loading
Arbejder ...

KSUs 1. Dagturnering 2015

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
19001945
8
½
2
1
3
1
4
½
5
½
6
½
7
½
2 - 43,7519233,631962
2Per Steenstrup
GSF-Caïssa
19642031
7
1
1
0
8
0
3
1
4
1
5
½
6
0
54,419374,552010
3Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18161877
6
0
7
½
1
0
2
0
8
0
4
½
5
0
182,8517612,901839
4Peter Køhler
Frederiksberg Skakforening
17701879
5
½
6
0
7
0
1
½
2
0
3
½
8
1
62,417732,931870
5Jørgen Fabricius Andersen
Vestegnen Skakklub
19912048
4
½
8
1
6
1
7
1
1
½
2
½
3
1
14,720104,702064
6Thomas Mørkøre
Skakklubben K41
19492004
3
1
4
1
5
0
8
0
7
1
1
½
2
1
2 - 44,2519574,252009
7Michael O. Marshall
Skakforeningen Odysseus
18151820
2
0
3
½
4
1
5
0
6
0
8
0
1
½
272,8517902,311814
8John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18121860
1
½
5
0
2
1
6
1
3
1
7
1
4
0
2 - 42,818692,731895

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Ole Munch-Pedersen
Skakforeningen Odysseus
16790
8
1
2
½
3
½
4
-
5
1
6
1
7
½
1 - 23172400
2Niels Schnegelsberg
Frederiksberg Skakforening
16941865
7
½
1
½
8
½
3
½
4
1
5
0
6
1
43 - 43,6517053,051854
3Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
16821726
6
½
7
½
1
½
2
½
8
½
4
+
5
½
43 - 4316821,901738
4Nicholas Bøget
Enkeltmedlem - Indland
16921634
5
+
6
0
7
0
1
+
2
0
3
-
8
-
281,5516460,511614
5Sven Løntoft
Amager Skakforening
17261812
4
-
8
0
6
½
7
½
1
0
2
1
3
½
73,4516982,611810
6Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
16161781
3
½
4
1
5
½
8
½
7
½
1
0
2
0
362,7516243,061780
7Steffen Petersen
Skakforeningen Odysseus
17251860
2
½
3
½
4
1
5
½
6
½
8
0
1
½
53,9517123,791844
8Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
16431747
1
0
5
1
2
½
6
½
3
½
7
1
4
+
1 - 22,6516692,081775

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15901741
8
1
2
½
3
0
4
½
5
+
6
½
7
1
2 - 33,815773,211727
2Stig Svensson
Sjælsø Skakklub
14351563
7
½
1
½
8
1
3
½
4
1
5
1
6
1
12,6516162,481623
3Jens Emborg
Skakforeningen ØBRO
14181620
6
1
7
0
1
1
2
½
8
0
4
0
5
½
34 - 62,514413,111618
4Thorben Landstrøm Pedersen
Brønshøj Skakforening
15041650
5
1
6
0
7
1
1
½
2
0
3
1
8
1
2 - 33,415543,431671
5Bent Dalberg
Tåstrup Skakforening
15621726
4
0
8
½
6
½
7
½
1
-
2
0
3
½
283,614903,751691
6Erik Rasmussen
Egedal-Jyllinge Skakklub
14731680
3
0
4
1
5
½
8
½
7
½
1
½
2
0
34 - 63,114693,751665
7Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
15451628
2
½
3
1
4
0
5
½
6
½
8
0
1
0
73,8514842,841621
8Odd Magnar Stuberg
Jernbanens Skakklub
15641651
1
0
5
½
2
0
6
½
3
1
7
1
4
0
34 - 64,0515173,431642

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Erik Friberg
Hvidovre Skakklub
13041525
8
0
2
0
3
½
4
½
5
½
6
½
7
1
35 - 62,8513112,891527
2Jørgen Roed
Valby Skakklub
13921609
7
½
1
1
8
0
3
1
4
0
5
1
6
1
23,814243,821623
3Jens Westergaard Madsen
Hvidovre Skakklub
13821627
6
1
7
½
1
½
2
0
8
½
4
0
5
½
35 - 63,713514,041606
4Bjørn Gemzøe
Damhus Skakklub
13471593
5
½
6
0
7
½
1
½
2
1
3
1
8
0
43,3513543,091601
5Jørn Brandt
Hvidovre Skakklub
12761543
4
½
8
0
6
½
7
0
1
½
2
0
3
½
27 - 82,5512513,091521
6Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
13711558
3
0
4
1
5
½
8
0
7
0
1
½
2
0
27 - 83,612992,801522
7Aase Morling
Nørrebro Skakklub
14131555
2
½
3
½
4
½
5
1
6
1
8
½
1
0
434,0514113,231570
8Ole Yde Jensen
Nørrebro Skakklub
14171628
1
1
5
1
2
1
6
1
3
½
7
½
4
1
614,115214,041667

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Hans-Christian Lykke
Enkeltmedlem - Indland
12371525
8
1
2
½
3
1
4
½
5
1
6
½
7
½
51 - 34,2512713,541544
2Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
12651551
7
½
1
½
8
½
3
½
4
0
5
1
6
1
444,5512403,771556
3Arne Feldung
Frederiksværk Skakklub
11781406
6
1
7
+
1
0
2
½
8
1
4
½
5
1
51 - 33,1512161,961468
4Pelle Goldin
Nørrebro Skakklub
1000
5
1
6
½
7
½
1
½
2
1
3
½
8
1
51 - 31,85121601000
5Werner Jensen
Vestegnen Skakklub
10551403
4
0
8
0
6
½
7
½
1
0
2
0
3
0
182,359922,371376
6Søren Krogh
Skakklubben K41
11441423
3
0
4
½
5
½
8
1
7
1
1
½
2
0
53,2511552,571432
7Erik Bremer
Blindes Skakklub
11961447
2
½
3
-
4
½
5
½
6
0
8
1
1
½
363,311832,231452
8Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
12401528
1
0
5
1
2
½
6
0
3
0
7
0
4
0
74,311143,561487
Indbydelse Hermed indbydes til KSUs 1. Dagturnering 2015, der er åben for alle.



