loading
Arbejder ...

Nørresundby Basisturnering Efterår 2015

Vis Gruppe : ParringerPGN
Basis 1 efterår 15 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Karsten Nielsen
Nørresundby Skakklub
18121947
8
½
2
0
3
0
4
½
5
1
6
1
7
0
363,9517843,481917
2Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
18081869
7
1
1
1
8
½
3
0
4
1
5
1
6
½
513,918412,741894
3Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
18561937
6
0
7
0
1
1
2
1
8
½
4
1
5
0
44,4518283,401939
4Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
17431937
5
½
6
0
7
1
1
½
2
0
3
0
8
½
83,217222,101915
5Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
1700
4
½
8
½
6
½
7
1
1
0
2
0
3
1
52,75172301000
6Arne Hove
Nørresundby Skakklub
16841880
3
1
4
1
5
½
8
0
7
1
1
0
2
½
432,617262,441881
7Ole Skadborg Villadsen
Nørresundby Skakklub
17441771
2
0
3
1
4
0
5
0
6
0
8
½
1
1
73,217231,571790
8Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18131923
1
½
5
½
2
½
6
1
3
½
7
½
4
½
423,9518153,271928

Basis 2 efterår 15 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Mogens Hermansen
Nørresundby Skakklub
15451669
2
0
3
1
5
½
6
½
4
1
11
1
10
1
534,6515613,341682
2Kewin Birk Pedersen
Nørresundby Skakklub
16221804
1
1
4
1
6
1
10
½
7
0
5
1
11
1
15,316284,331811
3Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
13471516
4
0
1
0
9
1
5
½
8
0
12
1
7
0
94,112752,471477
4Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
12551601
3
1
2
0
10
0
11
1
1
0
9
1
8
1
462,913052,531580
5Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
13121422
6
0
8
1
1
½
3
½
12
½
2
0
9
1
7313351,741452
6Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
15971720
5
1
7
1
2
0
1
½
10
0
8
1
12
1
45,0515724,501720
7Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
13591662
8
1
6
0
11
½
12
1
2
1
10
0
3
1
53,4514062,691674
8Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
10251279
7
0
5
0
12
½
9
0
3
1
6
0
4
0
111,110430,931302
9Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
1163
10
0
12
0
3
0
8
1
11
0
4
0
5
0
1122,6109101000
10Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
15571679
9
1
11
1
4
1
2
½
6
1
7
1
1
0
24,8515862,411701
11Mike Wedenfeld
Nørresundby Skakklub
1100
12
1
10
0
7
½
4
0
9
1
1
0
2
0
81,25115601000
12Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12951615
11
0
9
1
8
½
7
0
5
½
3
0
6
0
2103,7512163,061533
Indbydelse

Turneringsregler for Klubturnering 2015 - 16.

Basisturnering:
Turneringen afvikles som to turneringer (efterår og forår).
Deltagerne indplaceres i klasser á 8 spillere, dog med mulighed for afvigelser i nederste klasse alt efter antallet af tilmeldte spillere. Klasseinddelingen sker efter DSU-rating, som den er kendt af turneringslederen ved anmeldelsesfristens udløb med den undtagelse, at klassevindere (efterår eller forår) har ret, men ikke pligt, til at spille en klasse højere end i den seneste turnering.
I efterårsturneringen trækkes der lod om startpladserne. Såfremt spillere, der har mødt hinanden i efterårets turnering, skal mødes igen i forårsturneringen, skal mødet i forårsturneringen være med omvendte farver i forhold til partiet fra efterårsturneringen.
Der spilles syv runder i hver turnering. Den nederste gruppe kan være en Monrad-gruppe eller en mindre gruppe med dobbelt runde, og der kan i påkommende tilfælde og i nødvendigt omfang bortses fra reglen om skiftende farver i efterårets og forårets turnering.
Efterårets og forårets turneringer har hver sin præmiepulje, og præmieuddelingen sker efter turneringernes afslutning.

I alle grupper kan der efter aftale spilles forud.

Gyldigt afbud og ønsker om ændring af spilledato skal være meddelt til og bekræftet af modparten,
samt meddelt til turneringslederen med oplysning om ny forventet spilledag.

