loading
Arbejder ...

Himmerlandsmesterskabet 2015

Vis Gruppe : ParringerPGN
M-klassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
19652036
8
0
2
½
3
0
4
1
5
1
6
1
7
0
63,2519733,362039
2Jesper Salomonsen
Aars Nibe Skakklub
19882103
7
½
1
½
8
0
3
½
4
1
5
½
6
1
423,4520034,082101
3FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
21732211
6
½
7
1
1
1
2
½
8
1
4
½
5
1
15,3521765,172218
4Mogens Nielsen
Aars Nibe Skakklub
19201957
5
1
6
½
7
1
1
0
2
0
3
½
8
½
52,7519432,521977
5Søren Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
19011963
4
0
8
1
6
0
7
0
1
0
2
½
3
0
82,5518702,581920
6Niels Pedersen
Aars Nibe Skakklub
19932013
3
½
4
½
5
1
8
1
7
½
1
0
2
0
43,5519923,122021
7Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20422110
2
½
3
0
4
0
5
1
6
½
8
0
1
1
374,120204,142087
8Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19432004
1
1
5
0
2
1
6
0
3
0
7
1
4
½
3319583,032013

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Carsten Richard Espensen
Aars Nibe Skakklub
17291813
8
½
2
1
3
0
4
½
5
½
6
½
7
1
42 - 32,917623,141830
2Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17911917
7
1
1
0
8
½
3
½
4
½
5
1
6
½
45 - 63,618034,261912
3Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18211953
6
1
7
1
1
1
2
½
8
½
4
½
5
1
13,918724,621988
4Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
17751794
5
1
6
0
7
1
1
½
2
½
3
½
8
½
45 - 63,417932,941836
5Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
17201710
4
0
8
0
6
0
7
0
1
½
2
0
3
0
½82,816512,071647
6Morten Thor Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
18371850
3
0
4
1
5
1
8
½
7
½
1
½
2
½
444,118343,551859
7Jørgen Vejby Schacht
Skørping Skakklub
17271803
2
0
3
0
4
0
5
1
6
½
8
½
1
0
272,917003,031762
8Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18611931
1
½
5
1
2
½
6
½
3
½
7
½
4
½
42 - 34,3518514,391923

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Poul Erik Simonsen
Skørping Skakklub
1409
8
0
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
7
½
81,6140501000
2Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
16021668
7
½
1
1
8
½
3
0
4
1
5
½
6
0
43,516021,721674
3Kjeld Johansen
Skørping Skakklub
16731730
6
1
7
1
1
1
2
1
8
½
4
½
5
1
614,2517332,151757
4Søren Rud Ottesen
Tranum Skakklub
16431689
5
0
6
1
7
1
1
1
2
0
3
½
8
½
433,916461,871682
5Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
17041816
4
1
8
1
6
½
7
1
1
1
2
½
3
0
524,5517182,721812
6Patrick Lemonnier
Skørping Skakklub
1435
3
0
4
0
5
½
8
0
7
0
1
0
2
1
71,85141901000
7Rune Nielsen
Aars Nibe Skakklub
16321640
2
½
3
0
4
0
5
0
6
1
8
1
1
½
363,816081,541619
8Mark Torpegaard Jensen
Skørping Skakklub
1712
1
1
5
0
2
½
6
1
3
½
7
0
4
½
54,6167901000

