loading
Arbejder ...

Silkeborg Bymesterskab 2014

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1David Glasscock
Silkeborg Skakklub Af 1930
1894
8
½
2
1
3
½
4
½
5
½
6
½
7
0
44,41867
2Tom Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1810
7
1
1
0
8
0
3
½
4
0
5
0
6
½
273,51765
3Lars Bøgedal Mæhle
Silkeborg Skakklub Af 1930
1803
6
1
7
1
1
½
2
½
8
0
4
0
5
½
53,451805
4Peter Kristensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1852
5
1
6
1
7
1
1
½
2
1
3
1
8
1
13,951960
5Peter Risgaard Poulsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1932
4
0
8
½
6
1
7
½
1
½
2
1
3
½
434,81908
6Lasse Emil Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1664
3
0
4
0
5
0
8
0
7
0
1
½
2
½
1821634
7Anders Gad Lauridsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1737
2
0
3
0
4
0
5
½
6
1
8
0
1
1
62,751730
8Johnny Koust Rasmussen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1779
1
½
5
½
2
1
6
1
3
1
7
1
4
0
523,21842

Basis 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Per Sønderskov
Silkeborg Skakklub Af 1930
1600
8
1
2
1
3
½
4
-
5
1
6
0
7
½
433,951602
2Ove Jelling
Silkeborg Skakklub Af 1930
1455
7
½
1
0
8
0
3
1
4
-
5
0
6
0
62,651403
3Carsten Mogensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1505
6
-
7
1
1
½
2
0
8
0
4
-
5
-
52,251471
4Ole S. Thygesen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1448
5
-
6
-
7
-
1
-
2
-
3
-
8
-
0801448
5Steen Konradsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1472
4
-
8
1
6
½
7
1
1
0
2
1
3
+
22,351531
6Niels Jørgen Jakobsen
Skørping Skakklub
1638
3
+
4
-
5
½
8
1
7
1
1
1
2
1
13,61665
7Knud Mogens Jacobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1419
2
½
3
0
4
-
5
0
6
0
8
0
1
½
172,31361
8Stig Nørregård
Silkeborg Skakklub Af 1930
1365
1
0
5
0
2
1
6
0
3
1
7
1
4
-
341,851417

Basis 2 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Anton Krogh
Silkeborg Skakklub Af 1930
1190
2
½
9
0
8
½
 
6
1
3
+
11
1
463,251179
2Jørn Henning Andreasen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1137
1
½
10
1
7
1
3
0
9
1
12
½
13
0
443,61155
3Ib Fisker
Silkeborg Skakklub Af 1930
1027
4
0
11
0
 
2
1
7
1
1
-
12
-
2111,751038
4Alice Kaltoft
Silkeborg Skakklub Af 1930
1059
3
1
5
1
13
0
11
0
12
0
10
0
6
0
2102,651030
5Mogens Højgaard Jensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1346
6
1
4
0
12
0
7
1
8
1
13
0
9
1
455,251290
6Simon Møller Nielsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1000
5
0
8
1
10
1
9
0
1
0
11
0
4
1
372,451025
7Lars Peter Levin Olsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1000
8
1
13
0
2
0
5
0
3
0
 
10
1
2121,81009
8Iver Liin
Silkeborg Skakklub Af 1930
1176
7
0
6
0
1
½
10
1
5
0
9
1
 93,71122
9Karl Nielsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1000
10
½
1
1
11
0
6
1
2
0
8
0
5
0
82,351007
10Erik Søe Kristensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1000
9
½
2
0
6
0
8
0
 
4
1
7
0
132,5940
11Ole Boye-Hansen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1082
12
0
3
1
9
1
4
1
13
0
6
1
1
0
433,051125
12Henrik Wang-Holm
Silkeborg Skakklub Af 1930
1335
11
1
 
5
1
13
1
4
1
2
½
3
+
13,351394
13Niels Tjellden
Silkeborg Skakklub Af 1930
1342 
7
1
4
1
12
0
11
1
5
1
2
1
524,31374
Indbydelse

Grupper: Der spilles 7 runder i 8 mands grupper. Nederste gruppe spilles evt. som Monrad.

Spillested: Lunden, Vestergade 74, Silkeborg 

Spilledatoer: 4/09, 11/09, 18/09, 9/10, 23/10, 6/11, 27/11

Spilletidspunkt: Fra kl. 19.00 til 24.00.

