loading
Arbejder ...

Rokadens klubmesterskab

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Finn Hesselberg
Skakklubben Rokaden
17801776
8
0
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
7
0
183,0517191,551753
2Kristian Siegler
Skakklubben Rokaden
17741918
7
½
1
1
8
½
3
0
4
0
5
0
6
½
62,9517612,621901
3David Bille Maagaard
Randers Skakklub
17491820
6
½
7
½
1
1
2
1
8
0
4
0
5
0
352,7517571,881822
4Claus Rossen
Viborg Skakklub
21052123
5
0
6
1
7
½
1
1
2
1
3
1
8
1
26,0520944,082122
5Jan Han Petersen
Skakklubben Rokaden
17521820
4
1
8
1
6
½
7
½
1
1
2
1
3
1
612,7519021,881867
6Michael Wilhelm Kull
Skakklubben Rokaden
1800
3
½
4
0
5
½
8
0
7
½
1
0
2
½
273,25176301000
7Kaspar Jon Dreiberg
Skakklubben Rokaden
1761
2
½
3
½
4
½
5
½
6
½
8
0
1
1
42,85178101000
8Izet Salihu
Skakklubben Rokaden
19051965
1
1
5
0
2
½
6
1
3
1
7
1
4
0
34,3519102,991958

Udsatte Partier

1. Runde: 
Finn Hesselberg - Izet Salihu                     0 -1
2. Runde:  
 Izet Salihu - Jan Han Petersen                 0 - 1
 Kaspar Drejberg - David Maagaard       ½ - ½
 Michael Kull - Claus Rossen                    0 - 1
3. Runde:
David Maagaard - Finn Hesselberg           1 - 0
Kristian Siegler - Izet Salihu                     ½ - ½
4. Runde:
Kaspar Drejberg - Jan Han Petersen      ½ - ½
5. Runde:
David Maagaard - Izet Salihu                 0 - 1
Michael Kull - Kaspar Drejberg             ½ - ½
7. Runde:
Michael Kull - Kristian Siegler            ½ - ½

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Kurt Sørensen
Skakklubben Rokaden
1609
8
½
2
½
3
½
4
0
5
0
6
½
7
1
363,4159601000
2Erik Carsten Pedersen
Skakklubben Rokaden
1597
7
0
1
½
8
1
3
1
4
½
5
1
6
1
51 - 23,25165801000
3Harris Petersen
Skakklubben Rokaden
15521641
6
0
7
0
1
½
2
0
8
½
4
0
5
½
82,7514960,951642
4Henrik Damgaard Hansen
Hillerød Skakklub
17381817
5
1
6
½
7
½
1
1
2
½
3
1
8
½
51 - 24,7517461,891826
5Olaf Corydon-Petersen
Skakklubben Rokaden
15671745
4
0
8
1
6
0
7
0
1
1
2
0
3
½
72,915491,501745
6Henrik Larsen
Skakklubben Rokaden
1631
3
1
4
½
5
1
8
0
7
½
1
½
2
0
53,6162801000
7Flemming Hesselberg
Skakklubben Rokaden
1596
2
1
3
1
4
½
5
1
6
½
8
0
1
0
433,25162001000
8Claus Nis Andersen
Skakklubben Rokaden
16711774
1
½
5
0
2
0
6
1
3
½
7
1
4
½
44,0516551,661761

Udsatte Partier

2. Runde:
Flemming Hesselberg - Harris Petersen        1 - 0
4. Runde:
Flemming Hesselberg - Olaf Corydon          1 - 0
Claus Andersen - Henrik Larsen                  1 - 0
5. Runde:
Harris Petersen - Claus Andersen                ½ -½

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Villy Abildgaard Andersen
Skakklubben Rokaden
1375
2
0
13
1
10
1
8
1
12
0
11
½
3
1
33,85140401000
2Michael Jensen
Skakklubben Rokaden
12621619
1
1
11
0
4
½
7
1
3
1
10
0
6
½
463,212981,371606
3Jesper Kim Simonsen
Skakklubben Rokaden
1516
4
1
6
0
11
½
5
1
2
0
8
1
1
0
85,6142201000
4Claus Gamborg
Skakklubben Rokaden
11201332
3
0
12
0
2
½
15
1
10
0
7
1
5
1
92,511650,161337
5Tage J. C. Toma
Grenå Skakklub
1133
6
0
7
1
9
0
3
0
13
0
15
1
4
0
2123,15108101000
6Finn Jensen
Grenå Skakklub
1216
5
1
3
1
8
0
12
0
11
0
13
1
2
½
72,85124501000
7Ib Pedersen
Skakklubben Rokaden
1000
8
0
5
0
14
+
2
0
15
0
4
0
13
0
113288001000
8Kim Heldgaard
Skakklubben Rokaden
1249
7
1
10
½
6
1
1
0
9
0
3
0
15
-
112,4125401000
9Jesper Pontoppidan
Skakklubben Rokaden
1465
10
0
14
+
5
1
13
1
8
1
12
0
11
½
44,3142901000
10Steffen Krenk
Skakklubben Rokaden
1378
9
1
8
½
1
0
11
½
4
1
2
1
12
0
453,85138501000
11Leo Starup
Skakklubben Rokaden
14431594
12
½
2
1
3
½
10
½
6
1
1
½
9
½
24,114610,471602
12Bent Rasmussen
Skakklubben Rokaden
1434
11
½
4
1
13
1
6
1
1
1
9
1
10
1
14,65153301000
13Morten Iversen
Skakklubben Rokaden
1023
14
+
1
0
12
0
9
0
5
1
6
0
7
1
3101,4105001000
14Mr. Spielfrei NN
1000
13
-
9
-
7
-
    0150100001000
15Kamille Carstens Hansen
Skakklubben Rokaden
1000   
4
0
7
1
5
0
8
-
1141,1599101000

