loading
Arbejder ...

KSUs 6. Dagturnering 2015

Vis Gruppe : ParringerPGN
1. gruppe Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Søren Holm Jensen
Brønshøj Skakforening
20112052
6
1
2
1
3
1
4
½
5
½
413,0520302,962073
2Bjarne Hjorth Andersen
Køge Skakklub
19151977
5
0
1
0
6
0
3
½
4
½
162,2518782,361950
3Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19252022
4
1
5
0
1
0
2
½
6
½
24 - 52,3519152,732007
4Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
18891876
3
0
6
½
5
½
1
½
2
½
24 - 52,0518881,551885
5Ib Skovgaard
BMS Skak
19682017
2
1
3
1
4
½
6
½
1
½
22,719922,682033
6Jørgen Fabricius Andersen
Tåstrup Skakforening
19632021
1
0
4
½
2
1
5
½
3
½
32,6519592,722017

2. gruppe Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Håkan Lane
18731873
6
1
2
-
3
1
4
1
5
1
41 - 2018732,071912
2John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
17701891
5
1
1
+
6
1
3
0
4
+
41 - 21,517851,621899
3Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
16731788
4
½
5
0
1
0
2
1
6
0
51,6516691,831781
4Steffen Petersen
Skakforeningen Odysseus
17231865
3
½
6
0
5
½
1
0
2
-
161,617052,021845
5Jan Torp Nielsen
Nørrebro Skakklub
18201888
2
0
3
1
4
½
6
1
1
0
32,8518102,671885
6Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18161902
1
0
4
1
2
0
5
0
3
1
242,817922,791886

3. gruppe Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
15791645
6
0
2
1
3
1
4
1
5
1
41 - 22,2516612,521675
2Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
15971753
5
1
1
0
6
1
3
1
4
0
332,4516153,261748
3Peter Kryger
Roskilde Skakklub
16361803
4
1
5
½
1
0
2
0
6
-
4 - 52,2516143,001743
4Erik Bremer
Blindes Skakklub
16021559
3
0
6
0
5
½
1
0
2
1
4 - 52,4515611,921551
5Birger Birk
Roskilde Skakklub
15911278
2
0
3
½
4
½
6
0
1
0
162,3515300,501298
6Sven Løntoft
Amager Skakforening
16361749
1
1
4
1
2
0
5
1
3
+
41 - 22,2516592,801753

4. gruppe Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Knud Larsen
Frederiksberg Skakforening
15711745
6
1
2
0
3
0
4
½
5
1
2 - 42,9515512,921737
2Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
15391765
5
1
1
1
6
½
3
½
4
1
412,716073,091783
3Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
14921689
4
½
5
0
1
1
2
½
6
0
252,314792,481679
4Odd Magnar Stuberg
Jernbanens Skakklub
14271616
3
½
6
0
5
½
1
½
2
0
61,814141,891608
5Ole Yde Jensen
Nørrebro Skakklub
14821639
2
0
3
1
4
½
6
1
1
0
2 - 42,2514932,071648
6John Hansen
Lyngby-Virum Skakklub
15701699
1
0
4
1
2
½
5
0
3
1
2 - 42,9515502,551697

5. gruppe Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Kristian Linneberg
Enkeltmedlem - Indland
14241606
6
½
2
½
3
½
4
½
5
1
31 - 42,714382,701612
2Arne Rasmussen
Hvidovre Skakklub
13811540
5
½
1
½
6
½
3
½
4
1
31 - 42,3514102,161557
3Henri Schnurre
Tåstrup Skakforening
13891554
4
½
5
½
1
½
2
½
6
1
31 - 42,414162,271569
4Aase Morling
Nørrebro Skakklub
14191610
3
½
6
½
5
0
1
½
2
0
5 - 62,6513672,741585
5Jørgen Roed
Valby Skakklub
13951601
2
½
3
½
4
1
6
1
1
0
31 - 42,514182,661608
6Jens Carl Hviid
Damhus Skakklub
13821579
1
½
4
½
2
½
5
0
3
0
5 - 62,3513442,471560

6. gruppe Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
13691475
6
0
2
1
3
0
4
½
5
1
3 - 42,913511,771470
2Arne M. Jensen
Roskilde Skakklub
1286
5
1
1
0
6
+
3
1
4
½
11,8131801000
3Arshak Ikilikian
Skakklubben K41
13181424
4
½
5
1
1
1
2
0
6
0
3 - 42,513181,441445
4Erik Friberg
Hvidovre Skakklub
13321505
3
½
6
0
5
0
1
½
2
½
62,612831,981485
5Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
12751515
2
0
3
0
4
1
6
1
1
0
252,112712,041514
6Erling Dam Mortensen
Lyngby-Virum Skakklub
13391626
1
1
4
1
2
-
5
0
3
1
322,113802,771635

7. gruppe Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Werner Jensen
Tåstrup Skakforening
10951390
6
1
2
0
3
0
4
½
5
½
252,0510931,651387
2Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
11981518
5
½
1
1
6
1
3
½
4
0
332,9512002,521528
3Bjørn Gemzøe
Damhus Skakklub
11211483
4
1
5
½
1
1
2
½
6
1
412,312292,281497
4Finn Eldor
Gribskov Skakklub
1119
3
0
6
1
5
0
1
½
2
1
42,25113001000
5Arne Feldung
Frederiksværk Skakklub
11531393
2
½
3
½
4
1
6
1
1
½
22,5511961,661410
6Søren Krogh
Skakklubben K41
11941426
1
0
4
0
2
0
5
0
3
0
062,910641,891388
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 6. Dagturnering 2015, der er åben for alle.



