
3
0
8
0
10
1
1
1
2
0
9
0
291,65110401000
7Kewin Birk Pedersen
Nørresundby Skakklub
16321808
8
1
5
½
3
1
4
½
2
1
9
1
1
½
25,416351,891812
8Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
1423
7
0
10
0
6
1
1
0
9
0
3
0
2
0
1102,35136201000
9Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
1218
10
1
1
1
4
0
5
0
8
1
7
0
6
1
451,65127901000
10Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
1423
9
0
8
1
1
0
6
0
3
1
5
0
4
½
74,3134201000
Indbydelse  

Turneringsregler for Klubturnering 2014 - 15.

Basisturnering:
T
urneringen afvikles som to turneringer (efterår og forår).
Deltagerne indplaceres i klasser á 8 spillere, dog med mulighed for afvigelser i nederste klasse alt efter antallet af tilmeldte spillere. Klasseinddelingen sker efter DSU-rating, som den er kendt af turneringslederen ved anmeldelsesfristens udløb med den undtagelse, at klassevindere (efterår eller forår) har ret, men ikke pligt, til at spille en klasse højere end i den seneste turnering.
I efterårsturneringen trækkes der lod om startpladserne. Såfremt spillere, der har mødt hinanden i efterårets turnering, skal mødes igen i forårsturneringen, skal mødet i forårsturneringen være med omvendte farver i forhold til partiet fra efterårsturneringen.
Der spilles syv runder i hver turnering. Den nederste gruppe kan være en Monrad-gruppe eller en mindre gruppe med dobbelt runde, og der kan i påkommende tilfælde og i nødvendigt omfang bortses fra reglen om skiftende farver i efterårets og forårets turnering.
Efterårets og forårets turneringer har hver sin præmiepulje, og præmieuddelingen sker efter turneringernes afslutning.

I alle grupper kan der efter aftale spilles forud.

Gyldigt afbud og ønsker om ændring af spilledato skal være meddelt til og bekræftet af modparten,
samt meddelt til turneringslederen med oplysning om ny forventet spilledag.

I en Monrad-gruppe vil planlægningen af næste runde ske senest dagen efter planlagt spilledato.
Evt. ikke afviklede partier vil indgå i planlægningen af næste runde med resultatet 1-0, såfremt forventet score for partiet er over 0,70 ellers med ½-½.

Alle udsatte partier skal være afviklet inden sidste spilledato for gruppen.

Ved fremmøde senere end 1 time efter fastsat starttidspunkt tabes partiet.

 

Turneringen, som er åben for alle medlemmer af DSU, rates og afvikles i øvrige forhold efter Reglement for DSU’s EMT og koordinerede turneringer, herunder ELO rating i muligt omfang.

                     

Tilmelding:

Senest fredag den 12. september 2014

via Internet på enpassant.dk, liste i klubben eller tlf. 51 81 64 17 til formanden.

 

Spillested:

Nørresundby Skakklubs klublokaler, Kulturbroen, Strandgade 3, Nørresundby.

 

Spilledatoer:

Mesterturnering: 18/9 – 2/10 – 20/11 – 4/12 2014

      15/1 – 29/1 – 5/2 – 19/2 – 5/3 2015

Basis efterår: 18/9 – 2/10 – 30/10 – 13/11 – 27/11 – 4/12 – 11/12 2014
Basis forår: 8/1 – 22/1 – 5/2 – 19/2 – 5/3 – 19/3 – 26/3 2015
Urene startes kl. 19.00

 

Betænkningstid:

1½ time + 30 sek. pr. træk til 40 træk. Derefter 15 min. + 30 sek. pr. træk til resten af partiet.

Indskud:

Mesterturnering: 170 kr. - Basisturnering: 130 kr.
inkl. EMT/ELO-afgift på kr. 30,- til DSU, dog 100/60 kr. for juniorer og pensionister over 64, som er medlem af Nørresundby Skakklub.

 

Præmier:

Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion m.m.
(se præmiergrupper)
Fastsættes endeligt efter 1. runde.

 

Turneringsleder:

Per Grevlund, Nørresundby – tlf. 98 15 85 48

 

Turneringskomite:

Jens Riis, Sæby
Bjarne Sønderstrup, Aalborg
Svend Pedersen, Nørresundby

 

                     

 

                     

 

Periode 2014-09-18 .. 2014-12-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://klub1415.klubtur.dk
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til Nørresundby Basisturnering Efterår 14

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://klub1415.klubtur.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Basis 1 efterår 14 8 2014-09-18 2014-09-12
Basis 2 efterår 14 10 2014-09-18 2014-09-12
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen Basis 1 efterår 14
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700759 1404172 1. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1820 1903 2014-09-09
100701606 1404890 2. Steve Dahl Aalborg Skakforening af 1889 1693 1802 2014-08-21
100700678 1418580 3. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1760 1915 2014-09-12
100700371 1418769 4. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1794 1953 2014-09-05
100700382 1419005 5. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1909 1939 2014-09-05
100700648 1417037 6. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1761 1878 2014-09-12
100700644 1441345 7. Karsten Nielsen Nørresundby Skakklub 1818 1874 2014-08-07
100700370 1445529 8. Per Grevlund Nørresundby Skakklub 1985 2038 2014-09-05
Deltagere i gruppen Basis 2 efterår 14
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700724 0 1. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1233 2014-09-09
100700690 1413856 2. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1420 1650 2014-09-12
100700233 1444891 3. Per Krogh Andersen Nørresundby Skakklub 1031 2014-08-15
100900347 1431536 4. Ole Skadborg Villadsen Nørresundby Skakklub 1711 1805 2014-09-02
100700555 1408925 5. Mogens Hermansen Nørresundby Skakklub 1531 1671 2014-09-12
100701127 1409115 6. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 1088 2014-06-16
100701134 1447351 7. Kewin Birk Pedersen Nørresundby Skakklub 1632 1808 2014-09-09
100700850 1444921 8. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1423 2014-08-27
100700523 1435159 9. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1218 2014-08-14
100700228 1444905 10. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1423 2014-06-25