Udsatte Partier

1. Runde:  
Michael Jensen - Villy Abildgaard            1 - 0
2.Runde:
Steffen Krenk - Kim Heldgaard                ½ - ½
3. Runde:  
Michael Jensen - Claus Gamborg              ½ - ½
Tage Toma -  Jesper Pontoppidan             0 - 1
Morten Iversen - Bent Rasmussen             0 - 1
6. Runde:
Steffen Krenk - Michael Jensen               1 - 0

Indbydelse Rokaden indbyder til Klubmesterskabet 2014

Spillested: Kulturhuset, Stemannsgade 2, Randers C lokale 3+4 på 2. sal

Spilledatoer: tirsdage 2/9, 9/9, 23/9, 7/10, 21/10, 11/11, 2/12 Udsatte partier afvikles som udgangspunkt på følgende datoer: 16/9 - 14/10 - 25/11. Derudover vil der være mulighed for afvikling af udsatte partier på de øvrige tirsdage i efteråret. Alle dage kl. 19.00 (det er tilladt at komme op til 1 time for sent).

Betænkningstid: 1 time og 45 minutter til 40 træk, derefter 30 minutter + opsparet tid til resten af partiet.

Turneringsform: 7 runder alle-mod-alle + evt. monradgruppe

Indskud: medlemmer gratis, ikke-medlemmer kr. 130,- = B-medlemsskab, dog juniorer 60 kr.

Turneringsleder: Villy A. Andersen. Afbud på telefon 86 42 94 85 (aften), mobil 24 45 59 61, mail v.abildgaard(at)mail.tele.dk eller mail vaan(at)lemu.dk.


Periode 2014-09-02 .. 2014-12-16
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.skakklubbenrokaden.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Villy Abildgaard Andersen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Rokadens klubmesterskab

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.skakklubbenrokaden.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2014-09-02 2014-08-30
Basis 1 8 2014-09-02 2014-08-30
Basis 2 15 2014-09-02 2014-08-30
Totalt antal tilmeldte 31
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601040 1438301 1. Finn Hesselberg Skakklubben Rokaden 1780 1776 2014-08-30
100602045 1429280 2. Kristian Siegler Skakklubben Rokaden 1774 1918 2014-08-20
100601844 1421727 3. David Bille Maagaard Randers Skakklub 1749 1820 2014-08-27
100300084 1403222 4. Claus Rossen Viborg Skakklub 2105 2123 2014-08-24
103102835 1427121 5. Jan Han Petersen Skakklubben Rokaden 1752 1820 2014-08-03
100602545 - 6. Michael Wilhelm Kull Skakklubben Rokaden 1800 2014-08-27
100700051 1416065 7. Kaspar Jon Dreiberg Skakklubben Rokaden 1761 2014-08-02
103105373 1412310 8. Izet Salihu Skakklubben Rokaden 1905 1965 2014-08-30
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600836 1436520 1. Kurt Sørensen Skakklubben Rokaden 1609 2014-08-28
100602510 - 2. Erik Carsten Pedersen Skakklubben Rokaden 1597 2014-08-20
100600829 1422243 3. Harris Petersen Skakklubben Rokaden 1552 1641 2014-08-25
100800635 1409735 4. Henrik Damgaard Hansen Hillerød Skakklub 1738 1817 2014-08-23
100900294 1418513 5. Olaf Corydon-Petersen Skakklubben Rokaden 1567 1745 2014-08-20
100600820 1421573 6. Henrik Larsen Skakklubben Rokaden 1631 2014-08-10
100602458 0 7. Flemming Hesselberg Skakklubben Rokaden 1596 2014-08-23
100601032 1415735 8. Claus Nis Andersen Skakklubben Rokaden 1671 1774 2014-08-16
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601456 1420224 1. Villy Abildgaard Andersen Skakklubben Rokaden 1375 2014-08-31
100602468 1447025 2. Michael Jensen Skakklubben Rokaden 1262 1619 2014-08-02
100601583 1422545 3. Jesper Kim Simonsen Skakklubben Rokaden 1516 2014-08-25
100602469 1445855 4. Claus Gamborg Skakklubben Rokaden 1120 1332 2014-08-09
100600303 1422820 5. Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1133 2014-08-10
100600811 1421140 6. Finn Jensen Grenå Skakklub 1216 2014-08-10
100600182 1436449 7. Ib Pedersen Skakklubben Rokaden 1000 2014-08-02
100601989 1420968 8. Kim Heldgaard Skakklubben Rokaden 1249 2014-08-20
100501016 1422286 9. Jesper Pontoppidan Skakklubben Rokaden 1465 2014-08-10
100602524 - 10. Steffen Krenk Skakklubben Rokaden 1378 2014-08-02
100600833 1422669 11. Leo Starup Skakklubben Rokaden 1443 1594 2014-08-25
100601795 1422367 12. Bent Rasmussen Skakklubben Rokaden 1434 2014-08-13
100602493 - 13. Morten Iversen Skakklubben Rokaden 1023 2014-09-03
- 14. Mr. Spielfrei NN 1000 2014-09-04
100602565 - 15. Kamille Carstens Hansen Skakklubben Rokaden 1000 2014-10-01