I en Monrad-gruppe vil planlægningen af næste runde ske senest dagen efter planlagt spilledato.
Evt. ikke afviklede partier vil indgå i planlægningen af næste runde med resultatet 1-0, såfremt forventet score for partiet er over 0,70 ellers med ½-½.

Alle udsatte partier skal være afviklet inden sidste spilledato for gruppen.

Ved fremmøde senere end 1 time efter fastsat starttidspunkt tabes partiet.

Turneringen, som er åben for alle medlemmer af DSU, rates og afvikles i øvrige forhold efter Reglement for DSU’s EMT og koordinerede turneringer, herunder ELO rating i muligt omfang.

                     

Tilmelding:

Senest fredag den 11. september 2015

via Internet på enpassant.dk, liste i klubben eller tlf. 26 25 46 31 til formanden.

 

Spillested:

Nørresundby Skakklubs klublokaler, Kulturbroen, Strandgade 3, Nørresundby.

 

Spilledatoer:

Mesterturnering: 17/9 – 1/10 – 22/10 – 19/11 – 3/12 2015

      7/1 – 11/2 – 25/2 – 10/3 2016

Basis efterår: 17/9 – 1/10 – 15/10 – 22/10 – 5/11 – 19/11 – 3/12 2015
Basis forår: 7/1 – 21/1 – 11/2 – 25/2 – 10/3 – 31/3 – 7/4 2016
Urene startes kl. 19.00

 

Betænkningstid:

1½ time + 30 sek. pr. træk til 40 træk. Derefter 15 min. + 30 sek. pr. træk til resten af partiet.
 

Indskud:

Mesterturnering: 170 kr. - Basisturnering: 130 kr.
inkl. EMT/ELO-afgift på kr. 30,- til DSU, dog 100/80 kr. for juniorer og pensionister over 64, som er medlem af Nørresundby Skakklub.

 

Præmier:

Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion m.m.
(se præmiergrupper)
Fastsættes endeligt efter 1. runde.

 

Turneringsleder:

Per Grevlund, Nørresundby – tlf. 98 15 85 48

 

Turneringskomite:

Jens Riis, Sæby
Bjarne Sønderstrup, Aalborg
Svend Pedersen, Nørresundby

 

                     

 

                     

 

Periode 2015-09-17 .. 2015-12-03
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://klub1516.klubtur.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Per Grevlund
Dommere

Tilmeldings muligheder til Nørresundby Basisturnering Efterår 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://klub1516.klubtur.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Basis 1 efterår 15 8 2015-09-17 2015-09-11
Basis 2 efterår 15 12 2015-09-17 2015-09-11
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Basis 1 efterår 15
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700644 1441345 1. Karsten Nielsen Nørresundby Skakklub 1812 1947 2015-08-09
100700648 1417037 2. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1808 1869 2015-08-29
100700382 1419005 3. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1856 1937 2015-08-27
100700384 1428373 4. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1743 1937 2015-08-09
100701708 - 5. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1700 2015-09-08
100700371 1418769 6. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1684 1880 2015-08-16
100900347 1431536 7. Ole Skadborg Villadsen Nørresundby Skakklub 1744 1771 2015-09-01
100700759 1404172 8. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1813 1923 2015-09-03
Deltagere i gruppen Basis 2 efterår 15
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700555 1408925 1. Mogens Hermansen Nørresundby Skakklub 1545 1669 2015-08-16
100701134 1447351 2. Kewin Birk Pedersen Nørresundby Skakklub 1622 1804 2015-09-13
100700228 1444905 3. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1347 1516 2015-08-27
100700523 1435159 4. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1255 1601 2015-09-02
100700724 1451480 5. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1312 1422 2015-09-01
100701660 1447262 6. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1597 1720 2015-08-16
100700850 1444921 7. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1359 1662 2015-08-26
100701127 1409115 8. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 1025 1279 2015-08-09
100201715 1409700 9. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1163 2015-09-09
100700690 1413856 10. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1557 1679 2015-08-09
100701719 1461354 11. Mike Wedenfeld Nørresundby Skakklub 1100 2015-09-13
101095193 1453521 12. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1295 1615 2015-08-16