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
1270
2
0
3
1
8
1
10
1
11
1
5
1
9
1
614,35135101000
2Erik Hjorth
Viborg Skakklub
13871536
1
1
4
1
5
0
9
0
12
1
11
½
3
1
55,45134401536
3Kristian Jensen
Aars Nibe Skakklub
1000
4
0
1
0
10
0
8
0
6
0
12
0
2
0
012288001000
4Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
1116
3
1
2
0
11
0
12
½
7
1
6
0
10
1
72,7115201000
5Niels Riis
Skørping Skakklub
1040
6
1
7
1
2
1
11
1
9
0
1
0
8
1
521,55128301000
6Stener Mousten
Skørping Skakklub
1179
5
0
8
0
12
0
7
½
3
1
4
1
11
0
103,8112101000
7Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
1390
8
1
5
0
9
0
6
½
4
0
10
1
12
1
65,75128901000
8Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
10961591
7
0
6
1
1
0
3
1
10
1
9
0
5
0
382,8110501591
9Jørgen Madsen
Aars Nibe Skakklub
1225
10
1
11
0
7
1
2
1
5
1
8
1
1
0
533,4130201000
10Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
1131
9
0
12
½
3
1
1
0
8
0
7
0
4
0
113,25105201000
11Claus Jacobsen
Skørping Skakklub
1334
12
1
9
1
4
1
5
0
1
0
2
½
6
1
44,85131801000
12Børge Bertelsen
Aars Nibe Skakklub
1047
11
0
10
½
6
1
4
½
2
0
3
1
7
0
392,05109001000
Indbydelse
Periode 2015-04-20 .. 2015-05-27
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.aarsskakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Poul Erik Niebuhr
Dommere

Tilmeldings muligheder til Himmerlandsmesterskabet 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.aarsskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
M-klassen 8 2015-04-20 2015-04-14
Basis 1 8 2015-04-20 2015-04-14
Basis 2 8 2015-04-20 2015-04-14
Basis 3 12 2015-04-20 2015-04-14
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen M-klassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700172 1404245 1. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1965 2036 2015-04-16
100700188 1405950 2. Jesper Salomonsen Aars Nibe Skakklub 1988 2103 2015-04-16
100700375 1402820 3. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2173 2211 2015-04-16
100700348 1433598 4. Mogens Nielsen Aars Nibe Skakklub 1920 1957 2015-04-16
100700768 1446088 5. Søren Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1901 1963 2015-04-16
100700349 1410997 6. Niels Pedersen Aars Nibe Skakklub 1993 2013 2015-04-16
103106490 1409514 7. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2042 2110 2015-04-16
100700450 1405969 8. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1943 2004 2015-04-16
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701532 1438670 1. Carsten Richard Espensen Aars Nibe Skakklub 1729 1813 2015-04-16
100700678 1418580 2. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1791 1917 2015-04-16
100700677 1406159 3. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1821 1953 2015-04-16
100701623 1444972 4. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1775 1794 2015-04-16
100700340 1440799 5. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1720 1710 2015-04-16
100301816 1445162 6. Morten Thor Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1837 1850 2015-04-16
100701610 1450565 7. Jørgen Vejby Schacht Skørping Skakklub 1727 1803 2015-04-16
100700759 1404172 8. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1861 1931 2015-04-16
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700460 1450530 1. Poul Erik Simonsen Skørping Skakklub 1409 2015-04-16
100700690 1413856 2. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1602 1668 2015-04-16
100701628 1447114 3. Kjeld Johansen Skørping Skakklub 1673 1730 2015-04-16
100600405 1429183 4. Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub 1643 1689 2015-04-16
100700684 1413295 5. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1704 1816 2015-04-16
100701384 1428640 6. Patrick Lemonnier Skørping Skakklub 1435 2015-04-16
100701456 1404989 7. Rune Nielsen Aars Nibe Skakklub 1632 1640 2015-04-16
100701675 1453432 8. Mark Torpegaard Jensen Skørping Skakklub 1712 2015-04-16
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095193 1453521 1. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1270 2015-04-16
100601289 1445537 2. Erik Hjorth Viborg Skakklub 1387 1536 2015-04-16
100701618 1453840 3. Kristian Jensen Aars Nibe Skakklub 1000 2015-04-16
100701176 1435167 4. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1116 2015-04-16
100700459 1427903 5. Niels Riis Skørping Skakklub 1040 2015-04-16
100701383 1451308 6. Stener Mousten Skørping Skakklub 1179 2015-04-16
100700850 1444921 7. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1390 2015-04-16
100701497 1444913 8. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1096 1591 2015-04-16
100701533 1453033 9. Jørgen Madsen Aars Nibe Skakklub 1225 2015-04-16
100701631 1450549 10. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1131 2015-04-16
100701343 1450514 11. Claus Jacobsen Skørping Skakklub 1334 2015-04-16
100701091 1453009 12. Børge Bertelsen Aars Nibe Skakklub 1047 2015-04-16