Betænkningstid:

90 minutter til 40 træk plus 30 minutter samt opsparet tid til resten af partiet.

Derudover tillægges 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

 Reglement: Turneringen afvikles efter FIDES regler for Skakspillet.

Præcisering: Enhver spiller som ankommer mere end 1 time efter rundens start taber partiet.

Mobiltelefoner må ikke medtages på spillestedet uden aftale med turneringslederen. En overtrædelse vil medføre en advarsel til spilleren.

Afgiver mobiltelefonen signal under partiet medfører dette tab af partiet.

Rygning er ikke tilladt i Lunden.

Indskud: Ens for alle kr. 125,-

Præmier: Hele indskuddet (bortset fra EMT - afgift)   

Der er præmier til nummer 1 og 2 i hver gruppe (evt. flere i en evt. monradgruppe):

  • 1. Præmie: 500 kr.
  • 2. Præmie: 260 kr.

Pengepræmier deles ved ligestilling i point i ”Alle mod Alle” grupper.

I evt. monradgruppe uddeles præmier efter korrektionsberegning ved ligestilling i point.


Bymester: Vinder af øverste gruppe kåres som bymester. Dette afgøres først efter point, herefter ved korrektionsberegning.

Tilmelding: Senest d. 28.08 2014 via opslag i Silkeborg Skakklub, ved kontakt til Johnny Koust Rasmussen på tlf. 51 56 10 61 / formand@silkeborgskakklub.dk eller online via DSU's turneringsmodul.
Periode 2014-09-04 .. 2014-11-27
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.silkeborgskakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Johnny Koust Rasmussen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Silkeborg Bymesterskab 2014

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.silkeborgskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2014-09-04 2014-09-01
Basis 1 8 2014-09-04 2014-09-01
Basis 2 13 2014-09-04 2014-09-01
Totalt antal tilmeldte 29
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602274 1428977 1. David Glasscock Silkeborg Skakklub Af 1930 1894 1932 2014-08-26
100600408 1419277 2. Tom Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1810 1866 2014-08-29
100600227 0 3. Lars Bøgedal Mæhle Silkeborg Skakklub Af 1930 1803 2014-09-02
100601911 1436341 4. Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1852 1934 2014-08-22
100600236 1407333 5. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1932 1926 2014-08-13
100602138 1440659 6. Lasse Emil Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1664 2014-08-29
100602268 1440853 7. Anders Gad Lauridsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1737 1788 2014-08-15
100900509 1422383 8. Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1779 1845 2014-08-12
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602554 - 1. Per Sønderskov Silkeborg Skakklub Af 1930 1600 2014-09-02
100600388 1421115 2. Ove Jelling Silkeborg Skakklub Af 1930 1455 2014-08-26
100601752 1421794 3. Carsten Mogensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1505 2014-08-30
100300958 0 4. Ole S. Thygesen Silkeborg Skakklub Af 1930 1448 2014-08-27
100602137 1421417 5. Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1472 1697 2014-08-17
100800702 0 6. Niels Jørgen Jakobsen Skørping Skakklub 1638 2014-08-25
100600231 1421069 7. Knud Mogens Jacobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1419 2014-08-26
100602535 - 8. Stig Nørregård Silkeborg Skakklub Af 1930 1365 2014-08-26
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500736 1421549 1. Anton Krogh Silkeborg Skakklub Af 1930 1190 2014-08-27
100602534 - 2. Jørn Henning Andreasen Silkeborg Skakklub Af 1930 1137 2014-08-28
103103831 0 3. Ib Fisker Silkeborg Skakklub Af 1930 1027 2014-08-15
100602503 - 4. Alice Kaltoft Silkeborg Skakklub Af 1930 1059 2014-08-26
100601230 1421182 5. Mogens Højgaard Jensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1346 2014-08-21
100602555 - 6. Simon Møller Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 2014-09-02
100602519 - 7. Lars Peter Levin Olsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 2014-08-30
103104318 1421697 8. Iver Liin Silkeborg Skakklub Af 1930 1176 2014-08-21
100600400 0 9. Karl Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 2014-08-26
100600392 1429078 10. Erik Søe Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 2014-08-28
100600226 1428896 11. Ole Boye-Hansen Silkeborg Skakklub Af 1930 1082 2014-08-26
100900257 1434640 12. Henrik Wang-Holm Silkeborg Skakklub Af 1930 1335 2014-08-15
100601815 1422804 13. Niels Tjellden Silkeborg Skakklub Af 1930 1342 2014-08-26