Turneringsform:

Der spilles i 6-mands grupper alle-mod-alle. Nederste gruppe evt. som Monrad.

Turneringen ELO rates, hvis betingelserne er opfyldt.


Spilledage:

Mandagene den 16., 23. og 30. november, samt den 7. og 14. december. I alt 5 runder.


Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.


Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.


Indskud:

120 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.


Mobiltelefoner:

Skal være slukkede og 'usynlige'.


Tilmelding:

Senest tirsdag den 10. november 2015.

Der er plads til 40-42 deltagere.


Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2015-11-16 .. 2015-12-14
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til KSUs 6. Dagturnering 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
1. gruppe 6 2015-11-16 2015-11-10
2. gruppe 6 2015-11-16 2015-11-10
3. gruppe 6 2015-11-16 2015-11-10
4. gruppe 6 2015-11-16 2015-11-10
5. gruppe 6 2015-11-16 2015-11-10
6. gruppe 6 2015-11-16 2015-11-10
7. gruppe 6 2015-11-16 2015-11-10
- 1 2015-11-16 2015-11-10
Totalt antal tilmeldte 43
Deltagere i gruppen 1. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800205 1408372 1. Søren Holm Jensen Brønshøj Skakforening 2011 2052 2015-10-19
100200341 1404946 2. Bjarne Hjorth Andersen Køge Skakklub 1915 1977 2015-10-27
100101946 1405128 3. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1925 2022 2015-10-08
102100937 1427962 4. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1889 1876 2014-11-22
100100198 1406760 5. Ib Skovgaard BMS Skak 1968 2017 2015-10-21
100103720 1434330 6. Jørgen Fabricius Andersen Tåstrup Skakforening 1963 2021 2015-07-28
Deltagere i gruppen 2. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1433695 1. Håkan Lane 1873 1873 2015-11-10
103106047 1504940 2. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1770 1891 2014-11-21
100101696 1410776 3. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1673 1788 2015-07-02
100100083 1406221 4. Steffen Petersen Skakforeningen Odysseus 1723 1865 2014-11-24
100100279 1432249 5. Jan Torp Nielsen Nørrebro Skakklub 1820 1888 2015-11-02
100100857 1417215 6. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1816 1902 2015-09-14
Deltagere i gruppen 3. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101086 1413368 1. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1579 1645 2015-11-06
100101051 1409042 2. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1597 1753 2014-11-27
100802863 1448188 3. Peter Kryger Roskilde Skakklub 1636 1803 2015-09-30
100100647 1411578 4. Erik Bremer Blindes Skakklub 1602 1559 2015-04-26
100800841 1451553 5. Birger Birk Roskilde Skakklub 1591 1278 2015-09-10
100700567 1441523 6. Sven Løntoft Amager Skakforening 1636 1749 2015-10-17
Deltagere i gruppen 4. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101029 1406868 1. Knud Larsen Frederiksberg Skakforening 1571 1745 2015-10-28
100103105 1406612 2. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1539 1765 2014-12-01
100100978 1411268 3. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1492 1689 2015-10-26
100101417 1432427 4. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1427 1616 2015-10-26
100100017 1414712 5. Ole Yde Jensen Nørrebro Skakklub 1482 1639 2015-09-09
100101151 1414151 6. John Hansen Lyngby-Virum Skakklub 1570 1699 2015-10-29
Deltagere i gruppen 5. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100182 1434020 1. Kristian Linneberg Enkeltmedlem - Indland 1424 1606 2015-10-28
100102750 1417770 2. Arne Rasmussen Hvidovre Skakklub 1381 1540 2015-10-26
100103501 1427911 3. Henri Schnurre Tåstrup Skakforening 1389 1554 2015-03-09
100102599 1440993 4. Aase Morling Nørrebro Skakklub 1419 1610 2014-11-23
100100803 1417894 5. Jørgen Roed Valby Skakklub 1395 1601 2015-10-26
100100880 1414542 6. Jens Carl Hviid Damhus Skakklub 1382 1579 2015-10-28
Deltagere i gruppen 6. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802044 1405713 1. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1369 1475 2014-11-30
100800873 1425420 2. Arne M. Jensen Roskilde Skakklub 1286 2015-10-05
100103617 1414569 3. Arshak Ikilikian Skakklubben K41 1318 1424 2015-06-06
100102444 1413961 4. Erik Friberg Hvidovre Skakklub 1332 1505 2015-11-02
100100274 1415506 5. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1275 1515 2015-11-02
100103877 1442503 6. Erling Dam Mortensen Lyngby-Virum Skakklub 1339 1626 2015-10-27
Deltagere i gruppen 7. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103515 1414739 1. Werner Jensen Tåstrup Skakforening 1095 1390 2015-10-25
100802375 1416669 2. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1198 1518 2015-10-01
100102131 1413988 3. Bjørn Gemzøe Damhus Skakklub 1121 1483 2014-12-01
100802947 1453700 4. Finn Eldor Gribskov Skakklub 1119 2015-11-02
100802844 1445642 5. Arne Feldung Frederiksværk Skakklub 1153 1393 2015-10-26
103108104 1407686 6. Søren Krogh Skakklubben K41 1194 1426 2014-12-15
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100978 1411268 Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1492 1689 2015-12-14