Turneringsform:

Der spilles i 8-mands grupper alle-mod-alle. Nederste gruppe evt. som Monrad.

Turneringen ELO rates, hvis betingelserne er opfyldt.


Spilledage:

Mandagene den 5., 12., 19. og 26. januar, samt den 2., 16. og 23. februar. I alt 7 runder.

Bemærk: Der spilles ikke den 9. februar i skolernes vinterferie.


Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.


Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.


Indskud:

150 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.


Mobiltelefoner:

Skal være slukkede og 'usynlige'.


Tilmelding:

Senest tirsdag den 30. december 2014.

Der er plads til 40-42 deltagere.


Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2015-01-05 .. 2015-02-23
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til KSUs 1. Dagturnering 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2015-01-05 2014-12-30
Gruppe 2 8 2015-01-05 2014-12-30
Gruppe 3 8 2015-01-05 2014-12-30
Gruppe 4 8 2015-01-05 2014-12-30
Gruppe 5 8 2015-01-05 2014-12-30
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
102100937 1427962 1. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1900 1945 2014-11-20
100101713 1417207 2. Per Steenstrup GSF-Caïssa 1964 2031 2014-12-03
100100857 1417215 3. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1816 1877 2014-12-08
100101938 1416618 4. Peter Køhler Frederiksberg Skakforening 1770 1879 2014-12-16
100103720 1434330 5. Jørgen Fabricius Andersen Vestegnen Skakklub 1991 2048 2014-12-04
100102026 1411900 6. Thomas Mørkøre Skakklubben K41 1949 2004 2014-11-25
100100842 1409956 7. Michael O. Marshall Skakforeningen Odysseus 1815 1820 2014-12-05
103106047 1504940 8. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1812 1860 2014-11-19
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104085 1450743 1. Ole Munch-Pedersen Skakforeningen Odysseus 1679 0 2014-12-29
103102750 1409549 2. Niels Schnegelsberg Frederiksberg Skakforening 1694 1865 2014-12-20
100100978 1411268 3. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1682 1726 2014-11-24
100101132 1450956 4. Nicholas Bøget Enkeltmedlem - Indland 1692 1634 2014-12-18
100700567 1441523 5. Sven Løntoft Amager Skakforening 1726 1812 2014-12-03
100103105 1406612 6. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1616 1781 2014-12-01
100100083 1406221 7. Steffen Petersen Skakforeningen Odysseus 1725 1860 2014-11-20
100101051 1409042 8. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1643 1747 2014-11-27
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102246 1414330 1. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1590 1741 2014-11-24
100801614 1438719 2. Stig Svensson Sjælsø Skakklub 1435 1563 2015-01-02
100103798 1437534 3. Jens Emborg Skakforeningen ØBRO 1418 1620 2014-11-20
100102787 1447386 4. Thorben Landstrøm Pedersen Brønshøj Skakforening 1504 1650 2014-12-21
100101913 1411748 5. Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1562 1726 2014-12-15
100800712 1426427 6. Erik Rasmussen Egedal-Jyllinge Skakklub 1473 1680 2014-12-15
100101086 1413368 7. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1545 1628 2014-12-07
100101417 1432427 8. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1564 1651 2014-11-24
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102444 1413961 1. Erik Friberg Hvidovre Skakklub 1304 1525 2014-12-01
100100803 1417894 2. Jørgen Roed Valby Skakklub 1392 1609 2014-12-04
100103863 1442570 3. Jens Westergaard Madsen Hvidovre Skakklub 1382 1627 2014-12-11
100102131 1413988 4. Bjørn Gemzøe Damhus Skakklub 1347 1593 2014-12-01
100101903 1411543 5. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1276 1543 2014-11-25
100100274 1415506 6. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1371 1558 2014-11-24
100102599 1440993 7. Aase Morling Nørrebro Skakklub 1413 1555 2014-11-23
100100017 1414712 8. Ole Yde Jensen Nørrebro Skakklub 1417 1628 2014-11-20
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
102101060 1447041 1. Hans-Christian Lykke Enkeltmedlem - Indland 1237 1525 2014-12-13
100802375 1416669 2. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1265 1551 2014-11-25
100802844 1445642 3. Arne Feldung Frederiksværk Skakklub 1178 1406 2014-12-04
100104212 - 4. Pelle Goldin Nørrebro Skakklub 1000 2015-01-02
100103515 1414739 5. Werner Jensen Vestegnen Skakklub 1055 1403 2014-12-15
103108104 1407686 6. Søren Krogh Skakklubben K41 1144 1423 2014-12-09
100100647 1411578 7. Erik Bremer Blindes Skakklub 1196 1447 2014-11-21
100802044 1405713 8. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1240 1528 2014-11-20